Ako prísť o stovky eur za pár sekúnd? Toto je 6 najčastejších dôvodov poškodenia smartfónu

Stačí chvíľka nepozornosti a na spoľahlivého spoločníka ostanú len spomienky. Ako týmto situáciám predchádzať?

Napriek tomu, že odolnosť smartfónov neustále rastie, ešte vždy nedosiahli mýtickú nezničiteľnosť legendárnej Nokie 3310. Práve naopak, smartfóny sú veľmi krehké zariadenia, ku ktorým by sme sa mali správať opatrne. 

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Často investujeme do drahého smartfónu, pričom z estetických dôvodov podceníme ochranné príslušenstvo alebo už nechceme navyšovať rozpočet poistením. A pritom stačí málo a so zničeným smartfónom sme do vzduchu vyhodili stovky eur.

Pozreli sme sa preto na 6 najčastejších spôsobov, ktorými sa môže smartfón kedykoľvek zničiť. Tipujeme, že 97 % z vás sa už stala aspoň jedna z týchto situácií.

Neúmyselné utopenie v záchode

Nech používanie smartfónu na toalete znie akokoľvek zvláštne, robíme to takmer všetci. A nejeden z nás má smutnú skúsenosť s utopením smartfónu práve tam, kam aj králi chodili sami. Ako je možné, že smartfón sa môže utopiť, keď väčšina výrobcov dnes ponúka vodoodolné zariadenia? 

Vodotesný a vodoodolný je obrovský rozdiel. Vodotesná je napríklad známa akčná kamera GoPro, s ktorou môžete točiť videá pod morskou hladinou a nič sa jej nestane. Naopak, vodoodolné smartfóny dokážu vode odolávať len za určitých podmienok – do určitého času a do určitej hĺbky. 

Napríklad Oppo Reno5 5G je odolný len proti postriekaniu vodou pri zvýšenom tlaku. Teda ak ho počas záhradnej grilovačky postriekate vodou z hadice, nemalo by sa mu nič stať. Ak ho však ponoríte pod hladinu, telefón môžete vymeniť. Smartfóny z drahšej kategórie vlajkových lodí môžu byť vodoodolné pri ponorení do maximálnej hĺbky 1 meter na čas 30 minút. 

Technológie, ktoré sa v smartfónoch používajú, sa zázračne nezmenili za noc. Stále sú to kábliky, spoje a iné prvky vysokocitlivé na tekutiny. Výrobcovia však zapracovali na tesnení, ktoré sa môže nárazom stále poškodiť. A to platí aj pri pádoch do záchoda, málokedy máte šťastie, že smartfón elegantne čľupne rovno do vody. 

Obliatie malinovkou, kávou alebo čajom

Vodoolnosť smartfónov sa navyše testuje za veľmi špecifických podmienok, ktoré majú s každodenným používaním pramálo spoločné.

Testovanie spravidla prebieha čistou vodou, ktorá má úplne iné chemické zloženie ako sladené nápoje, perlivá voda, káva alebo čaj. Samostatnou kategóriou a možno až nočnou morou vodoodolných zariadení je slaná morská voda. 

Všetky tieto tekutiny sú k smartfónom výrazne agresívnejšie ako čistá voda. Teda môžu spôsobiť hrdzavenie portov alebo narušiť tesnenie. 

Prasknutý displej

Displeje smartfónov sa dnes naprieč cenovými kategóriami vyrábajú z odolných skiel. Je to absolútne prirodzená potreba, pretože klasické sklo je extrémne krehký materiál, ktorý by na smartfóne zrejme nevydržal ani prevoz z výroby do skladu.

Napriek tomu, že výrobcovia používajú odolné sklá, displeje sa môžu pomerne ľahko prasknúť, napríklad pri páde po pošmyknutí, a prestať poriadne fugovať.

Nespoliehajte sa na náhody

Praskliny, tekutiny, pády. Ak sa pri bezpečnosti smartfónu nechcete spoliehať iba na ochranné príslušenstvo, s novou vylepšenou O2 Poistkou môžete obavy o náhodne zničený smartfón pustiť z hlavy.

Pred čím všetkým ochráni O2 Poistka môj smartfón?

Pred náhodným poškodením, pred krádežou či zničením. Poistenie pokrýva aj takzvanú „predĺženú záruku“, čiže od začiatku 25. mesiaca po nákupe zariadenia do konca poistného obdobia bude pokrývať aj riešenie vád v rovnakom rozsahu ako záruka.

Čo všetko si môžem poistiť?

Všetky zariadenia zakúpené v O2 s nákupnou cenou do 1700 €. Poistenie sa dá aktivovať do 60 dní od kúpy zariadenia.

Koľko za službu zaplatím?

Mesiac, v ktorom si službu aktivujete, aj celý ďalší mesiac neplatíte nič, poistenie máte zadarmo. Mesačný poplatok pri zvyšných 36 mesiacoch sa začína na 2 € a závisí od nákupnej ceny poisteného zariadenia.

Chcem si ochrániť smartfón, kde si môžem aktivovať O2 Poistku?

Pri nákupe nového zariadenia cez e-shop, v akejkoľvek O2 pobočke, cez aplikáciu Moje O2 alebo na zákazníckej linke 0949 949 949.

Všetky podrobnosti o vynovenej O2 Poistke nájdete aj kliknutím na tento odkaz.

Sklá displejov, samozrejme, tvrdené sú, no len do určitej miery. Jeden z najznámejších výrobcov takýchto skiel, Corning Gorilla Glass, uvádza o 70 % vyššiu odolnosť svojich výrobkov v porovnaní s bežným sklom. Čo, povedzme si na rovinu, nie je úplne dokonalé. 

Dôvod? Sklá použité na displeje okrem odolnosti musia zároveň spĺňať požiadavky na verné zobrazovanie farieb, mať nízku odrazovosť, dobré pozorovacie uhly či spĺňať požiadavky na prenos dotykov pre pohodlné ovládanie zariadenia. 

Niektorí výrobcovia automaticky lepia na displeje smartfónov ochrannú fóliu. Je to účinné riešenie, ktoré displej dokáže ochrániť pri páde, no fólie sú často citlivé na vlásočnicové škrabance.

Vrecko nohavíc môže byť pre displej popravou

Odolnosť materiálov sa vo všeobecnosti udáva za určitých podmienok. Je totiž len veľmi málo materiálov, ktoré sú odolné proti všetkému možnému a ich cena zvykne byť astronomická.

Aké sú to „určité podmienky“? Tlak, ohyb alebo krútenie. V praxi to môže znamenať, že ak tvrdené sklo položíte na rovný povrch a položíte naň závažie s hmotnosťou jednej tony, sklu sa nič nestane. Rukami ho však bez problémov zlomíte a kľúčmi ľahko poškriabete.

Samozrejme, odolnosti displeja pomáha aj samotná konštrukcia smartfónu. Ak by ste sa preto rozhodovali medzi plastovým a kovovým telom, kovu nahráva väčšia tuhosť. No iPhone 6s sa ohýbal aj napriek použitému hliníku. Vo všeobecnosti najlepšie spravíte, ak si nebudete sadať so smartfónom v zadnom vrecku, kde sa môže veľmi ľahko ohnúť. 

Nielen displej sa dá ľahko zničiť, škrabancom sa nevyhnú ani tí najopatrnejší

Kúpite si krásny nový smartfón a predajca vám ponúkne obal. Nie málo z nás zdvihne obočie s otázkou, prečo by mali dizajnovú novinku skrývať pred svetom? Nuž, dôvodov je viac.

Sklenená zadná strana smartfónu je dnes právom konštrukčným trendom. Smartfóny pôsobia prémiovejšie a sklo je aj schodnejší materiál pre niektoré technológie. Napríklad bezdrôtovému nabíjaniu na rozdiel od kovu neprekáža.

Ibaže sklo sa ľahko poškriabe a rovnako ľahko rozbije, čím sa môžu obmedziť rôzne funkcie. Pre tieto prípady je dobré mať smartfón poistený a nosiť ho v puzdre. Aj keď si poviete, že vy patríte k tej opatrnejšej časti používateľov a smartfón sa vám zatiaľ nikdy nerozbil, ochráňte ho aspoň nejakým spôsobom.

Bez výdrže

Batéria je jednou z najzákernejších častí smartfónov. Na prvý pohľad stačí zastrčiť kábel, počkať, kým indikátor ukáže 100 % stav, a téma batérie je uzavretá. Pritom správne nabíjanie má svoje pravidlá. Nabíjať batériu na 100 % a vybíjať ju na 0 % výrazne skracuje jej životnosť. Aby ste čo najviac predĺžili jej životnosť, mali by ste ju udržiavať v rozmedzí 20 až 80 %.

Problémom pri nabíjaní môže byť aj puzdro, ktoré chráni smartfón pred mechanickým poškodením. Teplo je vo všeobecnosti pre batériu zlé. Keď sa batéria nabíja, zahrieva sa. Ak vzniknuté teplo odchádza preč, všetko je v poriadku. Ak je smartfón v puzdre, teplo sa drží v okolí batérie a tá trpí. Preto ak si necháte počas slnečného dňa smartfón za oknom v aute alebo vyhrievať na pláži, môžete o batériu veľmi ľahko prísť. 

Chýb pri nabíjaní robíme bohužiaľ oveľa viac, najčastejšie ide o lacnú nabíjačku. Dať desiatky eur za „obyčajný nabíjací kábel“ sa môže zdať ako rozhadzovanie peňazí, no v skutočnosti sú to práve lacné nabíjacie káble, ktoré vám vytiahnu z peňaženky poriadny balík. Zničia totiž výdrž batérie. 

Lacné nabíjačky sa vyrábajú z materiálov, ktoré batériu prehrievajú, alebo nemajú obvodový spínač, ktorý zastaví nabíjanie, keď je batéria plne nabitá. Čo ju opäť prehrieva a ničí. Mimochodom, aj časté výmeny nabíjačiek, napríklad požičiavanie od známych, nie sú pre vašu batériu úplným wellnessom.


O2 Poistku si môžete uplatniť na 37 mesiacov na akékoľvek zariadenie s nákupnou cenou do 1 700 €. Mesiac aktivovania služby aj celý ďalší mesiac máte zadarmo, podrobnosti nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac