Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Kedy elektronika na tele pri behu nepomôže

Používate pri tréningu elektronické pomôcky? Tieto chyby možno robíte a ani o nich neviete.

Hrudný pás, hodinky na zápästí či iný náramok, ktorý nám vie až magicky hlásiť či bežíme správne. Na pomoc techniky si zvyká stále viac bežcov. Asi najviac im pomáha monitoring tepovej frekvencie. Pulzová alebo tepová frekvencia je veľmi spoľahlivý ukazovateľ intenzity cvičenia, nielen behu, ale aj iných aeróbnych aktivitách.

Musíme vás však sklamať – tréning nebude efektívnejší len preto, že viete, aký je váš tep. Nestanete sa lepšími bežcami preto, že beháte s hodinkami a po behu si viete pozrieť farebný graf. Prinášame vám tri veľké chyby, ktorým sa radšej vyhnúť a potom sa práve informácie o pulze naozaj stanú vašim pomocníkom.

Zle vypočítaný maximálny pulz

Beh je šport, ktorý si vyžaduje vytrvalosť a zároveň vie k vytrvalosti priblížiť a naučiť. Pre efektívne zlepšovanie sa by ste však mali striedať rôzne tréningy, meniť obtiažnosť, rýchlosť či ich dĺžku. Intenzitu neurčujeme rýchlosťou, ale individuálne si ju musí nastaviť každý bežec na základe svojho pulzu, z ktorého si odvodí tréningové zóny.

Dôležité je, aby ste poznali svoj maximálny tep, z ktorého budete pri výpočtoch začínať. Práve metódy pre zistenie maxima sú však rôzne. Asi najrozšírenejší je vzorec „220-vek=maximálna tepová frekvencia“. Je jednoduchý, ale nezohľadňuje rozdiel pohlaví, trénovanosti či váhy.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Skúste teda na výpočet použiť viacero metód a porovnajte ich. Odporúčame tiež praktické metódy so zapojením aktívneho behu, po ktorom si pulz odmeriate. Asi najjednoduchšia je simulácia 30 minútových pretekov. Počas tejto polhodiny bežte pretekovým tempom a po konci si odmerajte pulz. Ten vám bude slúžiť ako anaeróbna hranica – väčšinu tréningov absolvujte pod touto hranicou a raz týždenne by ste mali mať aj beh nad ňou.

Monitoring tepu počas rýchlostných tréningov

V prípade intenzívnych intervalových cvičení neodporúčame, aby ste sa riadili tepom. Pri krátkych intervaloch (+/- 1 minúta) sú zmeny tak rýchle, že výsledky môžu byť skreslené. Odporúčame vám riadiť sa skôr nastaveným tempom, v ktorom chcete tieto rýchle sa striedajúce úseky zabehnúť.

Zlá interpretácia dát

Pozor, sú to len čísla a nie sú dokonalé. Ak trénujete podľa tepových frekvencií pravidelne, asi viete, že majú limity, na ktoré myslieť. Hrudný pás totiž nedokáže pochopiť intenzitu cvičenia tak, ako by bežci potrebovali. Dvaja bežci s rovnakou výkonnosťou v pretekoch môžu mať rozdielne tepové pásma.

Monitory tepovej frekvencie, či už sú to hodinky, náramky alebo iné technické hračky sú dobrý sluha, ale môže sa stať, že i zlý pán. Alebo ako sa tiež hovorí, dátam z nich dôverujte, ale taktiež si ich preverujte. Nezabúdajte tiež veriť vašim pocitom, či už z tréningových behov alebo pretekov.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Pre bežcov: Sprievodca technikami, tipmi a zariadeniami pre zdravý životný štýl

Nikdy nie je neskoro začať s pohybom a so zdravším životným štýlom.

Na Sóde často prinášame témy o pohybe a zdravom životnom štýle. Preto sme sa rozhodli pripravil špeciálny výber, v ktorom sme sa zamerali najmä na beh a zhrnuli sme pre vás tie najlepšie články, ktoré ocenia nielen začiatočníci, ale aj skúsení bežci.

50 užitočných tipov, ktoré zlepšia pôžitok z behu

V spolupráci s časopisom Running prinášame obšírny zoznam tipov a rád pre začínajúcich, ale aj zanietených bežcov.

Prečítajte si

Top smart hodinky tejto jari

Pozreli sme sa na aktuálnu ponuku smart zariadení v ponuke O2 a vybrali sme pre vás šesticu, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti.

Prečítajte si

Vylepšený Zlatý O2 Paušál prináša až 10 GB dát. Viac informácií

Športový lekár Pavel Malovič: Pohyb z vás urobí usmievavého človeka

Cvičiť, ale vo dvojici, mať kamaráta a každý deň absorbovať nové podnety. Pripustiť si, že starneme, ale udržiavať sa a nezabúdať na pozitívny prístup k životu. To je len zopár ingrediencií, ktoré môžu podľa odborníka človeku pomôcť na ceste „k večnej mladosti”.

Prečítajte si

Bežci, týmto potravinám sa radšej vyhnite

Jedným z faktorov, ktoré zapríčiňujú únavové zlomeniny, je aj strava. Dajte si pozor a potraviny, ktoré riziko zvyšujú, vyraďte zo svojho jedálnička.

Prečítajte si

Otestujte si telo a zistite, aké cviky potrebujete

Prinášame vám niekoľko veľmi jednoduchých cvičení, ktoré sú zároveň testom vašej mobility. Dokážete ich robiť každý týždeň a kdekoľvek – v práci, na ulici či pri sledovaní televízie.

Prečítajte si

5 aktivít na urýchlenie regenerácie

To, čo robíte po tréningu, je nemenej dôležité než samotný tréning. Aby ste sa mohli zlepšovať, musíte aj aktívne oddychovať.

Prečítajte si

Test smart hodiniek Samsung Galaxy Watch 46mm

Na záver vám prinášame recenziu hodiniek od Samsungu, ktoré pre vás otestoval O2 Guru Michal Bista. Zistite, či budú vyhovovať aj vám.

Prečítajte si

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.