5 aplikácií zo Slovenska, ktoré si úspešne razia cestu do našich mobilov

Aplikácie, ktoré denne používame, sú väčšinou od zahraničných vývojárov. Avšak nájdu sa aj úspešné príklady zamerané (nielen) na domáci trh.

Aplikácie, ktoré denne používame, sú väčšinou od zahraničných vývojárov. Avšak nájdu sa aj úspešné príklady zamerané (nielen) na domáci trh.

Sygic

Prvou firmou je Sygic, ktorá si svojou navigáciou získala už viac ako 150 miliónov používateľov. Ide o veľmi kvalitnú offline navigáciu, čo sa určite zíde každému pri cestovaní po svete. A to bez potreby mať zapnuté dáta v smartfóne.

Navyše, spoločnosť spustila tzv. spoločníka na cestách, Sygic Travel. Vďaka nej sa zmení zážitok z cestovania, pretože okrem klasickej trasy nám ponúkne rôzne pamiatky, múzeá, reštaurácie, čerpacie stanice…

Šikovné, ak nechcete ísť len z bodu A do bodu B.

Bistro.sk

Keď už aj necestujete no prepadne vás hlad, či už v práci, alebo doma, zíde sa vám aplikácia Bistro.sk. V aplikácií nájdete až 442 reštaurácií s donáškou jedla, vďaka čomu si viete vybrať z naozaj širokej ponuky jedál.

Veľkou výhodou je automatická GPS lokalizácia, ako aj rýchle a jednoduché objednávanie. Ale nemusíte sa len najesť. Existuje totiž aj nočná donáška nápojov v prípade potreby.

A hlavne, vďaka recenziám iných užívateľov máte možnosť lepšieho výberu si z ponúkaných reštaurácií.

Vypadni.sk

Kto chce spoznať krásy Slovenska, táto aplikácia bude jeho pravou rukou. S vypadni.sk si totižto môžete vybrať z viac ako 2 000 objektov po celom Slovensku, ktoré stoja za návštevu.

V aplikácii nájdete inšpiráciu, kam sa vybrať za krásami prírody, oddychom alebo za históriou Slovenska. A to nie je všetko. Hneď ako si vyberiete váš cieľ, môžete sa rovno pozrieť,  aké sú otváracie hodiny pamiatok alebo cena vstupného na kúpaliská či do zoo.

So zážitkami z výletov sa môžete podeliť aj s ostatnými užívateľmi. Pridaním vlastných fotografií z ciest im môžete priblížiť, ako to na danom mieste vyzerá. Možno tak niekomu pomôžete rozhodnúť sa, kam ísť či neísť.

Návštevou rôznych lokalít tiež môžete v aplikácií pridať aj vlastné zážitky, keďže v aplikácií je možné pridať vlastné fotografie a tak priblížiť iným používateľom aplikácie krásu našich pamiatok.

Zľavomat

Čoraz populárnejšou slovenskou aplikáciou začína byť aplikácia zľavomat.sk. Vďaka nej si viete priamo vo svojom smartfóne zobraziť akcie a zľavy priamo v okolí alebo podľa adresy, ktorú si sami zadáte.

Ďalšou výhodou je možnosť zvoliť si, ktoré ponuky sa majú zobraziť ako prvé – obľúbené, rovnako aj možnosť ponechať si uložené karty pre ďalšie nákupy.

Najväčšou výhodou je hlavne to, že zľavové poukážky sa zobrazia aj keď nie ste práve pripojený na internet.

Hopin

Užiť si cestovanie je možné aj iným spôsobom, hlavne keď to potrebujete čo najskôr. S tým pomôže aplikácia Hopin, ktorá je na Slovensku už od roku 2012. Ponúka zákazníkom možnosť objednať si odvoz online či už cez smartfón alebo tablet.

Už netreba čakať na dispečera, kým vás prepojí a kým príde taxík. V aplikácii zvolíte typ taxíka, trasu aj cenu, ktorú chcete zaplatiť.

Pri voľbe taxíka sú recenzie od iných používateľov samozrejmosťou, a pomôže vám zúžiť výber veľmi rýchlo. A čo je najlepšie, s aplikáciou si viete sledovať trasu taxíka a teda budete vedieť, kedy približne príde.

Jedinou nevýhodou aplikácie je to, že nie je v súčasnosti dostupná vo všetkých mestách na Slovensku.

Vďaka vyššie spomínaným aplikáciám si môžeme voľné chvíle vychutnať ešte lepšie a príjemnejšie. Viac aplikácií, ktoré odporúča aj O2 Guru nájdete v aplikácií O2 Guru Odporúča.

Páčil sa vám článok?

Venujte nám ešte chvíľku a pomôžte nám Sódu ešte vylepšiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Šamorín: mesto na pomedzí národov

Mesto na Žitnom ostrove, ktoré oživil Dunaj, bolo odjakživa spojkou medzi maďarskou a slovenskou komunitou. Stopy jeho bohatej histórie v meste nájdete dodnes. Okrem nich ponúka ešte mnoho ďalších zaujímavostí.

Mesto na Žitnom ostrove, ktoré oživil Dunaj, bolo odjakživa spojkou medzi maďarskou a slovenskou komunitou. Stopy jeho bohatej histórie v meste nájdete dodnes. Okrem nich ponúka ešte mnoho ďalších zaujímavostí.

Pôvodne to bolo mesto zasvätené Panne Márii. Preto sa aj nazývalo Villa Sancta Maria. Aktuálne meno mesta sa vyvíjalo postupne, no prvý názov, ktorý sa mu aspoň trochu približoval, je Zentmária. Dnes sa Šamorín nazýva v maďarčine aj Somorja.

Šamorín si od 13. storočia, keď o ňom vznikla prvá písomná zmienka, prešiel zaujímavými dejinami. Okrem Slovákov a Maďarov v istej dobu zažil aj väčšinové nemecké obyvateľstvo.

Doplavilo sa sem pravdepodobne po Dunaji vďaka prekvitajúcemu miestnemu priemyslu, ktorý zo Šamorína urobil centrum obchodu Žitného ostrova. V tomto smere bol rovný neďalekému Prešporku. Miestne remeslá v oblasti predstavovali unikát.

Ešte pred Nemcami ich ocenil aj kráľ Žigmund, ktorý Šamorínu v roku 1405 udelil privilégia kráľovského mesta a dokonca ho aj dvakrát navštívil. Z jeho slávy mu však bolo ukrojené po tureckých vpádoch v 16. storočí, ktoré zamiešali mocenské karty v celej uhorskej oblasti.

Sláva Šamorína dočasne upadla, no opäť sa pozviechala o storočie neskôr. Práve vtedy pritiahol Šamorín mnohých Nemcov, ktorí boli zároveň protestanti.

To sa však nepáčilo prísne katolíckym Pálffyovcom, ktorí chceli protestantov buď konvertovať, alebo nechať ich majetok prepadnúť katolíckej cirkvi. Situáciu upokojil až tolerančný zákon z dielne Jozefa II z roku 1781, no medzi skupinami naďalej pretrvávali trenice.

Významným víťazstvom protestantského obyvateľstva bolo postavenie ich kostola, ktorý tu stojí dodnes. Postavili ho podľa vzoru staviteľa Alternbergera. V jeho vnútri sa nachádza pozoruhodný organ od Jozefa Effingera.

Okrem neho dnes v Šamoríne nájdete aj kalvínsky kostol z 13. storočia, ktorý bol, podobne ako celé mesto, zasvätený Panne Márii. Táto románsko-gotická stavba predstavuje najvýznamnejšiu historickú pamiatku v meste, aj keď pôsobí veľmi stroho.

Je evidentné, že okrem duchovných funkcií plnila aj tie obranné. Z veže je dobre dovidieť na okolie a strážcovia z nej vedeli varovať ostatných pred prichádzajúcou hrozbou. Dnes už sa však kostol na cirkevné účely nevyužíva.

Tretím zaujímavým kostolom v meste je rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je spojený s kláštorom paulánov v centre mesta. Pauláni boli rehoľníci známi svojím asketickým spôsobom života.

Kostol v meste symbolizuje éru baroka a za pozornosť stoja aj ozdobné fresky v jeho vnútri.

V Šamoríne žila pred Druhou svetovou vojnou aj pomerne veľká židovská komunitu, ktorá tu po sebe zanechala synagógu zo začiatkov 20. storočia. Po vojne ju však nemal kto duchovne využívať a postupne chátrala.

V roku 1996 ju prerobili na sídlo modernej At home gallery. Dom umelcov, ktorý sa nachádza za synagógou a patrí tým istým majiteľom, v roku 2000 dokonca slávnostne otváral Dalajláma. Bolo to počas jeho prvej slovenskej návštevy.

Novinkou na šamorínskej kultúrno-športovej scéne je nedávno otvorené centrum X-bionic. Návštevníci tu majú možnosť sami vyskúšať 27 olympijských športov, wellness, či zažiť rôzne športové podujatia z pozície diváka.

Najčastejšie ide o atletiku, plavecké a jazdecké súťaže, na ktorých sa zbiehajú diváci z celého sveta. Na konci leta areál organizoval aj leteckú show, ktorá mala u miestnych veľký úspech.

Keďže sa Šamorín nachádza v tesnej blízkosti Dunaja, je v okolí veľmi populárny windsurfing aj parasailing.

No miestni neobľubujú len šport. Neďaleko autobusovej stanice sa nachádza park s pamätníkmi zosnulých rockových hviezd. Poctu tu medzi inými skladajú John Lennonovi, Freddie Mercurymu, či Jim Morrisonovi.

Šamorín na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Šamorína prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Šamorín patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové