Najlepším parťákom na behanie môže byť aj telefón

Otestovali sme pre vás tri najpoužívanejšie bežecké aplikácie. Oplatia sa?

Nastaviť hudbu. Nastaviť aplikáciu. Selfie. A bežíme. Po 500 metroch pauza. Zdieľať status na Facebooku. Selfie. Aj takto to dnes môže vyzerať. O tom, že výdobytky moderného sveta môžu dostať samotný zmysel behania do úzadia, netreba polemizovať. Každý, kto to s behaním myslí vážne, dúfa, že sa do tohto stavu nedostane.

K technológiám sa ale netreba stavať štýlom stredovekej inkvizície a miesto so smarfónom behať s Kladivom na čarodejnice. Je to hrubá kniha a je to s ňou nepohodlné. Smartfóny stále môžu byť dobrým pomocníkom pri tejto záľube.

Hlavné pomôcky sú: vhodný smartfón a vhodná aplikácia. Vhodný smartfón je prakticky akékoľvek zariadenie s GPS a ideálne aj s akcelerometrom. Hlavne bez GPS sa merania nebudú ani len blížiť realite. Vhodná aplikácia je téma, kde sa to komplikuje. Aktuálne v svetovom meradle pripadajú približne 2 aplikácie na jedného bežca a tu by sa nám zišiel trochu podrobnejší rozbor. Vybral som pre vás 3 z najpoužívanejších aplikácii pre operačný systém Android a podrobil ich tvrdému testovaniu.

Runtastic

Aplikácia, ktorá vás doslova prepadne s množstvom funkcií, možnosťami, ale aj reklamami na Pro verziu. Tá sa dá kúpiť za 4,99 eur, čo nie je až také hrozné. Vtedy sa Runtastic stane skvelou aplikáciou. Ponúka vyhľadávanie aj tvorbu trás, rôzne výzvy, detailné štatistiky bez časového obmedzenia, či dokonca live povzbudzovanie od priateľov.

Aplikácia nie je dostupná v slovenčíne. Podporuje smart doplnky, hoci zatiaľ len v limitovanej forme (hodinky značky Pebble a v Pro verzii Sony smartwatch).

runtastic

Výhody

+ Pro verzia za výhodnú cenu.
+ Množstvo funkcií či už v základe, alebo aj v Pro verzii.
+ Audio tréner znie takmer ako človek.

Nevýhody

– Aplikácia nie je práve intuitívna a bez Pro verzie je ovládanie na hranici znesiteľnosti.
– Limitovaná podpora pre smart doplnky.
– Tréningové plány len v Premium. Premium je nadstavba Pro verzie a stojí 9,99 eur mesačne alebo 59,99 eur ročne

Endomondo

Úvodné dojmy sú presne opačné. Príjemný a jednoduchý dizajn, vďaka ktorému sa v aplikácii zorientujete okamžite. Poteší slovenský jazyk. Reklama je prítomná, ale znesiteľná. Už v bezplatnej verzii nemá problém so smart doplnkami. Rovnako funkcia trasy v okolí sú v bezplatnom balíku. Trošku zamrzí, že aj základné štatistiky vyžadujú Premium verziu, inak je k dispozícii len stručná história aktivít.

K podrobným údajom sa dostanete za 5,99 eur mesačne, alebo v balíku za 26,99 eur ročne. Okrem štatistík a grafov prinesie tréningové plány, odstráni reklamy, či sprístupní informácie o tepových frekvenciách v rámci tréningov (s vhodným zariadením). Konkurent od Runtastic obsahuje tréningové plány až v vo verzii Premium, ale niektoré funkcie už vo verzii Pro, ťažko sa to porovnáva.

Opäť je prítomný aj Audio tréner, ktorý ale znie mimoriadne neprirodzene. K Čapkovmu R. U. R. je ale ideál. Suma sumárum, ak si nepotrpíte na štatistiky, túto aplikáciu odporúčame aj v bezplatnej verzii. Ak do toho idete naplno, tak prémiová verzia má prijateľnú cenu.

endomondo

Výhody

+ Prehľadná a jednoduchá aplikácia v slovenskom jazyku
+ Trasy v okolí aj bezplatne
+ Poradí si bez problémov s väčšinou smart doplnkov

Nevýhody

– Najdrahšia forma Pro verzie

Sports Tracker

sports tracker

Opäť príjemný dizajn aplikácie, dokonca s absenciou reklamy. Štatistiky, podobne ako Endomondo, tiež až v prémiovej verzii, ktorá je v cene 3,59 eur za mesiac alebo 24,99 eur pri kúpe na jeden rok. Čo zaujalo, je výborne spracovaná forma trás v okolí. Odporúčam sa sem pozrieť už len kvôli inšpirácii. Prémiová verzia ponúka napríklad možnosť zasúťažiť si s jej tvorcom.

Vracia sa nám neprirodzený robot v podobe audio trénera a aplikácia nie je dostupná v slovenčine.

Víťazom sa stal v spotrebe batérie. Kým sa nechystáte na behy v rozsahu niekoľkých hodín, nemusí vás tento fakt zaujímať, ale na dlhšie trate je vhodné zobrať to do úvahy.

 spotreba batérie

Výhody

+ Skvele spracované trasy v okolí
+ Bez zbytočných reklám, jednoduché a prehľadné
+ Najnižšie nároky na batériu

Nevýhody

– Neponúka tréningové plány
– Nepodporuje smart doplnky

Čo mali všetky aplikácie spoločné?

Všetky ponúkali rôzne formy nastaviteľných výziev, či cieľov na dané časové obdobie. Ak od týchto aplikácii očakávate dokonalé a presné merania, musím vás sklamať. Výsledky sa líšili, ani jedno meranie nebolo totožné, hoci odchýlka bola prijateľná. V rámci behov sú vhodné sú len na outdoorové aktivity, strechy budov má na presnosť GPS katastrofálny dopad. Všetky tri aplikácie sa zaoberali spálenými kalóriami, čo je za týchto okolností úplne nepresný údaj.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Má to zmysel?

Po vetách v predchádzajúcej časti si možno poviete: na čo to je teda dobré? Neprinesú najpresnejšie merania, na to sú špecializované doplnky. Neprinesú ideálne športové programy, na to sú tréneri.

Prinesú ale nové možnosti, priamy styk s komunitou a osvieženie tohto športu. Skvelou inšpiráciou sú napríklad spomínané trasy v okolí. Myslel som si, že svoje okolie mám obehnuté slušne. Stačilo otvoriť jednu z aplikácií, vyskúšať trasy iných užívateľov a z omylu ma to vyviedlo rýchlo a nemilosrdne.

A pre tých, čo začínajú môžu byť aj skvelým zdrojom motivácie.

Tiež je vhodné dodať, že pri každej aktivite viete definovať, čo vlastne robíte. Od behu, cez bicyklovanie, jógu až k lyžovaniu. Máte tak skvelý prehľad o svojich pohybových aktivitách na jednom mieste. V neposlednom rade, smartfóny sú už súčasťou nášho života. Tak im dovoľme byť smart, nech sú užitočné.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

6 benefitov, vďaka ktorým majú ľudia svoju prácu radšej

Výška platu nie je všetko. Dobrí zamestnanci chcú mať svoje výhody. Tieto sú na Slovensku najobľúbenejšie.

Zďaleka to nie je len o peniazoch. Hoci výška platu je na popredných priečkach v rozhodovaní sa, ktorý džob zobrať, pre čoraz viac ľudí je dôležité aj to, ako si firma zamestnancov váži. Od toho závisí aj doba, ktorú zo svojho života firme venujú.

Ľudia potrebujú pocit, že v práci ich akceptujú aj ako ľudskú bytosť, ktorá sa nenarodila len preto, aby od rána do večera pracovala.

Magazín Fortune každoročne vydáva rebríček 100 najlepších firiem, pre ktoré sa oplatí pracovať. Tento rebríček zostavuje na základe anonymného zamestnaneckého dotazníka v korporáciách naprieč Amerikou. Na Slovensku, v Českej Republike a Maďarsku sa problematikou benefitov zaoberá prieskum spoločnosti Merces a jeho výsledky boli zverejnené na portáli platy.sk.

Toto sú benefity, ktoré ľudí oslovia, ak si ich chce firma udržať.

Vzdelávanie v rámci spoločnosti

Toto je benefit, ktorí mimoriadne oslovuje aj Slovákov. Keďže technológie a procesy sa neustále vyvíjajú a posúvajú dopredu, treba zabezpečiť, aby aj zamestnanci boli o všetkých inováciách neustálne v obraze. Mnoho firiem okrem takýchto kurzov poskytuje aj iné formy vzdelávania – jazykové kurzy, podnikateľské semináre, či zdokonaľovanie IT zručností.

Možnosť pracovať flexibilne alebo z domu

Benefit, ktorý sa stáva samozrejmosťou. Nie každému totiž vyhovuje pracovať od ôsmej do štvrtej alebo od deviatej do piatej. Do pracovného času totiž často ľuďom vstupuje každodenný život. Preto tento benefit patrí medzi najžiadanejšie a najpopulárnejšie spôsoby, akými zamestávateľ ukazuje svoju férovosť.

Dovolenkové dni navyše

Človek nie je stroj a potrebuje si oddýchnuť. 48 hodín relaxácie máme síce k dispozícii každý víkend, no ľudia využijú len veľmi malú časť z toho na to, aby reálne vypli. Väčšinu času sa snažia dohnať veci najmä okolo domácnosti, poupratovať, navariť, poprípade dokončiť prácu čo cez týždeň nestihli.

Mnohé spoločnosti a zamestnávatelia preto ponúkajú ako jeden z benefitov pár dní dovolenky ročne navrch oproti tým, ktoré sú stanovené zákonom. Tento benefit je najčastejšie poskytovaný v Českej republike, zatiaľ čo u nás sa ocitol na druhej priečke.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Nadštandardná zdravotná starostlivosť

Zamestnávatelia si uvedomujú, že pracovné vyťaženie zamestnancov je veľké a neostáva im toľko času ani chuť chodiť po preventívnych prehliadkach a čakať v radoch u lekárov. Hlavne keď sa cítia zdravo. Mnohé spoločnosti buď poskytujú lekárov a preventívne prehliadky priamo v budove firmy zdarma, alebo zamestnancom poskytujú možnosť využívať služby nadštandardných súkromných kliník.

Podpora zdravého životného štýlu

Napríklad tým, že firma postaví okrem parkoviska pre autá aj kryté stojany na bicykle a sprchy priamo v budove. Alebo bude v rámci budovy dostupné fitnesscentrum.Nie každá spoločnosť má však na tieto benefity priestory. Riešia to preto inak.

Zmluvy s fitness- a wellness centrami poskytujú zamestnancom bezplatné alebo aspoň čiastočne hradené vstupy.

Veľmi popoulárne sú aj “ovocné dni” alebo “zdravé pondelky”, kedy firma zabezpečí čerstvé ovocie a džúsy do kancelárií a niektorí to spoja  aj s príležitosťou pozvania výživových poradcov na besedy o zdravom životnom štýle.

Doprava do práce zadarmo

Benefit, ktorí je absolútnym víťazom medzi výhodami zamestnancov v Maďarsku. Na Slovensku skončil druhý v poradí. Je poskytovaný najmä v oblastiach, kde je veľa manuálnej práce, čiže robotníkom, skladníkom, pracovníkom v automobilových závodoch. Je oceňovaný najmä preto, že veľa ľudí pracujúcich manuálne musí za prácou dochádzať aj niekoľko sto kilometrov alebo pracovať na “týždňovky”.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac