Silné heslo a opatrnosť na verejnej Wi-Fi. Ako si najlepšie zabezpečiť smartfón

Naše smartfóny dnes ukrývajú množstvo osobných informácií, ktoré by sme si mali poctivo chrániť.

Únik citlivých informácií, prístup ku kontaktom, fotkým a možno aj vstup do aplikácií, kam by ste mali mať prístup iba vy.  Ak sa k vášmu nezabezpečenému smartfónu dostane neoprávnená osoba, môže to mať vážne následky. Ako tomu najlepšie predísť?

Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? Chcem vedieť viac

Nad otázkou zabezpečenia svojho smartfónu možno len mávnete rukou, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko obsahuje váš mobilný telefón? Smartfón je síce dobrý sluha, ale aj nosič citlivých dát, ktoré by mali byť chránené a nedostupné pre iné osoby.

Patria medzi ne napríklad kontakty, vizitky obsahujúce osobné údaje, citlivé informácie v správach, fotografie, videá či finančné údaje z bankových aplikácií. Ak smartfón využívate aj na pracovné účely, môžete k citlivým údajom zaradiť aj rôzne pracovné a interné informácie, ktoré môžu v nesprávnych rukách spôsobiť nežiaduce komplikácie.

Pripravili sme pre vás preto niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu mať všetky citlivé dáta vo vašom smartfóne pod dohľadom a bezpečne chránené pred nechcenými návštevníkmi.

0000 nie je bezpečný PIN

Kým prejdeme k zabezpečeniu smartfónu, nemali by ste podceniť ani ochranu SIM karty, ktorú pred zneužitím chráni PIN kód.

Nepoužívajte jednoduché číselné kombinácie ako „0000” alebo „1111”. Zvoľte si radšej taký PIN, ktorý nikto neuhádne ani na tretí pokus, po ktorom sa SIM karta zablokuje.

Najbezpečnejšia je biometria

Štvor- alebo šesťciferný PIN kód patrí spolu so vzorom a heslom k najčastejším zabezpečeniam smartfónu. V nastaveniach telefónu si môžete jednu z týchto možností vybrať a nastaviť ako spôsob odomykanie vášho zariadenia.

Z tejto trojice je najúčinnejšie zabezpečenie heslom, pretože umožňuje kombinovať čísla, písmená a znaky bez ohľadu na jeho dĺžku. Zabezpečenie smartfónu pomocou PIN je o niečo menej bezpečné, no na druhej strane lepšie zapamätateľné a telefón odomknete rýchlejšie.

Ak to váš smartfón umožňuje, oveľa bezpečnejšou formou je odomykanie biometriou, teda buď odtlačkom prsta, alebo nasnímaním tváre. Nemusíte sa báť, že v prípade poškodenia biometrických snímačov sa do telefónu nedostanete, pretože práve spomínaný PIN, vzor a heslo poslúžia ako alternatíva na odomknutie.

Nastavte si silné heslo

Ak sa rozhodnete využiť heslo, mali by ste sa držať dvoch zásadných krokov. Heslo by ste si mali ľahko zapamätať a zároveň by nemalo byť jednoducho uhádnuteľné. Silné heslo by nemalo byť krátke ani príliš dlhé a najlepšie je, ak obmieňate veľké písmená s malými a používate čísla a špeciálne znaky.

Šikovnou pomôckou môže byť napríklad nahrádzanie písmen číslami a znakmi, čo vám môže pomôcť aj pri zapamätaní hesla.

„Sm4r+F0n“ je príklad dostatočne silného hesla, pretože kombinuje veľké a malé písmená, čísla aj špeciálny znak, a ľahko si ho zapamätáte. Samozrejme, v praxi odporúčame vybrať si iné, menej prvoplánové slovo, ktoré si budete pamätať a zároveň ho niekto len tak neuhádne.

Neodporúčame používať vaše meno, dátum narodenia, krátke heslá s použitím len jedného typu znakov, napríklad „1234“ alebo „abcd“, prípadne veľmi predvídateľné heslá, napríklad notoricky známe „nbusr123“.

Akékoľvek komplikovanejšie heslo, ktoré vám zo začiatku bude robiť problémy, si časom osvojíte a budete ho zadávať automaticky a bez rozmýšľania.

Zapnite si dvojfaktorové prihlasovanie

Zabezpečiť si môžete aj vstup do rôznych mobilných aplikácií. Appky, ktoré obsahujú citlivé údaje ako Facebook či Gmail, sú štandardne zabezpečené heslom, no odporúčame využiť možnosť dvojfaktorového zabezpečenia, teda rozšírenie štandardného zabezpečenia o jedno ďalšie heslo.

Vo väčšine prípadov prebieha overenie identity prostredníctvom SMS kódu. Napríklad pri prihlásení do Facebooku vám v SMS správe príde overovací kód, ktorý musíte zadať, aby ste sa do appky úspešne prihlásili. Podobný princíp môžete poznať s potvrdzovaniami platby kartou, kde nestačí zadať len údaje z karty, ale aj SMS kód od banky.

Zabezpečte si prístup do dôležitých appiek

Niektoré smartfóny navyše ponúkajú aj extra vrstvu zabezpečenia citlivých appiek. V nastaveniach nájdete napríklad funkciu „Zámok aplikácií”, pod ktorú môžete združiť všetky appky, ktoré chcete zabezpečiť jedným krokom navyše. Pred otvorením aplikácie tak budete musieť zadať PIN, heslo alebo zvolený vzor a až potom budete môcť zadať prihlasovacie údaje do samotnej aplikácie.

Pokiaľ ste túto funkciu vo vašom smartfóne nenašli, v obchode Play alebo v App Store nájdete mnoho bezplatných aplikácií, ktoré umožňujú to isté. Na ukážku sme si v obchode Play stiahli appku AppLock.

Pri prvom spustení AppLock si nastavíte vzor, vďaka ktorému si budete môcť zabezpečiť ďalšie aplikácie a nastaviť si odomykanie appiek odtlačkom prsta.

Udržiavajte si smartfón najnovšími aktualizáciami

Na podporu bezpečnosti by ste vo svojom smartfóne mali mať nainštalovaný aj kvalitný antivírusový program. Aj keď vírusy napádajú mobilné telefóny menej ako počítače, vždy je lepšie mať jednu appku navyše, ako dostať vírus.

Druhy vírusov sú rôzne a môžu spôsobovať rôzne škody, od spomalenia celkového chodu zariadenia až po finančné škody spôsobené rozosielaním nechcených spoplatnených správ alebo neoprávnený vstup do aplikácie vašej banky.

Zároveň je dôležité udržiavať aj softvér vášho smartfónu v čo najlepšej kondícii, a preto pravidelne aktualizovať operačný systém. Výrobca novou verziou operačného systému priebežne opravuje bezpečnostné riziká a vylaďuje rôzne nedostatky, vďaka čomu vám zariadenie bude fungovať rýchlejšie a plynulejšie. Rovnako dôležité sú aj bezpečnostné aktualizácie, na ktoré vás mobilný telefón v prípade ich dostupnosti automaticky upozorní.

Rozmyslite si, ktoré prístupy povolíte aplikáciám

Po nainštalovaní novej aplikácie sa môže stať, že pri prvom spustení si od vás vyžaduje rôzne povolenia. Často tak aplikácii odsúhlasíte aj prístup k informáciám, ktoré by ste za normálnych okolností len tak vývojárom neposkytli. Ide napríklad o vašu polohu, prístup do úložiska alebo galérie, no aj do vašich kontaktov či SMS správ. Tieto povolenia nie sú vždy potrebné na správne fungovanie aplikácie a môžete ich pokojne vypnúť priamo v nastaveniach svojho smartfónu.

Sledovanie polohy je napríklad vhodné povoliť appkám, ako sú navigácia či mapy, ktoré bez nej logicky nedokážu fungovať. Rovnako môžete toto povolenie odsúhlasiť appkám o počasí alebo tým, ktoré vám dávajú tipy na kultúrne pamiatky, ubytovanie či prírodné zaujímavosti v okolí.

Dávajte si pozor pri používaní verejnej Wi-Fi

Buďte opatrní pri využívaní verejnej Wi-Fi. Na nezabezpečenú Wi-Fi sieť sa môže pripojiť ktokoľvek. Pokojne aj niekto, kto sa vie veľmi ľahko dostať k údajom iných prihlásených zariadení a začať o nich zhromažďovať rôzne informácie.

Ak musíte urgentne použiť verejnú Wi-Fi, používajte overené aplikácie. Bankové prevody radšej urobte cez appku banky a nie cez webový prehliadač.

V aplikáciách neostávajte prihlásení, pretože „útočník“ sa môže dostať k ich spravovaniu a hrozí vám riziko zneužitia. Neoprávnená osoba sa môže dostať k vašim súkromným správam a v horšom prípade aj k údajom z kreditnej karty či k prihlasovacím údajom do internetového bankovníctva.

Bezpečnostné prvky nám naše smartfóny neponúkajú len tak, majú svoje opodstatnenie. Opatrnosti nie je nikdy dosť a to najmä pri citlivých dátach, ktoré dnes naše zariadenia uchovávajú.

Neberte zabezpečenie smartfónu na ľahkú váhu a prejdite si aspoň základné bezpečnostné nastavenia a ochránite si všetko cenné, čo váš smartfón v sebe ukrýva.


O bezpečnosť smartfónu sa môžete postarať aj vhodným výberom príslušenstva. Čokoľvek z bohatej ponuky O2 môžete mať k O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

7 seriálov, od ktorých sa neodtrhnete

Prinášame výber kultových seriálov rôznych žánrov, ktoré musíte vidieť. Všetky si môžete pozrieť na HBO GO.

Pri tvorbe seriálov dnes idú žánrové klišé bokom, vďaka čomu vznikajú svieže kombinácie gangsterská kriminálka, ktorá je zároveň rodinnou drámou, drsný western, v ktorom nájdete aj prvky poézie, či satirická telenovela. S naším výberom seriálov z ponuky HBO GO si zaručene rozšírite obzory a budete mať problém odtrhnúť sa od obrazovky. Zároveň sa vďaka nim dozviete veľa nového o našej spoločnosti aj sebe.

Sledujte seriály cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a dátami na jej sledovanie ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Deadwood

Sugestívny western z produkcie HBO vykresľuje osídľovanie Južnej Dakoty na konci 19. storočia. Cez drsné príbehy postáv a postavičiek z mestečka Deadwood môžete sledovať vývoj spoločnosti, ktorá sa vyrovnáva s tým, že nedostala do vienka právo ani spravodlivosť.

Foto: © Home Box Office

Dialógy sú také dobré, že ich tvorcu Davida Milcha nazývajú kritici novým Shakespearom. Možno to znie pateticky, ale vďaka tomuto seriálu môžete sledovať zrod novej civilizácie.

Taková moderní rodinka/Modern Family

Táto situačná komédia mapuje vzťahy v troch rodinách, ktorých príbehy sa prelínajú. Nečakajte tradičné rodiny – nájdete tu napríklad párik gayov s adoptovaným dieťaťom či staršieho pána s partnerkou mladšou, ako je jeho dcéra.

Foto: © 2014-2015 Twentieth Century Fox Film Corporation

Postavy sú pestré a rôznorodé ako život sám. Vďaka tomu si každý člen rodiny v seriáli nájde postavu, s ktorou sa môže stotožniť a dobre sa nasmiať na jej každodenných starostiach a radostiach.

Rodina Sopranů/The Sopranos

Seriál, ktorý sa začal vysielať už pred 20 rokmi, je označovaný ako prvý, ktorý priniesol na televízne obrazovky filmovú kvalitu a svojím úspechom prispel k rozmachu siete HBO.

Foto: © 2010 Home Box Office

Historické zásluhy idú ruka v ruke s nadčasovou kvalitou a seriál je vďaka tomu obľúbený dodnes. Ukazuje nám osobný život šéfa mafie a súčasne odkrýva témy, ako sú morálka, podnikateľská etika a či ako si sám pred sebou vedieť ospravedlniť svoje najtemnejšie stránky.

Hľadáte vhodné filmy a seriály pre svoje deti? Máme pre vás 4 dobré tipy. Chcem si pozrieť

Viceprezident(ka)/Veep

Trpký komediálny seriál sleduje kroky bývalej senátorky, teraz viceprezidentky USA. Selina Meyerová zisťuje, že táto funkcia nenapĺňa žiadne z jej očakávaní a prianí. Naopak, napĺňa sa všetko, pred čím ju varovali.

Foto: © 2014 Home Box Office

Meyerová je v podstate idolom feminizmu – dokáže plytvať peniazmi daňových poplatníkov na osobné súboje rovnako štedro ako ktorýkoľvek muž.

Teorie velkého třesku/The Big Bang Theory

Ľahký komediálny seriál beží od roku 2007 a dodnes vedie týždenný rebríček sledovanosti na slovenskom HBO GO. Jeho hrdinami sú dvaja geniálni fyzici Leonard a Sheldon, ktorí síce vedia, ako funguje vesmír, ale majú problém pochopiť, ako fungujú bežné medziľudské vzťahy.

Foto: © CBS Television

Našťastie, majú poruke slobodomyseľnú susedku Penny, ktorá sa ich snaží čo-to naučiť o reálnom živote.

Ako dobre sa vyznáte vo svetovej kinematografii? Otestujte sa

Špína Baltimoru/The Wire

Realistický kriminálny seriál sleduje osudy policajtov a drogových dílerov v americkom meste Baltimore. V pozadí rozohratých príbehov analyzuje zlyhania mestských inštitúcií – tam, kde by mali pomáhať najviac, zatvárajú oči.

Foto: © 2006 Home Box Office

V tomto bezútešnom svete sa stiera hranica medzi dobrom a zlom, zločinom a trestom. Seriál je zároveň sociálnym dokumentom, keďže postavy sú inšpirované skutočnými obyvateľmi mesta.

Boj o moc/Succession

Mediálny magnát odovzdáva svoje miliardové impérium do rúk svojich štyroch potomkov. Seriál sa začína ako telenovela zo sveta bohatých a nešťastných, no rýchlo sa preklápa do satiry. Uťahuje si zo sveta bohatých, no nekompetentných dedičov.

Foto: © 2019 Home Box Office

Zo seriálu sa stal kultúrny fenomén, najmä vďaka hercom, ktorí plynule prechádzajú z odľahčene vtipnej do totálne srdcervúcej polohy.


Máte chuť pozrieť si zaujímavý seriál? HBO GO prináša viac ako 8 000 hodín obsahu, ktorý môžete sledovať nielen vo svojom smartfóne, ale aj na tablete notebooku a smart TV. Táto streamovacia služba môže byť teraz súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. Viac o O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac