Šikovné aplikácie, s ktorými si naplánujete dovolenku za pár minút

Čo tak si naplánovať letnú dovolenku priamo zo smartfónu? Žiadny problém, s týmito aplikáciami to hravo zvládnete.

So smartfónmi dokážete ovládnuť svoj život oveľa jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Dnes si už môžete prostredníctvom inteligentného zariadenia regulovať bežecký tréning, smart domácnosť, voľný čas či súkromie pri chatovaní.

Či už využívate telefón s operačným systémom Android, iOS alebo Windows, naplánovať dovolenku cez telefón nebolo nikdy jednoduchšie.

Cestovateľské inšpirácie na jednom mieste

Ako prvé si zodpovedajte zásadné otázky: Kde, ako, s kým, ako dlho, za koľko? Ak už máte v odpovediach jasno, plánovanie dovolenky bude hračka. Ak ešte stále váhate, riešením bude pre vás mobilná aplikácia Trover, prípadne Findery.

Mobilná aplikácia Trover

Aplikácia vás prenesie do skutočného cestovateľského raja. Nájdete v nej fotografie z celého sveta aj s krátkym popisom, ktoré sa stanú vašou inšpiráciou, kde tráviť dovolenky na najbližších desať rokov. Trover, podobne ako Instagram a Pinterest, je novou sociálnou sieťou s pôsobivým obsahom, ktorý tvoria najmä fotografie užívateľov.

S aplikáciou dokážete hľadať medzi tisíckami záberov zo zaujímavých destinácií. Môžete si ich prezerať podľa aktuálnej vzdialenosti od vašej polohy. Keďže sa jedná o sociálnu sieť, umožňuje zdieľať cestovateľské tipy, návody a vytvárať si zoznam želaní, podobne ako pri Pintereste.

Pozitíva:

● pekné vizuálne rozhranie,

● intuitívnosť v ovládaní,

● užitočné cestovateľské tipy priamo od užívateľov,

● sociálne väzby s cestovateľmi.

Negatíva:

● Pre iPhone chýba samostatný newsfeed (tok noviniek) pre fotografie.

V prípade, ak máte Windows mobile, odporúčame aplikáciu Findery. Môžete s ňou objavovať podobné miesta rovnako ako s aplikáciu Trover. Samozrejmosťou je vytvorenie si zoznamu dovolenkových želaní, pridávanie fotiek a taktiež zdieľanie cestovateľských zážitkov.

Aplikácia Findery je prezývaná aj mapa pokladov vášho cestovateľského života. Dostupná je nielen cez Windows, môžete si ju stiahnuť aj cez Android a iOS.

Jednoduché plánovanie dopravy

Ak už viete kam máte namierené, je dobré vopred myslieť na logistiku. Cestovanie do vysnívanej destinácie si môžete taktiež zabezpečiť cez váš smartfón.

Mobilná aplikácia Skyscanner

Skyscanner vám umožní vybrať si spomedzi tisícky spoločností najlepšie a najlacnejšie letecké spojenia do vysnívaného rezortu. Združuje celosvetové letecké spoločnosti, pričom si zachováva jednoduchosť v ovládaní aplikácie v širokej škále dostupných letov. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS.

Pozitíva:

● prehľadné grafické spracovanie,

● dostupný kalendár pre akýkoľvek obojsmerný let,

● poskytuje náhľad na veľký počet možnosti letu do zvolenej destinácie.

Negatíva:

● aplikácia slúži len ako vyhľadávač, letenku si môžete zakúpiť len cez priamy prelink na letecké spoločnosti.

Mobilná aplikácia Pelipecky

Spoločnosť Pelikán spustila v roku 2020 vlastnú mobilnú aplikáciu Pelipecky, ktorá vyhľadáva najlacnejšie letenky, upozorňuje na rôzne zľavy či akcie a zároveň prostredníctvom článkov radí, ako šikovne precestovať svet. Appka je dostupná pre operačný systém AndroidiOS.

Pozitíva:

  • vyhľadávač leteniek s možnosťou nákupu,
  • správa objednávok priamo v aplikácii,
  • články o destináciách,
  • ukladanie článkov a možnosť ich zobrazenia v offline režime.

Negatíva:

  • v aplikácii sa dajú spravovať len letenky kúpené cez Pelikán. Ak ste si letenky kúpili priamo cez leteckú spoločnosť alebo inú cestovnú kanceláriu, v aplikácii Pelipecky ju spravovať ani skontrolovať neviete.

Ubytovanie podľa vašich predstáv

Či už uprednostňujete 5 hviezdičkové hotely alebo súkromné apartmány, pri týchto aplikáciách si máte možnosť vybrať z tisícky nádherných ubytovacích zariadení.

Mobilná aplikácia Booking

O platforme Booking ste už s najväčšou pravdepodobnosťou počuli, keďže ide o svetovo najväčší rezervovací systém ubytovania. Aplikácia dokonale kopíruje webovú stránku a ponúka tak možnosť rezervácie ubytovania priamo cez smartfón.

Stačí si len nastaviť miesto, čas, počet osôb a filtre ubytovania. Aplikácia je dostupná cez operačný systém Android a IOS.

Pozitíva:

● vyhľadávanie smart ponuky dňa, ktoré garantujú najnižšiu cenu za 24 hodín,

● rezervácia ubytovania bez nutnosti platby vopred,

● detailný opis ubytovacieho zariadenia s foto dokumentáciou,

● viac ako 40 miliónov referencii od skutočných užívateľov,

● vyhľadávanie hotelov na základe intergrovaného GPS vo vašom smartfóne,

● možnosť bezplatného storna rezervácie.

Negatíva:

● v prípade nespokojnosti s ubytovaním nie je možné podať reklamáciu cez Booking,

● reklamáciu môžete riešiť len s hotelom,

● aplikácia je náročnejšia na batériu.

Mobilná aplikácia Airbnb

Najzaujímavejšou aplikáciou, na poli rezervácií ubytovania, sa za posledné dva roky stala práve koncepcia Airbnb. Ponúka možnosť nájsť a prenajať si ubytovanie priamo od majiteľa vily, apartmánu, domu či bytu. Ponuka voľných izieb je rozmanitá a neustále sa rozširuje, keďže je výhodná nielen pre hostí, ale aj pre hostiteľov. Aktuálne svoje služby rozšírili aj na zakúpenie zážitkov po celom svete. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS.

Pozitíva:

● možnosť vybrať si ubytovanie, podľa lokality na mape,

● garantované nízke ceny ubytovania aj v cestovateľsky obľúbených destináciách,

● prehľadné filtrovanie požiadaviek na zariadenie izieb,

● dostupné hodnotenie hostiteľa, aj hostí,

● prehľadné informácie o ubytovaní, okolí a o samotnom hostiteľovi,

● nápomocné hodnotenia od predchádzajúcich hostí,

● možnosť spoznať nových priateľov.

Negatíva:

● chýba filtrácia ponúk od najlacnejších ponúk,

● pri zážitkoch nie je možnosť filtrovať zážitky podľa krajín a miest.

Aby ste sa na dovolenke nenudili

Na dovolenke by ste mali vypnúť, zresetovať a načerpať novú energiu. Či už budete ležať na pieskovej pláži alebo spoznávať novú krajinu, je len na vás. Ak by ste si však nevedeli vybrať, je tu zopár aplikácií, ktoré vám pomôžu naplánovať si dokonalú dovolenku.

Mobilná aplikácia GetYourGuide

Táto aplikácia vám umožní spoznať novú destináciu efektívnejšie. Okrem informácií o mieste si môžete cez ňu zarezervovať vstupenky či  iné rekreačné aktivity. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Pozitíva:

● všetky atrakcie na jednom mieste s podrobným opisom,

● možnosť rezervovať sprievodcu po meste,

● rezervácia vstupeniek, či VIP vstupov na kultúrne, sociálne a športové podujatia a miesta.

Negatíva:

● prepínanie jazykových mutácii a meny je umiestnené netradične na ľavej strane,

● GPS navigácia v aplikácii môže spôsobiť zaváhanie aplikácie.

Mobilná aplikácia Trip Advisor

Táto multifunkčná aplikácia môže nahradiť všetky ostatné. Trip Advisor vám naplánuje celú dovolenku. Umožní vám inšpirovať sa, nájsť výhodné letové spojenie, zarezervovať hotel, vybrať si najlepšie hodnotené reštaurácie či voľnočasové aktivity. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy Android, iOS, Windows.

Pozitíva:

● multifunkčná aplikácia, ktorá nahradí minimálne 4 samostatné aplikácie,

● reálne fotografie a hodnotenia od návštevníkov,

● vyhľadávanie zaujímavých miest v okolí, na základe GPS,

● detailné popisy o miestach, ktoré stojí za to navštíviť.

Negatíva:

● vyhľadávanie letov je dostupné len cez webové rozhranie,

● GPS navigácia aplikácie nie je vyladená, miesta ukazuje mierne vzdialené od skutočnej polohy.

Chcete si naplánovať dovolenku, na ktorú len tak nezabudnete. Vylepšené O2 SMART Paušály prinášajú predplatné vybraných appiek ako HBO GO či TIDAL aj neobmedzené dáta, vďaka ktorým sa vám výlet podarí naplánovť, nech ste kdekoľvek. Viac informácií o O2 SMART paušáloch nájdete na www.o2.sk

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac