Ich hity nám hrajú v hlave roky. 6 filmov o hudobných legendách

Prinášame vám tipy na inšpiratívne filmy o spevákoch, ktorí si vďaka hudbe splnili svoje najväčšie sny.

Hovorí sa, že pokiaľ niečo veľmi chceme a tvrdo si za tým ideme, celý vesmír sa spojí, aby sa to stalo. Inak to nie je ani v prípade najznámejších spevákov či hudobníkov, ktorí sa slávnymi nestali len tak zo dňa na deň. Ich cesta bola v mnohých prípadoch veľmi náročná a bez toho, aby v nej vytrvali, by sa z nich nestali úspešní umelci. Spoznajte príbehy, ktoré vás možno inšpirujú v budovaní vlastných snov.

Filmy o hudobných legendách si môžete pozrieť na Voyo. Získajte prémiovú službu na 3 mesiace ako darček.

Meky
(2020)

Hudobná legenda, ktorú na Slovensku i v Čechách pozná každý. Miroslav Žbirka, známy najmä ako Meky, sa do hudobných dejín zapísal vďaka veľkému množstvu hitov, ako je Biely kvet, Atlantída či 22 dní. Aký však Meky bol v skutočnosti, vie len málokto. Práve film z roku 2020 v réžii Šimona Šafránka vám prináša zákutia jeho života, odhaľuje jeho nesmiernu oddanosť a lásku k hudbe, ktorou bol milovník Beatles charakteristický.

Zaujímavosťou je, že Žbirka videl niektoré archívne zábery uverejnené vo filme prvýkrát až po pozretí finálnej podoby dokumentu. Pokiaľ si chcete na slávneho Mekyho zaspomínať, rozhodne si jeho pútavý životný príbeh pozrite. Dozviete sa o jeho živote veľa informácií, ktoré vás len utvrdia v tom, že to bol Pán spevák. 

Whitney
(2018)

Ďalší vynikajúci dokument o jednej z najúspešnejších speváčok celosvetových rozmerov. Whitney Houston bola nielen vynikajúcou hudobníčkou, ale aj herečkou, modelkou či producentkou. Režisér Kevin Macdonald vo filme odhaľuje informácie zo zákulisia života celebrity, ktoré dovtedy neboli zverejnené, no zároveň prináša aj exkluzívne rozhovory s najbližšou rodinou.

Dokument  mal svetovú premiéru v rámci filmového festivalu v Cannes v roku 2018. Výnimočný hudobný talent, akým Whitney Houston vynikala, sa nerodí každý deň. O to viac je tento film pre mnohých ľudí inšpiráciou.

Rytmus, sídliskový sen
(2015) 

Pokiaľ hovoríme o úspešných ľuďoch, ktorí si svoj sen budovali úplne sami a v podstate z ničoho, tak práve Patrik „Rytmus“ Vrbovský je tým pravým príkladom. Kontroverzný slovenský raper vyrastal na sídlisku v Piešťanoch ako obyčajný chlapec, ktorý však  musel často čeliť rôznym predsudkom pre svoj rómsky pôvod. No on si už od malička išiel tvrdo za svojím snom a v súčasnosti patrí k najúspešnejším česko-slovenským rapovým umelcom. 

Inšpirujte sa príbehmi výnimočných ľudí: 6 životopisných filmov, ktoré vás obohatia

Príbeh o Rytmusovi vznikal celých osem rokov. Natáčanie sprevádzali aj viaceré napäté situácie, keď v podstate nebolo jasné, či dokument vôbec uzrie svetlo sveta. Film ponúka divákovi okrem iného aj archívne zábery z Rytmusovho detstva, ktoré sú doplnené výpoveďami jeho najbližších. Sídliskový sen sa dokonca stal najnavštevovanejším slovenským dokumentom v Čechách od roku 1993. 

ABBA: Za oponou
(1999)

Legendárna švédska skupina ABBA sa po výhre v roku 1974 v súťaži Eurovízia s pesničkou Waterloo stala komerčne najúspešnejšou skupinou v histórii populárnej hudby. ABBA predala 375 miliónov platní po celom svete, čo je štvrtý najlepší predaj v histórii hudobných nahrávok.

Hity ako Dancing Queen, Money, Money, The Winner Takes It All a desiatky ďalších poznajú ľudia na celom svete. ABBA sa preslávila nielen originálnym hudobným štýlom, ale aj osobitými kostýmami. Dokumentárny film Za oponou mapuje cestu švédskej skupiny od víťazstva v hudobnej súťaži až po súčasnosť.

Osloboďte Britney Spears
(2021) 

Dokumentárny film o celosvetovo uznávanej Britney Spears predstavuje divákovi speváčku nielen ako skvelú a talentovanú hudobnú hviezdu, ale odhaľuje aj súkromie jej slávneho života. Film je zameraný najmä na vysvetlenie straty jej svojprávnosti, ktoré je doplnené autentickými rozhovormi s ľuďmi, ktorí to všetko so speváčkou prežívali po jej boku. 

Príbeh o popovej hviezde spracoval slávny denník  The New York Times. Režisérka filmu Samantha Stark dokonca priznala, že speváčkin otec a jeho tím sa snažili denník zastrašiť právnikmi, aby ho nikdy nezverejnili. Oni sa však nevzdali, výsledkom čoho je naozaj veľmi emotívny príbeh, vďaka ktorému hlbšie nahliadnete do súkromia talentovanej umelkyne. 

Nedělej Zagorku!
(2021)

Mladší divák si možno v tomto momente povie, o kom je asi reč. Aj napriek tomu, že Hana Zagorová je idolom skôr pre staršiu generáciu divákov a poslucháčov, dokument o jej živote môže byť zaujímavý pre každého bez ohľadu na vek. 

Film bol natočený pri príležitosti významného životného jubilea Hany Zagorovej. Nájdeme v ňom výpovede speváčky, ktoré  dopĺňajú viaceré archívne zábery a fotografie. 

Hana Zagorová je niekoľkonásobnou držiteľkou Zlatého slávika a jej úspech je naozaj obdivuhodný. Veď preto je aj právom označovaná za najpredávanejšiu českú speváčku všetkých čias.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

8 tipov, ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

Niekedy stačí aj málo, aby sa vaša pozornosť nedala vyrušiť. Pozrite sa s nami, ako môže pár klikov v nastaveniach vášho telefónu zlepšiť váš pracovný aj voľný čas.

S kým a ako trávime svoj čas, si v bežnom dni väčšinou pozorne vyberáme, no v online svete sa nám plánovanie času môže ľahko vymknúť z rúk. Na kontrolu si vôbec nespomenieme a niet divu – obrazovky sú technológiou aj obsahom čoraz lákavejšie. 

Plynulý displej ocenia aj vaše oči. Vybrali sme 6 smartfónov pre pohodlnejšie hranie aj skrolovanie

Nastaviť si telefón tak, aby vás nevyrušoval a zároveň ste nezmeškali tie najdôležitejšie správy dňa, nie je žiadnou vedou, no väčšinou nám ani nenapadne, že riešenie sa skrýva priamo v mobile. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré môžu zlepšiť vašu pozornosť pri práci či vo voľnom čase. 

Zistite, pri ktorých aplikáciách trávite najviac času

Vedieť, ako dlho ste „na mobile“ a pri ktorých aplikáciách, vám v budúcnosti môže pomôcť lepšie si rozdeliť čas aj medzi iné aktivity. S kontrolou vám môže pomôcť priamo váš smartfón. 

Či už ste zvyknutí na iOS, alebo Android, v oboch systémoch sa vám zobrazí prehľad o tom, ktoré aplikácie používate najviac a koľko času s nimi počas dňa strávite. Možno budete dĺžkou času prekvapení, no neľakajte sa, pretože práve tieto informácie vám môžu získať viac času na jednu vychádzku do prírody navyše. 

Ak si nastavíte správnu stratégiu, môžete na svojom smartfóne spraviť všetko, čo potrebujete, za výrazne menej času. Ušetrenú pozornosť môžete venovať napríklad cvičeniu, meditácii, vzdelávaniu, čítaniu alebo inej relaxačnej činnosti. 

Ako na to: Ak používate iPhone, otvorte položku nastavenia a do vyhľadávacieho riadka napíšte formulku čas pred obrazovkou.
Ak máte Android, v nastaveniach nájdite digitálna rovnováha a rodičovská ochrana a zvoľte časť zobraziť údaje.

Nastavte si limity času stráveného na sociálnych sieťach 

Ak vám štatistiky používania smartfónu na prvú priečku umiestnili aplikácie sociálnych sietí, je dôležité uvedomiť si, prečo na nich trávite toľko času. Ak ste social media specialist, marketér alebo influencer, s najväčšou pravdepodobnosťou pre vás budú aj zdrojom príjmu.

Pokiaľ siete na svoju prácu priamo alebo aktívne nevyužívate, hodinové prehliadanie reelsov alebo skrolovanie na Instagrame môžu byť slušným plytvaním času, aj keď vás občas môžu inšpirovať alebo niečomu priučiť. Od sociálnych sietí si nemusíte dať hneď detox, s nastavením času vám pomôže váš smartfón.

Čítajte aj: Pomohlo by nám, keby sme sa na sociálne siete nechodili hádať, hovorí odborník na umelú inteligenciu

Pri systémoch iOS aj Android si môžete na aplikáciu nastaviť maximálny čas, ktorý chcete za deň na sociálnej sieti stráviť. Keď ho vyčerpáte, smartfón vás na to upozorní a môže znemožniť prístup do aplikácie. Ak by bolo používanie aplikácie nevyhnutné, môžete limit priamo na notifikácii o uplynutí času vypnúť. Časový limit si môžete nastaviť aj na konkrétne webstránky. 

Ako na to: Používatelia iPhonu majú v položke čas pred obrazovkou možnosť nastaviť limity pre appky. Vyberte pridať limit, potom kategóriu a zvoľte konkrétnu aplikáciu. Ak máte Android zariadenie, v nastaveniach nájdite digitálna rovnováha, vyberte limity aplikácie a postupujte podľa pokynov.

Upracte si v mailoch a určite si v nich priority 

Aby vám mailová schránka dovolila smartfón odložiť z ruky, ako prvé si v nej treba spraviť poriadok. Zbavte sa všetkých reklamných emailov, ktoré vám neslúžia a ktoré sotva niekedy otvoríte.Vyčleňte si na to aspoň pol hodiny a prejdite si adresátov nikdy neotvorených mailov. Notifikácií o doručených správach bude zrazu výrazne menej – rovnako ako času so smartfónom v ruke. 

Ako na to: Na konci každého, aj reklamného mailu je možnosť odhlásiť sa z odberu alebo upraviť nastavenia odoberania emailov. Nevyžiadanú poštu môžete označiť ako spam. Notifikácie v podobe mailov zo sociálnych sietí vám aj tak zbytočne zaberajú miesto. Tie môžete upraviť priamo na stránke danej sociálnej siete v nastaveniach

Neodpisujte na všetko hneď, dôležité správy si vás nájdu

Ďalší trik, ktorý vám pomôže s efektívnym kontrolovaním mailov, je nastavenie notifikácií o prijatí mailu. Aby smartfón neustále nestrhával vašu pozornosť, spravte si poriadok vo všetkých notifikáciách vrátane mailových. Povypínajte všetky nepotrebné a verte, že tie najurgentnejšie správy si k vám cestu aj tak nájdu, napríklad telefonicky. Na zvyšné správy si vyhraďte jednu hodinu v dni, keď odpíšete na všetky. 

Ako na to: Pri oboch operačných systémoch si môžete veľmi podrobne vybrať, ako a kde všade sa vám notifikácia o prijatej emailovej správe zobrazí. Ak používate mailového klienta na iPhone, otvorte nastavenia a vyberte možnosť hlásenia. Ak sa rozhodnete maily kontrolovať len v určitých časoch, potom stačí zapnúť časť odznaky. V Android zariadeniach vyberte v nastaveniach položku upozornenia. Aj tu nájdete bohaté možnosti personalizácie upozornení. 

Naučte sa nepoužívať smartfón, keď sa potrebujete sústrediť

Sústavné pípanie notifikácií nám počas dňa čoraz viac rozbíja pozornosť a odpútava od dôležitých veci. Čo s tým? Najideálnejšie by bolo, keby sme na čas hlbokého sústredenia smartfón jednoducho vypli alebo prepli do lietadlového režimu. Ak sa vám to nezdá ako najlepšie riešenie, existuje celá paleta aplikácií, ktoré vám so sústredením pomôžu. Ich princíp je zväčša rovnaký. Na vami zvolený čas, napríklad 40 minút, appka vypne notifikácie a takmer všetko, čo by vás na smartfóne mohlo rušiť. 

Ako na to: Za zmienku stojí napríklad Focus Keeper (Android, iOS), Engross alebo Forest. Ich nevýhodou môže byť, že sú od istého momentu spoplatnené. Mnohí na načasovanie úloh používajú voľne dostupnú a jednoduchú webovú platformu Pomodoro

Upravte svoju dostupnosť tlačidlom nerušiť aj vo voľnom čase 

Digitálna rovnováha je dôležitá aj mimo pracovných hodín, najmä večer. Mnohí odborníci tvrdia, že by sme nemali spať v rovnakej izbe ako smartfón. Jednoducho, ak nebudete mať smartfón poruke, nebude vás až tak lákať. 

Smartfóny už viac nie sú zariadenia, ktoré používame. Je to miesto, kde žijeme. — Profesor londýnskej univerzity UCL Daniel Miller 

Apple, ale aj mnohé zariadenia Android nedávno pridali do svojho operačného systému možnosť vybrať si, ktorí ľudia a aplikácie vás môžu počas jednotlivých častí dňa vyrušiť alebo ktoré notifikácie a odznaky sa vám budú zobrazovať. Môžete si takto vytvoriť vlastný denný rozvrh, v ktorom sa miera notifikácií a vašej dostupnosti bude meniť.

Ako na to: V nastaveniach klepnite na položku môj čas, čo je v podstate sofistikovanejšia funkcia nerušiť. Podobné riešenia ponúkajú aj zariadenia Android, no možnosti sa líšia podľa výrobcu. Vo väčšine prípadov však nastavenia režimu nerušiť nájdete v nastaveniach zvuk a vibrovanie, kde otvoríte časť režim bez vyrušení

Vypnite modré svetlo a bude sa vám lepšie zaspávať

Hodinu a pol pred tým, než si ľahnete spať, by ste nemali používať žiadne displeje. Vyžarujú veľa modrého svetla zabraňujúceho vyplavovaniu melatonínu, ktorý nám pomáha pri zaspávaní. Ak bez smartfónu pred spaním nevydržíte, môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorá modré svetlo potlačí na minimum. 

Populárne aplikácie na úpravu modrého svetla sú napríklad Night Owl – Screen Dimmer alebo Twilight. Pripravte sa však na to, že váš displej bude takmer červený. 

Ako na to: Nastavte si automatické spustenie funkcie nerušiť na čas, keď bežne spíte. O notifikácie neprídete, všetky sa ráno zobrazia. Ak sa bojíte, že by sa vám v prípade núdze v noci nedovolali vaši blízki, tak na ich kontakt pridajte výnimku. V nastaveniach smartfónu nájdite možnosť nerušiť a v možnostiach hľadajte povolené hlásenia

Čo s ušetreným časom? Meditujte, vnímajte, dýchajte

Energiu, ktorú získate rozumným používaním smartfónu, môžete znásobiť. Čoraz populárnejšie je meditovanie, pomocou ktorého si oddýchnete a dokáže vytrénovať svoju pozornosť. 

Ako na to: Veľmi dobrým sprievodcom pre začiatočníkov je aplikácia Calmio (Android, iOS) dostupná aj v češtine. Ak vás láka aj iná forma meditácie, vyskúšajte mindfulness, teda trénovanie vnímania prítomného okamihu. S touto metódou vám pomôže veľmi populárna aplikácia Headspace.

V neposlednom rade vám môže pomôcť aj vedomé dýchanie, ktoré sa hodí na takmer akúkoľvek dennú situáciu. Ráno vám pomôže prebrať sa, počas dňa pomôže so sústredením a večer s lepším zaspávaním. Favoritom v tejto kategórii je aplikácia Breathwrk


Aby ste mohli využiť všetky tipy na digitálnu rovnováhu naplno, vyberte si niektorý z modelov v ponuke O2, ktorý môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac