Premeňte smartfón na detektor kovov či experta na prežitie

6 aplikácií, s ktorými vám smartfón pomôže aj v neobvyklých situáciách.

Smartfón je vašim osobným asistentom, kalendárom, oknom do sveta či fotografom. A čo by ste povedali na detektor kovov alebo napríklad merač hluku? Vybrali sme pre vás 6 aplikácií, s ktorými vám smartfón pomôže aj v neobvyklých situáciách.

Mapa oblohy

Vďaka aplikácií Sky map premeníte váš smartfón na osobného astronóma. Malý voz, veľký voz, Polárka. Základy, ktoré poznáte zo školy. Ale ako sa volá to zoskupenie hviezd vedľa? Ako presne vyzerá Vodnár? So Sky Map tieto odpovede zistíte v okamihu. Aplikácia používa senzory a GPS vášho smartfónu, aby presne pomenovala súhvezdia, planéty a galaxie podľa toho, kde sa nachádzate. Táto pomôcka bude určite vítaná pri táboráku, alebo na chate.

 

Inteligentné nástroje

Domáci kutil má určite svoj kufrík, kde odkladá všetky nástroje pre svoje koníčky. Smart tools je taký istý kufrík, no pre smartfón. Aplikácia využíva všetky senzory zariadenia a premieňa ich na užitočných pomocníkov. Vďaka nej môžete premeniť váš smartfón na uhlomer, vodováhu, lupu, metronóm alebo čítačku čiarových kódov. A to nie je všetko. Smartfón môžete použiť aj na meranie hluku, intenzity osvetlenia, dokonca aj ako detektor kovov. Samozrejme, tieto merania sa presnosťou nemôžu rovnať profesionálnym prístrojom.

 

Viazanie kravaty

Zhora, zospodu, prevliecť, preložiť … a zase odznova. Smartfón síce tú kravatu za vás neuviaže, no s apkou How to tie a tie vás procesom prevedie krok po kroku. Prečo sa držať jedného bežného uzlu, vyskúšajte aj niektorý zložitejší. S trochou cviku môžete mať zaujímavý uzol za krátky čas. Nekončí to len pri kravate. Zahoďte pripínacieho motýlika, naučte sa ho viazať, bude to určite vyzerať lepšie.

 

Ako postaviť papierové lietadielko

Asi to nebude činnosť, ktorú by ste robili denne, ale je to určite zaujímavé a hlavne zábavné. Ako deti sme si skladali jeden, možno dva druhy lietadielok. How to make paper airplanes vám rozhodne rozšíri obzory. Okamžite budete chcieť dohnať to, čo ste v detstve premeškali. Krok po kroku si z papiera môžete postaviť  Roto – Copter, raketoplán, alebo F-117 Night Hawk či SU – 34. Vyzvite kolegov na súťaž v hádzaní papierových “strojov”. So znalosťami, ktoré vám odovzdá táto aplikácia, istotne získate vynikajúce umiestnenie.

 

Manuál na prežitie

Byť pripravený sa oplatí. Ak sa stratíte v lese alebo v inej divočine, môže sa vám pomocník na prežitie hodiť. Ideálne však je preštudovať si ho skôr. Aplikácia Survival manual je offline, teda bude prístupná aj bez mobilných dát. Poradí vám prakticky so všetkým, s čím sa v divočine môžete stretnúť. Pokrýva oblasti od psychiky strateného, cez plánovanie, výbavu, divú zver a náradie, signalizáciu až po spôsoby, ako bezpečne prekročiť vodnú plochu. Ak sa stratíte v neznámom prostredí, rady tejto aplikácie vám doslova môžu zachrániť život.

 

Každodenné zlepšováky

Vedeli ste, že pohár studenej vody vás ráno preberie lepšie, ako káva? Alebo, že žuvanie žuvačky pomôže, aby ste neplakali pri krájaní cibule? Toto, a minimálne ďalších 998 užitočných životných rád nájdete v aplikácií 1000+ Live hacks. Aplikácia sústreďuje dobre mierené rady na jedno miesto.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Talentovaný študent fotografie: Nebaví ma prispôsobovať sa tomu, čo chcú ľudia vidieť

Jeho snom je venovať sa dokumentárnej fotografii, ktorá zachytáva skutočnosť takú, aká je. Tibora Czitóa sme navštívili a odfotili s telefónom Huawei P9.

Tibor je nováčik, aspoň čo sa akademického života týka – študuje ešte len v prvom semestri na fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Vo výbere odboru to je už druhý pokus.

Už aj to, že sa ako športové dieťa bez akejkoľvek umeleckej prípravy dostal na vysokú umeleckú školu, kam sa talentovaní mladí ľudia s prípravou snažia dostať roky, považuje za fotografický úspech.

Čím je pre teba fotografia taká dôležitá, že si pre ňu zmenil akademické smerovanie?

Fotka by podľa mňa mala slúžiť na to, aby zaznamenávala skutočnosť. Kedysi ľudia maľovali, modelovali sochy, no fotografia sa realite približuje najviac. Preto by som sa chcel venovať dokumentu, ktorý je surový a zachytáva skutočnosť takú, aká je.

Za obzvlášť dôležitú oblasť dokumentárnej fotografie považujem vojnovú fotografiu. Medzi mojich najobľúbenejších predstaviteľov tohto fachu patria Robert Capa, či James Nachtwey. Ich fotky sú skvelé, i keď sa na ne nepozerá ľahko. No majú myšlienku a ukazujú nám, že toto sme my, toto si robíme my, ľudia na svete. Neviem si však predstaviť, že by som sa sám vybral do vojnovej zóny.

Tibor Czitó
Tibor Czitó
Tibor Czitó

Zo slovenských fotografov obdivujem najviac Tibora Huszára, opäť práve preto, lebo fotil veci také, ako sú, bez nejakého pozlátka a krásy. Jeho fotky boli surové. Ďalej mi učaroval Bruce Gilden, ktorý ľudí zvykne fotiť celkom bez varovania. Práve prekonávanie tej bariéry obáv a ostýchavosti, ktorá ľuďom bráni ostatných fotiť, ma fascinuje.

Kým by si sa nechal odfotiť ty sám?

Napríklad Pavlom Márom, českým fotografom, na ktorého výstave v košickej synagóge som sa zúčastnil. Predstavil nám portréty svojej okolo 90 ročnej matky. Mal zaujímavú techniku. A ešte od Bruce Gildena. Len neviem, či by ma chcel odfotiť on. (smiech)

A čo sociálne siete? Tie z fotografie urobili celkom bežnú vec, prístupnú každému.

Na nich sa človek musí prispôsobovať tomu, čo chcú ľudia vidieť, čo práve medzi nimi letí. Musíš vyhovieť ty im. Akonáhle urobíš niečo podľa seba, s vlastnou myšlienkou, nedostaneš spätnú väzbu. Ľudia akoby to nevedeli pochopiť. Časom sa človeku začne hnusiť robiť si self-promo.

Ľudí častokrát vôbec nezaujíma, čo chce fotograf vyjadriť, ako chce tvoriť. Preto sa veľa z nich živí práve fotením svadieb, stužkových, či portrétmi na zákazku.

Dnes majú ľudia vďaka internetu ľahší prístup k fotografiám a nemusia si kvôli nim kupovať Times, National Geographic, či Life, takže práca dokumentárneho fotografa je ťažšia. No dá sa s tým uživiť, pokiaľ si dobrý a máš dobrú klientelu.

Tibor Czitó je študentom Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach. Popri škole sa aktívne venuje fotografii na voľnej nohe. Svoju tvorbu zatiaľ prezentuje najmä na sociálnych sieťach.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac