5 aplikácii a hier, vďaka ktorým váš mozog nezlenivie

Kto chce, aby mu to aj vo vyššom veku pálilo, mal by svoje mozgové závity aspoň z času načas poriadne prevetrať. Vďaka týmto hrám je to ešte aj zábavné.

Vedci prišli nato, že už po dvadsiatom roku života sa u ľudí postupne začína znižovať priestorová a pracovná pamäť.

Je to pamäť zodpovedná za to, ako vnímame objekty v priestore okolo nás. V tridsiatke to už začína ísť dolu vodou s našimi matematickými schopnosťami.

Všetko toto síce nedokážeme úplne zvrátiť, ale vieme to oddialiť. Tréningom. Aby mozog neochabol, musíme ho pravidelne namáhať. Aspoň si tak popri tom udržíme od tela neduhy spojené s vysokým vekom – Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

A keďže je dnes na všetko nejaká mobilná aplikácia, rozhodli sme sa urobiť výber tých najlepších z najleších zameraných na tréning mozgu.

Lumosity

Patrí medzi najpoužívanejšie aplikácie svojho druhu na svete. Denne túto appku využíva vyše 60 miliónov ľudí a toto číslo stále rastie. Na výber ponúka až 50 rôznych hier, ktoré precvičujú kognitívne schopnosti.

Na začiatok si ale najprv musíte urobiť malý test, ktorý váš výsledok porovná s tým, aký mali ostatní v tej istej vekovej skupine. Dizajnéri a vývojári po celý čas veľmi úzko spolupracujú s vedcami a neurológmi, aby aplikácia poskytovala vysoko profesionálne výsledky, ale aj kopec zábavy.

Informácie sú vedcom poskytované v podstate priamo samotnými užívateľmi appky. Keď sa do aplikácie registrujete, vyplníte o sebe pár detailov, a aj úvodný test veľa napovie.

Tieto informácie, samozrejme, bez zverejnenia mena a priezviska, si spoločnosť uchováva v dátových centrách, a následne ich na vyžiadanie poskytuje pre ďalší výskum.

Hry sú na prvý pohľad veľmi jednoduché, no treba sa pri nich naplno sústrediť, inak urobíte chybu. Takže ak máte chvíľku voľného času a chcete ju naozaj zmysluplne využiť, nainštalujte si túto bezplatnú appku do vášho smartfónu a začnite trénovať.

Happify

Táto aplikácia má pomôcť zvýšiť pocit šťastia a naplnenia v živote. Chce to dosiahnuť tréningom, rôznymi aktivitami a hrami. Pracuje na nej veľký tím expertov, psychológov, vývojárov, koučov a odborníkov na vzťahy.

Šťastie sa, samozrejme, nedá naučiť, ale vďaka tejto aplikácii a rôznym aktivitám viete usmerniť a upraviť určité časti vášho života a natrénovať mozog tak, aby ste v konečnom dôsledku dosiahli vyváženejší a šťastnejší život. A tiež mysleli pozitívnejšie. Tým pádom sa vám podľa vývojárov appky automaticky zlepšia i vzťahy a zdravotný stav.

Dostupná je aj v desktopovej verzii, ale aj ako bezplatná mobilná aplikácia pre Android a iOS platformy.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Duolingo

Zdokonaľovať sa v cudzom jazyku alebo sa naučiť nový je opäť o niečo jednoduchšie. Rýchlo, kdekoľvek ste, kedykoľvek máte čas alebo chuť.

Cez Duolingo sa môžete naučiť dokonca také jazyky ako Klingon (jazyk mimozemskej civilizácie zo seriálu Star Trek, pozn. red.) alebo Esperanto (jazyk, ktorý mal ambíciu nahradiť latinčinu), ak by ste chceli.

Nezáleží na tom, či ste začiatočník, mierne pokročilý alebo cudziu reč už ovládate a chcete si len zopakovať pár slovíčok. Jednoducho sa zaregistrujte online alebo si stiahnite bezplatnú appku do smartfónu. Okamžite sa môžete začať učiť.

Kurzy su tvorené formou hravých testov gramatiky a slovnej zásoby. Testy na seba nadväzujú a ich náročnosť sa stupňuje. V každom máte možnosť urobiť tri chyby.

Ak ich je viac, test sa skončí a musíte začať odznova. Do ďalšej časti sa posuniete jedine vtedy, ak úspešne prejdete tou predošlou.

V nastaveniach si viete zvoliť, aby vám aplikácia každý deň v určitú hodinu pripomínala, že je čas venovať sa cudziemu jazyku aspoň na pár minút.

Váš pokrok viete v aplikácii zazdieľať s ostatnými vo virtuálnej triede, no dajú sa aj konzultovať otázky s lektorom či rodičom.

Takže, ak trčíte v dopravnej zápche, cestujete do práce hromadnou dopravou alebo čakáte u lekára, využite tento čas rozumne a precvičte si mozog a cudzí jazyk zároveň.

Brain Workshop

Jednoduché hry na precvičenie mozgu a zvýšenie inteligencie založené na princípe „n-back“. Je to v podstate neustále trvajúca úloha, ktorá je bežne využívaná v kognitívnej neurovede na meranie pracovnej pamäte.

Táto technológia bola predstavená v roku 1958 Waynom Kirchnerom. Bolo vedecky preukázané, že hry na základe dual-n-back zlepšujú pracovnú (krátkodobú pamäť) a dokonca plynulú inteligenciu.

Pre vysvetlenie, plynulá inteligencia je schopnosť  človeka uvažovať a riešiť nové problémy a úlohy, ktoré sú nezávislé od predošlých vedomostí. Je to schopnosť analyzovať problémy, hľadať prepojenia a vzťahy medzi nimi použitím logiky.

Plynulá inteligencia je nevyhnutná pre riešenie problémov najmä v matematike, technike a vede. Kedysi sa vedci domnievali, že je vopred daná, neovplyvniteľná. Dnes to tak nie je.

Dual-n-back je obmena, ktorú navrhla Susanne Jaeggi v roku 2003. Sú to dve nezávislé úlohy prezentované simultánne, napríklad jedna zvuková a druhá vizuálna.

Úlohy na báze dual-n-back zahŕňajú zapamätanie si sekvencie hovorených znakov a sekvenciu pozície štvorčeka naraz a identifikovanie, kedy sa znak alebo pozícia štvorčeka zhoduje s predošlou.

Okrem tejto hry existujú aj jej variácie na báze Triple N-Back a Arithmetic N-Back. Trénujú schopnosti ako sledovanie štatistík, grafy a konfigurovateľnosť.

1024

2048

Hry založené na tých najjednoduchších princípoch sú tie najgeniálnejšie a najnávykovejšie. 1024 je desiatou mocninou čísla 2 a zároveň je to cieľom tejto hry. Pohybujete číslami (mocninami čísla 2) v mriežke a snažíte sa dvojice rovnakých spájať do vyšších mocnín, až kým nedostanete vytúžené číslo 1024.

Mriežka sa vám ale stále plní novými číslami a vy musíte ávať pozor, aby sa vám úplne nezaplnila bez možnosti ďalšieho ťahu. Pri tejto hre určite potrápite matematické bunky aj schopnosť rozmýšľať niekoľko ťahov vopred.

Zábavný tréning prajeme.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 najzaujímavejších slovenských TEDx prednášok, ktoré sa oplatí vidieť

Konferencie, ktoré sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Konferencie TEDx sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa vo viacerých slovenských mestách pravidelne každý rok predstavia zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí od umenia a kultúry, cez vedu či podnikanie, až po odborníkov na seriózne globálne otázky, s ktorými zápasí ľudstvo.

S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že je to festival, ktorý oslavuje ľudského ducha. Zábavnou formou má prezentovať názory ľudí, ktorí sú výnimoční vo svojich názoroch a inšpiratívni v spôsobe, akým ich aplikujú na svoje okolie.

Pozreli sme si viacero vystúpení a vybrali sme tie, ktoré nás zaujali najviac, aj keď to bol veľmi ťažký výber.

5. Tomáš Gríger – Cesty na sever a minimalizmus

Tomáš Gríger je dobrodruh, ktorý sa rozhodol opustiť pohodlný život a istú kariéru vo veľkej marketingovej spoločnosti v Londýne a vydal sa objavovať svet na svojom červenom skútri Vespa, ktorý familiárne oslovuje Malina. Zážitky z ciest po celej Európe poctivo zaznamenáva na svojom blogu viamalina.com.

Jeho rozprávanie má priam poetický nádych. Kritizuje našu uponáhľanú dobu, umelo vytvorenú konzumnou a dravou spoločnosťou, kde si často skutočný život zamieňame za honbu za statkami. Vo svojom úniku do prírody vidí v širšom meradle cestu, akou by sa civilizácia mohla uberať, teda smerom k zjednodušovaniu života a návratu k prírode spojenom s rozumným využívaním technológií.

4. Josef Schovanec – Ťažky život neautistu

Josef Schovanec je Francúz, ale jeho rodičia pochádzajú z Čiech. Má aspergerov syndróm, ľahšiu formu autizmu. Svoj život zasvätil osvete ľudí, snaží sa upozorňovať verejnosť na problémy ľudí s týmto ochorením.

Ovláda desať jazykov, medzi inými napríklad aj takú exotiku ako sanskrt či perzštinu. Vyštudoval na prestížnej francúzskej univerzity Sciences PO a má doktorát z filozofie.

Na TEDx v Bratislave prednášal minulý rok. Sám o autistoch hovorí ako o menšine, ktorá “pochádza z krajiny Autistan” a vysvetľoval ako jej príslušníci vnímajú “normálny svet”. Publikum dojal svojim humorom, ľudskosťou a otvorenosťou s akou hovoril o problémoch, s ktorými sa stretáva v každodennom živote.

3. Ján Šlinský – Revolučné organické pestovanie zeleniny

Prednáška z úplne prvého ročníka TEDx Bratislava z roku 2010, na ktorej Ján Šlinský predstavil svoju myšlienku Agrokruhu – trvalo urdžateľnú technológiu pestovania, ktorá sa zaobíde bez agrochemikálií, nezasahuje príliš hlboko do pôdy a nepoškodzuje baktérie, vďaka ktorým je pôda hodnotná. Plodiny podľa jeho slov nesmú byť pestované s použitím jedov, hrubej sily a bezcitnej vypočítavosti.

2. Fero Pauliny – O nezvyčajných hrdinoch medzi nami

Prednáška o ľuďoch, ktorí sa už nemohli prizerať tomu, ako sa páchajú neprávosti a upozornili na ne, aj za cenu toho, že sa sami dostali do problémov. Fero vysvetľuje prečo konáme dobro a zlo, a čo nám bráni v tom byť odvážnejšími, keď sa treba postaviť za dobrú vec. Naozaj donúti človeka zamyslieť sa.

Fero dlhé roky pracuje v Aliancii Fair-play a vždy bolo jeho snom pôsobiť v podobnej oblasti. Je taktiež organizátorom podujatia Biela vrana, ktoré oceňuje ľudí za ich snahu postaviť sa proti nefér praktikám.

1. Jakub Ptačin – OPKS

Jakub je asi najrýchlejšie rozprávajúci rečník, aký na TEDx vystupoval. Hlavu však má plnú inšpiratívnych myšlienok a navyše ich vie podať s nezameniteľným šarmom a humorom.

Živí sa dizajnom, pochádza z Námestova a podieľal sa na viacerých úspešných projektoch ako UniCamp, Poctivo a By Design. Možno si ho pamätáte aj z relácie o férovom podnikaní. Časopis Forbes ho zaradil do tridsiatky Slovákov pod tridsať rokov so svetovým potenciálom.

Na TEDx v Bratislave v roku 2013 vystúpil ako najmladší rečník a predstavil svoj Operačný program pre krajšie Slovensko. Odvtedy sa video stalo asi najznámejšou slovenskou TEDx prednáškou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac