Aplikácie, ktoré vám pomôžu spoznať prírodu

Smartfóny nemusia byť len požieračom času a jedným z hlavných pilierov digitalizovanej generácie, ktorá sa úplne odcudzila autentickej prírode. Naopak, vedia nás s prírodou prepojiť na celkom novej úrovni.

Smartfóny nemusia byť len požieračom času a jedným z hlavných pilierov digitalizovanej generácie, ktorá sa úplne odcudzila autentickej prírode. Naopak, vedia nás s prírodou prepojiť na celkom novej úrovni.

iNaturalist

Zdroj: Flickr, Autor: Linda Stanley

Cieľom aplikácie je stať sa akousi databázou alebo encyklopédiou prírodných javov, ktoré okolo seba vídavame, keď sa vydávame do “divočiny”. Ak napríklad chcete spoznať rastliny alebo zvieratá, na ktoré počas prechádzok a turistiky natrafíte podľa mena, stačí na ne namieriť objektív smartfónu s aplikáciou a buď sa vám príslušné meno s fotkou a opisom rovno objaví, alebo ‒ v prípade, že v databáze ešte nefiguruje ‒ vám môžu poradiť ostatní užívatelia.

Databázu môžete rozširovať aj sami. Vaše nálezy potom ostanú na virtuálnej mape, podľa ktorej ich ďalší nadšenci môžu nájsť.

Jediným nedostatkom je fakt, že aplikácia pochádza z Ameriky, a teda u nás ešte nemá také veľké zastúpenie. Treba do nej doplniť čo najviac informácií, aby pre užívateľov mala takú hodnotu, akú mali tvorcovia v úmysle. Na Slovensku máme zaujímavých druhov a úkazov dostatok, tak môžete s rozširovaním začať vy.

Aplikácia je zadarmo pre Apple aj Android.

Turistická Mapa SR / Hiking Map Slovakia

Zdroj: Flickr, Autor: Andrew Hitchcock

Tentokrát niečo z domácej dielne. Aplikáciu vyvinul Daniel Tekeľ pre všetkých viac aj menej vášnivých turistov, ktorí podľahli čaru digitalizovanej doby a chcú mať všetko potrebné vo svojom kompaktnom smarfóne.

Obsahuje až 90% turistických trás na Slovensku. Na ich využívanie nepotrebujete internet, z čoho zároveň vyplýva, že aplikácia a jej mapy zaberú v mobile dosť miesta.

Aplikácia vám okrem aktuálnej polohy (lokácia, súradnice, nadmorská výška) toho dosť povie aj o okolitých trasách (dĺžka, priemerná doba potrebná na ich prejdenie, náročnosť terénu, a pod.). Váš progres po celý čas dokumentuje.

Aplikácia je na stiahnutie dostupná pre Android aj Apple zadarmo, pričom sa v rámci nej nachádzajú možnosti dokúpenia služieb a doplnkov.

iHoubař

Zdroj: Flickr, Autor: Gabriel González

Aj vy ste už mali paniku zo zbierania húb kvôli obavám o ich bezpečnosť? V tomto elektronickom atlase si ich môžete prezrieť a identifikovať, či sú pre vás bezpečné, alebo či by ste sa im naopak mali vyvarovať. Je ich tam totiž až 140 druhov. Ku každému sa v aplikácii nachádzajú kvalitné ilustračné fotky a popisy, ktoré slúžia ako charakteristika a pomôcka na rozoznanie jednotlivých druhov.

Takisto môžete medzi hubami “listovať” vo viacerých kategóriách: jedlé, jedovaté, liečivé… Nájdené hubárske poklady sa na mape dajú aj vyznačovať, aby ste poprípade vedeli, kam sa nabudúce vrátiť, alebo naopak, kde sú len jedovaté huby. K tomu všetkému nechýbajú ani recepty a rady ohľadom toho, čo robiť, ak by ste náhodou zjedli nejaký jedovatý hríb.

Aplikácia je po česky, čo síce neznamená problémy so všeobecným porozumením, no názvy niektorých húb sa môžu líšť. Preto je lepšie mať po ruke aj schopného prekladateľa, alebo internet, apoň pokým si na názvy zvyknete.

Je dostupná pre Apple aj Android. V AppStore stojí 0.99€.

iTrack Wildlife

Zdroj: Flickr, Autor: Marty Bond

Snívali ste aj vy ako dieťa o dobrodružnej kariére objaviteľa, čo behá po džungli, stanuje na tundrovej pláni, putuje po púšti ‒ a popritom stopuje zvieratá, ktoré sa oblasťou pred ním premleli? Nuž, všetko vám splniť nemôžeme, ale stopovanie zvierat vieme každopádne uľahčiť.

Táto aplikácia má v databáze odtlačky zvierat od výmyslov sveta. Ak teda chcete vedieť, ako to vôbec vyzerá, keď natrafíte na stopy jazveca, líšky, či nebodaj medveďa, dozviete sa to tu.

Jej nevýhodou je pomerne vysoká cena ‒ 15€ za plnú verziu. Ak sa však chystáte na dovolenku alebo výlet do prírody a chcete si ho ozvláštniť, možno vám táto investícia padne vhod.

Aplikácia je po anglicky, teda budete musieť mať prehľad o názvoch zvierat aj v tomto jazyku. No ku každej je uvedený aj ilustračný obrázok, takže celkom stratení nebudete. Okrem mena zvieraťa vám aplikácia poskytne aj množstvo pútavých fotografií a opisov zvierat, ich návykov, výskytu a podobne.

Ak by ste si kúpou neboli istí, môžete skúsiť okresanú verziu zadarmo ‒ iTrack Wildlife Lite. Sú dostupné v AppStore i na Google Play.

Record the Earth

Tento projekt z dielne Purdue University vznikol na to, aby sme vedeli zachovať jedinečné zvuky našej prírody ‒ z dôvodov výskumu, pre ďalšie generácie, alebo v prípade, že sa miestne biotopy budú meniť do takej miery, že určité zvuky z jednotlivých miest časom vymiznú.

Do projektu sa môžete zapojiť aj vy a nahrávať môžete všetky prírodné koncerty od hukotu vodopádov, čvirikania vtáčikov, až po ručanie jeleňov počas ruje. No nemusí sa diať ani nič výnimočné, môžete po maximálnu dobu troch minút nahrávať aj celkom obyčajnú prechádzku lesom. Stačí, aby ste pri sebe mali zapnutú aplikáciu. Na iOS zariadeniach je známa ako “Record the Earth” a pre Android zase ako “Record the Earth 2”.

Svoje nahrávky opíšte a stručne pomenujte, potom budú do databázy zaradené automaticky. Narábanie s aplikáciou nie je náročné, je robená tak, aby ju vedeli ovládať všetci. Ďalej si v rámci nej môžete vypočuť aj nahrávky ostatných užívateľov a poprípade vytvoriť aj svoj “prírodný” playlist, ktorý sa dá vypočuť kdekoľvek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac