Ako prísť o stovky eur za pár sekúnd? Toto je 6 najčastejších dôvodov poškodenia smartfónu

Stačí chvíľka nepozornosti a na spoľahlivého spoločníka ostanú len spomienky. Ako týmto situáciám predchádzať?

Napriek tomu, že odolnosť smartfónov neustále rastie, ešte vždy nedosiahli mýtickú nezničiteľnosť legendárnej Nokie 3310. Práve naopak, smartfóny sú veľmi krehké zariadenia, ku ktorým by sme sa mali správať opatrne. 

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Často investujeme do drahého smartfónu, pričom z estetických dôvodov podceníme ochranné príslušenstvo alebo už nechceme navyšovať rozpočet poistením. A pritom stačí málo a so zničeným smartfónom sme do vzduchu vyhodili stovky eur.

Pozreli sme sa preto na 6 najčastejších spôsobov, ktorými sa môže smartfón kedykoľvek zničiť. Tipujeme, že 97 % z vás sa už stala aspoň jedna z týchto situácií.

Neúmyselné utopenie v záchode

Nech používanie smartfónu na toalete znie akokoľvek zvláštne, robíme to takmer všetci. A nejeden z nás má smutnú skúsenosť s utopením smartfónu práve tam, kam aj králi chodili sami. Ako je možné, že smartfón sa môže utopiť, keď väčšina výrobcov dnes ponúka vodoodolné zariadenia? 

Vodotesný a vodoodolný je obrovský rozdiel. Vodotesná je napríklad známa akčná kamera GoPro, s ktorou môžete točiť videá pod morskou hladinou a nič sa jej nestane. Naopak, vodoodolné smartfóny dokážu vode odolávať len za určitých podmienok – do určitého času a do určitej hĺbky. 

Napríklad Oppo Reno5 5G je odolný len proti postriekaniu vodou pri zvýšenom tlaku. Teda ak ho počas záhradnej grilovačky postriekate vodou z hadice, nemalo by sa mu nič stať. Ak ho však ponoríte pod hladinu, telefón môžete vymeniť. Smartfóny z drahšej kategórie vlajkových lodí môžu byť vodoodolné pri ponorení do maximálnej hĺbky 1 meter na čas 30 minút. 

Technológie, ktoré sa v smartfónoch používajú, sa zázračne nezmenili za noc. Stále sú to kábliky, spoje a iné prvky vysokocitlivé na tekutiny. Výrobcovia však zapracovali na tesnení, ktoré sa môže nárazom stále poškodiť. A to platí aj pri pádoch do záchoda, málokedy máte šťastie, že smartfón elegantne čľupne rovno do vody. 

Obliatie malinovkou, kávou alebo čajom

Vodoolnosť smartfónov sa navyše testuje za veľmi špecifických podmienok, ktoré majú s každodenným používaním pramálo spoločné.

Testovanie spravidla prebieha čistou vodou, ktorá má úplne iné chemické zloženie ako sladené nápoje, perlivá voda, káva alebo čaj. Samostatnou kategóriou a možno až nočnou morou vodoodolných zariadení je slaná morská voda. 

Všetky tieto tekutiny sú k smartfónom výrazne agresívnejšie ako čistá voda. Teda môžu spôsobiť hrdzavenie portov alebo narušiť tesnenie. 

Prasknutý displej

Displeje smartfónov sa dnes naprieč cenovými kategóriami vyrábajú z odolných skiel. Je to absolútne prirodzená potreba, pretože klasické sklo je extrémne krehký materiál, ktorý by na smartfóne zrejme nevydržal ani prevoz z výroby do skladu.

Napriek tomu, že výrobcovia používajú odolné sklá, displeje sa môžu pomerne ľahko prasknúť, napríklad pri páde po pošmyknutí, a prestať poriadne fugovať.

Nespoliehajte sa na náhody

Praskliny, tekutiny, pády. Ak sa pri bezpečnosti smartfónu nechcete spoliehať iba na ochranné príslušenstvo, s novou vylepšenou O2 Poistkou môžete obavy o náhodne zničený smartfón pustiť z hlavy.

Pred čím všetkým ochráni O2 Poistka môj smartfón?

Pred náhodným poškodením, pred krádežou či zničením. Poistenie pokrýva aj takzvanú „predĺženú záruku“, čiže od začiatku 25. mesiaca po nákupe zariadenia do konca poistného obdobia bude pokrývať aj riešenie vád v rovnakom rozsahu ako záruka.

Čo všetko si môžem poistiť?

Všetky zariadenia zakúpené v O2 s nákupnou cenou do 1700 €. Poistenie sa dá aktivovať do 60 dní od kúpy zariadenia.

Koľko za službu zaplatím?

Mesiac, v ktorom si službu aktivujete, aj celý ďalší mesiac neplatíte nič, poistenie máte zadarmo. Mesačný poplatok pri zvyšných 36 mesiacoch sa začína na 2 € a závisí od nákupnej ceny poisteného zariadenia.

Chcem si ochrániť smartfón, kde si môžem aktivovať O2 Poistku?

Pri nákupe nového zariadenia cez e-shop, v akejkoľvek O2 pobočke, cez aplikáciu Moje O2 alebo na zákazníckej linke 0949 949 949.

Všetky podrobnosti o vynovenej O2 Poistke nájdete aj kliknutím na tento odkaz.

Sklá displejov, samozrejme, tvrdené sú, no len do určitej miery. Jeden z najznámejších výrobcov takýchto skiel, Corning Gorilla Glass, uvádza o 70 % vyššiu odolnosť svojich výrobkov v porovnaní s bežným sklom. Čo, povedzme si na rovinu, nie je úplne dokonalé. 

Dôvod? Sklá použité na displeje okrem odolnosti musia zároveň spĺňať požiadavky na verné zobrazovanie farieb, mať nízku odrazovosť, dobré pozorovacie uhly či spĺňať požiadavky na prenos dotykov pre pohodlné ovládanie zariadenia. 

Niektorí výrobcovia automaticky lepia na displeje smartfónov ochrannú fóliu. Je to účinné riešenie, ktoré displej dokáže ochrániť pri páde, no fólie sú často citlivé na vlásočnicové škrabance.

Vrecko nohavíc môže byť pre displej popravou

Odolnosť materiálov sa vo všeobecnosti udáva za určitých podmienok. Je totiž len veľmi málo materiálov, ktoré sú odolné proti všetkému možnému a ich cena zvykne byť astronomická.

Aké sú to „určité podmienky“? Tlak, ohyb alebo krútenie. V praxi to môže znamenať, že ak tvrdené sklo položíte na rovný povrch a položíte naň závažie s hmotnosťou jednej tony, sklu sa nič nestane. Rukami ho však bez problémov zlomíte a kľúčmi ľahko poškriabete.

Samozrejme, odolnosti displeja pomáha aj samotná konštrukcia smartfónu. Ak by ste sa preto rozhodovali medzi plastovým a kovovým telom, kovu nahráva väčšia tuhosť. No iPhone 6s sa ohýbal aj napriek použitému hliníku. Vo všeobecnosti najlepšie spravíte, ak si nebudete sadať so smartfónom v zadnom vrecku, kde sa môže veľmi ľahko ohnúť. 

Nielen displej sa dá ľahko zničiť, škrabancom sa nevyhnú ani tí najopatrnejší

Kúpite si krásny nový smartfón a predajca vám ponúkne obal. Nie málo z nás zdvihne obočie s otázkou, prečo by mali dizajnovú novinku skrývať pred svetom? Nuž, dôvodov je viac.

Sklenená zadná strana smartfónu je dnes právom konštrukčným trendom. Smartfóny pôsobia prémiovejšie a sklo je aj schodnejší materiál pre niektoré technológie. Napríklad bezdrôtovému nabíjaniu na rozdiel od kovu neprekáža.

Ibaže sklo sa ľahko poškriabe a rovnako ľahko rozbije, čím sa môžu obmedziť rôzne funkcie. Pre tieto prípady je dobré mať smartfón poistený a nosiť ho v puzdre. Aj keď si poviete, že vy patríte k tej opatrnejšej časti používateľov a smartfón sa vám zatiaľ nikdy nerozbil, ochráňte ho aspoň nejakým spôsobom.

Bez výdrže

Batéria je jednou z najzákernejších častí smartfónov. Na prvý pohľad stačí zastrčiť kábel, počkať, kým indikátor ukáže 100 % stav, a téma batérie je uzavretá. Pritom správne nabíjanie má svoje pravidlá. Nabíjať batériu na 100 % a vybíjať ju na 0 % výrazne skracuje jej životnosť. Aby ste čo najviac predĺžili jej životnosť, mali by ste ju udržiavať v rozmedzí 20 až 80 %.

Problémom pri nabíjaní môže byť aj puzdro, ktoré chráni smartfón pred mechanickým poškodením. Teplo je vo všeobecnosti pre batériu zlé. Keď sa batéria nabíja, zahrieva sa. Ak vzniknuté teplo odchádza preč, všetko je v poriadku. Ak je smartfón v puzdre, teplo sa drží v okolí batérie a tá trpí. Preto ak si necháte počas slnečného dňa smartfón za oknom v aute alebo vyhrievať na pláži, môžete o batériu veľmi ľahko prísť. 

Chýb pri nabíjaní robíme bohužiaľ oveľa viac, najčastejšie ide o lacnú nabíjačku. Dať desiatky eur za „obyčajný nabíjací kábel“ sa môže zdať ako rozhadzovanie peňazí, no v skutočnosti sú to práve lacné nabíjacie káble, ktoré vám vytiahnu z peňaženky poriadny balík. Zničia totiž výdrž batérie. 

Lacné nabíjačky sa vyrábajú z materiálov, ktoré batériu prehrievajú, alebo nemajú obvodový spínač, ktorý zastaví nabíjanie, keď je batéria plne nabitá. Čo ju opäť prehrieva a ničí. Mimochodom, aj časté výmeny nabíjačiek, napríklad požičiavanie od známych, nie sú pre vašu batériu úplným wellnessom.


O2 Poistku si môžete uplatniť na 37 mesiacov na akékoľvek zariadenie s nákupnou cenou do 1 700 €. Mesiac aktivovania služby aj celý ďalší mesiac máte zadarmo, podrobnosti nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac