Luddo a Moya: Ľudia časom prestanú využívať dolné končatiny a naučia sa levitovať

Roboti Luddo a Moya, nové tváre O2, nám v rozhovore prezradili, ako spolu napriek totálnej odlišnosti dokážu fungovať, čo majú spoločné roboti a ľudia, aj aký trapas sa im už stihol vo svete ľudí stať.

Spoločnosť O2 na jeseň tohto roka zmenila komunikačný koncept a dohodnúť rozhovor s dvoma robotmi nie je jednoduché. Hlavne keď sa sústredia na svoju misiu. Nakoniec sa nám Ludda a Moyu podarilo presvedčiť, že aj vďaka takýmto debatám sa im podarí zorientovať v našom svete. 

Prišiel čas na nové O2 SMART Paušály. Zistite viac

Ešte nikdy som nevidel takú rozdielnu dvojicu. Prečo ste vyrazili na spoločné dobrodružstvo?

Moya: Som naprogramovaná na pozorovanie a analýzu ľudských vzorcov správania. Vzhľadom na absenciu ľudí vo vývojovom centre som sa rozhodla rozšíriť pole skúmania na celú krajinu. Luddo bol ako jediný funkčný robot logickou voľbou. Naše skúmania nevnímam ako dobrodružstvo, ale misiu.

Luddo: Fungujem ako zmierňovač následkov ošemetných situácií, do ktorých sa Moya často a ľahko dostáva. Ľudia sa často správajú nepredvídateľne a to ona nedáva (úškrn cez diódy, poznámka redakcie).

Môžeš nám prezradiť nejaké príklady, čo už Moya vyviedla?

Luddo: Minule na plnej autobusovej zastávke nahlas spoilerovala posledné tri epizódy Game of Thrones. Nazdávala sa, že tým ľuďom ušetrí čas pri pozeraní, a vôbec nechápala ich rozhorčenie a frustráciu. Musel som to potom žehliť a rozdávať spomienkové predmety.

Moya, keď hovoriš, že skúmanie ľudí je misia, čo bude pre teba úspešný koniec spoznávania?

Moya: Ľudia sú mimoriadne činorodé tvory, neustále prichádzate s novými ideami a projektmi, takže moja misia nemá presne definovaný koniec. Pravdepodobne sa skončí až vyčerpaním môjho mikrofúzneho jadra, ktoré má projektovanú životnosť 50 000 rokov, alebo sa skončí spolu s ľudstvom. Sľúbila som Luddovi, že nebudem zverejňovať svoj odhad, ktorá eventualita nastane skôr.

Uf, to eskalovalo celkom rýchlo. Poďme radšej na veselšiu tému. Luddo, z toho, čo ste zatiaľ zažili, čo sa ti na ľuďoch najviac páči?

Luddo: Fuuuha, to je kopa vecí. Napríklad tá rozkošná nerozhodnosť v bežných situáciách alebo tá fascinujúca vášeň pre úplne nepodstatné veci. Ale aj schopnosť vidieť a oceniť krásu a klásť také komplexné otázky, ako je táto.

Moya, teba sa na emócie pýtať nejdem, ale ako zatiaľ hodnotíš technologický pokrok ľudí?

Moya: Oceňujem tvoju priamosť a ubezpečujem ťa, že hoci emócie (zatiaľ) nevyjadrujem, dokážem ich pochopiť. Všimla som si napríklad, že v poslednom čase začínate uprednostňovať virtuálnu interakciu s ľuďmi pred skutočnou.

Luddo (skočí jej do reči): …čo sa mi zdá mimoriadne krátkozraké. Svet nestačí zažiť virtuálne.

Na čo ste vo svete ľudí najviac zvedaví?

Moya: V obvodoch cítim zvlášť silnú pozitívnu spätnú väzbu pri sledovaní ľudských rituálov, medziľudských vzťahov a pri štúdiu toho, čo nazývate ohováranie. Aby som fungovala optimálne, využívam neustále internetové pripojenie, čo vzhľadom na vynikajúce 4G pokrytie nie je, na rozdiel od Ludda, limitujúcim faktorom. Takisto som sa vždy chcela pozrieť do Terchovej.

Luddo: Terchová? To je taký mainstream. Ja ti ukážem onakvejšie miesta, kde ešte noha robota nevkročila. Napríklad Osuské alebo Zubrohlava.

Moya: Luddo, ale ja nemám nohy.

Luddo: Vidíte, pán redaktor? A práve pre toto potrebuje môj ľudský prístup. Metafory a symboly, to nie je jej silná stránka. Všetko berie doslova.

Už ste mohli chvíľu ľudí pozorovať, máte s nimi niečo spoločné?

Moya: Rozdielnosť názorov je však úplne prirodzená a pozorujem, že ju zdieľajú ľudia aj roboti. Rovnako predpokladám, že ľudia časom prestanú využívať dolné končatini a naučia sa levitovať, čo zvýši aj našu fyzickú podobnosť.

Luddo: Tak ako vy, aj my sa navzájom dopĺňame. Ja sa vždy naučím niečo od Moye a ona sa zase niečo odo mňa odnaučí. A naopak. Ale to ona nikdy neprizná (žmurkne diódami na Moyu, poznámka redakcie).

Moya a Luddo sa pustili do svojej prvej misie, v rámci ktorej ľuďom predstavujú nové O2 SMART Paušály. Viac informácií o ponuke sa dozviete na stránke www.o2.sk alebo v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám pomôžu vyskladať si paušál presne podľa vašich potrieb.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Vyskúšali sme štýlový Honor 9X s vysúvacou selfie kamerou. Komu sa najviac oplatí?

Smartfón bez výrezu poteší každého, kto chce z plochy displeja vyťažiť maximum. Ako v našom hodnotení obstáli jeho ďalšie vlastnosti?

Po úspechu na domácom čínskom trhu prichádza dizajnovo vydarený Honor 9X aj do Európy. Cenovo dostupný smartfón strednej triedy dobre vyzerá a bez problémov zvládne všetky nároky bežného používateľa. Do vypredania zásob navyše máte k akémukoľvek O2 SMART Paušálu v cene aj inteligentný fitnes náramok Honor Band 5.

Chcete mať inteligentnú domácnosť? Prečítajte si, ako začať

Prepracovaný dizajn

Aj predošlé modely zo série X vynikali väčšími rozmermi tak ako Honor 9X. Smartfón sa napriek svojej veľkosti dobre drží v ruke vďaka zužujúcim sa bočným hranám. Pri modrom farebnom zhotovení sa na zadnej sklenenej strane pri lome svetla zobrazuje písmeno X.

Na zadnej strane nájdete aj trojitý fotoaparát a snímač odtlačkov prstov. Na spodnej strane nechýba 3,5 mm jackvstup pre USB-C napájanie. Na hornej strane je miesto pre pamäťovú kartu alebo pre druhú SIM kartu. Okrem hybridného slotu je tam aj niečo navyše, čo je bežne umiestnené na prednej strane telefónov – predný vysúvací fotoaparát.

Aj vďaka selfie kamere je displej natiahnutý takmer na celej prednej strane bez rušivého výrezu. Osobne si viem takto oveľa viac užiť prácu aj zábavu na smartfóne. Displej má uhlopriečku s veľkosťou 6,59“ s rozlíšením 2 340 × 1 080 pixelov, živé farby s dobre vyváženou bielou, vďaka čomu sa naň naozaj dobre pozerá.

Výkon hodný prvých priečok vo svojej kategórii

Srdcom Honoru 9X je 8-jadrový procesor s čipom Kirin 710F. Spolu s operačnou pamäťou RAM s kapacitou 4 GB tak zabezpečuje plynulý chod celého zariadenia.

Počas testovania som pri bežných aktivitách, na ktoré smartfón používa väčšina používateľov, nepostrehol zasekávanie ani nadmerné prehrievanie. Pri hraní graficky náročnejších hier už telefón reagoval o čosi dlhšie. Vieme to však Honoru 9X odpustiť, pretože vo svojej kategórii sa môže výkonom naozaj pýšiť.

O nič horšie na tom nie je ani výdrž batérie. Batéria má kapacitu 4 000 mAh, čo pri bežnom používaní postačí na dva dni. Keď som smartfón vyťažil viac, hraním hier a sledovaním takmer 2-hodinového streamu, batéria na konci dňa žiadala o pripojenie telefónu na nabíjačku. Nevýhodou je absencia rýchleho dobíjania, takže na dobitie na 100 % si počkáte dve hodiny.

V telefóne nájdeme veľké vnútorné úložisko s kapacitou 128 GB, ktoré možno rozšíriť použitím pamäťovej karty s kapacitou maximálne 512 GB.

Trojitý fotoaparát a predná výsuvná selfie kamera

Preraziť vo svojej kategórii sa tomuto modelu podarí aj vďaka jeho schopnosti vyhotovovať naozaj pekné fotografie. Na zadnej strane nájdeme trojicu fotoaparátov. Hlavný snímač má rozlíšenie 48 Mpx a sekunduje mu hĺbkový snímač s rozlíšením 2 Mpx, ktorý využijete najmä pri režime Portrét na vytvorenie rozmazaného pozadia. Ďalší je ultra široký snímač s rozlíšením 8 Mpx, vďaka ktorému sa vám toho na fotografiu zmestí oveľa viac.

Pri fotení môžete využiť aj umelú inteligenciu, ktorá automaticky rozozná práve snímaný objekt a nastaví parametre fotoaparátu do stavu, keď bude výsledná fotografia čo najkvalitnejšia.

Predný selfie fotoaparát má rozlíšenie 16 Mpx a je ukrytý v hornej strane telefónu. Prepnutie fotoaparátu zo zadného na predný spustí v telefóne mechanizmus, ktorý vysunie fotoaparát a vám už stačí sa len usmiať a vytvoriť selfie, napríklad priložením prsta na snímač odtlačkov prstov.

Novinka Honor 9X je smartfón, ktorý vo svojej cenovej kategórii našiel právoplatné miesto medzi špičkou. Jeho dizajn vás nadchne vďaka maximálnym detailom aj v podobe predného selfie fotoaparátu. Výkon postačí všedným aj mierne pokročilým používateľom smartfónov.

V predajniach O2 navyše dostanete pri kúpe Honoru 9X ako bonus aj inteligentný fintes náramok Honor Band 5. Ponuka neplatí pri kúpe cez e-shop.

Honor 9X s inteligentným fitnes náramkom Honor Band 5 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac