Toto leto sa spolu vychillujeme na bratislavskej Jamajke. Zaznejú aj tieto pecky

Zlaté piesky žijú voľnosťou a láskou už 15 rokov. Voda, slnko, svetová hudba a neskutočný chill.

Jamajčan Bob Marley je azda najznámejšou hudobnou legendou reggae hudby. Odľahčené rytmy so silným spoločenským odkazom sú základom hudby, ktorú tvoril spolu s kapelou The Wailers. Štýl reggae sa postupne vyvíjal a dospel do novej podoby, ktorú si na Slovensku môžete užiť naplno na Uprising festivale. 

Užívať si hudbu na festivale je skvelé, no zažívať prepojenie s hudbou kedykoľvek a kdekoľvek sa dá s predplatným Tidal. K O2 SMART Paušálu ho môžete mať v cene paušálu

Uprising festival sa spája najmä s reggae kultúrou, no posledný augustový víkend si na ňom užijete aj ďalšie žánre od rapu cez elektronickú hudbu a drum and bass až po afrobeats, latin, garage, dancehall či ska. Od tohto fresh kokteilu neočakávajte žiaden gangsterský rap či nenávistné odkazy, ale práve naopak.

Atmosféra na Zlatých pieskoch vás prevalcuje láskou a chillom – bude to jazda plná farieb, uvoľnených rytmov, usmiatych tvárí, slobody a myšlienok dobra. 

Uprising na Slovensku nie je krátko. Už 15 rokov sa areál prírodného kúpaliska Zlaté piesky mení na láskyplné prostredie s množstvom voňavej zelene, kde si v tieni stromov a na pláži užijete „One love”.

Možno ste však netušili, že názvom a dátumom konania festival pripomína významnú historickú udalosť – Slovenské národné povstanie, a okrem toho patrí aj medzi top 40 festivalov v Európe. 

V redakcii sme vybrali niekoľko interpretov, ktorých na festivale môžete zažiť: 

MORGAN HERITAGE 
‘Down By The River’

Vynikajúca jamajská reggae kapela a až dvojnásobný víťaz ceny Grammy za Best Reggae Album Morgan Heritage. Založili ju deti speváka Denroya Morgana z newyorskej skupiny Black Eagles. V tomto žánri sú známi aj ako prvá „reggae rodina”.

Tvoria od roku 1994, pôvodne ako oktet, neskôr kvintet a aktuálne vystupujú ako trio. Ich sound je charakteristický spájaním elementov roots reggae, soul, R&B, lovers rock, kalypso, gospel, dub a príležitostne funk a dancehall. 

BLACK UHURU 
‘Top Rankin‘

Vek je len číslo. Dôkazom je aj kapela Black Uhuru na čele s Derrickom „Duckie“ Simpsonom, 72-ročným rodákom z Kingstonu na Jamajke. Ako 25-ročný vyhral historicky prvú Grammy za reggae album a prepísal históriu tohto žánru.

Názov Uhuru nie je náhodný – v svahilštine znamená slobodu, a tým sú poznačené aj skladby kapely, v ktorých ladné beaty dopĺňa silný hlas. Duckie je jeden z mála členov formácie prítomný od začiatku až po súčasnosť.

DELINQUENT HABITS
‘Tres Delinquentes’

Prísna americká rapová trojica Delinquent Habits z Los Angeles bola medzi prvými, ktorí robili hip-hop s nádychom latino v skorých 90. rokoch. Kombinovali anglické a španielske texty dokopy, korenili ich temperamentným latino rytmom.

Sen Dog z Cypres Hill bol producentom prvého albumu a single ‘Tres Delinquentes’ prevalcoval nielen hip-hopové, ale aj popové a R&B rebríčky.

HEMPRESS SATIVA
‘Boom (Wah da da Deng)’

Multitalentovaná charizmatická speváčka a skladateľka z Jamajky Hempress Sativa sa na Slovensku predstaví aj so svojou kapelou The Unconquerebels. Jej hudba sa vo všeobecnosti pohybuje v žánroch deep roots a rock reggae, ale občas prekračuje hranice a môžete tak počuť aj varianty hip-hopu, afrobeatov či R&B.  

MAX ROMEO
‘Chase The Devil’

Priekopník reggae, absolútna kingstonská legenda 77-ročný Max Romeo bude vystupovať so svojou dcérou, speváčkou Xana Romeo. ‘Chase The Devil’ je jeho najznámejšia pesnička, ktorej úryvky použili vo svojej tvorbe aj umelci ako Jay Z, Kanye West alebo The Prodigy.

Skladba vyšla prvýkrát na albume War Ina Babylon v roku 1976 a má niekoľko verzií. Jej message odkazuje na všetko negatívne (diabla) v našej mysli, čo vieme vyhnať len silou ducha.

DE LA SOUL
‘Much More (feat. Yummy)’

Šír lásku, nie nenávisť – trio De La Soul z Long Island v New Yorku sú jednou z najlepších rapových formácií všetkých čias. Ako súčasť kolektívu Native Tongues, ktorý zahŕňa aj mená ako A Tribe Called Quest, Jungle Brothers, Queen Latifah a Monie Love, sú priekopníkmi takzvaného uvedomelého rapu. 

Do mainstreamového rapu priniesli začiatkom 90. rokov otvorenú myseľ a džezový sound, ktorý rezonuje dodnes. Ich uvedomelý prístup k hip-hopu šíri pozitívne vnímanie sveta a je opozitom gangsterského rapu.

RONI SIZE
‘Brown Paper Bag’

Roni Size patrí medzi najrešpektovanejšie mená britskej drum and bassovej scény. Vyrástol v Bristole ako syn jamajských imigrantov, v rovnakej štvrti ako trip-hopové legendy Massive Attack a Tricky.

Hudba je jedno z najprístupnejších umení a aj vďaka nej dokážeme postupne odbúravať predsudky. Toto sú hymny dúhovej komunity

Ako producent a majiteľ hudobného vydavateľstva Full Cycle je „undergroundovým magnátom” a má na svedomí množstvo projektov, nielen vlastných, ale aj rôznych spoluprác. V 9-minútovej skladbe ‘Brown Paper Bag’ počuť aj britskú vokalistku Onallee, ktorej hlas sa stal soundtrackom nejednej rave party.

BOY WONDER
‘Čopsoi’

Trnavský rapper a lokálny lyrický superhrdina Boy Wonder po siedmich rokoch vydal dlhoočakávaný sólo album ‘Jeseň 2015: Človek z planéty Zem’ na českom labeli Ty Nikdy.

Boy Wonderov štýl odzrkadľuje roky freestylových battlov, ale jeho nezameniteľný flow je ako vánok čerstvého vzduchu, ktorý prináša nadhľad a hĺbku zároveň. Tvrdý trnavský prízvuk len dotvára undergroundový zážitok.  

TAMARA KRAMAR
‘So Sweet’

Hudba mladej šarmantnej slovenskej skladateľky a speváčky Tamary Kramar pripomína kombináciu neo soulu z 90. rokov a sladkého popu. Jej hudobná inovatívnosť bola potvrdená aj výhrou v kategórii Objav roka na posledných Radio_Head Awards. 

Počas jej početných koncertov doma aj v Británii, kde v súčasnosti žije, si skladby ako ‘So Sweet’ ‘Hey Pretty Girl’  okamžite získali publikum. Jej prvé EP by malo s najväčšou pravdepodobnosťou vyjsť na konci tohto roka.

MEDIAL BANANA
‘Môžem všetko’

Banány na reggae oslave slobody nemôžu chýbať. Ikona slovenského reggae, šestica muzikantov Medial Banana vo svojej tvorbe už vyše dekády kombinuje zmes ska, dancehallu, dubu, popu až po džez a funk. Nemusíte byť ani milovníkom jamajského žánru, aby vás ich prísne pozitívna vibrácia bavila. 

A okrem hudby si na Uprising festivale užijete: 

  • tanečné workshopy,
  • diskusie,
  • filmové zážitky,
  • športové turnaje,
  • zóna pre deti a rodiny, 
  • gastronomické špeciality (highlightom je karibská kuchyňa).

Na Uprising festival so Sódou 

Na Instagrame pravidelne zdieľame novinky z hudobného sveta a inšpirujeme sa hudbou.

Začiatkom augusta pre vás navyše pripravujeme s Uprising festivalom špeciálnu súťaž, vďaka ktorej môžete získať 2 lístky na najväčší reggae chill na Zlatých pieskoch.

Všetko na našom Instagrame už čoskoro. Nezabudnite nám dať follow, aby vám nič neušlo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Život ďaleko od mesta, na farmách či rančoch je osobitý. Výchova s rešpektom k prírode má množstvo benefitov nielen pre deti

Deti majú odmala kontakt s prírodou a veľa prirodzeného pohybu. Tri rodiny nám porozprávali, ako vnímajú život ďaleko od mesta v blízkosti prírody.

Pamätáte sa na prázdniny u starých rodičov? Mnohí z nás, ktorí mali možnosť zažiť leto na dedine, si s obľubou spomínajú na dni na lúkach, v lesoch a na bicykli. Celý deň v pohybe, čerstvý vzduch a príroda. Troch rodín, ktoré žijú mimo mestského ruchu, sme sa spýtali, ako vnímajú takýto lifestyle a v čom vidia jeho pozitíva.  

Oddychovať sa dá aj aktívne. Učitelia telesnej výchovy radia, ako cez prázdniny motivovať deti k pohybu

Ak zvažujete, ako deťom spríjemniť leto, spoľahnite sa na aktivity v prírode. Tráviť čas blízko kopcov či rôznych zvierat je pre ne nielen lákavé, ale prináša im omnoho viac zážitkov, ako aj fyzickú zdatnosť. O benefitoch naturálneho prostredia nám porozprávali rodiny žijúce na rančoch, farmách či v osadách. 

Farma v prímorskej oblasti Costa Brava
Hanka 

„Sme 5-členná rodina, žijeme na severe Španielska v Katalánsku v prímorskej oblasti Costa Brava. Máme farmu, na ktorú deti chodia veľmi radi a rovnako radi s nami robia všetky činnosti – skoro vstávajú, kŕmia zvieratá, starajú sa o ne. Venujeme sa aj rôznym spoločným aktivitám, napríklad prechádzkam v lese, ale musím povedať, že väčšinou sme vonku, s výnimkou veľkých horúčav. 

Myslím si, že naše deti (6, 4 a 2 roky) kopírujú všetko, čo vidia u svojich rodičov. Keď nás vidia ráno skoro vstať, potom sa starať o zvieratá alebo pracovať na poli, tak tým žijú, opakujú to a chcú to robiť tiež. Naša farma je však prispôsobená deťom, a tak vedia, čo robiť môžu a čo nie, lebo je to nebezpečné. Majú svoje detské vidly alebo malé lopatky a chcú nám pomáhať, lebo to berú ako hru. Ak chceme, aby sa deti vonku hýbali čo najviac, základom je nenútiť ich do toho, len byť dobrým príkladom. Potom berú pohyb automaticky a s nadšením samy od seba. A ak bude spontánny, vždy ho budú mať dostatok – naše deti sa nehýbu preto, lebo musia, ale preto, lebo sú prirodzene motivované prostredím.

Keď deti vidia balíky sena, okamžite po nich skáču. Majú voľnosť, nikto a nič ich neobmedzuje, aj preto je ich pohyb prirodzenejší.

K tomuto však musím dodať jednu zásadnú vec: deti vás síce budú kopírovať, ale mali by sme si aj všímať, čo deti napĺňa a baví. Vidím to na svojej najstaršej dcére – rada sa hýbe, aj nám pomáha na farme, ale nepočítame s tým, že z nej raz bude farmárka – teda nemôžeme deti nútiť do životného štýlu, ktorý vedieme. A práve preto sa jej snažíme hľadať vonku aj iné aktivity, lebo ako rodičia sme tiež zodpovední za hľadanie tej správnej (pohybovej) aktivity pre naše deti. 

Všímam si však, že naše deti, ktoré sú späté s prírodou odmala, majú oveľa väčší rešpekt v meste – cesty, premávka, veľké autá – na to nie sú zvyknuté. Naopak, sú zvyknuté na prírodu, ktorú im ukazujeme odmala, v nej sú nebojácne. Neboja sa hlasných zvukov, hmyzu či zvierat, lebo vedia, ako sa správať, vedia s nimi komunikovať. To im môže pomôcť vo formovaní ich osobnosti, rovnako ako deti z väčších miest sú nebojácne v iných veciach – každé prostredie má svoje výhody a nevýhody. 

Som si však istá, že pohyb vonku pomáha psychike malých aj veľkých a podnecuje kreativitu. Len pri prechádzke nájdeme veľa rozličných rastlín, ktoré skúmame, alebo si odtrhneme paličku a urobíme z nej oštep, vyrobíme píšťalku z bambusu, staviame si vonku rôzne bunkre a tak ďalej. Vnímam, že ich to veľmi baví, vymýšľajú si to samy. Keď vidia balíky sena, okamžite po nich skáču. Majú slobodu a voľnosť, nikto a nič ich neobmedzuje, behajú, skáču, lezú – aj preto je ich pohyb prirodzenejší a automatickejší. Kým som žila v meste, ani som si neuvedomovala, čo všetko môžeme prežívať úplne inak v blízkosti prírody. 

Keďže vidím na svojich deťoch, ako veľmi ich ovplyvňuje naše správanie a ako ho dokážu prirodzene kopírovať, odporučila by som rodičom, aby sa na výlete s deťmi v prírode nesústredili len na turistické veci, ale aby v deťoch vzbudzovali povedomie o jej fungovaní. Môžeme mať zážitok zo zvieratiek, ale mali by sme mať aj hlbšie povedomie o procesoch v nej, a tak o ňu vzbudiť prirodzený záujem – potom budú mať aj väčšiu motiváciu hýbať sa v nej samy od seba.” 

Život na oravskom ranči 
Klaudia @na okraji

„Sme 4-členná rodina a žijeme na hornej Orave. Prevažnú časť nášho života trávime na malom rodinnom ranči, ktorý začal budovať už môj otec. Náš život sa teda vo veľkej miere točí okolo koní, chováme kozy, sezónne aj sliepky a máme dva psy a mačku. 

Musím povedať, že naše deti (Ela 4 roky a Vanda 1 rok) majú veľa pohybu vonku, keďže sú stále s nami. Myslím si, že deti sa prirodzene rady hýbu, keď ich niečo zaujíma a baví, a keďže zvieratá a svet vonku sú veľmi fascinujúce, tak je to určite veľká výhoda mať možnosť žiť v takomto prostredí na Orave. 

Pobyt pri zvieratách pomáha deťom prekonávať aj rôzne strachy. Učia sa veriť im aj sebe. Učia sa trpezlivosti. 

Pobyt pri zvieratách pomáha deťom prekonávať aj rôzne strachy. Učia sa veriť im aj sebe. Učia sa trpezlivosti. Neviem však úplne odhadnúť, do akej miery to ovplyvňuje ich samostatnosť a odvahu, myslím, že v tom zohráva veľkú úlohu osobnosť každého dieťaťa a rovnako aj vplyv rodičov. Pri mojich deťoch, ktoré sú s koňmi a inými zvieratami odmala, vnímam, že berú ich prítomnosť ako samozrejmosť a neboja sa ich. 

Tak pre deti, ako aj pre dospelých je trávenie času v prírode a medzi zvieratami veľmi prínosné. Deti nikdy nespia lepšie, ako po celom dni strávenom vonku. 

Výchova s rešpektom k prírode by mala byť súčasťou života všetkých detí bez ohľadu na to, kde vyrastajú, či už na dedine, alebo v meste. Ak sú deti späté s prírodou, stávajú sa vnímavejšie voči celému okoliu. Tiež sú oveľa empatickejšie. A to sú veci, ktoré sú pre mňa veľmi dôležité.”

Za dovolenkou nemusíte chodiť do zahraničia, aj na Slovensku máme veľa pekného. Pozrite si, čo by ste nemali vynechať na severnom Slovensku

Štál blízko stredného Slovenska a život plný pohybu
Simona 

„Sme 5-členná rodina, s deťmi vo veku 13 a 8 rokov a najmladšie má 8 mesiacov. Do malej osady pri Zlatých Moravciach sme sa dostali náhodou – hľadali sme chalupu, ale tak sa nám tu zapáčilo, že sme sa sem presťahovali natrvalo. 

Žijeme pod horou, máme kone, psa, mačky, zajace, záhradku, ktorá nás sezónne uživí. Myslím si, že náš životný štýl podnecuje deti aj k veľkej zodpovednosti. Starostlivosť o zvieratá je dobrý prostriedok, aby si plnili svoju povinnosť k iným tvorom, uvedomujú si, že zvieratá sú odkázané na našu pomoc. Jednoducho, musíme sa o ne starať aj v nečase, každý deň bez výnimky. A tak sú neustále v pohybe.  

Pohybu tu majú naozaj dostatok, prakticky sú stále aktívne, asi aj preto, že tu sa v ňom nemusia nijako obmedzovať. Nie je tu cestná premávka, takže majú úplnú slobodu pohybu – môžeme ich nechať chodiť bez obáv, kam chcú. Ako keby mali svoj svet. My ako rodičia z toho máme radosť, lebo to nie je riadené žiadnymi príkazmi, a myslím si, že takto môžu byť samy sebou. Sloboda ich zase učí veľkej samostatnosti, všímam si to najmä na dcére, ktorá tu žije odmala – viem to porovnať so synom, ktorý mal 9 rokov, keď sme sa sem presťahovali.  

Nielen pohyb vnímam ako benefit. V prírode a pri pohybe sa deti učia zážitkom, napríklad ako sa správajú zvieratá. A tak si budujú aj rešpekt, odvahu a odolnosť, lebo ich získavajú skúsenosťou. Napríklad nájdu kostru nejakého zvieraťa v lese a už ju študujú, rozprávajú sa o tom. Nasávajú tak rôzne drobnosti, detaily, ktoré sa im spájajú do celku. Preto si myslím, že je dôležité, aby sa deti čo najviac dostávali do kontaktu s prírodou – má na ne obrovský vplyv. Čím viac času v nej budú tráviť spolu s rodičmi, tým lepšie. V prírode sa k veciam dostávajú prirodzene, hrou, zábavou a pritom sa neustále hýbu.

Myslím si, že deťom treba nechať priestor, sú dostatočne kreatívne a príroda im k tomu ešte viac pomôže. Prirodzený pohyb dieťaťa bez hraníc a príkazov podporuje aj zvedavosť a buduje odvahu.

Deti sa vonku naháňajú po humnách, kopcoch a budujú si zdatnosť. V prírode to nie je ako na ohraničenom ihrisku, lebo lezú po stromoch, cez ploty či kríky. Fyzickú kondíciu vidím aj na svojich deťoch, napríklad dcéra chodí na parkúr a tréner jej povedal, že ju už nemá čo naučiť, pretože je vytrénovaná z domáceho prostredia. Predstihla schopnosťami celú skupinu, v ktorej trénovala. Myslím si, že deťom treba nechať priestor, sú dostatočne kreatívne a príroda im k tomu ešte viac pomôže. Prirodzený pohyb dieťaťa bez hraníc a príkazov podporuje aj zvedavosť a kreativitu a buduje odvahu. 

Samozrejme, nechcem tým povedať, aby sa všetci presunuli z miest do osád, veď byť v meste má tiež svoje výhody a náš životný štýl nie je pre každého, ale skôr by som chcela motivovať rodičov, aby čo najviac času s deťmi trávili vonku, lebo to ich učí úplne iným veciam.”

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac