Hrudný pás, hodinky na zápästí či iný náramok, ktorý nám vie až magicky hlásiť či bežíme správne. Na pomoc techniky si zvyká stále viac bežcov. Asi najviac im pomáha monitoring tepovej frekvencie. Pulzová alebo tepová frekvencia je veľmi spoľahlivý ukazovateľ intenzity cvičenia, nielen behu, ale aj iných aeróbnych aktivitách.
Musíme vás však sklamať – tréning nebude efektívnejší len preto, že viete, aký je váš tep. Nestanete sa lepšími bežcami preto, že beháte s hodinkami a po behu si viete pozrieť farebný graf. Prinášame vám tri veľké chyby, ktorým sa radšej vyhnúť a potom sa práve informácie o pulze naozaj stanú vašim pomocníkom.
Zle vypočítaný maximálny pulz
Beh je šport, ktorý si vyžaduje vytrvalosť a zároveň vie k vytrvalosti priblížiť a naučiť. Pre efektívne zlepšovanie sa by ste však mali striedať rôzne tréningy, meniť obtiažnosť, rýchlosť či ich dĺžku. Intenzitu neurčujeme rýchlosťou, ale individuálne si ju musí nastaviť každý bežec na základe svojho pulzu, z ktorého si odvodí tréningové zóny.
Dôležité je, aby ste poznali svoj maximálny tep, z ktorého budete pri výpočtoch začínať. Práve metódy pre zistenie maxima sú však rôzne. Asi najrozšírenejší je vzorec „220-vek=maximálna tepová frekvencia“. Je jednoduchý, ale nezohľadňuje rozdiel pohlaví, trénovanosti či váhy.
[the_ad_placement id=“behsity“]
Skúste teda na výpočet použiť viacero metód a porovnajte ich. Odporúčame tiež praktické metódy so zapojením aktívneho behu, po ktorom si pulz odmeriate. Asi najjednoduchšia je simulácia 30 minútových pretekov. Počas tejto polhodiny bežte pretekovým tempom a po konci si odmerajte pulz. Ten vám bude slúžiť ako anaeróbna hranica – väčšinu tréningov absolvujte pod touto hranicou a raz týždenne by ste mali mať aj beh nad ňou.
Monitoring tepu počas rýchlostných tréningov
V prípade intenzívnych intervalových cvičení neodporúčame, aby ste sa riadili tepom. Pri krátkych intervaloch (+/- 1 minúta) sú zmeny tak rýchle, že výsledky môžu byť skreslené. Odporúčame vám riadiť sa skôr nastaveným tempom, v ktorom chcete tieto rýchle sa striedajúce úseky zabehnúť.
Zlá interpretácia dát
Pozor, sú to len čísla a nie sú dokonalé. Ak trénujete podľa tepových frekvencií pravidelne, asi viete, že majú limity, na ktoré myslieť. Hrudný pás totiž nedokáže pochopiť intenzitu cvičenia tak, ako by bežci potrebovali. Dvaja bežci s rovnakou výkonnosťou v pretekoch môžu mať rozdielne tepové pásma.
Monitory tepovej frekvencie, či už sú to hodinky, náramky alebo iné technické hračky sú dobrý sluha, ale môže sa stať, že i zlý pán. Alebo ako sa tiež hovorí, dátam z nich dôverujte, ale taktiež si ich preverujte. Nezabúdajte tiež veriť vašim pocitom, či už z tréningových behov alebo pretekov.