Veľká nostalgická jazda s animákmi: Rozpamätáte sa všetky detaily v obľúbených rozprávkach?

Zaspomínajte si na animovaných hrdinov a hrdinky, s ktorými ste vyrástli.

Sú rozprávky, ktoré si stačí pozrieť raz. A potom sú rozprávky, ktoré môžete pozerať stále zas a znova, a vždy v nich objavíte niečo nové. Práve vďaka tomu sa z niektorých stali už kultové klasiky. Dávali ste však pri sledovaní obľúbených príbehov dobrý pozor?

Do rozprávkového sveta môžete s HBO Max vstúpiť kedykoľvek. Ak máte O2 Paušál, môžete mať všetky animáky poruke aj v jeho cene.

Prevetrajte si svoje znalosti o animovaných rozprávkach v našom kvíze:

  • 1. Zelený hrdina-zlobor Shrek si toho od prvého filmu, ktorý premiéroval pred 20 rokmi, preskákal viac než dosť. Od bozku z pravej lásky s princeznou Fionou cez neľahké manželské skúšky až po rolu spokojného otca. Ako sa volajú deti Shreka a Fiony?
  •   Falcon, Ferdinand, Fanny
  •   Fergus, Farkle, Felicia
  •   Fiona, Farquaad, Shrek
  • 2. Kultový americký animovaný seriál Scooby-Doo nás už neuveriteľných 50 rokov učí, že každý jav, nech sa zdá akokoľvek zvláštny a desivý, má racionálne vysvetlenie. Viete však, aké je Scoobyho pravé meno?
  •   Scoobert
  •   Scooty
  •   Schubert
  • 3. Scooby-Doo je jeden z najznámejších psov na striebornom plátne, hoci je animovaný – je ešte slávnejší ako filmový Beethoven či seriálová Lassie. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, akej rasy je tento vtipný a charizmatický pes?
  •   doga
  •   ovčiak
  •   teriér
  • 4. Na jednoduchej zápletke – kocúr naháňa myš – vyrástli celé generácie. No nerozlučnú dvojicu Toma a Jerryho sprevádzajú aj rôzne vedľajšie postavy, jednou z nich je pes – bulldog. Viete, ako sa volá?
  •   Sugar
  •   Sammy
  •   Spike
  • 5. Ukecaného Martyho, populárneho Alexa, sympatickú Gloriu a hypochondrického Melmana pozná snáď každý, kto má rád kreslené filmy. Pamätáte si, z akej zoo zvieratá ujdú v prvom filme série Madagascar z roku 2005, aby zažili dobrodružnú cestu?
  •   Metropolitan Zoo v Londýne
  •   Central Park Zoo v New Yorku
  •   Zoo v San Antoniu
  • 6. Kvarteto spomínaných zvieratiek sa v Afrike stretne aj s lemurmi, známymi svojím jedinečným vzhľadom s veľkými očami a dlhým chvostom. Vo filme im však vládne nevšedný panovník. Viete, ako sa tento výstredný kráľ lemurov volá?
  •   Kráľ Ralf
  •   Kráľ Charles
  •   Kráľ Julian
  • 7. Na obľúbenom československom seriáli Pat a Mat, ktorý mal byť pôvodne len zábavou pre dospelých, vyrástlo už niekoľko generácií detí nielen doma, ale aj v zahraničí. Rozpamätáte sa, aké pokrývky hlavy títo nešikovní páni nosili?
  •   čapica s brmbolcom a baretka
  •   prilba a klobúk
  •   šiltovka a šatka
  • 8. Pat a Mat sú nerozluční kamaráti a nikdy sa na seba nehnevajú, ani vo chvíli, keď sa im práca nedarí. Vždy optimisticky naladení sa do nej púšťajú s novým elánom znovu a znovu, až kým sa ju nepodarí nejakým nápaditým spôsobom zvládnuť. Čo zvyknú urobiť na konci ako symbol dobre vykonanej práce?
  •   zavrtia hlavou a poskočia si
  •   zaťukajú si na čelo a zatlieskajú
  •   podajú si ruky a ohnú lakeť do pravého uhla
  • 9. Vďaka Kung Fu Pande sa vraciame do zvieracej ríše. Po, lenivý pandí samček, síce pracuje v rodinnom obchode s rezancami, ale nečakane ho vyberú, aby naplnil starodávnu veštbu a vstúpil do sveta starobylého čínskeho bojového umenia pod vedením majstra Shifu. Aké zviera bol majster Shifu?
  •   hraboš severský
  •   červená panda
  •   psík medvedíkovitý
  • 10. Výcvik Poa nie je ešte dokončený, keď sa mu do cesty postaví pomstychtivý a zradný nepriateľ, zároveň najlepší študent majstra Shifu – snežný leopard. Ako sa jeho úhlavný nepriateľ v prvom filme Kung Fu Panda volá?
  •   Bao
  •   Tai Lung
  •   Temutai
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Od Sicílie až po Peloponézsky polostrov: S týmito 7 filmami a seriálmi uniknete do vysnívaných dovolenkových destinácií

Stačí si len vybrať z filmových dobrodružstiev, pripraviť osviežujúci nápoj a cestovanie po celom svete z pohodlia obývačky sa začne.

Filmové miesta sú niekedy príbehmi samy osebe. Dokážu vytvárať jedinečnú atmosféru a filmy alebo seriály obohacujú o nové významy. Vďaka nim môžeme spoznávať nové kultúry z pohodlia domova, zároveň sú zdrojom inšpirácie pre naše budúce cestovateľské dobrodružstvá. Práve tieto filmy a seriály vás o tom presvedčia.

Vysnívané dovolenkové destinácie na jeden klik? S HBO Max, ktoré môžete mať v cene svojho O2 Paušálu, cestujete s filmovou ponukou po celom svete

Neapol
Geniálna priateľka

Mimoriadne živelné, no autenticky krásne mesto na juhu Talianska ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Nezáleží na tom, do ktorej skupiny patríte, vďaka seriálu Geniálna priateľka spoznáte mesto Neapol skrz-naskrz. Doterajšie tri série sledujú nezvyčajné priateľstvo Leny a Lili, ktoré vyrastajú v chudobnej štvrti neapolskej periférie. A práve drsné podmienky, ktoré často hraničia s bojom o holý život, ich motivujú, aby držali spolu.

Seriál je vernou adaptáciou prvej časti neapolskej knižnej ságy známej talianskej spisovateľky Eleny Ferrante. Jej „na slovo presné“ vystihnutie atmosféry mesta sa pretavilo aj do seriálovej podoby, pričom Neapol vidíte inými očami – očami miestnych. Vychutnáte si všetky jeho intenzívne vône, chute, farby a na (takmer) vlastnej koži zažijete tamojšie zvyklosti.

Korfu
Durrellovci

Aké sú vyhliadky na šťastný život v studenom a upršanom Anglicku? Keď matke štyroch detí umrie manžel a rodina sa dostane do finančných ťažkostí, hľadá cestu, ako vyjsť z bludného kruhu chudoby a mizérie. Rozhodne sa zariskovať a odsťahovať sa na grécky ostrov Korfu, kde sa údajne žije omnoho lacnejšie. Durrellovci si musia zvyknúť na nový domov – preverí ich aj ľudsky a od Anglicka sa diametrálne líši. Korfu tak bude miestom, ktoré im zmení životy navždy.

Atmosféra gréckeho ostrova je priam hypnotizujúca. Prostredie pôsobí ako z nádherne ilustrovanej pohľadnice. Živú prírodu ocení najmä najmladší syn ako milovník zvierat, strieda sa s priezračným morom a pôvabnými kamennými uličkami. Čo viac si priať, keď sa potrebujete zhlboka nadýchnuť a začať novú kapitolu života?

Havaj a Sicília
Biely lotos

S pozdravom Aloha!, nahriatym uteráčikom a strojeným úsmevom na tvári víta personál luxusného rezortu nových návštevníkov havajského ostrova Maui. Už pri príchode tušia, že dorazili do dovolenkového raja na zemi: dychberúca príroda tropického ostrova, azúrové more a k tomu špičkový servis v hoteli Biely lotos. No aj toto miesto má svoje tajomstvá…

Satirický seriál Biely lotos sleduje vzťahy medzi (často až nechutne) bohatými ľuďmi a zamestnancami dovolenkových rezortov. Čo všetko sa skrýva za sileným úsmevom pracovníkov a prečo niekedy zlyháva základná úcta a rešpekt k človeku? Okrem toho, že seriál je kritickou sondou do života rozličných vrstiev spoločnosti, ponúka vďaka nádhernému prostrediu aj pohodlný únik z každodennej reality.

Po veľkom úspechu havajskej série nás scenárista a tvorca Mike White v druhej sérii vezme na nové čarovné miesto s novými ľuďmi. Tentokrát strávime dovolenkový týždeň v sicílskej pobočke hotela Biely lotos – na ideálnom mieste, ak sa chcete cítiť ako Monica Vitti, jazdiť na vespe alebo len jednoducho vnímať nezameniteľnú atmosféru sicílskeho mesta Taormina, kde sa seriál odohráva. Po jeho pozretí takmer ihneď zatúžite navštíviť nádhernú Sicíliu.

Zápletkou sicílskej série sú opäť napäté vzťahy, a to medzi jednotlivými návštevníkmi rezortu aj vo vzťahu k temperamentnej povahe miestnych. Stačí len týždeň, aby ste zistili, čo sa pod maskou postáv ukrýva a odhalili aj ich najtemnejšie stránky. Vďaka výbornému scenáru získala druhá séria Bieleho lotosu prestížne ocenenie Zlatý glóbus.

Lombardia
Daj mi svoje meno

Leto, 80. roky. Dospievajúci Elio (Timothée Chalamet) trávi svoje dni v malebnej dedinke na severe Talianska. Fascinujúca krása prírodných scenérií, skryté zákutia vidieka či hody s jedlom v tamojších záhradách. Prostredie ako vyšité na nezáväzný letný románik.

17-ročný Elio sa totiž bezpodmienečne zamiluje do vysokoškolského absolventa Olivera (Armie Hammer). Spočiatku sú neistí, no postupom času aj vďaka opojnému vplyvu okolitého prostredia ich vzájomná príťažlivosť prepukne do, zdá sa, nevyčerpateľnej vášne. Spoločne zažijú intenzívne chvíle plné hlbokých emócií i porozumenia či nezabudnuteľné zážitky počas dlhých horúcich večerov. No každá letná láska má svoj koniec…

Romantická dráma Daj mi svoje meno, ktorú režíroval Luca Guadagnino, je rovnomennou adaptáciou knihy Andrého Acimana a zároveň sa stala celosvetovo úspešným fenoménom.

Peloponézsky polostrov
Pred polnocou

Pred polnocou je posledným filmom z romantickej série (Pred úsvitom, Pred súmrakom) režiséra Richarda Linklatera. Odohráva sa 9 rokov od prvého stretnutia Jessa (Ethan Hawke) a Celine (Julie Delpy), ktorí dnes už tvoria manželský pár a vychovávajú dve deti. Spoločne trávia dovolenku v slnečnom Grécku, kde majú konečne chvíľku času, aby si oddýchli od každodenného života. A konečne aj trochu priestoru, aby sa zamysleli, kam ich vzťah smeruje. Dokážu prežiť ešte kúsok romantiky ako kedysi?

Vášnivé pletky aj romantika. Ako sa hlavní hrdinovia filmov a seriálov vyrovnávajú so zamotanými vzťahmi?

Peloponézsky polostrov predstavuje unikátne spojenie prírody a historickej kultúry, takže je ideálnou kulisou pre prenikavé rozhovory ústrednej dvojice, ktoré zrkadlia ich silné puto, rozdiely i nástrahy stereotypu každodennosti. Romantická večera pod holým nebom, pôsobiaca ako z reklamy na dokonalý život, však bude podrobená ich surovej úprimnosti a ešte pred polnocou zažije ich vzťah skúšku ako nikdy predtým.

Barcelona
Ľudské veže

Nostalgická filmová pohľadnica z miesta, na ktoré niekedy zabúdame – domov. Lara sa po rozchode vracia do rodnej Barcelony, ktorá oživuje jej dávne spomienky na detstvo, zabudnuté priateľstvá či lásky. Hľadajúc nový zmysel v prostredí, ktoré dôverne pozná, jej pomôže prehodnotiť doterajšie sny a túžby. Stačilo málo, jedno miesto, aby dokázala opäť tanečným krokom vyraziť naproti svojej budúcnosti.

Krátkometrážny film Ľudské veže, ktorý poetikou pripomína pomalé francúzske filmy zo 60. rokov, je pripomienkou toho, aby sme sa nezabúdali vracať do svojich domovov, pretože aj keď ich neustále opúšťame, vďaka nevyčerpateľným spomienkam pre nás budú vždy zdrojom inšpirácie či životnej energie.

Roadtrip naprieč Európou
Romantický sprievodca po stratených miestach

„Tieto opustené miesta, tieto nekonečné priestory, toto úžasné ticho, upokojuje ma to,“ hovorí Allegra (Jasmine Trinca), spisovateľka v strednom veku. Trpí panickými záchvatmi a má komplikovaný vzťah nielen s ľuďmi, ale aj s okolitou realitou. V rovnakej bytovke býva aj päťdesiatnik Benno (Clive Owen), zarytý alkoholik, ktorému už ide o život. Jeho manželka sa mu snaží pomôcť, ale on sa napriek tomu vždy zobudí rozbitý na inom mieste. Také rozličné osudy však môže spojiť len náhoda, ktorá ich privedie na spoločnú cestu.

Dvojica sa vydáva na spontánny roadtrip, počas ktorého navštívia tie najzabudnutejšie miesta naprieč celou Európou. Sila zážitku niekedy tkvie aj v stratených dedinkách či opustených priestoroch, ktoré v nás zanechávajú intenzívnejšie pocity než nablýskané turistické destinácie. Okrem toho však dvojica protagonistov počas tejto spletitej cesty spoznáva najmä samých seba. Toto nie je romantický sprievodca, ale intenzívny výlet autom, ktorý naveky zmení ich životy i prístup k realite.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac