Akčná kamera Benq QC1: Skvelý pomer ceny a výkonu

"Pozri, čo som natočil!" To bude jedna z viet, ktorú budete po kúpe tejto kamery hvoriť veľmi často.

Opísať známemu adrenalínový zážitok slovami je zhruba to isté, ako si predstaviť chuť jedla z fotky. Približne viete, aké bude, ale nie je to ono. S akčnou kamerou Benq QC1, o ktorej si dnes povieme niečo viac, to je predsa len o inom.

Prvý dojem

Na stole pristál balík veľký asi ako škatuľa od holiaceho strojčeka. Pomaly otváram a len vyberám a vyberám. Toľko príslušenstva nie je ani v troch krabiciach od telefónu.

Okrem samotnej kamery sa v balení nachádzajú držiaky, či už na hlavu alebo trup, priľahlý alebo zahnutý držiak, vložky proti zahmlievaniu, statívový adaptér, prísavka, držiak Pro Bike a kombinovaná spojka. K tomu hodinky, ktoré sú súčasťou balenia a slúžia na ovládanie kamery.

Kamera a príslušenstvo

Po rozbalení som uvidel kameru vo vodotesnom puzdre štandardu IPX8 (obal s kamerou vydrží trvalé ponorenie). Krásne prevedenie čiernej kamery s oranžovým rámom púzdra perfektne spolu sedí a môj prvý dojem asi nemohol byť lepší. Kamera priam lákala vybrať z puzdra.

Vybrať sa dala pomerne ťažko, ale to mohol každý čakať. Výrobca si dal na puzdre záležať, aby sa kamera nepoškodila. Po vybratí som ani poriadne necítil, že niečo v ruke mám. Kamera má približne 80 gramov, avšak bez batérie.

S ňou váha vyskočila na 110 gramov. V porovnaní s konkurenciou má kapacitu 2260 mAh, čo je dva- až trikrát viac ako u konkurencie. Vďaka tejto výkonnej batérii sa dajú urobiť zhruba tri hodiny záznamu. To je slušné číslo, ak si predstavíte, že používate niečo, čo je veľké asi ako dva kovové zapaľovače.

kamera

Táto váha je skutočne veľmi nízka, avšak v ochrannom obale to bolo skoro dvakrát toľko. Prax ale vždy povie svoje, preto som sa hneď pustil do práce a zapojil všetko tak, aby som kameru dal na cyklistickú prilbu.

Prišlo prvé mínus. Čísla možno veľa povedia, ale viac povie pocit. Kamera s obalom je ťažšia ako by sa na prvý pohľad zdalo. To však prejde po pár minútach, jednoduchá sila zvyku. Avšak bez ochranného krytu kameru pri športovaní alebo adrenalínových športoch veľmi nevyužijete, bez puzdra sa nedá pripnúť.

kamera 2

Parametre

Full HD kamera s rozlíšením 1080p postačuje nielen na bežné používanie, na tom si dal výrobca záležať. Pekné zážitky si zaslúžia byť zvečnené v dobrej kvalite. Kamera nahráva rýchlosťou 60 snímkov za sekundu, takže si užijete aj spomalené zábery. Spomenúť určite treba to, že okrem nahrávania vo Full HD, vie robiť aj fotografie. A nie hocijaké, 13 Mpix fotografie boli jasne viditeľné bez známok vetra v pozadí.

Na samotnej kamere pri pohľade zhora nájdeme dve tlačidlá, jedno na spustenie a prepínanie režimov (foto, nahrávanie videa, nastavenia), druhé slúži ako spúšť. Medzi týmito tlačidlami nájdeme displej.

Čitateľnosť aj pri ostrejšom svetle bola vynikajúca. Aby sme nezabudli na to podstatné – kamera podporuje 4G pripojenie, vďaka čomu môžete zážitky okamžite zdieľať. A to buď cez hodinky, alebo aj cez aplikáciu „Benq 4G Live Cam“. Vďaka aplikácií môžete kontrolovať obraz a zobrazovať priamo to, čo sa nahráva online.

Ovládanie kamery

Kamera na helme odskúšaná, môžme prejsť k ďalšiemu príslušenstvu z krabice – k hodinkám. Tie nevyzerajú nijak špeciálne po vizuálnej stránke, ale vlastnosti aj funkcie tento dojem prevážia. Ovládanie je jednoduché a zabezpečujú ho 4 tlačidlá. Hodinky pri testovaní stačilo nabiť len raz za týždeň.

dav

Keď sme už pri tom nabíjaní, to je nie až také štandardné, ako sme zvyknutí pri smartfónoch. Hodinky sa nabíjajú cez špeciálny kábel, čo je mínus. Ak by sa poškodil, nedá sa zohnať len tak v hociktorom obchode. Preto by som skôr privítal nabíjanie hodiniek napríklad cez USB kábel.

hodinky zboku

Postrehy z používania

Počas skúšok, či už pri kúpaní, alebo na bicykli, kamera držala perfektne a video bolo o to viac akčnejšie, keď som si ho pustil. Čo však môžem vytknúť, je pripojenie kamery na obvod pása, resp. na hruď.

Pri testovaní, či už to bolo potápanie, lezenie po skalách v prírode, turistika alebo bicykel, nenašiel som využitie. Možno vtedy, ak by som skákal z lietadla s padákom.

Výrobca uvádza možnosť ponorenia kamery spolu s hodinkami až do hĺbky 60 metrov. Vyskúšané pri zhruba 37 metroch asi približne hodinu. Po návrate na súš nebolo vidieť známky používania. Výrobca si dal jednoducho záležať na tom, aby kamera nebola len vynikajúcim spoločníkom pri hľadaní pokladov, ale aby aj čo to vydržala.

Aby som však nezabudol, umiestnenie kamery či už na prilbu, alebo riadidlá bicykla, bolo jednoduché, a ani nešetrná jazda nepokazila dojem z videa. To je obrovské plus, pokiaľ sa chcete so svojím zážitkom niekomu pochváliť.

Škoda len toho puzdra, lebo bez neho sa kamera nedá uchytiť, ak by ste si ju, napríklad, chceli len tak zobrať na turistiku. Pokiaľ ide o hodinky, na tie som pri používaní zabudol hneď, ako som zapol nahrávanie. Po skončení cyklistickej zábavy som si na ne spomenul a nemusel rukami tápať po kamere, a hľadať vypínanie na hlave. Jedno kliknutie a hotovo, video uložené.

kamera na prilbe

Zhrnutie

Plusy

 • Dlhá výdrž batérie
 • Ovládanie kamery pomocou hodiniek
 • Kvalitný displej na kamere
 • Viac než bohaté príslušenstvo
 • Kvalita obrazu pri videách, rovnako aj pri snímkoch.

Mínusy

 • Kamera sa dá uchytiť len s vodeodolným puzdrom – väčšia váha
 • Da sa pracovať len s kamerou alebo s hodinkami
 • Nabíjanie hodiniek cez špecifický port

Od začiatku testovania až do konca som mal veľmi dobrý pocit z toho, že za dobrú cenu človek dostane takúto funkcionalitu. Hodinky s jednoduchým ovládaním, kameru s vynikajúcimi parametrami a kopec príslušenstva.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Bezplatnú či platenú? Otestovali sme päť obľúbených navigácií

Ešte nedávno ste pri navigovaní na dlhej ceste potrebovali atlas a trpezlivosť. Teraz to za vás robia navigácie. Pozreli sme sa, čo dokáže 5 obľúbených medzi užívateľmi.

Leto, chaty, výlety, festivaly. Sadnete do auta a ide sa. Často sú to však miesta, kam idete prvý raz. Automaticky teda siahnete po smartfóne a pripnete si ho na palubnú dosku so spustenou navigáciou. Nie je však navigácia ako navigácia. Niektoré sú bezplatné iné zase platené a každá ponúka niečo iné. V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú medzi nimi rozdiely a aké funkcie užívateľom ponúkajú, aby ste si mohli vybrať tú, ktorá vám bude vyhovovať.

Platené navigácie

Sygic

Navigácia Sygic na úvod ponúka bezplatnú sedemdňovú skúšobnú verziu. Po jej uplynutí si treba zakúpiť licenciu. V bezplatnej verzií sú k dispozícií offline mapy, bezplatné aktualizácie máp, ako aj upozornenia na rýchlostné radary. S premium verziou získate hlasovú navigáciu, rýchlostné upozornenia, asistenta jazdných pruhov alebo rýchlejšie cestovanie so službou Traffic.

Keď začínate s navigáciou pracovať, najprv si treba stiahnuť mapy krajiny, do ktorej sa chystáte a krajín, cez ktoré pôjdete. So zakúpenou licenciou máte mapy aktualizované raz za mesiac, čiže prekvapenie na cestách až tak veľmi nehrozí. Okrem toho vás Sygic dokáže upozorniť na rýchlostné limity, či vás čaká kolóna alebo obmedzenie. Vie aj vypracovať cestovateľskú štatistiku. Navyše, s funkciou Parkovanie viete, kde môžete zaparkovať a koľko to bude stáť. Sygic navigáciu môžete používať dokonca aj na turistiku.

Nie je teda podmienkou, že Sygic je len navigácia do auta. Výrobca aplikácie má aktuálne akciu na zakúpenie prémium verzie do 30. 7. 2016, a s doživotnou zárukou si môžete zakúpiť túto premium verziu za 19,99 eur pre Európu. Pre celý svet to vyjde o 10 eur viac, čiže 29,99 eur.

Bežnú cenu ako aj všetky poplatky, novinky a informácie pravidelne zobrazuje výrobca na oficiálnej stránke Sygic.

Ostatné funkcie a výhody navigácie Sygic:

 • Podrobná hlasová navigácia s hovorenými názvami ulíc (TTS)
 • Offline navigácia, ktorá funguje bez pripojenia na internet
 • Bezplatná aktualizácia máp niekoľkokrát ročne
 • Navigačné pokyny na čelnom skle pomocou funkcie Head-up Display (HUD)
 • Bezpečné prechádzanie medzi pruhmi vďaka dynamickému asistentovi jazdných pruhov a zobrazovaniu križovatiek
 • Alternatívne trasy a viacero bodov trasy
 • Integrácia do zvukových systémov v aute cez Bluetooth alebo kábel
 • Palubná kamera Dashcam, ktorá nahráva záznam aj pri používaní navigácie

Na stiahnutie tu.

Scout

Navigáciu Scout ocenia najmä tí, ktorí okrem cestovania radi blúdia po mestách a užívajú si lokálnu gastronómiu. Spolurpacuje totiž so službou Foursqare. Nemusíte riešiť, čo hľadať, pretože navigácia vám to sama ponúkne. Jedným či dvomi kliknutiami si pozriete, kam môžete ísť na kávu, obed či výlet a hneď môžete zistiť, aké ma vybrané miesto referencie s nejakým tým obrázkom navyše.

Premium účet vás vyjde na 20,19 eur, za čo získate informácie o doprave, asistenta v pruhoch alebo rýchlostný radar. Súčasťou tejto prémiovej ponuky je tiež Car Connect, vďaka ktorej si môžete prepojiť navigáciu s palubovkou auta. Bohužiaľ, len ak máte niektorú z vybraných vozidiel značky Ford. Mínusom je aj chýbajúca podpora slovenského jazyka.

Výhody a funkcie navigácie Scout:

 • Jednoduché vyhľadávanie a informácie priamo na mape,
 • Foursquare – nájde najbližšie miesta záujmu ako sú reštaurácie, bary – ukáže aj ohodnotenie od iných zákazníkov (veľké plus),
 • Podrobnejšie zobrazovanie na mape (pri budovách sú obe čísla domu, označenie čísla cesty a pod.)

TomTom GO Mobile

Ďalšia navigácia v poradí bude od spoločnosti TomTom, a nesie názov GO Mobile. Majitelia smartfónov, ktorí sa pre túto aplikáciu rozhodnú, sa môžu tešiť hlavne na doživotné dopravné informácie, presnejšie upozornenia v rámci upozornení na obmedzenia (kolóny, rýchlosti,..).

Výhodou je aj offline navigovanie, takže nebudete potrebovať internetové pripojenie. Tí, ktorý by chceli využívať bezplatnú verziu tejto navigácie, budú sklamaní. Mesačne totiž dostanú k dispozícii iba 75 kilometrov. Ak s ňou budete chcieť prejsť väčšiu vzdialenosť, môžete si ju predplatiť  za 19,99 eur na rok alebo za 49,99 na tri roky.

Výhody a funckie navigácie TomTom GO Mobile:

 • Rýchle a jednoduché ovládanie,
 • Presnejšie vyhľadávanie bodov záujmu,
 • Jenoduché zobrazovanie údajov na mape,
 • Presnejšie označovanie ulíc a čísiel domov aj v menších obciach,

TomTom GO Mobile navigácia príjemne prekvapila, no len na krátku chvíľu. Pretože 75 km na mesiac zďaleka nestačí pre bežného používateľa, ak teda za navigáciu nechceme platiť.

Bezplatné navigácie

Map Factor

Keď nechcete za navigáciu platiť, tak určite zvoľte Map Factor. Bezplatne si stiahnete mapy, zapnete GPS a hor sa do cestovania. Navigácia používa OpenStreetsMap a zobrazenie cesty je možné v 2D ako aj v 3D. Mapy sú rovnako aktualizované raz za mesiac ako pri Sygic navigácii.

Jedinou nevýhodou môžu byť otvorené mapy, ktoré aplikácia používa (menšia nepresnosť), do cieľa sa však vždy dostanete. Ale vieme si do aplikácie nainštalovať TomTom mapy. Tie obsahujú napríklad možnosti ako radenie do jazdných pruhov, modré diaľničné tabule alebo presnejší výpočet trasy.

Mňa osobne táto navigácia nikdy nesklamala, keďže ju používam nejaký ten piatok a prešiel som s ňou nejednu susednú krajinu, dokonca bez spomínaných TomTom máp.

Funkcie a výhody navigácie Map Factor:

 • Intuitívna hlasová navigácia v rôznych jazykoch,
 • Plánovanie trasy od domu k domu,
 • 2D / 3D mód,
 • Zvukové varovanie pri priblížení k radaru,
 • Pridajte si obľúbené miesta a trasy,
 • Navigácia pre osobné a nákladné autá, cyklistov aj peších
 • Zakázanie ulíc – zablokovanie určitých ulíc pre výpočet trasy,
 • Vzdialené príkazy – napr. Je možné na diaľku zaslať nový cieľ alebo textovú správu priamo do navigácie.

Na stiahnutie tu.

Waze

Síce na fungovanie potrebuje mobilné dáta, no v tomto prípade nie je na škodu pár kilobajtov oželieť. Okrem klasického zvolenia trasy spôsobom štart – cieľ dokáže upozorniť na policajné hliadky, zápchy, prípadne nehody a kolóny.

Všetky okolnosti sú hlásené užívateľmi v reálnom čase,  ostatní tak majú vždy aktuálne informácie o dianí na cestách. Šikovné, no nie? Preto ak je niekde policajná hliadka, obmedzenie, nehoda, viem sa jej jednoducho vyhnúť. A keď je niekde väčšia zápcha alebo hodinová kolóna, automaticky sa zmení trasa. Waze berie ohľad aj na výdrž batérie. Ak dlho nezaznamená pohyb, automaticky sa vypne.

Výhody a funkcie navigácie Waze:

 • Odoslanie času a informácií o trase tomu, s kým mám stretnutie
 • Naučí sa najčastejšie ciele, časy odchodu do nich ako aj preferované trasy
 • Nájde najlacnejšiu čerpaciu stanicu na ceste
 • Pridajte priateľov z Facebooku a synchronizujte Kontakty
 • Pozrite si ETA priateľov, s ktorými smerujete do rovnakého cieľa
 • Navigácia na udalosti z Facebooku alebo Kalendára na jeden dotyk
 • Získavajte body za informačné príspevky na postup nahor v rebríčku komunity

Na stiahnutie tu.

Google Maps

Aplikáciu Mapy má už takmer každý automaticky v telefóne. A preto sa minulý rok spoločnosť Google rozhodla spraviť navigáciu aj cez túto aplikáciu.

Okrem toho, že pracuje bez internetového pripojenia (mobilná sieť), tak umožní aj vyhľadávať rôzne miesta, napríklad pamiatky v okolí a informácie o nich. Prípadne, ak hľadáte v okolí najbližší obchod, navigácia vám, okrem polohy, prezradí aj otváracie hodiny, kontaktné údaje a prípadné recenzie.

Aby ste sa však s Google Maps niekam dostali, treba si mapu danej oblasti stiahnuť.

Výhodou je Google maps je, že samotná aplikácia sa po strate internetového pripojenia sama prepne do offline režimu. Pri testovaní som ani nezistil, že som prešiel do oblasti mimo dosahu siete. Keď sa sieť obnoví, aktivuje sa online režim. Vďaka nemu vidíte dodatočné informácie, ako napríklad dopravnú situáciu. Mapy si však radšej sťahujte cez wifi sieť, keďže ide o veľký objem dát.

Výhody aplikácie Google Maps:

 • Nie je potrebný prístup na internet,
 • Dodatočné a hlavne užitočné informácie o miestach (spomínaný obchod),
 • Aj v offline režime sa zobrazuje približný čas a dĺžka trasy,

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Napíšte nám, kedy vás internet v mobile zachránil a vyhrajte služby O2 za polovicu

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové