Odvaha, sila priateľstva aj veľa smiechu: 10 animovaných filmov, pri ktorých sa zabaví celá rodina

HBO GO prináša pestrý mix kvalitných animovaných filmov, ktoré nepoznajú generačné rozdiely.

Ponorte sa spolu so svojimi deťmi do rozprávok, ktoré hovoria o sile priateľstva a rodiny, sú plné dobrodružstva a prinášajú aj skvelú zábavu. Je na vás, či si vyberiete slnkom zaliate Mexiko, zasnežené kráľovstvo, magický svet nadprirodzených bytostí alebo sa obklopíte kockami stavebnice LEGO. Všetky animované filmy z nášho výberu teraz nájdete v ponuke streamovacej služby HBO GO. 

Sledujte filmy cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Frčíme/Onward
(2020)

Foto: © Walt Disney Pictures

Novinka od režiséra animovaného filmu Príšerky: Univerzita (Monsters University) z roku 2013 vás opäť prenesie do sveta nadprirodzených bytostí. Dej sleduje bratov elfov Iana a Barleyho v čase, keď mágiu vystriedali technológie. Kúsok toho čarovného však ostalo aj pre mladých súrodencov, a tak získajú šancu stráviť deň so svojím zosnulým otcom.

Spoločne s dvojicou elfov sa stanete súčasťou jazdy, ktorá je plná zabudnutej mágie, ale aj nečakaných prekážok a komplikácií. Poháňaní vidinou stretnutia s otcom sú bratia ochotní odhodiť strach a obetovať takmer čokoľvek. Výsledkom je dojímavý príbeh, ktorý zdôrazňuje dôležitosť budovania súrodeneckého puta.

Šmolkovia 2/The Smurfs 2
(2013)

Foto: © 2013 Columbia Pictures Industries, Inc. and Hemisphere – Culver II, LLC.

Po úspešnej filmovej adaptácii svetoznámeho príbehu o modrých bytostiach prichádza jej pokračovanie. Tentoraz sa dej odohráva prevažne v romantickom Paríži, ktorý spoznáte z pohľadu šmolkov a ich priateľov. Nástrahy im už zvyčajne pripravuje čarodejník Gargamel, lenže už na to nie je sám. Vytvoril si dvojicu zlých šmolkov, s pomocou ktorých unesie krásnu Šmolinku.

Rozprávka je plná múdrych rád od tatka Šmolka, zábavných scén a zdôrazňuje silu priateľstva. Určite sa pri nej s celou rodinou veľa nasmejete. Ak by ste si chceli s deťmi precvičiť angličtinu, odporúčame vám film pozerať v origináli – Šmolinku nahovorila obľúbená speváčka Katy Perry.

Coco
(2017)

Foto: © Disney/Pixar

Asi v každej rodine sa nájde niekto, kto je trochu iný a cíti sa nepochopený. Mexický chlapec Miguel sa chce odmalička stať hudobníkom, ale jeho blízki o tom sne nechcú ani počuť. Hudba totiž v minulosti spôsobila ich predkom veľa bolesti.

Všetko sa však otočí hore nohami v deň osláv sviatku Día de Los Muertos, počas ktorého sa Miguel ocitne v ríši zosnulých. Stretáva sa so svojimi predkami a zisťuje skutočnú pravdu, ktorá jeho rodinu rozdelila. Výnimočne spracovaný oscarový príbeh vám pripomenie, prečo je dôležité, aby rodina držala pokope, a veselé pesničky roztancujú celú vašu domácnosť.

Železný obor/The Iron Giant
(1999)

Foto: © Warner Bros. Entertainment Inc.

Priateľstvo často dokáže prekonať akékoľvek rozdiely. Svoje o tom vie aj deväťročný Hogarth Hughes, ktorému sa obráti život naruby v momente, keď stretne v lese obrovského robota. Postupne si k sebe napriek odlišnostiam nájdu cestu a stanú sa najlepšími priateľmi.

Prečítajte si: 13 tipov, ako sa zo sviatkov nezblázniť a spríjemniť ich aj iným

Táto kreslená snímka by nemala ujsť fanúšikom sci-fi ani tým, ktorých zaujímajú dejiny kinematografie. Dojímavý príbeh totiž patrí medzi najúspešnejšie animované filmy na svete. Režíroval ho Brad Bird, ktorého dielo môžete poznať aj vďaka animovaným trhákom ako Rodinka úžasných (The Incredibles) z roku 2004 či Ratatouille z roku 2007.

V hlave/Inside Out
(2015)

Foto: © Disney/Pixar

Rozmýšľali ste niekedy o tom, prečo reagujete práve tak či onak? Originálny príbeh V hlave, ktorý okrem iného získal aj Oscara za najlepší animovaný film, vás vtiahne do diania v mysli dospievajúcej školáčky Riley. Zoznámite sa s piatimi hlavnými emóciami Radosť, Strach, Hnev, Znechutenie a Smútok, ktoré sú zodpovedné za jej reakcie.

Emócie sa spoločne snažia, aby bolo všetko v rovnováhe a jej spomienky ostávali primárne šťastné. Či sa im to podarí, vám neprezradíme, ale odporúčame nevynechať tento animovaný film počas sviatkov. Určite neoľutujete.

Tintinove dobrodružstvá/The Adventures of Tintin
(2011)

Foto: © 2011 Columbia Pictures Industries, Inc. And Beverly Blvd. LLC.

Svetoznámy režisér Steven Spielberg okúsil aj vody animovaného filmu a nakrútil príbeh o zvedavom reportérovi Tintinovi. Po tom, ako začne odhaľovať tajomstvá spojené s pokladom ukrytým v bájnej lodi Jednorožec, sa dostane do smrteľného nebezpečenstva. Celé sa to začne zamotávať a spoločne s Tintinom tak môžete prežiť fantastické dobrodružstvá.

Spielbergov animovaný film je inšpirovaný komiksovou sériou od belgického karikaturistu Hergého. Adaptácia do počítačovej animácie známej komiksovej klasike výborne sadla a príbeh určite zaujme celú rodinu. Ak máte radi záhady, tento film je pre vás ten pravý.

Kuky sa vracia/Kuky se vrací
(2010)

Foto: © 2010 BIOGRAF JAN SVĚRÁK s.r.o.

Kuky sa vracia je rozprávaním malého chlapca o plyšovom medvedíkovi, ktorý putuje lesom a chce sa vrátiť k svojmu majiteľovi. Ondrej popustil uzdu svojej fantázii a v jeho príbehu o Kukym sa objavujú fantastické scenáre aj najrôznejšie bytosti. Naozaj si to ten chlapec iba vymýšľa?

Jeho predstavivosť sa prejavuje aj vo vizuálnom spracovaní snímky, kde režisér Jan Svěrák stiera hranice medzi hraným a animovaným filmom. Výsledkom je naozaj unikátny kinematografický kúsok.

Ľadové kráľovstvo 1 a 2/Frozen I a II
(2013 a 2019)

Foto: © 2012 Disney Enterprises, Inc.

V kráľovstve Arendelle už nasnežilo a vy si môžete vychutnať pravú zimnú atmosféru s Annou, Elsou a Olafom. Tento populárny príbeh je inšpirovaný rozprávkou Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná a chytí vás za srdce. Večný mráz tu roztápa sesterská láska, ktorá v obidvoch filmoch čelí mnohým prekážkam.

Foto: © 2019 Disney Enterprises, Inc.

O kvalite snímok svedčia aj ocenenia, ktoré si tvorcovia odniesli z ceremónií. Prvý film okrem iného získal aj Oscara za najlepší animovaný film a rovnakej slávy sa ušlo aj piesni Let It Go, druhý film zase získal viacero nominácií. Čarovný svet Anny a Elsy môže byť výbornou voľbou aj pre vašu rodinu.

LEGO príbeh 2/The Lego Movie 2
(2019)

Foto: © Warner Bros.

Legendárna stavebnica si svoje miesto vo filme našla už viackrát a tentoraz na HBO GO boduje úspešným pokračovaním. Robotník Emmet si aj v spustošenej krajine chce zachovať optimizmus, keď do vesmíru unesú všetkých jeho priateľov. Emmet neváha ani sekundu a podnikne všetko na ich záchranu.

Hrdinom príbehu nechýba staviteľská kreativita a schopnosť obetovať sa pre druhých. Rozprávka vás udrží v napätí vďaka odvážnym rozhodnutiam a rozmanitosti rozličných LEGO postavičiek. A určite sa aj zasmejete.


Radi by ste si pozreli peknú rozprávku, dobrý film alebo zaujímavý seriál a zabudli pritom na dátové obmedzenia? Stavte na nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac