Aplikácie na chat, ktoré ochránia vaše súkromie

Ochrana súkromia na internete začína byť čoraz väčšou prioritou.

 

Len cez Facebook Messenger a WhatsApp prejde približne 60 miliárd správ denne. To je zhruba 700 000 každú sekundu. Pre mnohých je to už zrejme hlavný spôsob komunikácie s okolím. V týchto správach sú často citlivé údaje a informácie o našich životoch, preto je stále dôležitejšie zaoberať sa otázkou, aby ich čítal iba ten, komu sú určené.

Prinášame vám prehľad aplikácií, ktoré šifrovanie správ berú ako prioritu. Aj keď žiadne šifrovanie nie je neprelomiteľné, ten, kto by chcel komunikáciu zachytiť, by si musel dať poriadnu námahu.

Signal Private Messenger – jednoducho, bezplatne a bezpečne

Táto aplikácia je asi najrozšírenejšou aplikáciou s bezpečnostnými prvkami. Okrem spomínaného šifrovania poskytuje množstvo iných možností, ktoré ocenia náročnejší užívatelia – vytvorenie skupín so šifrovanými správami, ktoré umožnia komunikáciu v celom tíme.

Väčšina aplikácií tohto druhu vyžaduje, aby ju mali nainštalovanú všetci v konverzácii. Signal tu vytŕča z radu. Pokrýva totiž aj štandardné SMS a tým im pridáva na bezpečnosti.

Aplikácia je dostupná pre Android aj iOS.

Gliph – keď nestačí smartfón

Táto apka funguje na smartfónoch aj na počítačoch. Jej hlavnou výhodou je možnosť použiť viacero pseudonymov v rámci jedného účtu. Má to reálne využitie, ak prostredníctvom aplikácie komunikujete s viacerými skupinami. Napríklad, pre pracovné účely budete chcieť mať vaše celé meno, pri priateľoch si vystačíte aj s prezývkou, a to bez otravného odhlasovania a prihlasovania.

Aby toho nebolo málo, Gliph ponúka aj vymazávanie správ, a to zo všetkých zariadení, na ktoré ste správu poslali, ako aj zo samotného serveru Gliph. Aby toho nebolo málo, môžete cez ňu posielať BitCoiny a funguje aj ako malé trhovisko na nákup tovaru a služieb bez sprostredkovateľa.

Aplikácia je dostupná pre Android aj iOS.

Wickr Me – keď vymazané, tak vymazané.

Zabezpečená aplikácia pre zasielanie správ, ktorej hlavnou devízou je ich následné mazanie. Môžete nastaviť presný čas aj dátum, kedy sa vaša správa zmaže. K štandardnému šifrovaniu tak pridáva aj poistku pred tým, že sa k jednému zo zariadení dostane neželaná osoba.

Wickr ponúka aj zmazanie takzvaných metadát. Z vašej správy sa teda nikto nedozvie kedy a odkiaľ bola vlastne odoslaná.

No a ak by vymazávania nebolo dosť, táto aplikácia vám ponúkne aj možnosť pohodlného vymazávania príloh rovno aj z pamäte telefónu. Tie pri iných komunikačných nástrojoch často zostávajú uložené aj po vymazaní samotnej správy.

Zaujímavosťou je tiež to, že v aplikácii nespravíte ani len fotku obrazovky so správami.

Táto aplikácia je rovnako dostupná pre iOS aj Android

ChatSecure – keď ide ruka v ruke otvorenosť a bezpečnosť

Niečo pre pokročilých. Táto aplikácia sa odlišuje tým, že jej zdrojový kód je open source, teda si ho môže každý vývojár prispôsobiť podľa seba. Je tiež veľmi flexibilná, na prihlásenie môžete okrem Google účtu použiť aj verejné servery či dokonca vlastný server. No a na rozdiel od iných aplikácií od vás ChatSecure nebude vyžadovať žiadne osobné údaje, a to ani len telefónne číslo.

Aplikácia je opäť dostupná pre iOS  aj Android.

Messenger a WhatsApp – bezpečnosť sa už stala témou

Aj najpopulárnejšie aplikácie pre zasielanie správ zistili, že ich užívatelia zvýšenú bezpečnosť vítajú. WhatsApp v nových verziách ponúka šifrovanie správ a tiež ich neuchovávajú na vlastných serveroch.

Messenger od Facebooku sa rovnako spamätal. Pri konkrétnych konverzáciách si tak môžete nastaviť šifrovanie možnosťou Tajná konverzácia. Po jej nastavení sa okrem šifrovania sprístupnia aj možnosti exspirácie správy alebo manuálneho vymazania z oboch zariadení.

Ochrana súkromia je niečo, o čo sa často veľmi nestaráme, no mali by sme sa. Ak nechcete, aby vám niekto “nazeral cez plece”, s týmito aplikáciami môžete začať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spravte svojej milej valentínske prekvapenie, na ktoré nezabudne

Ak chcete niečo lepšie než kyticu, či sladkosti.

Na Valentína to srší kyticami a sladkosťami, no môže sa k tomu pritrafiť aj dôvod obdarovať polovičku niečím, z čoho sa bude tešiť ešte poriadne dlho. Ak si chcete nazbierať poriadnu dávku plusových bodov, máme pre vás pár tipov.

Samsung S7 Edge Ružový

Ak vaša partnerka nemá žiadne slabé stránky, zaslúži si smartfón, ktorý je na tom rovnako. Samsung S7 Edge je totiž špičkou na trhu a je dostupný aj v ružovom prevedení. Prémiová konštrukcia, zakrivený displej zaručujúci nezameniteľný vzhľad a snímač odtlačkov prstov k tomu. Telefón nesklame ani náročnejšieho užívateľa, ktorý rád fotí, či hrá na mobile hry.

O to sa postará osemjadrový procesor, 4 GB RAM a špičkový 12 MPx fotoaparát.

Apple iPhone SE 16GB Ružovozlatý

Kompaktný dizajn, ikonické jablko na zadnom kryte a štýlové, ružovozlaté prevedenie. Ak vaša partnerka obľubuje menšie smartfóny, iPhone SE je to najlepšie, čo jej môžete dopriať.

Ku smartfónu patrí kvalitný foťák, a s tým tento model rovnako nemá problém. K tomu ponúka snímač odtlačkov prstov a dokonale odladený systém iOS.

Samsung Galaxy A5 2017 Ružový

Ak ani zakrivený displej ani špičkoý výkon nie sú prioritou, najlepšie bude siahnuť po Samsungu Galaxy A5. Opäť v sympatickej ružovej farbe, tohtoročný model prináša všetky výhody vlajkovej lode. Vodotesnosť, kvalitný displej s vysokým rozlíšením, osemjadrový procesor a k tomu 3 GB RAM.

Aj tento telefón spĺňa všetky kvality. Má výborný fotoaparát, solídnu konštrukciu, či snímač odtlačkov prstov.

Lenovo K6 Power Zlatý

Možno sa nie vždy hodí ružová a tento model ponúkne alternatívu. S 4000 mAh batériou nemá tento smartfón problém slúžiť viac ako deň v plnom nasadení. K tomu stále ponúka všetko potrebné. Prémiovú konštrukciu a dizajn, snímač odtlačkov prstov, dostatočne kvalitný fotoaparát ako aj výkon. Cenovo dostupný darček, ktorý má všetko, čo treba.


Lifetech: Čo je nové