Sandra Sviteková v rámci svojho kanálu Dejepis Inak ukazuje, že historické udalosti sa dajú prezentovať aj inak ako len memorovaním dátumov a faktov. Okrem toho, že obsah na YouTube sama tvorí, rada ho aj sleduje. Toto sú slovenské kanály, ktoré si obľúbila.
Vedátor
„Vedátor si získal moje srdce práve preto, že sa snaží popularizovať prírodné vedy. Niektoré z nich, najmä fyziku a matematiku, som vždy neznášala. A Samo, ktorý je hlavným tvorcom obsahu, ich dokáže podať formou stráviteľnou aj pre laika. Je to navyše veľmi milý a srdečný človek,“ hovorí Sandra o autorovi projektu, ktorého popularita v poslednom čase prudko rastie.
„Myslím si, že máme veľa vecí spoločných. Jednou z nich je úprimná snaha vyvolávať v ľuďoch zvedavosť a hlad po vedomostiach všetkého druhu,“ približuje.
Krotíme hoaxy
„Za týmto projektom je redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, ktorý dlhodobo bojuje proti dezinformáciám a hoaxom na internete. Vždy si vezme niektoré z najrozšírenejších hoaxov, napríklad o migrantoch alebo o 5G sieťach, a rozoberie ich. V roku 2017 napísal aj knihu Pravda a lož na Facebooku,“ predstavuje obľúbená youtuberka jedného z jej najobľúbenejších tvorcov.
„Jeho videá z významnej časti stelesňujú to, ako si predstavujem rozvíjanie kritického myslenia a mediálnu výchovu v školách,“ dopĺňa.
Inferno na Polici
„Tento videoblog je zameraný na knižné recenzie. Vytvorila ho Lenka Macsaliová, ktorá je toho času už absolventkou doktorandského štúdia v Ústave slovenskej literatúry SAV,“ predstavuje Sandra kanál, pri ktorom si rada oddýchne.
„Ak analyzuje knihy, ktoré mám už prečítané alebo ich lepšie poznám, vždy sa nasmejem, pretože ich recenzuje takou sarkasticky nekorektnou formou. Je navyše odborníčka v tom, čo robí, takže jej názory vo mne rezonujú o to viac. Keď raz napíšem knihu, jeden z prvých výtlačkov určite poputuje jej,“ opisuje, prečo si videá na tomto kanáli nenechá ujsť.
Ekonómia ľudskou rečou
„Ide o pomerne nový YouTube kanál, ktorý založil Martin Lindák, analytik v Slovak Business Agency. Vo videách sa snaží popularizovať zložité ekonomické a finančné témy, ktoré sa dotýkajú našich každodenných životov a mali by sme byť v nich gramotnejší. Ako príklad uvediem tému gastrolístkov alebo prečo a kde sa oplatí sporiť na dôchodok,“ predstavuje Sandra kanál Ekonómia ľudskou rečou, ktorý rada sleduje.
„Dokonca sa začal venovať aj vyvracaniu niektorých hoaxov z ekonomického hľadiska. Odporúčam video o tom, či zarábajú Rómovia na sociálnom systéme,“ dopĺňa.
BeWise
„Peťo Búran z kanálu BeWise je môj dobrý kamarát a YouTube spolupútnik, osobne sme sa však ešte nestretli. Často si spolu píšeme o aktuálnych spoločenských témach. Mám vo zvyku konzultovať s ním aj veci, ktoré chcem zaradiť do svojho videa, no niekedy im až tak dobre nerozumiem, napríklad otázku rasy,“ približuje ďalší YouTube kanál, ktorý patrí medzi jej srdcovky.
„Aj u neho na kanáli podobne ako u mňa nájdete videá o niektorých veľkých filozofických otázkach, napríklad či existuje život po smrti. Prináša v nich však iný pohľad ako ja. Keďže si robí doktorát z neurovied, jeho kanál je plný tém z prírodných vied, ale sem-tam zablúdi aj do psychológie. Mimochodom vymyslel aj projekt Vaxinátor, ktorý vznikol ako odpoveď na antivax nálady v spoločnosti,“ uzatvára Sandra.
Sledujte YouTube cez O2 a majte s vylepšenými O2 SMART Paušálmi neustály prístup k obľúbeným kanálom. Okrem neobmedzených dát v nich nájdete aj predplatné prémiových aplikácií, napríklad streamovacej služby HBO GO, hudobnej appky TIDAL, ale aj spravodajských appiek SME.sk a Denníka N, ktoré prinášajú aj množstvo zaujímavých podcastov. Pre viac informácií navštívte www.o2.sk.