Týchto 10 legendárnych hitov vás vždy naladí na vianočnú atmosféru

Zozbierali sme pre vás najznámenjšie sviatočné piesne, ktoré si počas Vianoc spievajú mnohí z nás.

Vianoce by bez nich neboli Vianocami. Reč je o vianočných pesničkách – o koledách, slovenskej klasike či svetoznámych hitoch, ktoré neodmysliteľne dotvárajú príjemnú atmosféru našich sviatkov. Užite si ich do sýtosti so streamovacou službou TIDAL, ktorá umožňuje počúvať hudbu neobmedzene celé hodiny, a to aj offline.

Počúvajte hudbu cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj predplatné appky TIDAL a 10 GB dát na jej používanie. Chcem vedieť viac

Chris Rea – Driving home for Christmas

Chris Rea nikdy nemal v pláne vytvoriť vianočnú pieseň. Nápad na túto pieseň vznikol, keď sa spevák potreboval dostať domov z nahrávacieho štúdia v Londýne. Prišla poňho autom manželka, pretože to bolo lacnejšie, ako ísť vlakom.

Ako tak stáli v kolónach a začali padať snehové vločky, Chris si začal zo žartu na túto tému pospevovať, a potom vždy, keď pouličné lampy osvetlili auto, rýchlo si zapisoval text, ktorý mu skrsol v hlave.

Mariah Carey – All I want for Christmas is you

Mariah Carey sa podarilo vytvoriť hit, ktorý sa stal najúspešnejšou modernou vianočnou piesňou vôbec a speváčke do dnešných dní zarobila viac ako 60 miliónov dolárov. Text hovorí o tom, že bežný komerčný aspekt sviatkov ako vianočná výzdoba a darčeky nie je podstatný. Jediné, po čom speváčka túži, je byť na Vianoce so svojím milovaným.

Wham! – Last Christmas

Legendárny hit vznikol v roku 1984 a nahralo ho spevácke duo s názvom Wham! v zložení George Michael a Andrew Ridgeley. Pieseň napísal samotný George Michael v podkroví domu svojich rodičov v priebehu jedného dňa.

K skladbe neodmysliteľne patrí aj známy videoklip, v ktorom sa partia kamarátov vracia na horskú chatu, aby tam oslávili sviatky. Hlavnému hrdinovi (George Michael) sa premietajú spomienky, ako ho minulé Vianoce pobláznilo dievča, ktoré je tento rok na chate v prítomnosti iného muža.

Bing Crosby – White Christmas

Pieseň White Christmas zložil Irving Berlin pre Binga Crosbyho v roku 1940 a dnes je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako komerčne najúspešnejší hit všetkých čias. Po celom svete sa predalo 50 miliónov kópií tejto piesne. Ak by sme rátali aj desiatky tisíc coververzií, celková predajnosť by sa vyšplhala na viac ako 100 miliónov.

White Christmas má aj českú verziu, ktorú naspievali Karel Gott a Helena Vondráčková.

Čo prináša TIDAL cez O2 SMART Paušál 

Streamovacia služba TIDAL je svetovým lídrom kvality zvuku a videí. Umožňuje počúvať hudbu neobmedzene, a to aj offline či vo formáte FLAC, teda v bezstratovej kvalite. Okrem pesničiek tu nájdete aj hudobné videoklipy, rozhovory, súťaže o lístky  a ďalší exkluzívny obsah. Samozrejmosťou je možnosť tvorby playlistov.

TIDAL je na trhu 5 rokov, pričom v ponuke má už viac ako 60 miliónov pesničiek a vyše 250 000 videí vo vysokej kvalite. Aplikáciu TIDAL si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

John Lennon – Happy Xmas (War is over)

Slávna vianočná pieseň Johna Lennona vyšla v roku 1971 a bola vyvrcholením jeho dlhoročného mierového aktivizmu, v ktorom sa angažoval so svojou ženou Yoko Ono. Na nahrávke sa podieľal aj detský spevácky zbor z Harlemu, ktorý pozostával z 30 detí. Pieseň sa po vydaní držala niekde uprostred hudobných rebríčkov. Do povedomia ľudí sa výrazne zapísala najmä po Lennonovej násilnej smrti v decembri 1980.

I.M.T. Smile – Najkrajšie Vianoce

Skladba Najkrajšie Vianoce od I.M.T. Smile vznikla v roku 2010 a dnes patrí medzi najobľúbenejšie slovenské pesničky s vianočnou tematikou. Text piesne napísal textár Vlado Krausz. Ten vychádzal zo svojich zážitkov z reálneho života, keď býval s manželkou v podnájme, ktorý im posunuli jej rodičia.

Iveta Bartošová – Tři oříšky

K Vianociam patrí aj rozprávka Tři oříšky pro Popelku a jej ústredná pesnička, ktorá vyšla v podaní Ivety Bartošovej na albume Ve jménu lásky. Hit skomponoval skladateľ Karel Svoboda a text napísal Vladimír Kočandrle. Pieseň vo verzii speváčky Elly Endlichovej bola veľmi populárna aj v Nemecku.

Tublatanka – Poďme bratia do Betléma

Poďme bratia do Betlema je tradičná slovenská ľudová koleda, ktorú kapela Tublatanka v roku 1985 zaranžovala do rockovej podoby. Spevák a líder kapely Maťo Ďurinda sa pre ňu rozhodol, pretože v detstve patrila medzi jeho najobľúbenejšie koledy. Spolu s ostatnými vianočnými piesňami a prerobenými koledami vyšla na rovnomennom albume v roku 1993.

Karel Gott, Pavol Habera a Peter Dvorský – Svet lásku má

Pieseň skomponoval Pavol Habera v roku 1996, text k nej napísal Daniel Hevier a nahrávala sa v sprievode Slovenskej fi lharmónie so šéfdirigentom Ondrejom Lenárdom. Haberov projekt vianočných piesní bol na svoju dobu pomerne finančne náročný. Celkové vtedajšie náklady na vydanie vianočného albumu a následné turné sa vyšplhali na tri milióny slovenských korún.

Tichá noc, svätá noc

Pravdepodobne najznámejšia koleda vôbec vznikla v roku 1818 v Salzburgu a postupne sa rozšírila do všetkých kútov sveta. Text piesne napísal kaplán Joseph Mohr a melódiu skomponoval organista Franz Gruber. Sila piesne sa ukázala aj v roku 1914, keď na západnom fronte proti sebe stáli Briti a Nemci.

Koleda sa spievala na obidvoch stranách a vojaci aspoň na krátku chvíľu zložili zbrane a spoločne oslávili Vianoce. Dnes je Tichá noc preložená do viac ako 300 jazykov a nárečí.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac