Janica Lacová: Zdravo jesť nie je ťažké, stačí len chcieť a vzdelávať sa

Janica Lacová vytvorila viacero platforiem, prostredníctvom ktorých neustále zlepšuje úroveň a kvalitu stravovania po celom Slovensku.

Budovanie vzťahu k zdravému jedlu ide najlepšie ruka v ruke so vzdelávaním, a to ide Janici Lacovej veľmi dobre. Vytvorila totiž viacero platforiem, prostredníctvom ktorých neustále zlepšuje úroveň a kvalitu stravovania po celom Slovensku. V rozhovore prezradila, ako deti priviesť k zdravej strave a aj ako sa dá variť chutne a zároveň lacno.

Janica, spolu s Anetou Orosiovou robíte vo vašej škole varenia Jem iné osvetu a revolúciu v stravovaní. Čo sa snažíte naučiť ľudí, ktorí k vám prídu na kurz?

Kurzy, ktoré spolu s Anettkou organizujeme, sú určené nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Tie sú pre nás kľúčové, lebo práve u nich je vzdelávanie najdôležitejšie. Máme skúsenosť, že vzdelávanie v oblasti stravovania a zmeny myslenia prichádzajú do rodiny práve s narodením dieťaťa.

Až pri vlastných deťoch si človek uvedomí, aká je strava dôležitá a ako vplýva na ich vývoj. Deti sa u nás naučia základy varenia, ktoré prinášajú domov a nakopnú tak prirodzený systém varenia v celej rodine.

Jem iné je aj cateringová spoločnosť – jedlo pripravujete najmä pre 20 rôznych súkromných škôlok. V čom sa líši strava od vás od bežnej stravy v školských jedálňach?

Strava, ktorú pripravujeme v našej „súkromnej jedálni“, ako to interne nazývame, nie je veľmi odlišná svojou skladbou od tej bežnej. Deti majú radi jednoduché chute a myslíme si, že strava má byť pestrá a domáca. Nešetríme na surovinách a menu zostavujeme tak, aby zodpovedalo sezóne. V zime sú to jedlá, ktoré zahrievajú organizmus a v lete jedlá odľahčené.

Používame čerstvé bylinky, nepoužívame polotovary. Pripravujeme si vlastné pečivo, ale aj knedle. Zeleninu a ovocie nám vozí debničkový systém, ktorý mapuje farmárske produkty z celého Slovenska a jeho okolia a od farmárov ich doručuje k nám. Nenájdete u nás biely cukor a väčšina produktov je z ekologického poľnohospodárstva.

S projektom Revolúcia v stravovaní sa snažíte dosiahnuť zlepšenie kultúry stravovania na celom Slovensku. Ako projekt prebieha a pre koho je určený?

Projekt Revolúcia v stravovaní je výsledkom projektu Food Foundation Jamieho Olivera. S Anettkou sme jeho ambasádorkami. Na Slovensku sa snažíme realizovať zmeny hlavne prostredníctvom projektu Skutočne zdravá škola, ktorý momentálne prebieha schvaľovacím konaním na Ministerstve školstva.

Ako sa do projektu môžu zapojiť ďalšie školy?

Školy sa môžu zapojiť do programu prostredníctvom vyplnenia registračného formuláru na stránke www.skutocnezdravaskola.sk. Tie, ktoré sa do projektu zapoja, nakupujú do kuchyne čerstvé suroviny od miestnych farmárov a producentov, pekárov či mäsiarov.

Súčasťou programu sú tiež výlety na farmy, integrácia témy jedla do školského vzdelávacieho programu, návšteva farmárskych trhov, komunitné aktivity, absolvovanie lekcií varenia, pestovanie v školskej záhrade – toto všetko v rámci existujúcej legislatívy.

Koncom augusta 2016 sme program Skutočne zdravá škola prezentovali na zasadnutí Celoslovenskej sekcie pre školské stravovanie. Momentálne čakáme na záštitu Ministerstva, ktorá nám umožní projekt spustiť na celom Slovensku.

Dlhodobo sa tiež venujete ekológii a udržateľnosti. Vedeli by ste sa podeliť s tipmi a trikmi, pomocou ktorých môžeme vedome redukovať odpad v kuchyni alebo pri varení?

Šetriť sa dá používaním sezónnych surovín, kedy varíme a pečieme napríklad zeleninu, ktorú nie je potrebné šúpať a konzumujeme ju celú – napríklad nové zemiaky, mladá cvikla, cuketa, uhorky. Pri odšťavovaní ovocia a zeleniny dužinu nevyhadzujeme, ale použijeme ju ako základ do koláčov. Možnosti je naozaj veľa.

Pár dní dozadu sme kúpili do našej prevádzky vlastný kompostér, takže recyklujeme bioodpad z jedla. Patria do neho zvyšky jedla, ale aj šupky, kôrky a podobne. Je to ideálny pomocník do kuchyne, ale tiež krásna pomôcka pre deti v Škole varenia.

Je o vás známe, že ste radikálne zmenili životný štýl – prešli ste z fast foodu (“rýchleho” jedla) na slow food (“pomalé” jedlo). Ako sa vám podarilo prelomiť zaužívané zvyky a čo bola pre vás najväčšia výzva?

Zdravie je najdôležitejšie. Keď sa ocitneme zoči voči chorobe, človek automaticky prehodnotí svoj životný štýl. Nemalo by to však zájsť až do tejto roviny – niekedy môže byť už neskoro.

Strava je naozaj základom zdravia, ale ide ruka v ruke s pohybom. Pri odstránení polotovarov z jedálneho lístka a každodennom varení či pripravovaní si stravy vieme docieliť vyvážené a zdravé stravovanie. Nie je to také ťažké ako to vyzerá, je to skôr o odstránení predsudkov.

Každoročne organizujete tiež Food Revolution Day. Čo to vlastne je?

Food Revolution Day je celosvetová kampaň, ktorú založiť známy šéfkuchár Jamie Oliver z Veľkej Británie. Jej zámerom je vrátiť vzdelávanie o stravovaní naspäť do školských osnov. Je to výzva pre materské školy, organizácie, firmy, komunity či jednotlivcov.

Z pozície ambasádoriek Food Foundation Jamieho Olivera na Slovensku sme v roku 2016 zorganizovali už štvrtý ročník Food Revolution Day, ktorý mal doteraz najväčší zásah. Nie je to však len o jednodňovom festivale. Najdôležitejšou skupinou, ktorej sa denne venujeme, sú deti.

Rastiete každým rokom. Čo nové plánujete na Food Revolution Day v tomto roku?

Naším zámerom je mať každý rok väčší a väčší zásah. Každý rok sa do programu zaregistruje viac ľudí, ktorí sa aktívne tohto dňa zúčastnia. Či už sú to jednotlivci, školy, komunity či kolegovia v práci, osveta sa začína šíriť rýchlejšie a my máme z toho radosť.

Autorsky ste sa podieľali aj na dvoch knihách – S Anetou a Janicou – Čo na srdci, to na jazyku a Rok v slovenskej ľudovej kuchyni. Ako vyzerá príprava a publikácia kuchárskej knihy pod vlastnou taktovkou?

Celková príprava oboch kníh trvala takmer rok. Príprava receptov a samotné varenie a fotenie je pre nás najväčšia zábava a relax. Vážime si, že sme mali takéto príležitosti a že naša práca inšpiruje iných. Tento pocit je na nezaplatenie.

Príprava knihy S Anetou a Janicou mala takmer symbolické trvanie. Naša fotografka v prvých dňoch prípravy knihy otehotnela a pár dni po krste knihy aj porodila. Prípravu tejto knihy preto interne nazývame našim prvým spoločným tehotenstvom.

S príchodom jari má mnoho ľudí potrebu očistiť svoj organizmus. Máte nejaký tip, ako pri očiste postupovať zdravo a efektívne? Je niečo, čo môžeme urobiť každý deň, a vďaka tomu sa budeme cítiť dlhodobo lepšie?

Každý deň treba piť veľa tekutín a mať pohyb. Nemusí to byť maratón, stačí aj malá prechádza denne. Stravovať by sme sa mali pestro a rozmanito, preto odporúčame s očistou opatrne. Známe 40-dňové ryžové diéty nám môžu bohužiaľ skôr ublížiť ako pomôcť, základom je jesť čerstvé potraviny, stravovať sa pravidelne, viackrát denne a byť pozitívne naladený.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac