Tieto appky si potichu ukrajujú z vašich mobilných dát. Ako sa brániť?

Mnohí vyberáme smartfón z vrecka už pri každom kratšom čakaní, až kým znenazdajky zistíme, že sme prečerpali všetky voľné dáta. Po zvyšok mesiaca už len hľadáme verejné miesta s Wi-Fi ako oázy v púšti.

Mnohí vyberáme smartfón z vrecka už pri každom kratšom čakaní, až kým znenazdajky zistíme, že sme prečerpali všetky voľné dáta. Po zvyšok mesiaca už len hľadáme verejné miesta s Wi-Fi ako oázy v púšti, kde sa dá smäd po virtuálnom svete uhasiť bezplatne.

Facebook

Na Facebooku je dnes registrovaných už vyše dvoch miliónov Slovákov a oficiálna mobilná aplikácia tejto sociálnej siete patrí u nás k tým najpoužívanejším, zároveň však aj k najnáročnejším z hľadiska spotreby energie, dát a voľného miesta v zariadení.

Existuje ale jednoduchý a pritom veľmi efektívny spôsob, ako znateľne zredukovať množstvo dát, ktoré vám Facebook z celkového balíka skonzumuje, a volá sa vypnutie automatického prehrávania videí.

Ako na to: otvorte si aplikáciu, stlačte tlačidlo s tromi vodorovnými čiarami a potom ťuknite na „Nastavenia aplikácií“. Vyberte „Automatické prehrávanie“ a možnosť „Iba pri pripojení cez Wi-Fi“.

Instagram

Instagram je na tom podobne ako Facebook – veľký počet obrázkov a videí znamená vysokú spotrebu dát. Ak chcete dáta šetriť, choďte na svoj profil, vpravo hore kliknite na tri horizontálne bodky. V nastaveniach stlačte „Využitie mobilných dát“ a vyberte „Nižšia spotreba dát“. Obmedzíte tým prednačítavanie v prípade, keď ste práve pripojení iba cez mobilné dátové pripojenie.

YouTube

Rozlíšenie aj kvalita streamovaných videí stále rastie, a tak sa nemôžeme čudovať, že prehrávanie videí patrí aj k najväčším „žrútom“ dát. Našťastie, sami si môžete aplikáciu nastaviť tak, aby vašu spotrebu dát udržala na uzde. Môžete napríklad zvoliť možnosť, aby sa videá vo vysokom rozlíšení prehrávali len pri pripojení cez Wi-Fi. Spustite si YouTube, vpravo hore otvorte „Nastavenia“, vyberte „Všeobecné“ a zapnite „Obmedziť dátové prenosy“.

Ak patríte k tým, ktorí na YouTube videá často nahrávajú, vyberte v „Nastaveniach“ možnosť „Nahrávanie“ a zaškrtnite „Len pri pripojení cez Wi-Fi“.

Google Maps

Pri Google Maps ušetríte mobilné dáta jednoducho tak, že si mapy v telefóne načítate dopredu, kým ste pripojení cez Wi-Fi.

Ako na to: premiestnite sa nad oblasť, ktorú chcete do telefónu uložiť. Kliknutím na tri horizontálne čiary rozbalíte menu, choďte na „Nastavenia“, vyberte možnosť „Len Wi-Fi“ a kliknite na „Offline oblasti“. Zvoľte „Vyberte si vlastnú oblasť“ a ťuknite na „Stiahnuť“. Stiahnutá mapa zaberie približne 20 MB z voľného miesta zariadenia.

Google Chrome

Podstatnú časť mobilných dát zhltne obyčajné surfovanie po internete prostredníctvom internetového prehliadača. Málokto však vie, že prehliadače ponúkajú aj režim úspory dát, ktorý stránky ešte pred stiahnutím komprimuje. Funkciu „Šetrič dát“ v prehliadači Google Chrome nájdete, ak zájdete do menu (tri bodky) a ťuknete na „Nastavenia“. Stačí už len posunúť tlačidlo do polohy „Zapnúť“. Ak je funkcia zapnutá, nájdete tu aj štatistiku o tom, koľko dát sa vám týmto spôsobom podarilo ušetriť.

Míňate veľa mobilných dát?

Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, pozrite si ponuku nových dátových paušálov.

 

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

 • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
 • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
 • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac