Ukážeme vám, na čo vlastne sú všetky tie foťáky v mobiloch

Štyri fotoaparáty, jedna appka a nespočetné množstvo možností. Fotografka Welin nám vysvetlila, ako šikovne využívať snímače moderných smartfónov.

Výrobcovia smartfónov sa každý rok predbiehajú v počte a kvalite fotoaparátov. Pre väčšinu z nás už nahradili tradičné fotoaparáty, ale na čo vlastne slúžia dvojité, trojité a štvorité snímače? Opýtali sme sa profesionálnej fotografky Welin Nagyovej, ktorá veľmi rada a často fotí aj mobilom. 

Welin sme požičali nový Huawei P40 lite, ktorý vďaka výbornému štvoritému fotoaparátu od Leicy posúva fotenie pri cenovo dostupných smartfónoch na novú úroveň. Každý zo štyroch snímačov ponúka iné možnosti pri fotení a Welin nám na konkrétnych fotkách ukázala, čo všetko môžete vďaka jednotlivým snímačom odfotiť.

Huawei vymení Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Detaily pri priblížení a nočné fotky

Hlavný fotoaparát má 48 Mpx a clonu f/1.8, ale to väčšine z nás pravdepodobne nič nepovie. Oveľa podstatnejšia vlastnosť tohto snímača je, že robí viac snímok naraz, aby sa zachovali ostré detaily, aj keď si fotku priblížite.

Ak máte dostatok pamäte, tak si túto funkciu určite zapnite v nastaveniach fotoaparátu voľbou HDR. Uvidíte rozdiel pri všetkých každodenných fotkách, ja som túto funkciu testovala na peknom zátiší a pri fotení kamarátov v prírode.

Aj keď umelá inteligencia dokáže šikovne zaostrovať fotky aj za vás, niekedy sa predsa len chceme zamerať na niečo iné ako algoritmus. Preostrovanie som si vyskúšala vo váze s kvetom, kde uvidíte rozdiel vo fotke, ktorá je zaostrená na stonku a ktorá je zaostrená na dno vázy.

Tmavšie fotky sú z makro objektívu, ktorý má nižšiu citlivosť na svetlo, ale k nemu sa ešte dostaneme.

Bola som fotiť krst a koncert kapely Billy Barman, a tak som vyskúšala spraviť aj pár večerných záberov, aby ste videli, aké fotky sa dajú zachytiť nočným režimom na koncertoch, festivaloch a pri slabšom svetle.

Širokouhlý objektív oceníte pri skupinových fotkách

Širokouhlá šošovka umožňuje zachytávať blízke objekty alebo celky. Pomocou tohto objektívu odfotíte aj krajinku či spravíte skupinovú fotku.

Ja som ho testovala na skupinovej fotke, na ktorej som chcela zachytiť aj prostredie, v ktorom sme strávili víkend. Na prechádzke zas tento objektív vynikol, keď som fotila kamošku, ktorá bola iba kúsok odo mňa, a do záberu sa zmestili aj nádherné prírodné kulisy.

Ako sa robia „rozmazané“ umelecké fotky

Väčšina moderných smartfónov má aj bokeh objektív, ktorý budete poznať skôr ako ten, ktorý robí fotky s rozmazaným pozadím.

Mieru rozostrenia pozadia si viete zvyšovať a znižovať a okrem klasického portrétového módu sa s ním dá vyhrať aj inak. Na fotke s pierkom je napríklad človek súčasťou bokeh efektu a fotka s rastlinkou ukazuje, že tento objektív viete využiť aj pri fotení prírody. Na to, že fúkalo a rastlinka sa hýbala, je výsledok ostrejší, ako som čakala.

Makro nie je len na kvetinky

Makroobjektív alebo makromód si možno ešte pamätáte z prvých dostupných kompaktných fotoaparátov. Pomáha zachytiť objekty zblízka, ideálne štyri centimetre.

Cez makroobjektív nemusíte fotiť iba malé objekty, ale môžete sa pohrať aj so zachytávaním detailov alebo skúsiť fotiť textúry a abstraktnejšie zábery. Ja som sa pohrala s vlastnou kožou.

Selfie kamera s portrétovým režimom

Selfie kamery nemusíme nejako extra predstavovať, keďže ich všetci dobre poznáme a pravidelne využívame. Ale keď už som nový Huawei testovala, musela som vyskúšať aj jeho portrétový mód.

Využila som časovač a pre peknú fotku som sa dobrovoľne „hodila“ aj na lúku plnú kliešťov. Slnko už bolo za horizontom, no napriek horšej svetelnosti to predná kamera zvládla perfektne.

Hodnotenie

Kvalita smartfónových fotiek sa dnes už právom porovnáva s fotkami z fotoaparátu. Ak si človek fotí primárne obsah na Instagram, kvalita fotiek z Huawei P40 lite je viac než postačujúca. A mojou obľúbenou výhodou fotenia na smartfón je, že netreba meniť objektívy a všetky spomínané funkcie sú v jednej appke.


Aj vaše smartfónové fotky môžu takto vyzerať, Huawei P40 lite môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Welin Nagyová

Všestranná fotografka Welin začínala zachytávaním bratislavského nočného života, čím sa stala známa pre svoje atmosférové fotky a pri fotení festivalov si na istý čas získala prívlastok „fotografka z Grejpu“. Obehala viaceré fashion weeky, kde loví street style a backstage momenty. Tvorila content pre magazíny (VICE, Elle, VOGUE, Refresher) a spolupracovala s mnohými značkami (Curaprox, Nikon, Orange, Adidas, Kopparberg, Red Bull, Slowatch). Momentálne fotí menej ľudí, ale viac priestorov a architektúry. Svoje cestovateľské momenty zbiera pod hashtagom #trawelin.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac