Ako vďaka apkám cestovať výhodnejšie? Skúsení cestovatelia a cestovateľky nám ukázali, čo majú v telefónoch

Nezáleží na tom, či sa vyberiete na výlet do mesta alebo do hôr, sami alebo s rodinnou posádkou. V našom výbere nájdete pestré tipy na apky, ktoré vám uľahčia cestovanie.

Hon na výhodné letenky sa pre viacerých Slovákov a Slovenky stal akousi samozrejmosťou. No niekedy ani netušíme, že na väčšinu našich cestovateľských problémov už existuje nejaká apka, ktorá všetko uľahčí – či už cestujeme s deťmi, sami, alebo zdolávame hory na turistike. Inšpirujte sa praktickými tipmi od blogerov a blogeriek z cestovateľských blogov a zistite, čo si pridať do telefónu pred najbližšou cestou.

Aby ste si z ciest odniesli aj pekné fotky, opýtali sme sa skúsených fotografov a fotografiek, aké apky majú na úpravu fotiek v telefóne

Tipy na apky od cestovateľov a cestovateliek sme rozdelili do niekoľkých kategórií podľa toho, aký typ výletu alebo dovolenky plánujete.

Apky, ktoré zjednodušia cestovanie po celom svete

Cestuj za menej

Autori blogu Majka a Daniel vtipne opisujú, ako cestujú „za menej“, pretože sú mladý pracujúci pár s hypotékou na krku. K cestovateľskej dvojici pribudla aj ich dcérka Mili a dnes už spoznávajú Slovensko aj svet v trojici. Ich nádherné farebné fotky a zápisky z ciest a rady na cesty nájdete aj na ich Instagrame.

Flightradar24

Ak cestujete často, nezaobídete sa bez nepríjemností na letisku. Najmä v letnej sezóne sú meškania na dennom poriadku: „S aplikáciou Flightradar24 budete môcť sledovať meškania letov, zrušenia, zmeny brán, trasu letu. Túto apku majú nainštalovanú aj naši rodičia, a vždy keď niekam letíme, podľa čísla letu sledujú všetko dôležité,“ hovorí Daniel z Cestuj za menej.

Apka je dostupná v Google Play aj v App Store.

Skyscanner

„Táto aplikácia je taký môj štart do hľadania vhodných leteniek. Keď už poznáte dátum svojej cesty, vďaka apke ľahko nájdete tie najlepšie produkty pre seba. Filtrovať ich môžete podľa ceny, dĺžky letu, počtu medzipristátí, ekologickejších letov a podobne. 

Ak sa nemusíte fixovať len na jeden dátum cesty a viete sa prispôsobiť, tak určite odporúčam sledovať aj farebne odlíšené kalendáre a grafy, aby ste našli najlepší čas na cestu, s ktorým ušetríte najviac,“ dodáva bloger z Cestuj za menej. 

Skyscanner si môžete stiahnuť do Androidu aj do iPhonu.

Dominik Papcun

Dominik je jeden z najznámejších slovenskych influencerov v kategórii cestovanie. Svojim sledovateľom a sledovateľkám ukazuje tipy na lacné letenky, výhodné ubytovanie po celom svete a prakticky edukuje aj v rôznych cestovateľských témach, napríklad ako získať kompenzáciu za zrušený let a podobne. Všetky Dominikove tipy a triky nájdete na jeho Instagrame.

Bounce

Kufre, ruksaky a tašky – každý si zrejme pamätá nejaký výlet, počas ktorého sa dosť „navláčil“ svojej batožiny. Praktický tip na aplikáciu od Dominika tieto problémy vyrieši: „Toto je zaujímavá a netypická apka, ktorá vám ukáže miesta, kde si v zahraničí môžete odložiť batožinu. Ak máte ešte nejaký čas prejsť si mesto pred odletom, no nechcete so sebou ťahať nadbytočnú batožinu, aplikácia Bounce vám s tým pomôže. Už za 5 eur si môžete odložiť batožinu na overených miestach,“ odporúča cestovateľ Dominik.

Aplikácia na úschovu batožiny je dostupná v App Store, ako aj v Google Play.

Revolut

Revolut poskytuje jednoduchú správu peňazí na cestách. Všetko, čo potrebujete, nájdete v jednej apke – či už ide o zmenu meny, či platbu v zahraničí. „Dá sa používať aj ako banka v lokálnej mene v konkrétnej krajine. Umožňuje tiež plno výhod, ako je nákup lístka do salónika na letisku, poistenie či booknutie ubytovania a rôznych atrakcií,“ hovorí Dominik o svojej obľúbenej apke. 

Aplikáciu nájdete v Google Play aj v App Store

Podobne ako Daniel a Majka z blogu Cestuj za menej, aj Dominik potvrdzuje, že apka Skyscanner na vyhľadávanie leteniek medzi cestovateľmi boduje. Odporúča ju využívať aj ako inšpiráciu na výhodné lety „kamkoľvek” a následne si termín letu vyhľadať priamo v leteckej spoločnosti.

Cestujeme spolu

Hanka, Jožo, Krištof a Jonáš je zloženie cestovateľov z blogu Cestujeme spolu – výnimočného blogu plného postrehov z ciest milej rodinky, ktorá okrem iného vandruje po svete karavanom. Ak vás zaujímajú informácie o skutočných cenách v destináciách, tipy na technologické vychytávky na cestách či iné rady, sledujte Cestujeme spolu aj na Instagrame.

Park4night

„Túto apku možno budú poznať viacerí, no ak náhodou nie, určite ju vyskúšajte. My sme posledné roky hlavne mimo sezóny presedlali na rodinné cestovanie karavanom a práve táto apka vyhľadá super miesta, kde môžete zakempovať (autom, karavanom, v stane) či len tak spoznať niečo nové. 

Často sú to bezplatné miesta odporúčané inými cestovateľmi a karavanistami – a povieme vám, že zobudiť sa ráno so súkromným výhľadom na oceán je na nezaplatenie. Apka perfektne slúži aj na hľadanie parkovania vo veľkých mestách, v ktorých ste sa ocitli prvýkrát,“ hovorí Jozef z blogu Cestujeme spolu.

Parkovacia aplikácia je dostupná pre Androidy aj iPhony.

Windy

Z karavanu rodinka často prestupuje do jachty, kde využívajú apku Windy: „Ďalší náš obľúbený spôsob trávenia času je rodinná jachtovačka. Znie to síce luxusne, no paradoxne je to jeden z najlacnejších spôsobov dovolenkovania. Každý dobrý kapitán na jachte však vie, že sa nezaobíde bez aktuálnej predpovede počasia vrátane radarových snímok, sily vetra a predikcií.

Windy aj v bezplatnej verzii poskytuje všetko, čo v tomto smere potrebujete. Windsurfisti, kitesurfisti, paraglajdisti – ak vietor a more hrajú vo vašich životoch významnú rolu, túto apku musíte mať v telefóne,“ odporúča rodinka.

Praktické apky do hôr a na turistiku

Soňa Oravcová

Soňa je horolezkyňa, skialpinistka a ašpirantka na medzinárodnú horskú sprievodkyňu UIMLA. Často je v takých výškach, kam sa dostane málokto, a preto je fascinujúce sledovať dych berúce zábery z hôr na jej Instagrame.

Mapy.cz

„Offline mapy sú jednou z najdôležitejších aplikácií, ktorá nesmie chýbať v mobile každého, kto sa pohybuje v horách či v neznámom teréne. Používajú sa na navigáciu bez internetu a fungujú offline aj na vyhľadávanie miesta či plánovania trasy.“ 

Soňa má dve obľúbené aplikácie na offline mapy: „Najradšej mám Mapy.cz, kde si môžete jednoducho stiahnuť mapu krajiny, do ktorej cestujete. Práve Mapy.cz majú dosť podrobne zaznačené aj menej frekventované či poľovnícke chodníky pre náročnejších turistov, ktorí radi objavujú.“ 

Mapy.cz sú dostupné v Google Play aj v App Store.

Lokus Map

Soňa z vlastnej skúsenosti odporúča mať stiahnuté vždy aspoň dve offline mapy, aby ste mohli porovnať terén a trasy: „Ako druhú mapu používam najmä Lokus Map. Samozrejme, čo sa týka offline máp, je dôležité mať ich stiahnuté a ešte dôležitejšie je vedieť ich používať a hlavne vedieť čítať,“ dodáva Soňa.

Lokus Map nájdete iba v Google Play.

Horská záchranná služba

Druhá apka do hôr, ktorú odporúča Soňa, môže zachrániť život: „S touto aplikáciou si môže každý turista v prípade núdze privolať pomoc jedným tlačidlom, zdieľať svoju polohu so záchranármi či mať prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Táto aplikácia funguje aj v Česku, Maďarsku či Rakúsku, kde sa tiesňový hovor a núdzová SMS presmeruje na zdravotnú službu alebo horskú službu v danej krajine,“ vysvetľuje horolezkyňa. 

Aplikácia je dostupná pre Androidy aj iPhony.

Ženy v horách

Ženy v horách tvoria jedinečnú komunitu žien, ktoré rady trávia čas v prírode a v netradičných výškach. Navzájom sa inšpirujú v tipoch na výlety a podporujú sa pri zdolávaní hôr. Ak vás zaujíma viac z ciest na vrcholy, určite odporúčame sledovať ich Instagram nabitý úžasnými fotkami alebo sa pridajte do komunitnej skupiny na Facebooku.

Slovenský hydrometeorologický ústav

Monika zo Žien v horách sa v aplikáciách zhoduje s horolezkyňou Soňou – aj pre ňu sú najdôležitejšie offline mapy a aplikácia Horskej záchrannej služby. Pre pestrosť však vybrala ďalšie dve aplikácie a začala hneď tým, čo zaujíma všetkých turistov v horách – počasie.

Pred túrou je kontrola počasia nevyhnutná a najmä radary využívam aj počas túry. Obzvlášť v lete je počasie nevyspytateľné a táto apka mi párkrát pomohla vyhnúť sa búrke, čo v horách rozhodne nie je príjemná záležitosť,“ vysvetľuje členka komunity Ženy v horách. 

Aplikáciu si môžu stiahnuť Androidy aj iPhony.

Peakfinder

Peakfinder nepatrí medzi aplikácie, ktoré musí mať v telefóne každý, kto vyrazí do hôr, no je zaujímavým doplnkom pre nadšencov. „Ak si nadšene študujete panorámy a chcete poznať každý vrch po mene, Peakfinder je niečo pre vás,“ hovorí Monika o apke, ktorá už pozná viac ako milión vrcholov. 

Oddych je štartérom mysle. Ako si oddýchnuť, aby sme sa po dovolenke vrátili zresetovaní? 

Aplikácia spojí obrázok alebo fotku z foťáka vášho telefónu s panoramatickou kresbou, ktorá označí všetky vrcholy.

Peakfinder je dostupný v Google Play aj v App Store.

Užitočné apky, ktoré pomôžu aj pri cestovaní s deťmi

Olivia on board

Jedinečný blog s overenými tipmi na výlety (nielen) pre rodiny s deťmi. Za článkami na blogu stojí Petra, ktorá je spolu s manželom Martinom dôkazom, že aj deti môžu byť skvelými cestovateľskými parťákmi. Ich rodinné dobrodružstvá môžete sledovať aj na Instagrame.

Readmio

„Aplikácia je plná detských rozprávok, ktoré pri čítaní reagujú na hlas a oživujú príbehy autentickými zvukmi, ktoré deti bavia. Príbehy sú v aplikácii rozdelené veľmi jednoducho a vie sa v nich orientovať aj samotné dieťa bez pomoci. Pri cestovaní sú u našich detí veľmi obľúbené aj audiorozprávky, ktoré v aplikácii môžete pustiť po slovensky kdekoľvek na svete,“ hovorí Petra, ktorá o obľúbenej aplikácii pre deti na cestách napísala aj blog.

Readmio je dostupné v App Store, ako aj v Google Play.

Duolingo

Aj keď sa Petra pri apkách na cesty sústreďuje na svoje deti Olíviu a Timoteja, aj ona má svojho favorita: „Duolingo ma motivuje pred dovolenkou v Španielsku pochytiť aspoň základy španielčiny a každý deň urobím aj niečo pre seba, čo je veľmi dobrý pocit,“ vysvetľuje. Aplikácia ponúka dostupné a bezplatné jazykové kurzy, ktoré vás naučia nový jazyk hravou formou.

Duolingo si môžete stiahnuť na Androidy aj iPhony

Cestujeme bez cestovky

Cestovateľský blog vznikol v roku 2016 a Martina, autorka blogov, v ňom opisuje svoje dobrodružné cesty so synmi Maťkom a Miškom. Inšpirujte sa exotickými dovolenkami v Dubaji, Thajsku či Maldivách, ako aj a výletmi v Európe, ale aj rôznych slovenských mestách. Všetky príbehy nájdete aj na Facebooku či Instagrame

Sygic Travel

Martina pri cestovaní s deťmi využíva najmä aplikácie, s ktorými si naplánuje cestu do posledných detailov. Medzi jej obľúbené patrí aj Sygic Travel, ktorá je dostupná aj v slovenčine. 

„Nájdete tu navigáciu, informácie o meste a množstvo kategórií ponúkajúcich tipy v danom meste, ako napríklad pamiatky, nakupovanie, reštaurácie, športy, hotely či aktivity pre rodiny s deťmi. Miesta, ktoré vás zaujmú, si môžete pridať do mapy ešte pred cestovaním a na výlete budete mať presný zoznam, čo robiť. 

V apke si môžete rovno kúpiť online vstupenky alebo spraviť rezerváciu hotela či auta. Cestovanie môžete plánovať aj na ich webe, pričom naplánované aktivity následne zosynchronizujete do aplikácie,“ hovorí Martina.

Sygic Travel je dostupná v obchode Google Play aj App Store.

TripIt: Travel Planner

Ďalšou z aplikácií, ktorá vás a vašu rodinu „uprace“, je TripIt: „Túto aplikáciu oceníte najmä vtedy, ak sa chystáte počas cestovania často presúvať a chcete mať poriadok v rezerváciách. V aplikácii zadáte svoj e-mail, ktorý používate pri rezervácii leteniek, ubytovania či auta a všetky rezervácie prepošlete z daného e-mailu na e-mail .

Aplikácia hneď spáruje váš e-mail a údaje v ňom s vašou aplikáciou, v ktorej do pár sekúnd uvidíte všetky rezervácie, ktoré ste odoslali, usporiadané v časovom slede. V platenej verzii ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie,“ dodáva úspešná cestovateľka.

Apku si môžete stiahnuť v App Store aj Google Play.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Od Sicílie až po Peloponézsky polostrov: S týmito 7 filmami a seriálmi uniknete do vysnívaných dovolenkových destinácií

Stačí si len vybrať z filmových dobrodružstiev, pripraviť osviežujúci nápoj a cestovanie po celom svete z pohodlia obývačky sa začne.

Filmové miesta sú niekedy príbehmi samy osebe. Dokážu vytvárať jedinečnú atmosféru a filmy alebo seriály obohacujú o nové významy. Vďaka nim môžeme spoznávať nové kultúry z pohodlia domova, zároveň sú zdrojom inšpirácie pre naše budúce cestovateľské dobrodružstvá. Práve tieto filmy a seriály vás o tom presvedčia.

Vysnívané dovolenkové destinácie na jeden klik? S HBO Max, ktoré môžete mať v cene svojho O2 Paušálu, cestujete s filmovou ponukou po celom svete

Neapol
Geniálna priateľka

Mimoriadne živelné, no autenticky krásne mesto na juhu Talianska ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Nezáleží na tom, do ktorej skupiny patríte, vďaka seriálu Geniálna priateľka spoznáte mesto Neapol skrz-naskrz. Doterajšie tri série sledujú nezvyčajné priateľstvo Leny a Lili, ktoré vyrastajú v chudobnej štvrti neapolskej periférie. A práve drsné podmienky, ktoré často hraničia s bojom o holý život, ich motivujú, aby držali spolu.

Seriál je vernou adaptáciou prvej časti neapolskej knižnej ságy známej talianskej spisovateľky Eleny Ferrante. Jej „na slovo presné“ vystihnutie atmosféry mesta sa pretavilo aj do seriálovej podoby, pričom Neapol vidíte inými očami – očami miestnych. Vychutnáte si všetky jeho intenzívne vône, chute, farby a na (takmer) vlastnej koži zažijete tamojšie zvyklosti.

Korfu
Durrellovci

Aké sú vyhliadky na šťastný život v studenom a upršanom Anglicku? Keď matke štyroch detí umrie manžel a rodina sa dostane do finančných ťažkostí, hľadá cestu, ako vyjsť z bludného kruhu chudoby a mizérie. Rozhodne sa zariskovať a odsťahovať sa na grécky ostrov Korfu, kde sa údajne žije omnoho lacnejšie. Durrellovci si musia zvyknúť na nový domov – preverí ich aj ľudsky a od Anglicka sa diametrálne líši. Korfu tak bude miestom, ktoré im zmení životy navždy.

Atmosféra gréckeho ostrova je priam hypnotizujúca. Prostredie pôsobí ako z nádherne ilustrovanej pohľadnice. Živú prírodu ocení najmä najmladší syn ako milovník zvierat, strieda sa s priezračným morom a pôvabnými kamennými uličkami. Čo viac si priať, keď sa potrebujete zhlboka nadýchnuť a začať novú kapitolu života?

Havaj a Sicília
Biely lotos

S pozdravom Aloha!, nahriatym uteráčikom a strojeným úsmevom na tvári víta personál luxusného rezortu nových návštevníkov havajského ostrova Maui. Už pri príchode tušia, že dorazili do dovolenkového raja na zemi: dychberúca príroda tropického ostrova, azúrové more a k tomu špičkový servis v hoteli Biely lotos. No aj toto miesto má svoje tajomstvá…

Satirický seriál Biely lotos sleduje vzťahy medzi (často až nechutne) bohatými ľuďmi a zamestnancami dovolenkových rezortov. Čo všetko sa skrýva za sileným úsmevom pracovníkov a prečo niekedy zlyháva základná úcta a rešpekt k človeku? Okrem toho, že seriál je kritickou sondou do života rozličných vrstiev spoločnosti, ponúka vďaka nádhernému prostrediu aj pohodlný únik z každodennej reality.

Po veľkom úspechu havajskej série nás scenárista a tvorca Mike White v druhej sérii vezme na nové čarovné miesto s novými ľuďmi. Tentokrát strávime dovolenkový týždeň v sicílskej pobočke hotela Biely lotos – na ideálnom mieste, ak sa chcete cítiť ako Monica Vitti, jazdiť na vespe alebo len jednoducho vnímať nezameniteľnú atmosféru sicílskeho mesta Taormina, kde sa seriál odohráva. Po jeho pozretí takmer ihneď zatúžite navštíviť nádhernú Sicíliu.

Zápletkou sicílskej série sú opäť napäté vzťahy, a to medzi jednotlivými návštevníkmi rezortu aj vo vzťahu k temperamentnej povahe miestnych. Stačí len týždeň, aby ste zistili, čo sa pod maskou postáv ukrýva a odhalili aj ich najtemnejšie stránky. Vďaka výbornému scenáru získala druhá séria Bieleho lotosu prestížne ocenenie Zlatý glóbus.

Lombardia
Daj mi svoje meno

Leto, 80. roky. Dospievajúci Elio (Timothée Chalamet) trávi svoje dni v malebnej dedinke na severe Talianska. Fascinujúca krása prírodných scenérií, skryté zákutia vidieka či hody s jedlom v tamojších záhradách. Prostredie ako vyšité na nezáväzný letný románik.

17-ročný Elio sa totiž bezpodmienečne zamiluje do vysokoškolského absolventa Olivera (Armie Hammer). Spočiatku sú neistí, no postupom času aj vďaka opojnému vplyvu okolitého prostredia ich vzájomná príťažlivosť prepukne do, zdá sa, nevyčerpateľnej vášne. Spoločne zažijú intenzívne chvíle plné hlbokých emócií i porozumenia či nezabudnuteľné zážitky počas dlhých horúcich večerov. No každá letná láska má svoj koniec…

Romantická dráma Daj mi svoje meno, ktorú režíroval Luca Guadagnino, je rovnomennou adaptáciou knihy Andrého Acimana a zároveň sa stala celosvetovo úspešným fenoménom.

Peloponézsky polostrov
Pred polnocou

Pred polnocou je posledným filmom z romantickej série (Pred úsvitom, Pred súmrakom) režiséra Richarda Linklatera. Odohráva sa 9 rokov od prvého stretnutia Jessa (Ethan Hawke) a Celine (Julie Delpy), ktorí dnes už tvoria manželský pár a vychovávajú dve deti. Spoločne trávia dovolenku v slnečnom Grécku, kde majú konečne chvíľku času, aby si oddýchli od každodenného života. A konečne aj trochu priestoru, aby sa zamysleli, kam ich vzťah smeruje. Dokážu prežiť ešte kúsok romantiky ako kedysi?

Vášnivé pletky aj romantika. Ako sa hlavní hrdinovia filmov a seriálov vyrovnávajú so zamotanými vzťahmi?

Peloponézsky polostrov predstavuje unikátne spojenie prírody a historickej kultúry, takže je ideálnou kulisou pre prenikavé rozhovory ústrednej dvojice, ktoré zrkadlia ich silné puto, rozdiely i nástrahy stereotypu každodennosti. Romantická večera pod holým nebom, pôsobiaca ako z reklamy na dokonalý život, však bude podrobená ich surovej úprimnosti a ešte pred polnocou zažije ich vzťah skúšku ako nikdy predtým.

Barcelona
Ľudské veže

Nostalgická filmová pohľadnica z miesta, na ktoré niekedy zabúdame – domov. Lara sa po rozchode vracia do rodnej Barcelony, ktorá oživuje jej dávne spomienky na detstvo, zabudnuté priateľstvá či lásky. Hľadajúc nový zmysel v prostredí, ktoré dôverne pozná, jej pomôže prehodnotiť doterajšie sny a túžby. Stačilo málo, jedno miesto, aby dokázala opäť tanečným krokom vyraziť naproti svojej budúcnosti.

Krátkometrážny film Ľudské veže, ktorý poetikou pripomína pomalé francúzske filmy zo 60. rokov, je pripomienkou toho, aby sme sa nezabúdali vracať do svojich domovov, pretože aj keď ich neustále opúšťame, vďaka nevyčerpateľným spomienkam pre nás budú vždy zdrojom inšpirácie či životnej energie.

Roadtrip naprieč Európou
Romantický sprievodca po stratených miestach

„Tieto opustené miesta, tieto nekonečné priestory, toto úžasné ticho, upokojuje ma to,“ hovorí Allegra (Jasmine Trinca), spisovateľka v strednom veku. Trpí panickými záchvatmi a má komplikovaný vzťah nielen s ľuďmi, ale aj s okolitou realitou. V rovnakej bytovke býva aj päťdesiatnik Benno (Clive Owen), zarytý alkoholik, ktorému už ide o život. Jeho manželka sa mu snaží pomôcť, ale on sa napriek tomu vždy zobudí rozbitý na inom mieste. Také rozličné osudy však môže spojiť len náhoda, ktorá ich privedie na spoločnú cestu.

Dvojica sa vydáva na spontánny roadtrip, počas ktorého navštívia tie najzabudnutejšie miesta naprieč celou Európou. Sila zážitku niekedy tkvie aj v stratených dedinkách či opustených priestoroch, ktoré v nás zanechávajú intenzívnejšie pocity než nablýskané turistické destinácie. Okrem toho však dvojica protagonistov počas tejto spletitej cesty spoznáva najmä samých seba. Toto nie je romantický sprievodca, ale intenzívny výlet autom, ktorý naveky zmení ich životy i prístup k realite.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac