Ich hity nám hrajú v hlave roky. 6 filmov o hudobných legendách
Prinášame vám tipy na inšpiratívne filmy o spevákoch, ktorí si vďaka hudbe splnili svoje najväčšie sny.
Autor Sóda
Foto VOYO
Dátum
Hovorí sa, že pokiaľ niečo veľmi chceme a tvrdo si za tým ideme, celý vesmír sa spojí, aby sa to stalo. Inak to nie je ani v prípade najznámejších spevákov či hudobníkov, ktorí sa slávnymi nestali len tak zo dňa na deň. Ich cesta bola v mnohých prípadoch veľmi náročná a bez toho, aby v nej vytrvali, by sa z nich nestali úspešní umelci. Spoznajte príbehy, ktoré vás možno inšpirujú v budovaní vlastných snov.
Hudobná legenda, ktorú na Slovensku i v Čechách pozná každý. Miroslav Žbirka, známy najmä ako Meky, sa do hudobných dejín zapísal vďaka veľkému množstvu hitov, ako je Biely kvet, Atlantída či 22 dní. Aký však Meky bol v skutočnosti, vie len málokto. Práve film z roku 2020 v réžii Šimona Šafránka vám prináša zákutia jeho života, odhaľuje jeho nesmiernu oddanosť a lásku k hudbe, ktorou bol milovník Beatles charakteristický.
Zaujímavosťou je, že Žbirka videl niektoré archívne zábery uverejnené vo filme prvýkrát až po pozretí finálnej podoby dokumentu. Pokiaľ si chcete na slávneho Mekyho zaspomínať, rozhodne si jeho pútavý životný príbeh pozrite. Dozviete sa o jeho živote veľa informácií, ktoré vás len utvrdia v tom, že to bol Pán spevák.
Whitney (2018)
Ďalší vynikajúci dokument o jednej z najúspešnejších speváčok celosvetových rozmerov. Whitney Houston bola nielen vynikajúcou hudobníčkou, ale aj herečkou, modelkou či producentkou. Režisér Kevin Macdonald vo filme odhaľuje informácie zo zákulisia života celebrity, ktoré dovtedy neboli zverejnené, no zároveň prináša aj exkluzívne rozhovory s najbližšou rodinou.
Dokument mal svetovú premiéru v rámci filmového festivalu v Cannes v roku 2018. Výnimočný hudobný talent, akým Whitney Houston vynikala, sa nerodí každý deň. O to viac je tento film pre mnohých ľudí inšpiráciou.
Rytmus, sídliskový sen (2015)
Pokiaľ hovoríme o úspešných ľuďoch, ktorí si svoj sen budovali úplne sami a v podstate z ničoho, tak práve Patrik „Rytmus“ Vrbovský je tým pravým príkladom. Kontroverzný slovenský raper vyrastal na sídlisku v Piešťanoch ako obyčajný chlapec, ktorý však musel často čeliť rôznym predsudkom pre svoj rómsky pôvod. No on si už od malička išiel tvrdo za svojím snom a v súčasnosti patrí k najúspešnejším česko-slovenským rapovým umelcom.
Príbeh o Rytmusovi vznikal celých osem rokov. Natáčanie sprevádzali aj viaceré napäté situácie, keď v podstate nebolo jasné, či dokument vôbec uzrie svetlo sveta. Film ponúka divákovi okrem iného aj archívne zábery z Rytmusovho detstva, ktoré sú doplnené výpoveďami jeho najbližších. Sídliskový sen sa dokonca stal najnavštevovanejším slovenským dokumentom v Čechách od roku 1993.
ABBA: Za oponou (1999)
Legendárna švédska skupina ABBA sa po výhre v roku 1974 v súťaži Eurovízia s pesničkou Waterloo stala komerčne najúspešnejšou skupinou v histórii populárnej hudby. ABBA predala 375 miliónov platní po celom svete, čo je štvrtý najlepší predaj v histórii hudobných nahrávok.
Hity ako Dancing Queen, Money, Money, The Winner Takes It All a desiatky ďalších poznajú ľudia na celom svete. ABBA sa preslávila nielen originálnym hudobným štýlom, ale aj osobitými kostýmami. Dokumentárny film Za oponou mapuje cestu švédskej skupiny od víťazstva v hudobnej súťaži až po súčasnosť.
Osloboďte Britney Spears (2021)
Dokumentárny film o celosvetovo uznávanej Britney Spears predstavuje divákovi speváčku nielen ako skvelú a talentovanú hudobnú hviezdu, ale odhaľuje aj súkromie jej slávneho života. Film je zameraný najmä na vysvetlenie straty jej svojprávnosti, ktoré je doplnené autentickými rozhovormi s ľuďmi, ktorí to všetko so speváčkou prežívali po jej boku.
Príbeh o popovej hviezde spracoval slávny denník The New York Times. Režisérka filmu Samantha Stark dokonca priznala, že speváčkin otec a jeho tím sa snažili denník zastrašiť právnikmi, aby ho nikdy nezverejnili. Oni sa však nevzdali, výsledkom čoho je naozaj veľmi emotívny príbeh, vďaka ktorému hlbšie nahliadnete do súkromia talentovanej umelkyne.
Nedělej Zagorku! (2021)
Mladší divák si možno v tomto momente povie, o kom je asi reč. Aj napriek tomu, že Hana Zagorová je idolom skôr pre staršiu generáciu divákov a poslucháčov, dokument o jej živote môže byť zaujímavý pre každého bez ohľadu na vek.
Film bol natočený pri príležitosti významného životného jubilea Hany Zagorovej. Nájdeme v ňom výpovede speváčky, ktoré dopĺňajú viaceré archívne zábery a fotografie.
Hana Zagorová je niekoľkonásobnou držiteľkou Zlatého slávika a jej úspech je naozaj obdivuhodný. Veď preto je aj právom označovaná za najpredávanejšiu českú speváčku všetkých čias.
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Marcové podujatia, ktoré sa oplatí zažiť s blízkymi: 24 tipov na aktivity, ktoré vám ukážu aj folklór v modernom šate
Marec patrí nielen ženám a knihám, mnohé inštitúcie pozývajú na svojské podujatia venované našim tradíciám – ale netradične.
Autorka Ester Viktória Bukovinská
Foto Shutterstock
Dátum
Tradície majú rôzne podoby – môže ísť o folklórne súbory, ale aj novodobé kapely, handmade predajcov či umelecké výstavy. Pripravili sme pre vás výber podujatí, ktoré vás presvedčia, že slovenská kultúra je naozaj bohatá. Zistite, čo pre vás znamená slovo „tradičné“. V marci si navyše užijeme viac svetla, tak by bolo škoda len sedieť doma.
Ak máte radi umenie a módu, SND už tretí rok organizuje elegantné podujatie Fashion Ballet, tentoraz s podtitulom The best of. Móda a tanečné umenie sú hlboko prepojené už niekoľko storočí a na Fashion Ballete ešte o niečo viac – spája slovenských dizajnérov a špičkové baletné miniatúry pod vedením choreografov a skladateľov. Tento ročník prinesie to najlepšie, čo ste za tri roky mohli na tomto podujatí vidieť.
Jar je už vo vzduchu. Okrem slnečného počasia, kvetov a usmievavých ľudí na ulici to pripomína aj (už tradičné) jarné Sashe v Starej tržnici v centre Bratislavy. Príďte podporiť svojich obľúbených lokálnych tvorcov a tvorkyne a osviežte si šatník módou, ktorá myslí na ekológiu a jej vplyv na svet. Okrem oblečenia a doplnkov budú v tržnici aj stánky s originálnymi dekoráciami, prírodnou kozmetikou a mnohé ďalšie. Jednoducho príjemné jarné podujatie.
Nevídané ženy v čase normalizácie (20. 3.)
V marci oslavujeme Medzinárodný deň žien a každoročne sa tak vraciame k myšlienkam, ktoré tento deň odštartovali. Rovnosť, emancipácia, sloboda – jedným slovom, feminizmus. Múzeum mesta Bratislavy v rámci svojich diskusií otvára dôležitú tému odvážnych žien, ktoré sa postavili proti štátnej ideológii. Moderátorka Jana Cviková v múzeu vyspovedá tie najpovolanejšie: Oľgu Gyarfášovú, Jolanu Kusú a Martu Šimečkovú.
Trnavský kraj
Rodová (ne)rovnosť – večerná univerzita (11. 3.)
Dali ste si v novom roku predsavzatie viac sa vzdelávať? Večerná univerzita, organizovaná Univerzitou sv. Cyrila a Metoda, vám v tomto cieli môže ľahko pomôcť. Pravidelne organizuje zaujímavé diskusie s odborníkmi o dôležitých témach. V marci to bude diskusia o rodovej rovnosti. Hostky – expertka na ľudské práva Silvia Porubänová, novinárka Ria Gehrerová a predsedníčka univerzitnej komisie pre rodovú rovnosť Zuzana Draková – v obľúbenom Malom Berlíne v Trnave rozoberú najpálčivejšie témy: rozdiely v platoch, stereotypy aj rodičovstvo
Základy kresby pre začiatočníkov (12. 3.)
Ak by ste chceli rozvíjať svoje zručnosti, Záhorské múzeum v Skalici vám pomôže rozkresliť sa. Konkrétne vás kurzom kresby prevedie sochár Milan Flajžík. Kresliť sa bude od 16.30 do 18.30 h.
Záhorské múzeum počas marca pripravuje aj ďalšie zaujímavé podujatie Máte modrú krv?,kde získate informácie, ako hľadať údaje, keď chcete spoznať svojich predkov. „Nabrífuje“ vás historik Martin Hoferko.
Najmä v úvode jari máme niektorí potrebu preorganizovať, vytriediť a upratať si šatník. Čisté, pekné a nepoškodené kúsky, ktoré už viac nenosíte, môžete odniesť v polovici marca do Trnavskej baterkárne, ktorá organizuje swap – teda výmenu oblečenia, kde môžete odovzdať svoje oblečenie a vymeniť ho za iné. Swap spája aspekt ochrany prírody a pomalšieho, uvedomelejšieho života – a okem oblečenia si možno odnesiete aj priateľov, ktorí majú rovnaké hodnoty.
Spojenie hudby a filmovej klasiky vás čaká v kine Hviezda v Trenčíne. Nemé filmy z roku 1921 doplnia špičkoví hudobníci a hudobníčky zo Slovenska a z Nórska. Aj výber filmov je kombináciou slovensko-nórskej kultúry. Na plátnach sa bude premietať slovenský film Jánošík a nórsky Požehnanie zeme. Spolupráca dvoch krajín a netradičnej formy umenia vás možno prinúti rozmýšľať nad vlastnou identitou z rôznych uhlov.
Ak vás zaujíma dobrovoľníctvo a zlepšovanie života na Slovensku, určite sa vyberte do Trenčína do galérie KKC Hviezda. V polovici marca opäť organizuje možnosť stretnúť sa, networkovať a podeliť sa o nápady v komunite dobrovoľníkov, dobrovoľníčok a všetkých, ktorí sa chcú zapojiť do dobrovoľníckych aktivít. Okrem predstavenia pripravovaných aktivít DOBROstretko poskytuje aj priestor na vzájomnú inšpiráciu, objavovanie nových príležitostí a posilnenie dobrovoľníckej siete.
Beseda s etnologičkou Katarínou Nádaskou: Ľudová mágia na Slovensku (22. 3.)
Slovo „ľudové“ ani zďaleka neopisuje len kroje, ťažký život na poli či folklórne piesne. Uznávaná etnologička Katarína Nádaská vám vo svojom pútavom rozprávaní povie viac o tradičných poverách, čaroch a ich vplyve na život našich predkov. Ak vás zaujíma slovenský svet liečiteľstva a tajomných praktík, o ktorých sa hovorí málokedy, príďte do hotela Panoramav Trenčianskych Tepliciach.
Nitriansky kraj
Vyšperkovaná cesta Slovenskom (7. 3.)
Oslávte predvečer Medzinárodného dňa žien výstavou inšpiratívnej slovenskej šperkárky Petry Tóth. Petrin rukopis spoznáte rýchlo – inšpirujú ju tradičné motívy a folklóru dáva „nový šat“. V levickej synagóge budete môcť spoznať jej najnovší projekt Vyšperkovaná cesta Slovenskom, ktorý odhaľuje tradíciu skrytých slovenských miest, kde zatiaľ nie je rozšírený turizmus, aj keď ide o skutočné poklady.
Komentovaná prehliadka výstavy: Výstava bez názvu (16. 3.)
Výstava bez názvu má podtitul Vizuálna balada o jednej krajinke a na viac ako dvestovke diel ukazuje spoločnosť, národ aj jedinca. Nitrianska galéria spája minulosť so súčasnosťou a dokazuje, že niektoré naše problémy, ako práca, vojny, pandémie, strach či smútok, sa neustále opakujú. V našich úvahách sa však opakuje aj láska, radosť a nádej. Táto výstava nás naučí niečo o našich predkoch aj o nás samotných.
Marcové slniečko priam pozýva rozhýbať sa po zime. Ak radi beháte a máte radi nové výzvy psychickej a fyzickej záťaže, príďte si zabehať na Memoriál Alexandra Bögiho. Ide o 24-hodinové bežecké preteky, ktoré sú súčasne aj majstrovstvami Slovenska v behu na 24 hodín. Ak to ešte necítite na celý deň v behu, toto podujatie ponúka možnosti pre bežcov na rôznych úrovniach. Môžete si odbehnúť polovicu na 12-hodinovom behu alebo beh na 100 km. Behať sa bude na atletickom štadióne TJ Stavbár Nitra.
Žilinský kraj
𝒇𝒐𝒍𝑲𝒍𝒖𝒃 1:Szabó x Bodnárová x Nosáľ – večer tradičnej hudby (7. 3.)
Tradičná hudba, ale netradične. Trio hudobníkov sa sústreďuje na kultúrne dedičstvo zo Strekova a z Lišova, pričom prináša ľudové piesne v novej podobe. Bohaté zastúpenie violy, citery, huslí, gitary, bubna či spevu vám prinesie známe melódie v spracovaní, ako ste ich ešte nepočuli. Koncert bude prebiehať v kultúrnom uzle Stanica Žilina-Záriečie – starej budove železničnej zastávky.
Postsedliaci Juraj Buzalka, Tomáš Pospiszyl a Svätopluk Mikyta diskutujú o zemiakoch, kresbách a ľuďoch na konci výstavy ZBER (16. 3.)
Výstava ZBER od Svätopluka Mikytu zažije žilinskú derniéru a pri tejto príležitosti sa autor výstavy porozpráva s kurátorom Tomášom Pospiszylom a antropológom Jurajom Buzalkom, autorom známej knihy Postsedliaci. Sú odkazy na rurálne „zemiakové“ Slovensko stereotypné alebo ešte stále definujú, ako sa správame? Sme postsedliaci? Tieto a aj iné otázky zodpovedia hostia diskusie v Novej synagóge v Žiline.
Výstava Miroslava Sandanusa: Coming Up For Air/Nadýchnuť sa (6. 3. – 18. 5.)
Turčianska galéria v Martine otvára cez svoju najnovšiu výstavu talentovaného mladého maliara dôležité témy. Veľkoformátové maľby ľudí v priesvitných plášťoch poukazujú na otázky izolácie, environmentálnych zmien a vplyvu digitálneho sveta na naše vnímanie reality. Príďte do galérie a pozrite sa na svoje pocity skrz plášte.
Oslávte Medzinárodný deň žien v ateliéri remeselnej značky Gubaňa v Banskej Štiavnici, ktorá sa zameriava na ekologické vlnené produkty, ktoré „vydržia aj pre ďalšiu generáciu“. Počas otvoreného ateliéru si môžete poskúšať jedinečné kúsky, dozvedieť sa o udržateľnej móde, porozprávať sa s mnohými tvorcami a spoznať tak ich kreatívny svet.
Katarína Koščová a Daniel Špiner – miniaTOUR (26. 3.)
Aj minimalistické duo speváčky a klaviristu dokáže vytvoriť skvelú atmosféru. V tomto zložení vás dvaja talentovaní hudobníci vtiahnu do centra koncertu a prežijete všetky emócie – radosť, smiech, strach i smútok – na vlastnej koži. Dvojica so spoločným albumom získala v roku 2023 aj slovenské ocenenie Radio_Head Awards a v reštaurácii Rozvoj v Krupine zahrá všetky hity.
Knižničný kvíz: Marec – mesiac knihy (20. 3.)
Marec patrí jari, ale pripomína nám aj to, aké úžasné je čítať knihy a čerpať z nich do života. Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene vám to pripomenie v zábavnom kvíze o knižných hrdinoch, príbehoch a literatúre. Knižný kvíz sa začína o 16.30 h v krajskej knižnici v oddelení spoločenskovednej literatúry. Nemusíte si so sebou doniesť nič, len chuť súťažiť. A ešte ako bonus – kvíz je aj pre dospelých, aj pre tínedžerov. A ak sa vám podarí vyhrať, je pripravená aj knižná odmena.
Už ste si niekedy povedali, čo všetko by ste chceli, a vzápätí si odpovedali zoznamom výhovoriek, prečo sa to nedá? Inscenácia Tri sestry na motív Antona Pavloviča Čechova poukazuje presne na tieto situácie. Na človeka, ktorý sa nevie pohnúť vpred. Komorné divadlo si môžete pozrieť v Bašte, kultúrno-komunitnom centre v Bardejove.
Majstrovstvá Slovenskej republiky v štandardných tancoch (8. 3.)
Obdivujete tanečné páry v televíznej šou? Príďte sa pozrieť na profesionálov na slovenské majstrovstvá v štandardných tancoch a povzbuďte športovkyne a športovcov, ktorí denne tvrdo trénujú, aby boli najlepší. O tom, že tanec nie je len o krásnom oblečení a vizáži, ale že ide o skutočnú drinu, sa môžete presvedčiť v športovej hale ARÉNA v Poprade.
Objavovanie Prešova: Nová knižnica a jej zákutia (9. 3.)
V minulých týždňoch obletela správa o nových priestoroch prešovskej knižnice celé Slovensko – kolektívu sa podarilo urobiť rekonštrukciu, ktorá je zaujímavým slovenským architektonickým počinom. Chcete spoznať skutočné detaily? Pamiatkarka Adriana Krafčíková, bibliografka Ľubica Liptáková a regionalistka Andrea Sivaničová vás prevedú skrytými zákutiami vynovenej knižnice.
Známy moderátor Michal Havran prichádza so svojou novou šou do košickej Tabačky, aby sa političky a sociologičky Ivety Radičovej, výtvarníka Radovana Červenku a psychiatra Pétera Hunčíka opýtal, ako v dnešnej dobe zvládať tlak. Traja hostia z úplne rozdielnych odvetví budú odpovedať na otázku, ktorú si v poslednom čase kladieme čoraz častejšie.
Slovenská kapela Korben Dallas vyráža na turné s kapelou Billy Barman. Skôr než sa tak stane, sa však zastavia v rožňavskom kultúrno-komunitnom priestore Kláštor, kde zahrajú svoje najznámejšie hity a skladby z posledného albumu Pohyb! Užite si spojenie jedinečného hlasu Juraja Benetina a skvelých hudobníkov a spoznajte to najlepšie, čo ponúka slovenská hudobná scéna.
SWAP a bazár spoločenských šiat (22. 3.)
Dobre to všetky poznáme – spoločenské šaty využijeme len na jednu spoločenskú akciu a potom visia v skrini. Vzhľadom na klimatickú krízu už nikto z nás nemôže žiť v takom luxuse, že by po jednom použití šaty vyhadzoval. Vytrieďte šatník, prineste svoje skryté poklady do koncertnej siene Reduty v Spišskej Novej Vsi a vyswapujte si nové kúsky, ktoré vynosíte. V rovnakom čase bude prebiehať aj bazár spoločenských šiat, prednostne určený pre študentky na stužkové a plesy, ktorého výťažok bude venovaný na dobročinné účely.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.