Ako prísť o stovky eur za pár sekúnd? Toto je 6 najčastejších dôvodov poškodenia smartfónu

Stačí chvíľka nepozornosti a na spoľahlivého spoločníka ostanú len spomienky. Ako týmto situáciám predchádzať?

Napriek tomu, že odolnosť smartfónov neustále rastie, ešte vždy nedosiahli mýtickú nezničiteľnosť legendárnej Nokie 3310. Práve naopak, smartfóny sú veľmi krehké zariadenia, ku ktorým by sme sa mali správať opatrne. 

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Často investujeme do drahého smartfónu, pričom z estetických dôvodov podceníme ochranné príslušenstvo alebo už nechceme navyšovať rozpočet poistením. A pritom stačí málo a so zničeným smartfónom sme do vzduchu vyhodili stovky eur.

Pozreli sme sa preto na 6 najčastejších spôsobov, ktorými sa môže smartfón kedykoľvek zničiť. Tipujeme, že 97 % z vás sa už stala aspoň jedna z týchto situácií.

Neúmyselné utopenie v záchode

Nech používanie smartfónu na toalete znie akokoľvek zvláštne, robíme to takmer všetci. A nejeden z nás má smutnú skúsenosť s utopením smartfónu práve tam, kam aj králi chodili sami. Ako je možné, že smartfón sa môže utopiť, keď väčšina výrobcov dnes ponúka vodoodolné zariadenia? 

Vodotesný a vodoodolný je obrovský rozdiel. Vodotesná je napríklad známa akčná kamera GoPro, s ktorou môžete točiť videá pod morskou hladinou a nič sa jej nestane. Naopak, vodoodolné smartfóny dokážu vode odolávať len za určitých podmienok – do určitého času a do určitej hĺbky. 

Napríklad Oppo Reno5 5G je odolný len proti postriekaniu vodou pri zvýšenom tlaku. Teda ak ho počas záhradnej grilovačky postriekate vodou z hadice, nemalo by sa mu nič stať. Ak ho však ponoríte pod hladinu, telefón môžete vymeniť. Smartfóny z drahšej kategórie vlajkových lodí môžu byť vodoodolné pri ponorení do maximálnej hĺbky 1 meter na čas 30 minút. 

Technológie, ktoré sa v smartfónoch používajú, sa zázračne nezmenili za noc. Stále sú to kábliky, spoje a iné prvky vysokocitlivé na tekutiny. Výrobcovia však zapracovali na tesnení, ktoré sa môže nárazom stále poškodiť. A to platí aj pri pádoch do záchoda, málokedy máte šťastie, že smartfón elegantne čľupne rovno do vody. 

Obliatie malinovkou, kávou alebo čajom

Vodoolnosť smartfónov sa navyše testuje za veľmi špecifických podmienok, ktoré majú s každodenným používaním pramálo spoločné.

Testovanie spravidla prebieha čistou vodou, ktorá má úplne iné chemické zloženie ako sladené nápoje, perlivá voda, káva alebo čaj. Samostatnou kategóriou a možno až nočnou morou vodoodolných zariadení je slaná morská voda. 

Všetky tieto tekutiny sú k smartfónom výrazne agresívnejšie ako čistá voda. Teda môžu spôsobiť hrdzavenie portov alebo narušiť tesnenie. 

Prasknutý displej

Displeje smartfónov sa dnes naprieč cenovými kategóriami vyrábajú z odolných skiel. Je to absolútne prirodzená potreba, pretože klasické sklo je extrémne krehký materiál, ktorý by na smartfóne zrejme nevydržal ani prevoz z výroby do skladu.

Napriek tomu, že výrobcovia používajú odolné sklá, displeje sa môžu pomerne ľahko prasknúť, napríklad pri páde po pošmyknutí, a prestať poriadne fugovať.

Nespoliehajte sa na náhody

Praskliny, tekutiny, pády. Ak sa pri bezpečnosti smartfónu nechcete spoliehať iba na ochranné príslušenstvo, s novou vylepšenou O2 Poistkou môžete obavy o náhodne zničený smartfón pustiť z hlavy.

Pred čím všetkým ochráni O2 Poistka môj smartfón?

Pred náhodným poškodením, pred krádežou či zničením. Poistenie pokrýva aj takzvanú „predĺženú záruku“, čiže od začiatku 25. mesiaca po nákupe zariadenia do konca poistného obdobia bude pokrývať aj riešenie vád v rovnakom rozsahu ako záruka.

Čo všetko si môžem poistiť?

Všetky zariadenia zakúpené v O2 s nákupnou cenou do 1700 €. Poistenie sa dá aktivovať do 60 dní od kúpy zariadenia.

Koľko za službu zaplatím?

Mesiac, v ktorom si službu aktivujete, aj celý ďalší mesiac neplatíte nič, poistenie máte zadarmo. Mesačný poplatok pri zvyšných 36 mesiacoch sa začína na 2 € a závisí od nákupnej ceny poisteného zariadenia.

Chcem si ochrániť smartfón, kde si môžem aktivovať O2 Poistku?

Pri nákupe nového zariadenia cez e-shop, v akejkoľvek O2 pobočke, cez aplikáciu Moje O2 alebo na zákazníckej linke 0949 949 949.

Všetky podrobnosti o vynovenej O2 Poistke nájdete aj kliknutím na tento odkaz.

Sklá displejov, samozrejme, tvrdené sú, no len do určitej miery. Jeden z najznámejších výrobcov takýchto skiel, Corning Gorilla Glass, uvádza o 70 % vyššiu odolnosť svojich výrobkov v porovnaní s bežným sklom. Čo, povedzme si na rovinu, nie je úplne dokonalé. 

Dôvod? Sklá použité na displeje okrem odolnosti musia zároveň spĺňať požiadavky na verné zobrazovanie farieb, mať nízku odrazovosť, dobré pozorovacie uhly či spĺňať požiadavky na prenos dotykov pre pohodlné ovládanie zariadenia. 

Niektorí výrobcovia automaticky lepia na displeje smartfónov ochrannú fóliu. Je to účinné riešenie, ktoré displej dokáže ochrániť pri páde, no fólie sú často citlivé na vlásočnicové škrabance.

Vrecko nohavíc môže byť pre displej popravou

Odolnosť materiálov sa vo všeobecnosti udáva za určitých podmienok. Je totiž len veľmi málo materiálov, ktoré sú odolné proti všetkému možnému a ich cena zvykne byť astronomická.

Aké sú to „určité podmienky“? Tlak, ohyb alebo krútenie. V praxi to môže znamenať, že ak tvrdené sklo položíte na rovný povrch a položíte naň závažie s hmotnosťou jednej tony, sklu sa nič nestane. Rukami ho však bez problémov zlomíte a kľúčmi ľahko poškriabete.

Samozrejme, odolnosti displeja pomáha aj samotná konštrukcia smartfónu. Ak by ste sa preto rozhodovali medzi plastovým a kovovým telom, kovu nahráva väčšia tuhosť. No iPhone 6s sa ohýbal aj napriek použitému hliníku. Vo všeobecnosti najlepšie spravíte, ak si nebudete sadať so smartfónom v zadnom vrecku, kde sa môže veľmi ľahko ohnúť. 

Nielen displej sa dá ľahko zničiť, škrabancom sa nevyhnú ani tí najopatrnejší

Kúpite si krásny nový smartfón a predajca vám ponúkne obal. Nie málo z nás zdvihne obočie s otázkou, prečo by mali dizajnovú novinku skrývať pred svetom? Nuž, dôvodov je viac.

Sklenená zadná strana smartfónu je dnes právom konštrukčným trendom. Smartfóny pôsobia prémiovejšie a sklo je aj schodnejší materiál pre niektoré technológie. Napríklad bezdrôtovému nabíjaniu na rozdiel od kovu neprekáža.

Ibaže sklo sa ľahko poškriabe a rovnako ľahko rozbije, čím sa môžu obmedziť rôzne funkcie. Pre tieto prípady je dobré mať smartfón poistený a nosiť ho v puzdre. Aj keď si poviete, že vy patríte k tej opatrnejšej časti používateľov a smartfón sa vám zatiaľ nikdy nerozbil, ochráňte ho aspoň nejakým spôsobom.

Bez výdrže

Batéria je jednou z najzákernejších častí smartfónov. Na prvý pohľad stačí zastrčiť kábel, počkať, kým indikátor ukáže 100 % stav, a téma batérie je uzavretá. Pritom správne nabíjanie má svoje pravidlá. Nabíjať batériu na 100 % a vybíjať ju na 0 % výrazne skracuje jej životnosť. Aby ste čo najviac predĺžili jej životnosť, mali by ste ju udržiavať v rozmedzí 20 až 80 %.

Problémom pri nabíjaní môže byť aj puzdro, ktoré chráni smartfón pred mechanickým poškodením. Teplo je vo všeobecnosti pre batériu zlé. Keď sa batéria nabíja, zahrieva sa. Ak vzniknuté teplo odchádza preč, všetko je v poriadku. Ak je smartfón v puzdre, teplo sa drží v okolí batérie a tá trpí. Preto ak si necháte počas slnečného dňa smartfón za oknom v aute alebo vyhrievať na pláži, môžete o batériu veľmi ľahko prísť. 

Chýb pri nabíjaní robíme bohužiaľ oveľa viac, najčastejšie ide o lacnú nabíjačku. Dať desiatky eur za „obyčajný nabíjací kábel“ sa môže zdať ako rozhadzovanie peňazí, no v skutočnosti sú to práve lacné nabíjacie káble, ktoré vám vytiahnu z peňaženky poriadny balík. Zničia totiž výdrž batérie. 

Lacné nabíjačky sa vyrábajú z materiálov, ktoré batériu prehrievajú, alebo nemajú obvodový spínač, ktorý zastaví nabíjanie, keď je batéria plne nabitá. Čo ju opäť prehrieva a ničí. Mimochodom, aj časté výmeny nabíjačiek, napríklad požičiavanie od známych, nie sú pre vašu batériu úplným wellnessom.


O2 Poistku si môžete uplatniť na 37 mesiacov na akékoľvek zariadenie s nákupnou cenou do 1 700 €. Mesiac aktivovania služby aj celý ďalší mesiac máte zadarmo, podrobnosti nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac