Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Kategória inteligentných zariadení na zápästie má väčší potenciál, než si aktuálne pripúšťame. Ani zďaleka nejde len o hračky pre tech fanúšikov.

Meranie krokov, sledovanie spánku či diskrétny budík sú schopnosti smart zariadení, ktoré mnohých potešia, no nie sú nevyhnutné. Možnosť bezhotovostnej platby či oslobodiť sa od smartfónu je však už niečo úplne iné. Poradíme vám, podľa čoho si vybrať smart náramok alebo smart hodinky.

Isté obdobie najväčší technologickí nadšenci predpovedali, že smartfón sa stane jediným a veľmi komplexným inteligentným zariadením, bez ktorého nespravíme ani krok. Do istej miery mali pravdu. Už dnes sa čoraz viac ľudí cíti ako bez ruky, keď svoj smartfón niekde zabudnú. V čom sa technologickí proroci mýlili? V tom, že smartfón bude jediným zariadením, ktoré budeme nosiť pri sebe.

Ktoré slúchadlá sa hodia k vášmu smartfónu? Poradíme, vám podľa toho, načo ich potrebujete.

Aj keď je inteligentný mobilný telefón stále komplexnejším nástrojom a jeho skutočný potenciál len objavujeme, vieme, že nie je dokonalý. Bezdrôtové slúchadlá sú jasným dôkazom. Prácu so smartfónom dokážu ešte uľahčiť. Ďalšou kategóriou, ktorá pri smartfónoch hrá dôležitú rolu a rozširuje príslušenstvo, ktoré sa stáva čoraz dôležitejším pre naše pohodlie, sú inteligentné zariadenia na zápästie. Ako si pri čoraz širších možnostiach vybrať to správnu?

Mali by sme sa v nich vyznať

Celkom logicky sa môžete pýtať, aký zmysel má túto kategóriu smart zariadení riešiť. Veď náramky sú náramky, hodinky sú hodinky, spoločný majú displej, dávajú sa na zápästie, sú akousi predĺženou rukou smartfónov, pomáhajú pri športe či dopĺňajú outfit.

Foto: Unplash, Luke Chesser

Tieto všeobecne známe spoločné vlastnosti akoby na istý čas splynuli do jednej kategórie a momentálne sa opäť začínajú rozchádzať. Ako to teda je?

Pôvodne pre športovcov

Inteligentné náramky boli pôvodne len pomôckou pre športovcov, ktorí si veľmi jednoduchým zariadením merali zdolanú vzdialenosť, rýchlosť, čas aktivity, frekvenciu srdcového tepu či zaznamenávali zdolanú trasu. 

Niektoré tieto čisto športové inteligentné zariadenia dokonca nemali ani displej a všetko, čo zaznamenali, ste si mohli pozrieť až dodatočne na smartfóne. Výhodou jednoduchosti fitness trackerov bola aj relatívne nízka cena.

Foto: Pexels, Ketut Subiyanto

Smart náramky sa aj dnes najviac využívajú  pri športe aj napriek tomu, že sa snažia v rámci svojej menšej konštrukcie a displeja s uhlopriečkou okolo jedného palca prevziať čo najviac zo smart hodiniek. Okrem športovej aktivity už merajú aj kvalitu spánku, ponúkajú množstvo ciferníkov, dokážu zobrazovať notifikácie zo smartfónu alebo vás ráno zobudiť. Stále sa však môžete stretnúť s modelmi, ktoré nemajú farebný ani dotykový displej.

Derú sa na výslnie

Aj keď majú dnešné smart hodinky množstvo funkcií, mali by primárne ukazovať čas a podľa mnohých aj pripomínať tradičné hodinky na zápästie. Zo začiatku mali skôr štvorcový tvar, pre ktorý boli predmetom kritiky, ktorá smart hodinky odsudzovala len do sociálnych bublín najväčších technologických nadšencov. 

Foto: Pexels, Donald Tong

Tie časy sú už preč a dnes sú inteligentné hodinky na zápästie často na nerozoznanie od klasických. Displej je tradične v rozpätí 1 až 3 palcov, teda konštrukcia je väčšia, vďaka čomu sa do hodiniek vojde aj viac technológií.

Prečo sa teda smart zariadenia na zápästie začínajú opäť štiepiť na dve samostatné kategórie? Obom pribúdajú nové funkcie, no fitnes náramky sú aj naďalej len doplnkom k smartfónu. Inteligentné hodinky sa aj vďaka novým funkciám stávajú samostatným zariadením, ktoré aj vďaka e-SIM potrebuje smartfón menej.

Mobil nechajte doma, zoberte si len hodinky a slúchadlá

Už dnes môžete pomocou smart hodiniek pohodlne telefonovať bez toho, aby ste museli vyberať smartfón z vrecka. Túto funkciu majú obzvlášť dobre vyladenú Huawei Watch GT2 Pro, ktoré sme už v Sóde podrobne recenzovali, a výsledok si môžete prečítať tu. 

Foto: Pexels, Karolina Grabowska

Dokonca nepotrebujete ani slúchadlá. Pri šoférovaní nemusíte spraviť nič iné, len na hodinkách prijať hovor a pri držaní volantu oboma rukami a plnom sústrední sa na jazdu môžete telefonovať.

Bezdrôtové slúchadlá však s inteligentnými hodinkami zužitkujete. Väčšina si totiž rozumie s bežne používanými aplikáciami na streamovanie hudby. Slúchadlá tak pripojíte k hodinkám a užívate si obľúbené skladby. Túto možnosť ponúkajú napríklad aj Samsung Galaxy Watch Active 2.

Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať. Prečítajte si viac

Už spomenuté Huawei Watch GT2 Pro majú dokonca zabudované úložisko na skladby v mp3. Toto sú vychytávky, ktoré vám fitnes náramok neponúkne.

Výdrž verzus bezkontaktná platba

V čom, naopak, vynikajú náramky je výdrž batérie. Aj napriek tomu, že majú spravidla menšiu konštrukciu, a teda sa do nich nevojde taká veľká batéria ako do hodiniek, pre svoje jednoduchšie funkcie nemajú takú spotrebu.

Zatiaľ čo veľa modelov inteligentných hodiniek musíte stále nabíjať denne, napríklad Apple Watch, náramky na jedno nabitie vydržia aj niekoľko týždňov. Dobrým príkladom výdrže je veľmi populárny Xiaomi Mi Band 6, ktorému magnetický nabíjací kábel nechýba celé dva týždne. 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak nájdete na inteligentnom náramku zaujímavú funkciu, smart hodinky ju posúvajú na vyššiu úroveň. Zároveň to, čo smart náramkom chýba, takmer s istotou ponúkajú hodinky. Zatiaľ čo do náramkov nemôžete inštalovať aplikácie, smart hodinky, aj keď nie všetky, túto možnosť ponúkajú. Treba však myslieť na to, že nie každý vývojár ponúka aplikáciu aj vo verzii pre hodinky.

Medzi najväčšie benefity smart hodiniek rozhodne patrí možnosť bezkontaktnej platby či robenie hlasových poznámok, možnosť odpovedať na správy, aj keď len prednastavenými odpoveďami, či stále rozširujúce sa funkcie starostlivosti o zdravie.  

Rozhodne cena?

Možno sa pýtate, či má zmysel zaujímať sa o smart náramky, keď hodinky funkciami jednoznačne dominujú. Ak ste športovec, pre ktorého sú najdôležitejšie schopnosti merania tréningu, tak odpoveď je jasná, pretože náramok je pre šport o niečo praktickejší. Skutočne rozhodujúcim faktorom je však cena.  

Foto: Unsplash, Andres Urena

Ako sme už spomenuli, smart hodinky sa stávajú čoraz viac samostatným zariadením. Na to reflektuje aj ich cena. Zatiaľ čo náramok Huawei Band 6 kúpite za 60 eur, vo všeobecnosti môžeme povedať, že náramky bežne kúpite za desiatky eur, cena hodiniek sa pohybuje v stovkách eur. Niektoré modely sa môžu cenou vyšplhať na úroveň smartfónov vyššej triedy, teda na sumu okolo 600 eur.


Pri výbere spoločníka na zápästie sa zastavte aj v e-shope O2, kde nájdete bohatú ponuku fitnes náramkov aj smart hodiniek od obľúbených výrobcov. Všetky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať stabilný domáci internet so zľavou až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 smartfónov, ktoré perfektne odzrkadľujú aktuálne technologické trendy

Nové technológie a najnovšie trendy sa čoraz rýchlejšie udomácňujú aj v cenovo dostupnejších smartfónoch.

Pri výbere smartfónu stále hrajú dominantnú úlohu fotoaparáty, no čoraz väčšie slovo má aj možnosť 5G pripojenia a veľké batérie s rýchlym nabíjaním sa pomaly stávajú povinnou výbavou.

Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

Prelomové technológie a najnovšie trendy už nie sú výsadou len najdrahších modelov a vlajkových lodí. Dokazuje to aj náš najnovší výber 6 obľúbených smartfónov.

Samsung Galaxy A32 5G

Dostupný model Samsungu s možnosťou pripojenia na sieť novej generácie 5G nesie označenie Galaxy A32 5G. Potrebujete ho? Ak si chcete na cenovo výhodnom smartfóne užívať plynulý videostream, zdieľať vysokokvalitné videá v priebehu pár sekúnd či premeniť smartfón na spoľahlivý ovládač inteligentnej domácnosti, odpoveď znie rozhodne.  

Rýchlu prenosovú rýchlosť oceníte aj vtedy, keď sa budete chcieť podeliť o svoje zážitky. Sústava fotoaparátov obsahuje hlavný 48 Mpx širokouhlý fotoaparát, 8 Mpx ultra široký so zorným poľom 123 stupňov, 5 Mpx makrofotoaparát a snímač hĺbky ostrosti s rozlíšením 2 Mpx. Táto kombinácia vás bude lákať objavovať jej možnosti naozaj dlho. 

Foto- a videoknižnicu uložíte priamo do smartfónu na 128 GB úložisko, ktoré v prípade potreby môžete rozšíriť až na 1 TB pomocou  microSD karty. Tisícky fotiek a hodiny videa v tej najvyššej kvalite tak môžete mať neustále so sebou. 

Samsung Galaxy A32 5G sa pýši 4 GB operačnej pamäte RAM, výkonným procesorom a 5 000 mAh batériou s rýchlym 15 W nabíjaním, vďaka čomu je stávkou na istotu aj pre náročnejších používateľov. Milovníci videa môžu sledovať obľúbené filmy na 6,5-palcovom Infinity-V displeji s rozlíšením HD+ až 20 hodín vkuse na jedno nabitie smartfónu.

V Samsungu venovali osobitú pozornosť hráčom. Game Booster režim optimalizuje výkon a spotrebu energie podľa vašich herných návykov. Naopak, tí, čo na smartfóne takmer výhradne pracujú, ocenia viacvrstvové zabezpečenie Samsung Knox, ktoré je až na úrovni hardvéru. 

Xiaomi Redmi Note 10 5G

Xiaomi dokáže svojím bohatým portfóliom smartfónov ulahodiť naozaj každému. Redmi Note 10 5G je toho jasným dôkazom. Zoznam predností tohto smartfónu sa začína 6,5-palcovým 90 Hz AMOLED displejom, ktorý spolu s pozoruhodným výkonom posúva hranie hier na inú úroveň. Osemjadrový procesor dopĺňa 4 GB operačná pamäť a 5 000 mAh batéria s 18 W nabíjacím výkonom. 

Nadštandardné prenosové rýchlosti dáva do popredia už samotný názov smartfónu. V Redmi Note 10 5G sa tak stretli najnovšie vlastnosti s klasikami, ako je napríklad 3,5 mm jack konektor alebo infraport. 

Fotovýbava je v tomto prípade pomerne konzervatívna, výrobca oželel dnes veľmi populárny ultra širokouhlý fotoaparát. Žezlo tak drží 48 Mpx hlavný fotoaparát, podporený spoľahlivými pomocníkmi – makrofotoaparátom a senzorom hĺbky ostrosti. Zhodne majú po 2 Mpx. 

Výrobca, naopak, veľmi prirodzene reagoval na rastúcu popularitu USB-C. Tento port umožňuje okrem rýchlejšieho nabíjania aj rýchlejší prenos dát káblom a pomáha šetriť aj životné prostredie, keďže vám na viacero zariadení stačí jediný kábel.

Motorola Moto G100

Smartfóny s logom Motorola majú jasnú myšlienku. Za čo najprijateľnejšiu cenu ponúknuť čo najviac. Výnimkou nie je ani Moto G100, ktorej charakteristika sa nemôže začať inak ako výkonom. Snapdragon 870 5G, 8 GB pamäte RAM, grafický čip Adreno 650 a úložisko s kapacitou 128 GB sú kombináciou, za ktorú by sa nehanbili ani smartfóny s dvojnásobnou cenovkou.

Ak pri výkone spomenieme 5 000 mAh batériu podporenú technológiou rýchleho nabíjania TurboPower 20, musí byť každému jasné, že s týmto smartfónom kompromisy robiť nebudete. Výrobca uvádza výdrž batérie viac ako 40 hodín. 

Aby sme však boli konkrétni, kombinácia výkonu a výdrže umožnila zapracovať aj platformu Ready For. Vďaka nej sa akýkoľvek displej alebo televízor v blízkosti smartfónu rýchlo premení na pracovnú plochu. K telefónu stačí bezdrôtovo pripojiť klávesnicu a myš a môžete začať pracovať.

Ak si radšej užívate multimédiá priamo v smartfóne, potom vás Moto G100 poteší 6,7-palcovým FHD+ displejom s filmovým pomerom strán 21 : 9 a s obnovovacou frekvenciou 90 obrázkov za sekundu. Spolu s podporou technológie HDR10 môžeme opäť povedať, že za toto by sa nehanbil ani raz tak drahý smartfón.

Pri takejto špecifikácii by výrobca poriadne riskoval, keby nám nedoprial aj solídnu fotovýbavu. Motorola Moto G100 ponúka hlavný 64 Mpx fotoaparát, doplnený o 16 Mpx ultra širokouhlý snímač so zorným poľom 117 stupňov, makrofotoaparát, ktorého pozitívnou vlastnosťou je kruhový blesk, a výpočet uzatvára snímač hĺbky ostrosti. Medzi tie najzaujímavejšie softvérové vlastnosti patrí duálne snímanie či schopnosť smartfónu priblížiť zdroj zvuku.

Realme 8

Výrazné logo na zadnej strane sa stalo poznávacím znamením smartfónov Realme. Inak to nie je ani v prípade „osmičkového radu“, ktorý sa na opačnej strane chváli 6,4-palcovým Super AMOLED displejom s rozlíšením Full HD+ a integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. V displeji je v ľavom hornom rohu priestrel so 16 Mpx selfie kamerou.

O plynulý chod operačného systému Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0 sa stará hardvérová kombinácia čipset Helio G95, 4 GB pamäte RAM a 64 GB úložného priestoru. Ak by ste potrebovali uložiť viac dát, môžete použiť microSD kartu, ktorá vás nepripraví o možnosť používať Realme 8 s dvoma SIM kartami. Výrobca totiž zapracoval triple slot, teda miesto na dve SIM karty aj pamäťovú kartu.

Fotovýbava Realme 8 ponúka 64 Mpx hlavný fotoaparát, 8 Mpx širokouhlý a dvojicu 2 Mpx snímačov, makro- a monochromatický, ktorý pomôže s ostrosťou fotografií. Poteší, že hlavný fotoaparát zvládne kvalitu videa v 4K a 30 snímkami za sekundu. 

Realme 8 je v znamení nenápadných pozitív, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku silný vplyv na konečné rozhodnutie pri výbere nového smartfónu. Ide o detaily ako prítomnosť 3,5 mm jacku, hmotnosť veľmi príjemných 177 gramov, široká ponuka navigačných satelitov, 5 000 mAh batéria s 30 W super rýchlym nabíjaním či USB-C port na nabíjanie a prenos dát káblom.

iPhone 12

Generácia iPhonov s označením 12 je prelomová. Pri základnom modeli iPhone 12 ide o vychytávky, ako sú 5G, 6,1-palcový Super Retina XDR displej chránený technológiou Ceramic Shield, ktorá ponúka až 4-krát vyššiu odolnosť pri páde. Výraznou novinkou je tiež MagSafe, teda nabíjanie priložením magnetického kruhu, ale aj ďalšími bezdrôtovými riešeniami.

Pri opise hlavného a širokouhlého fotoaparátu, ktoré majú zhodne po 12 Mpx, môžete nadobudnúť pocit, že iPhone v tomto smere zaostáva. Nie je to však tak. V Apple uprednostňujú softvérovú fotografiu. Znamená to, že umelá inteligencia vďaka množstvu pomerne zložitých výpočtov dokáže ponúknuť fotografiu na úrovni fotoaparátov s výrazne vyšším počtom megapixelov. 

Takýto prístup je možný aj vďaka super výkonnému čipu A14 Bionic, ktorý je označovaný za najvýkonnejší na trhu. Umožňuje tiež využívať možnosti neural engine, vďaka čomu sa iPhone 12 dokáže učiť a automaticky vám ponúknuť riešenia pre efektívnejšie používanie. Smartfón napríklad vie ponúknuť poslať správu kontaktu, s ktorým často komunikuje bez toho, aby ste museli prácne hľadať aplikáciu na komunikáciu a kontakt.

Apple sa rozhodlo pre ekologický prístup, preto v balení nenájdete nabíjací adaptér ani slúchadlá. Nabíjací kábel však v balení je. Za pozornosť určite stojí aj odolnosť iPhone 12 proti vode, ktorá je na úrovni certifikácie IP68. Na polhodinu sa s iPhonom môžete ponoriť až do hĺbky 6 metrov a smartfón bude bez problémov ďalej fungovať.

OPPO Reno5 5G

Čínsky výrobca spotrebnej elektroniky OPPO už v roku 2017 so svojimi smartfónmi oslávil zásadný úspech. Bol piatym najväčším predajcom smartfónov na svete. Na Slovenskom trhu zatiaľ nie je značka až taká známa, ale OPPO konečne začína predaj aj u nás tipujeme, že jeho popularita porastie raketovo. Aj vďaka technickým parametrom, ktoré sú v prípade konkurencie štandardom o jednu cenovú triedu vyššie.

Model Reno5 5G, ako už napovedá názov, ponúka možnosť využívať benefity siete novej generácie 5G. Teda rýchle prijímanie a posielanie súborov, pohodlné streamovanie  hudby aj videa alebo vyššiu stabilitu pripojenia. Hovorí sa, že 5G je „žrút“ baterky, čo však OPPO Reno5 5G a jeho 4 300 mAh batérii neprekáža. Smartfón je navyše vybavený 65 W super rýchlym nabíjaním.

AMOLED displej s veľkosťou 6,4 palca sa pýši frekvenciou 90 obrázkov za sekundu, teda ultra plynulým zobrazovaním. Rozlíšenie FHD+ v kombinácii s maximálnou svietivosťou 750 nitov sľubuje dôsledné detaily a dobrú viditeľnosť. O výkon sa v tomto smartfóne stará Snapdragon 765 G, 8 GB pamäte RAM a úložný priestor vo veľkosti 128 GB.

Štvorica fotoaparátov na zadnej strane smartfónu sa skladá zo 64 Mpx hlavného fotoaparátu, 8 Mpx ultra širokouhlého so zorným uhlom 119 stupňov a z dvojice 2 Mpx fotoaparátov. Konkrétne ide o makro- a monochromatický fotoaparát. Samostatnou kategóriou je podpora umelou inteligenciou, ktorá najmä pri videách dokáže až prekvapivo veľa. 

Režim Ultra Night Video rozsvieti obraz aj vo veľkej tme, spomenúť treba aj Pro režim, možnosť duálneho videa či schopnosť rozoznať viacero tvárí na jednom zábere a s každou pracovať zvlášť na vysokej úrovni. 


Všetky smartfóny vybavené najnovšími trendmi môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať stabilný domáci internet so zľavou až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac