5 YouTube tvorcov, ktorých videá si rada pozerá Sandra z Dejepis Inak

Radi sledujete Sandrine videá? Pozrite si, ktoré slovenské kanály na YouTube patria medzi jej obľúbené.

Sandra Sviteková v rámci svojho kanálu Dejepis Inak ukazuje, že historické udalosti sa dajú prezentovať aj inak ako len memorovaním dátumov a faktov. Okrem toho, že obsah na YouTube sama tvorí, rada ho aj sleduje. Toto sú slovenské kanály, ktoré si obľúbila.

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné obľúbených appiek aj neobmedzené dáta, aby ste obľúbené kanály mohli sledovať vždy, keď dostanete chuť. Chcem vedieť viac

Vedátor

„Vedátor si získal moje srdce práve preto, že sa snaží popularizovať prírodné vedy. Niektoré z nich, najmä fyziku a matematiku, som vždy neznášala. A Samo, ktorý je hlavným tvorcom obsahu, ich dokáže podať formou stráviteľnou aj pre laika. Je to navyše veľmi milý a srdečný človek,“ hovorí Sandra o autorovi projektu, ktorého popularita v poslednom čase prudko rastie.

„Myslím si, že máme veľa vecí spoločných. Jednou z nich je úprimná snaha vyvolávať v ľuďoch zvedavosť a hlad po vedomostiach všetkého druhu,“ približuje.

Krotíme hoaxy

„Za týmto projektom je redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, ktorý dlhodobo bojuje proti dezinformáciám a hoaxom na internete. Vždy si vezme niektoré z najrozšírenejších hoaxov, napríklad o migrantoch alebo o 5G sieťach, a rozoberie ich. V roku 2017 napísal aj knihu Pravda a lož na Facebooku,“ predstavuje obľúbená youtuberka jedného z jej najobľúbenejších tvorcov.

„Jeho videá z významnej časti stelesňujú to, ako si predstavujem rozvíjanie kritického myslenia a mediálnu výchovu v školách,“ dopĺňa.

Čítajte aj: Dejiny 20. storočia by mali byť samostatný predmet, hovorí Sandra z Dejepis Inak

Inferno na Polici

„Tento videoblog je zameraný na knižné recenzie. Vytvorila ho Lenka Macsaliová, ktorá je toho času už absolventkou doktorandského štúdia v Ústave slovenskej literatúry SAV,“ predstavuje Sandra kanál, pri ktorom si rada oddýchne.

„Ak analyzuje knihy, ktoré mám už prečítané alebo ich lepšie poznám, vždy sa nasmejem, pretože ich recenzuje takou sarkasticky nekorektnou formou. Je navyše odborníčka v tom, čo robí, takže jej názory vo mne rezonujú o to viac. Keď raz napíšem knihu, jeden z prvých výtlačkov určite poputuje jej,“ opisuje, prečo si videá na tomto kanáli nenechá ujsť.

Ekonómia ľudskou rečou

„Ide o pomerne nový YouTube kanál, ktorý založil Martin Lindák, analytik v Slovak Business Agency. Vo videách sa snaží popularizovať zložité ekonomické a finančné témy, ktoré sa dotýkajú našich každodenných životov a mali by sme byť v nich gramotnejší. Ako príklad uvediem tému gastrolístkov alebo prečo a kde sa oplatí sporiť na dôchodok,“ predstavuje Sandra kanál Ekonómia ľudskou rečou, ktorý rada sleduje.

„Dokonca sa začal venovať aj vyvracaniu niektorých hoaxov z ekonomického hľadiska. Odporúčam video o tom, či zarábajú Rómovia na sociálnom systéme,“ dopĺňa.

BeWise

„Peťo Búran z kanálu BeWise je môj dobrý kamarát a YouTube spolupútnik, osobne sme sa však ešte nestretli. Často si spolu píšeme o aktuálnych spoločenských témach. Mám vo zvyku konzultovať s ním aj veci, ktoré chcem zaradiť do svojho videa, no niekedy im až tak dobre nerozumiem, napríklad otázku rasy,“ približuje ďalší YouTube kanál, ktorý patrí medzi jej srdcovky.

„Aj u neho na kanáli podobne ako u mňa nájdete videá o niektorých veľkých filozofických otázkach, napríklad či existuje život po smrti. Prináša v nich však iný pohľad ako ja. Keďže si robí doktorát z neurovied, jeho kanál je plný tém z prírodných vied, ale sem-tam zablúdi aj do psychológie. Mimochodom vymyslel aj projekt Vaxinátor, ktorý vznikol ako odpoveď na antivax nálady v spoločnosti,“ uzatvára Sandra.


Sledujte YouTube cez O2 a majte s vylepšenými O2 SMART Paušálmi neustály prístup k obľúbeným kanálom. Okrem neobmedzených dát v nich nájdete aj predplatné prémiových aplikácií, napríklad streamovacej služby HBO GO, hudobnej appky TIDAL, ale aj spravodajských appiek SME.sk a Denníka N, ktoré prinášajú aj množstvo zaujímavých podcastov. Pre viac informácií navštívte www.o2.sk.

Sandra Sviteková

Vyštudovaná učiteľka založila populárny YouTube kanál Dejepis Inak, v ktorom podáva historické, spoločenské aj filozofické témy zábavnou formou s dôrazom na súvislosti. Pre slabé finančné ohodnotenie učiteľov sa zamestnala v rakúskych potravinách, dnes sa naplno venuje YouTube. Sledovať ju môžete aj na Instagrame.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prečítajte si alebo vypočujte Rozprávku o slobode

Spoznajte príbeh rozprávkara Zachariáša a pripomeňte si spolu s nami a so svojimi deťmi odkaz Novembra 89.

O2 si aj tento rok pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť. Pri príležitosti 17. novembra vznikla aj špeciálna Rozprávka o slobode od Daniela Heviera, ktorá potvrdzuje, že Nežná revolúcia nebola žiadna rozprávka. 

Začítajte sa do príbehu rozprávkara Zachariáša alebo si ho vypočujte v podaní skvelého Roberta Rotha.

Čítajte aj: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

„Haló, počuje ma niekto? Počúva ma niekto? Som rozprávkar a chcem vám porozprávať rozprávku. Zvláštnu rozprávku. Bude skutočná, a nie vymyslená, ako už rozprávky bývajú. Toľko je okolo nás navymýšľaného, naklamaného, nakamuflovaného, že obyčajný rozprávkar so svojimi výmyslami nemá šancu. Ale ako hovorím, v mojom príbehu nebude nič vymyslené − hoci sa začína rozprávkovo…

Kde bolo, tam bolo, nebolo to ani tam, ani o kus ďalej, ale práve tu, na tomto sídlisku-bydlisku, v ktorom bol do zeme zasadený útulný dvanásťposchodový paneláčik. Na samom vrchu, pod strechou, z ktorej zatekalo, v malej garsónke býval mladý muž. 

Aby ste si vedeli predstaviť, o akom čase hovorím, pretočte si svoje neviditeľné hodiny o niekoľko rokov dozadu. Päť, desať, pätnásť, dvadsať − a sme na začiatku roku 2000. Ale pokračujeme ďalej, do hĺbky času: rok 1990, 1989, 1980… Tu by sme sa mohli zastaviť. 

Mladý muž je nielen na vrchole sídliskového činžiaka, ale aj na vrchole svojich síl. Je mladý, šťastný a… slobodný. Teda, niežeby niekde v blízkej diaľke nebola dievčinka, s ktorou sa navzájom našli. Ale zatiaľ sa to všetko iba chystá.“


Ak vás Zachariášov príbeh zaujal, celú Rozprávku o slobode nájdete aj na tomto mieste, kde si ju môžete stiahnuť alebo môžete pokračovať v jej čítaní po kliknutí na obrázok nižšie. 

Ak si chcete rozprávku radšej vypočuť, resp. pozrieť, máme pre vás aj špeciálne video, v rámci ktorého ju číta Robert Roth.

Poteší nás, ak sa do čítania, resp. počúvania pustíte spolu so svojimi deťmi a prostredníctvom Rozprávky o slobode im odhalíte kus našej minulosti, ktorá navždy zmenila život každého z nás. A ešte radšej budeme, ak sa o nej aj porozprávate.

Začať môžete aj týmito otázkami:

  • Zachariáš z Rozprávky o slobode bol slobodným umelcom – spisovateľom rozprávkarom. Poznáš aj ty nejakého slobodného umelca? Ak áno, čomu sa venuje?
  • Hlavný hrdina v príbehu sníva o krajine, kde by každý robil, čo uzná za vhodné, a čo najviac pomáhal ostatným. Je Slovensko podľa teba takou krajinou? Môžeme robiť, čo chceme? Pomáhame si?
  • V rozprávke sa veľa ráz spomína sloboda. Ako si ju predstavuješ ty? Kedy sa cítiš slobodný/-á?

Spoločnosť O2 si aj tento rok pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Okrem Rozprávky o slobode sme pre vás v Sóde pripravili aj ďalší zaujímavý obsah. Nájdete ho na tomto mieste.


Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Traja králi O2: Vianočný bonus na tri smart zariadenia pomáha aj deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine

Čítaj viac

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa novú konzolu tak tešili

Čítaj viac