Tieto 4 výnimočné miesta sme nechali schátrať a zaslúžia si obnovu. Pomôžte nám nájsť ďalšie smutné ruiny

[lnk url=“http://ciernediery.sk/liecebny-dom-machnac/”] Zdroj: Čierne diery [/lnk]

13. 4. 2017; Autor: Sóda, Foto: Čierne diery

Na Slovensku nájdeme stovky miest, ktorých sláva a lesk sa skrýva pod prepadnutými stropmi a vrstvami prachu. V niektorých prípadoch by stačilo málo a schátrané budovy či zanedbané verejné priestory by sa mohli premeniť na miesta, kde to žije.

Ak máte aj vy vo svojom okolí miesto, ktoré by potrebovalo upraviť, odfoťte ho, fotku nahrajte na stránku dobredata.o2.sk a nielenže dostanete za odmenu dáta navyše zadarmo, ale možno sa vami vybrané miesto dočká obnovy.

Splň výzvu od Matúša Valla a získaj dáta zadarmo. Viac info

Toto je len zopár príkladov krásnych budov, ktoré by si zaslúžili nielen náš obdiv a záujem, ale aj investíciu a ruku architekta:

Trnavský cukrovar

Trnavský cukrovar
Zdroj: Čierne diery

Hoci sme v posledných rokoch svedkami rekonštrukcií bývalých industriálnych priestorov na živé kultúrne centrá, neplatí to pre bývalú pýchu Trnavy – miestny cukrovar s dominantným vysokým komínom.

Kedysi bol najväčším cukrovarom v celom Rakúsku-Uhorsku. Postavili ho koncom 19. storočia a jeho výstavba zamestnala až 500 ľudí. V roku 1899 takmer celý zhorel, následne prešiel rekonštrukciou a pomaly sa rozširoval. Dokonca v ňom bola zriadená aj prvá súkromná telefónna prípojka v rámci celej Trnavy.

Cukrovar fungoval do roku 2005, v tomto roku sa niektoré jeho časti stali národnými kultúrnymi pamiatkami. V rozsiahlom komplexe dnes sídlia sklady firiem. S jeho podobou sa však nič nerobí.

Liečebný dom Machnáč

Liečebný dom Machnáč
Zdroj: Čierne diery

Liečebný dom Machnáč v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice bol kedysi nádhernou funkcionalistickou stavbou. Postavili ho v 30. rokoch 20. storočia pre Pojišťovnu soukromých úředníku v Prahe.

Autorom je známy český architekt Jaromír Krejcar. V čase svojho vzniku bol Machnáč jednou z najdrahších stavieb v Československu. V minulosti sa na bielej fasáde sa vynímali modré rámy okien a červené zábradlia balkónov. V roku 1996 sa stal národnou kultúrnou pamiatkou, no o päť rokov neskôr ho zatvorili.

Výnimočná stavba s veľkorysým interiérom a terasou na streche už žiaľ nie je ozdobou kúpeľného mesta a jej zašlý lesk už obdivujú iba architektonickí nadšenci.

Pamätník SNP v Krpáčove

Pamätník SNP v Krpáčove
Zdroj: Wikimedia

Pamätníkov hrdinom druhej svetovej vojny či SNP máme po Slovensku mnoho, väčšinou ich však nájdeme v centrách miest. Pamätník SNP v Krpáčove (okr. Brezno) je však iný, lebo sa rozprestiera uprostred lesa, na mieste, kde sa v októbri 1944 stiahla brigáda po bránení Banskej Bystrice.

Z veľkolepého diela akademického sochára Jaroslava Kubičku vybudovaného v roku 1976 je však pomaly rozpadávajúca sa ruina. Obec nemá peniaze na rekonštrukciu a ani štát neinicioval opravu tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Ludwigov mlyn v Bratislave

Hoci v Bratislave rastú nové bytovky a business centrá ako huby po daždi, na mnohé významné architektonické pamiatky sa zabúda. Takým miestom je aj Ludwigov mlyn v blízkosti Trnavského mýta.

Mlyn nesie meno obchodníka so sviňami Gottfrieda Ludwiga, ktorý prišiel do Bratislavy v roku 1850. V meste choval prasatá, aby ich mal čím kŕmiť, kúpil starý mlyn, v ktorom pripravoval potravu pre zvieratá a tiež mlel obilie pre zákazníkov.

Mlyn prebudoval a v roku 1880 sa stal prvým bratislavským parným mlynom s trvalým elektrickým osvetlením. Energiu preň mu vyrábalo vlastné dynamo.

Ludwigov mlyn s areálom dnes patrí medzi technické stavby zaradené v zozname pamätihodností mesta Bratislava. Mlyn poznačil požiar aj bombardovanie počas druhej svetovej vojny a zachovala sa z neho len časť.

Ludwigov mlyn v Bratislave
Zdroj: Wikimedia

Pomôžte nám nájsť ďalších aspoň 46 miest na Slovensku, ktoré si zaslúžia renováciu. Ak máte aj vy vo svojom okolí miesto, na ktoré vás pohľad vždy zamrzí, teraz je čas s tým niečo urobiť.

Odfoťte verejný priestor, fotku nahrajte na stránku dobredata.o2.sk spolu s krátkym popisom. Ak si ho architekt Matúš Vallo vyberie, navrhne a realizuje projekt na jeho skrášlenie. Pomôžte zmeniť svoje okolie už dnes a my vám za odmenu pošleme voľné dáta.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

9 inšpiratívnych citátov z diel slovenských autorov

Tieto výroky vás možno zlákajú prečítať si celé knihy.

čítaj viac