5 aplikácií, s ktorými vždy nájdete dobrý recept

Aby ste nemuseli dlho rozmýšľať, čo budete variť.

Asi každý si aspoň raz za čas položí túto zásadnú otázku: “Čo idem dnes variť?” Preto sme si v tomto článku pripravili zopár pomocníkov do kuchyne, vďaka ktorým bude varenie rýchlejšie a jednoduchšie.

Moje-recepty.sk

Slovenská aplikácia obsahuje viac ako 4000 receptov, či už z našej tradičnej kuchyne alebo tej zahraničnej. Recepty je možné vyhľadávať podľa názvu, alebo podľa ingrediencií, tiež možnosť uložiť obľúbené recepty do zoznamu. Výhodou tejto aplikácie je to, že je bez reklamy, a preto vás pri varení nebude nič rušiť.

vaření.cz

Populárna aplikácia od našich susedov. Jej hlavnou výhodou je, že pracuje aj offline, a nie je potrebný prístup na internet. Recepty sú, samozrejme, v češtine, preto sa skôr pri vyhľadávaní oplatí napísať „řízek“ a nie rezeň. Avšak, vyhľadávanie receptov je jednoduché a aplikácia je intuitívna, preto po zadaní niekoľkých písmen zobrazí navrhované recepty na akúkoľvek príležitosť.

My CookBook

Zo zahraničných aplikácii určite odporúčame tohto pravého pomocníka v kuchyni. Vytvorte si vlastnú kuchársku knihu s vašimi obľúbenými receptmi, vyhľadávajte podľa názvu alebo ingrediencií alebo svoje recepty zdieľajte na sociálnych sieťach. Princíp aplikácie je jednoduchý – cez počítač či už v práci alebo doma si nájdem recept s postupom a ten si uložím do aplikácie. Postačí už len zapnúť a variť. Okrem toho je možné recept zobraziť aj na smart hodinkách, prípadne zapnúť jazykovú funkciu pre čítanie receptov.

sRecipes

Bezplatná aplikácia ponúkne viac ako 9 000 receptov na rôzne jedlá, ale aj články o zdravom životnom štýle a jedle. V aplikácií nájdete tiež recenzie používateľov, ako aj možnosť pripojiť vlastnú fotografiu s uvareným jedlom. Používanie aj vyhľadávanie je veľmi jednoduché a intuitívne – hneď po spustení aplikácie sa zobrazí menu s možnosťami, či už vybrať nové recepty, alebo prejsť do kategórií. Postačí trikrát kliknúť a zobrazí sa kompletný recept s ingredienciami a postup.

Jamie’s 20 Minute Meals

Keď vám prídu všetky recepty z webu na jedno kopyto, odporúčame zakúpiť túto aplikáciu. Svetoznámy kuchár Jamie Oliver si pripravil 65 rýchlych a chutných jedál, z ktorých vám budú vraj tiecť slinky. V aplikácií nájdete aj 21 videí s tipmi a trikmi, vďaka ktorým sa stane varenie ešte zábavnejším. Nemáte čo pokaziť, všetky postupy Jamie ukazuje krok po kroku. Cena aplikácie je  6,99 eur, avšak za tú cenu môžete získať naozaj nové skúsenosti pri varení jedál.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skoky zo stoličiek a horiace stromčeky. Takto sa vo svete oslavuje nový rok

Vítanie nového roka je po celom svete prepojené s rôznymi symbolickými zvykmi. Miešajú sa s moderným spôsobom novoročných osláv, teda bujarou zábavou. Ako pôsobí celkový výsledok?

U nás máme okrem jedenia silvestrovskej kapustnice tradíciu mať pri sebe pre šťastie šupiny zo štedrovečerného kapra, alebo peniaze, ktoré by potom s nami mali ostať po celý rok. Nechýbajú ani veľkolepé ohňostroje, domáca pyrotechnika, koncerty či bohatá hostina. Vo svete sa veľa z týchto tradícií opakuje, no častokrát sú ešte okorenené niečím miestnym a výnimočným.

Rio de Janeiro: Silvester na pláži

Brazília bujaré oslavy zbožňuje. Inak tomu nie je ani počas silvestrovskej noci, keď sa v Riu na pláži stretnú ľudia, aby o polnoci vyslali loď plnú prepychu na plavbu morom. Loď predtým naložia kvetmi, šperkami, aj sviečkami. Veria, že táto symbolická obeta im do nového roku prinesie bohatstvo, zdravie, aj šťastie.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: Leandro Neumann Ciuffo (1, 2), Mike Vondran (3)

New York a USA: Bozky a “ball drop”

Metropola východného pobrežia USA je známa svojou tradíciou „ball drop“. Počas toho, ako odbíja posledná minúta starého roka, sa na Times Square z výšky 43 metrov spustí obrovská ozdobná guľa. Keď skončí svoj “dopad”, je to signál toho, že už dorazil nový rok. Kvôli tejto šou sa na Times Square každý rok zhromaždia tisícky ľudí a na diaľku ju sledujú ďalšie milióny.

No a ďalšia americká tradícia je novoročný bozk. Pri odbíjaní polnoci by ste si s niekým čo najrýchlejšie mali dať pusu. Vraj potom bude celý ďalší rok vášmu vzťahu naklonený.

ohňostroje
New York
New York
ohňostroje

Autori fotografií: Raj Kondeti (1), Anthony Quintano (2, 3, 4)

Japonsko: Návšteva chrámov

Japonsko sa riadi gregoriánskym kalendárom od konca 19. storočia. Dovtedy sledovali čínsky lunárny kalendár. S gregoriánskym kalendárom nastúpila aj tradícia slávenia “nášho” nového roku, pričom po japonsky mu hovorí „šogatsu“. Japonci okolo polnoci navštevujú chrámy, v ktorých sa modlia za svojich zosnulých a za šťastie do nového roka. Ich zvony odbijú celkovo 108-krát, čo má symbolický význam a má to odohnať zlé sily a duchov.

Jedia sa ryžové koláčiky „moči“ a trámy dverí domov zdobia slamené povrazy. Vraj prinášajú šťastie. No a odkedy do Japonska prenikli západné tradície, slávi sa tu trochu viac bujaro v baroch a kluboch. Ohňostroje však uvidíte len zriedka, miestni si ich akosi neosvojili. Ich Silvester je v porovnaní s tým naším oveľa pokojnejší a duchovne zameraný.

Japonsko
nočné mesto
Japonsko

Autori fotografií: john_v_mccollum (1), aotaro (2), Naotake Murayama (3)

Dánsko: Skákanie zo stoličiek a rozbíjanie tanierov

Škandinávska krajina má pár pomerne netradičných novoročných zvykov. Keď v Dánsku odbije polnoc, skáču Dáni zo stoličiek. A hneď potom na prah vchodových dverí hádžu taniere. Čím viac črepov, tým viac priateľov vraj človek bude v novom roku mať. S priateľmi väčšina Dánov Silvester aj trávi. Ešte predtým si však o šiestej večer vypočujú kráľovnin novoročný prejav v televízií, najedia sa v kruhu rodiny a potom vyrazia do mesta.

Najmä v hlavnom meste, Kodani, sa každý rok konajú veľké oslavy a domáci, rovnako ako aj návštevníci, sa môžu tešiť na bujaré ohňostroje. Na odbitie polnoci sa čaká na námestí pri mestskej radnici, alebo na Moste kráľovnej Louise.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autor fotografií: Thomas Rousing

Španielsko: 12 bobúľ hrozna

Podľa tradičného zvyku Španieli pri odbíjaní polnoci jedia dvanásť bobúľ hrozna, jedno za každé odbitie hodín. Kto ich zvládne a stihne zjesť všetky, ten vraj bude mať šťastný a bohatý nový rok. Ak však nechcete, aby vám náhodou jedno z nich zabehlo, môžete túto tradíciu preskočiť a vrhnúť sa na tie ostatné.

V Madride si odpočítavanie polnoci vychutnajte na námestí Puerta de Sol, kde sa po odbití nového roka vždy strhne veľká párty. Uvidíte tu ľudí v maskách, vystreľujúce konfety, aj živú hudbu. Oslavuje sa do ranných hodín a pred spaním sa ešte pochutnáva na tradičných vyprážaných churros.

ohňostroje
Nový rok
ohňostroje

Autori fotografií: Mambo Z (1, 3), Hernán Piñera (2)

Portoriko: Vylievanie vedier vody z okna

Ak niekedy zavítate na novoročné oslavy do Portorika, dávajte si pozor, aby sa vám neušlo nedobrovoľnej sprchy. Miestni ľudia totiž z okien na Silvestra vylievajú kýble plné vody. Majú z ich príbytkov odohnať nešťastia minulého roka, aj všetkých zlých duchov. Domy si predtým ešte aj poriadne vyčistia.

Na karibskom ostrove sa pri oslavách nového roka môžete vyhnúť mínusovým teplotám, snehu, aj námraze a namiesto nich si napríklad zatancovať na pláži. Portoričania milujú ohňostroje, veľké prskavky, a živú hlasnú hudbu. Zo Španielska sa sem preniesla tradícia jedenia dvanástich bobúľ hrozna, no tu každé z nich symbolizuje jeden z mesiacov budúceho roka a pri ich jedení si ešte máte niečo želať. Ak ich stihnete zjesť všetky, vraj sa vám to splní. Potom hrozno vymeňte za tradičné jedlo bacalaitos, vyprážané placky z ryby.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autor fotografií: El Coleccionista de Instantes

Francúzsko: Opulentná oslava

Francúzi sa počas osláv Nového roka venujú najmä hodovaniu. Veria totiž, že im dostatok všetkého potrebného prinesie aj do ďalších dvanástich mesiacov. Stretávajú sa známi, organizujú sa veľké prípitky, aj pompézne večierky. Typickým polnočným predstavením sú krásne ohňostroje, no žiadne delobuchy, ani petardy. Tie sú v hlavnom meste zakázané.

Najväčšie oslavy sa v Paríži sústredia pri Champs Elysées a pri Eiffelovke. Na juhu krajiny je zase pre ohňostroj známe mesto Cannes. Na riviére majú vraj celkom iné čaro, než na severe. V Normandii majú zase jeden bizarný zvyk: silvestrovské kúpanie v mori. Je naozaj len pre tých odvážnych.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: ErasmusOfParis (1), ludovick (2), Kevin Decherf (3)

Rím: Trojdňová párty

Správne, oslavy nového roka v talianskej metropole trvajú vraj až tri dni. Všetky slávne pamiatky sú krásne vyzdobené a pri mnohých natrafíte aj na koncerty a tancujúci dav. Tradičnú silvestrovskú večeru – canone – si môžete vychutnať takmer všade. Hlavné ohňostroje môžete pozorovať pri Koloseu.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: neigesdantan (1), Marco_Salvadori (2, 3), Bryce Walker (4)

Holandsko: Podpaľovanie vianočných stromčekov

V Holandsku sa svojich vianočných stromčekov zbavujú ešte skôr ako my (čo býva väčšinou na Troch Kráľov), a to ešte aj poriadne pompéznym štýlom. Podpália ich a urobia si z nich táborák. Takže, ak niekde v tejto krajine na Silvestra uvidíte oheň, pravdepodobne sa nemusíte ľakať a volať hasičov.

Trochu konvenčnejší spôsob oslavovania predstavuje návšteva klubov a barov, ktoré sú sviatočne vyzdobené a pripravené na hýrivé oslavy.

ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje
ohňostroje

Autori fotografií: Ronald van der Graaf (1), p2cl (2), Hans Splinter (3), Eelco Cramer (4)

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac