Kedy elektronika na tele pri behu nepomôže

Používate pri tréningu elektronické pomôcky? Tieto chyby možno robíte a ani o nich neviete.

Hrudný pás, hodinky na zápästí či iný náramok, ktorý nám vie až magicky hlásiť či bežíme správne. Na pomoc techniky si zvyká stále viac bežcov. Asi najviac im pomáha monitoring tepovej frekvencie. Pulzová alebo tepová frekvencia je veľmi spoľahlivý ukazovateľ intenzity cvičenia, nielen behu, ale aj iných aeróbnych aktivitách.

Musíme vás však sklamať – tréning nebude efektívnejší len preto, že viete, aký je váš tep. Nestanete sa lepšími bežcami preto, že beháte s hodinkami a po behu si viete pozrieť farebný graf. Prinášame vám tri veľké chyby, ktorým sa radšej vyhnúť a potom sa práve informácie o pulze naozaj stanú vašim pomocníkom.

Zle vypočítaný maximálny pulz

Beh je šport, ktorý si vyžaduje vytrvalosť a zároveň vie k vytrvalosti priblížiť a naučiť. Pre efektívne zlepšovanie sa by ste však mali striedať rôzne tréningy, meniť obtiažnosť, rýchlosť či ich dĺžku. Intenzitu neurčujeme rýchlosťou, ale individuálne si ju musí nastaviť každý bežec na základe svojho pulzu, z ktorého si odvodí tréningové zóny.

Dôležité je, aby ste poznali svoj maximálny tep, z ktorého budete pri výpočtoch začínať. Práve metódy pre zistenie maxima sú však rôzne. Asi najrozšírenejší je vzorec „220-vek=maximálna tepová frekvencia“. Je jednoduchý, ale nezohľadňuje rozdiel pohlaví, trénovanosti či váhy.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Skúste teda na výpočet použiť viacero metód a porovnajte ich. Odporúčame tiež praktické metódy so zapojením aktívneho behu, po ktorom si pulz odmeriate. Asi najjednoduchšia je simulácia 30 minútových pretekov. Počas tejto polhodiny bežte pretekovým tempom a po konci si odmerajte pulz. Ten vám bude slúžiť ako anaeróbna hranica – väčšinu tréningov absolvujte pod touto hranicou a raz týždenne by ste mali mať aj beh nad ňou.

Monitoring tepu počas rýchlostných tréningov

V prípade intenzívnych intervalových cvičení neodporúčame, aby ste sa riadili tepom. Pri krátkych intervaloch (+/- 1 minúta) sú zmeny tak rýchle, že výsledky môžu byť skreslené. Odporúčame vám riadiť sa skôr nastaveným tempom, v ktorom chcete tieto rýchle sa striedajúce úseky zabehnúť.

Zlá interpretácia dát

Pozor, sú to len čísla a nie sú dokonalé. Ak trénujete podľa tepových frekvencií pravidelne, asi viete, že majú limity, na ktoré myslieť. Hrudný pás totiž nedokáže pochopiť intenzitu cvičenia tak, ako by bežci potrebovali. Dvaja bežci s rovnakou výkonnosťou v pretekoch môžu mať rozdielne tepové pásma.

Monitory tepovej frekvencie, či už sú to hodinky, náramky alebo iné technické hračky sú dobrý sluha, ale môže sa stať, že i zlý pán. Alebo ako sa tiež hovorí, dátam z nich dôverujte, ale taktiež si ich preverujte. Nezabúdajte tiež veriť vašim pocitom, či už z tréningových behov alebo pretekov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jeden z najmalebnejších kostolíkov na Slovensku je v Nitre

Románsky kostolík poblíž Nitry patrí k najfotogenickejším lokalitám v regióne.

Nad Dražovcami, na vrchole skalného brala sa už stovky rokov týči asi najmalebnejšie do krajiny zasadený kostolík na Slovensku. Do oka padol už nejednému fotografovi, umelcovi či romantickej duši.

Románsky kostol, zasvätený svätému Michalovi, pochádza z prelomu 11. a 12. storočia a leží na území zničeného opevneného hradiska ešte z čias Veľkej Moravy. Patrí teda k najstarším na našom území.

Ako symbol raného kresťanstva bol kostolík spolu s prvými siedmimi písmenami staroslovienskej abecedy zobrazený aj na bývalej 50 korunovej bankovke. Okrem nej sa ocitol aj na prvých eurových poštových známkach.

K starobylej sakrálnej stavbe sa viaže viacero legiend. Miesto, kde má kostolík stáť vraj ustanovilo samo nebo. Holý rovný vrch bez jediného stromu učaroval na cestách kráľovi Štefanovi, ktorý pocítil vnuknutie, aby tu dal postaviť kostol.

Že ide o jedno z najpôsobivejších a najfotogenickejších miest regiónu, potvrdzuje aj fakt, že čarokrásnu atmosféru tohto miesta zvečnili vo viacerých filmoch. Medzi inými napríklad Adam Šangala, Tacho či Láska na vlásku. Svoje hudobné klipy tu natáčali kapely Tublatanka či Gladiátor.

Nitrania sa tu pravidelne v lete stretávajú v dobových kostýmoch, so slnečníkmi a piknikovými košmi, aby si vychutnali piknik ako zo slávneho obrazu Raňajky v tráve od impresionistického maliara Édouarda Maneta.

Nitra na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Nitry prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Nitra patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac