Paraglajdista či študenti, čo sa „zdržali v škole“. Takýchto ľudí stretnete čakajúc na prvý a posledný vlak

Hlavná stanica zavčas ráno a neskoro v noci sú dva odlišné svety. Boli sme ich zdokumentovať s telefónom Huawei P9 Lite.

Išli sme zdokumetovať a porozprávať sa s ľudmi z prvého a posledného vlaku. Do týchto podmienok sme sa vybavili telefónom Huawei P9 Lite.

 

Ľudia, ktorí cestujú prvým vlakom

Je štvrť na štyri ráno, teplota mierne prekročila päť stupňov nad nulou a všetci pravdepodobne čakajú na prvý vlak. Všetci v zime vonku, pretože do budovy sa ešte polhodinu nedá dostať. „Uzávera stanice. V čase od 0:00 do 3:45 je stanica uzatvorená!“ prívetivo sa prihovára oznam na vchodových dverách.

Pred stanicou sa háda skupina ľudí, obďaleč potichu sedia dve ženy a okolo nich sa prechádza ktosi v kapucni.

Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica

Pristupujem k mužovi s kapucňou, potom si sadám k fajčiarovi a vyspovedám aj trojicu mladíkov, ktorí mi skákali do záberov. Úlohou je zistiť, kam cestujú a či chodia na ranný vlak pravidelne.

Jedni mali za sebou ťažkú noc, ďalším sa od únavy zatvárajú oči uprostred vety a iní vyzerajú, že deň ešte len začína. Jedno však majú spoločné – každý sa chce rozprávať.

Lukáš, Tiffany a Zdenka
Z veselej trojice cestoval len Lukáš. Vlakom išiel do Pezinka, kde prestúpil na autobus a pokračoval do Modry. Cestuje takto pravidelne, niekedy aj s dvojicou dievčat. Často totiž pracujú do noci, predovšetkým v piatky a soboty. On predáva tričká kapely Smola a hrušky, Tiffany je ich kuchárka a Zdenka vokalistka. Prvým vlakom zvyknú cestovať z rôznych miest Slovenska.

 

Tomáš
Nešiel síce prvým možným vlakom, ale nemal kde byť, tak sa prišiel zohriať na stanicu. Bolo to pre neho prvýkrát, preto netušil, že budova bude zatvorená. A tak čakal, kým otvoria a kým mu o 4:44 pôjde vlak do Pustých Úľan.

 

Matúš
Matúš išiel z “katedrovice” žurnalistiky. Cestoval do Ivanky pri Dunaji, kde má internát. Nebola to pre neho prvá cesta ranným vlakom, občas sa zvykne „zdržať“. Tentokrát sa rozhodol písať článok, pretože už párkrát sa mu podarilo zaspať a nevystúpiť na svojej zastávke.

 

Miro
Miro je tiež denný študent žurnalistiky a prvým ranným vlakom cestoval do Malaciek prvýkrát. Nebyť beánií, tento zážitok by nemal. A nebyť práce na ďalší deň, išiel by ešte neskôr. Častejšie ako ranným vlakom však zvykne chodiť posledným o 23:16. Predovšetkým vtedy, keď sa mu podarí v škole „zostať dlhšie“.

 

Beáta a Anna
Aj pre Beátu a Annu bola cesta prvým ranným vlakom premiéra. Jedna išla do Trnavy, druhá na Oravu. V Bratislave boli oslavovať kamarátkine narodeniny. Mali chuť na kávu a chceli sa ísť zohriať do non-stopky, nič také však nenašli. A tak sedeli, mrzli a kamarátke posielali selfie.

 

Martin
Prvým vlakom cestuje pravidelne. Občas úmyselne a občas vtedy, keď nestihne posledný. Ušiel mu už viackrát, preto musel čakať do 4:11. Vlakom chodí každý druhý deň z Piešťan do Bratislavy, odtiaľ autom do práce do Viedne.

Večerná cesta späť mu neprekáža, za horšie považuje, že stanica vtedy nie je otvorená. Aj teraz mal chuť na kávu, namiesto toho len objímal minerálku.

 

Ľudia, ktorí cestujú posledným vlakom

Prísť na stanicu večer o jedenástej je ako ocitnúť sa v klube na party. Zažijete všetko.

Spiaceho muža v nelichotivom stave, syčiaci zvuk otvárajúcich sa plechoviek aj mladíka, ktorý si mýli stroj na minerálky s hracím automatom a keď náhodou nevyhrá, tak hodí peniaze kamsi voľne okolo seba a odíde.

Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica
stanica
paraglajdisti
Hlavná stanica
Hlavná stanica
Hlavná stanica

Peniaze sa ešte ani nestihnú dokotúľať a už ich zbiera postávajúca skupinka chalanov, ktorí krátko predtým dopíjali posledné kvapky kávy z plastového pohára. A vypili by ich všetky, keby do nich nevrazilo ponáhľajúce sa dievča. Okrem nej utekalo na vlak množstvo ďalších ľudí.

Práve beh je spolu s nechuťou na rozhovory spoločným znakom väčšiny osôb, ktoré cestujú posledným vlakom.

Dano
Posledným vlakom o 23:45 chodeva dosť často, pretože do Bratislavy dochádza do práce. Cestuje zhruba päťkrát do týždňa, a keď mu vyjde poobedná smena, tak končí o desiatej. Do Malaciek tak odchádza až večer. Nebaví ho to, ale nič iné mu vraj neostáva.

 

Bez mena
Na meno som sa zabudol spýtať, no k ceste do Prešova sme sa dostali hneď. Ponáhľal sa za malou sestrou, ktorá mala narodeniny. Cesta posledným vlakom bola pre neho výnimka, väčšinou chodí okolo piatej. Vtedy sa zvykne hrať na počítači, teraz cestu plánoval využiť na spánok.

 

Matúš
Matúš prišiel na Slovensko po dlhej dobe v zahraničí. V Bratislave bol pozrieť kamarátku, preto to vyšlo na posledný vlak. Bežne však chodí do Trnavy počas dňa.

 

Miška
Cesta nočným vlakom bola pre ňu premiéra. Na ďalší deň o deviatej ráno ju v Košiciach čakalo pracovné stretnutie, tak išla deň vopred. Za normálnych okolností sa presúva vlakom počas dňa, preto bola celkom zvedavá, čo sa bude diať v noci a či vôbec niečo.

 

Tomáš
Vlakom cestuje pravidelne do Žiaru, avšak posledným len málokedy. Väčšinou iba vtedy, keď nestihne vlak cez deň, čo sa stalo aj tentokrát. Má v pláne čítať si knihu a nastaví si aj budík, ak by náhodou zaspal.

 

Martin
Martin pracuje vo Švajčiarsku, no domov do Banskej Bystrice prišiel z Indie. Bol tam na expedícii lietať. Robí paragliding a tento rok boli vo výške 4 200 m n. m. Strávili tam štyri dni v búde, ktorú postavili pastieri z kameňov.

Zo stanice má ako jediný celkom odlišnú fotku, pretože dvíhať 35-kilový batoh sa mu celkom nechcelo.

 

Fotené Huawei P9 Lite

Keďže toto bol prvý telefón s veľkým displejom, s ktorým som fotil, celkom som si to vychutnával. Dobre sa vďaka tomu komponovali zábery a poslúchalo aj ostrenie. Čakal som, že výsledok bude dobrý len na obrazovke telefónu, ale fotografie majú dostatočnú kvalitu aj v počítači. Môže byť.

Mário Šmýkal je reportér na voľnej nohe zameriavajúci sa na príbehy ľudí. Čím nebežnejšie, tým lepšie. Snaží sa objavovať nové témy, napríklad o trojnásobnom pokuse o samovraždu, z operácie lebečnej kosti alebo o tom, ako podáva ruku človek bez rúk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Keramika na Slovensku stále žije. Toto sú výtvory slovenských umelcov

Predstavujeme vám tvorbu talentovaných slovenských keramikárov.

Zub času sa do nej príliš nezahryzne. Keramika, ak sa nerozbije, pretrvá v nezmenej podobe generácie. Nielen toto je dôvod, prečo sa k nej ľudia neustále vracajú. V rámci seriálu Poctivé produkty spolu s O2 mapujeme firmy a jednotlivcov, ktorí tvoria zaujímavé a prospešné veci.

Boli sme sa pozrieť za slovenskými keramikármi, ktorých poctivé výrobky sa síce líšia, spája ich ale vzťah k ich práci, k remeslu.

Lucia Kováčiková

Keramika ju lákala už na strednej škole, dostala sa k nej až na VŠVU v Bratislave. Hlavným materiálom jej výroby je porcelán a témou sú príbehy, ktoré ju denno-denne obklopujú.

Keramika bola a aj je pre mňa veľmi čarovným materiálom. Za nápadmi nechodím, tie chodia za mnou. Každopádne sú veci a ľudia, ktorí ma inšpirujú.

umelkyňa
umelkyňa
umelkyňa
keramika
keramika
keramika
keramika

Rada siaham po témach a príbehoch, ktoré sa ma momentálne dotýkajú. Často je to láska, detstvo, vzťahy, ale aj príroda a geometria. Príbehy dopovedám rôznou symbolikou. Experimentujem, hrám sa, pracujem s farbami,…

Moje keramické sny sú celkom jednoduché. Aby som stihla všetko, čo mám vymyslené a naplánované a ešte jeden taký utopický – urobiť životku koňa v porceláne.

Jakub Liška – Modranska

Pochádza z regiónu, kde netreba chodiť ďaleko za remeslom a na ňom sa to obzvlášť podpísalo. K tradičným motívom Jakub so svojou Modranskou pristupuje tvorivo a hravo.

Tak ako v iných rodinách aj mňa priviedol k remeslu otec. Vyučený hrnčiar a figurálny keramikár vybudoval dielňu, do ktorej som sa narodil.

keramikár
keramika
keramika

Tradičná keramika pod Malými Karpatami je stále prítomná v živote ľudí. Inšpirácia sa tak dá čerpať aj zo šikovnosti starých majstrov. Určite ale pozorujem aj nové trendy v dizajne, v zahraničnej výrobe keramiky a vôbec všade okolo seba.

Na to, aby vznikli poctivé Modranska produkty, treba nápad a šikovných remeselníkov. Výrobky si vyrábame ručne a tradičnou hrnčiarskou technikou a ručnou majolikovou maľbou. Snažíme sa byť súčasný a moderný, ale zároveň vychádzame z tradície.

Markéta Nováková

Markéta momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave. Jej tvorba je typická svojou geometriou, aj keď v súčasnosti vďaka spolupráci s Mirou Podmanickou aj ona uletí k prírode, asymetrickým a organickým tvarom.

V dobe, kedy som rozhodovala o odbore môjho budúceho štúdia, som sa dostala do manufaktúry na výrobu keramiky v Kostelci nad Černými lesy a v tej chvíli to začalo dávať zmysel. Zrazu som vedela, že toto je presne to, čo chcem v živote robiť.

keramika
keramika
keramika
keramika
keramika
keramika

Autori foto/spolupráce: Peter Ančic/Orgovánové vázy, spolupráca s Mirou Podmanickou (2);  Jakub Gulyás (3); Peter Ančic/Bio-vázy 0-5, spolupráca s Mirou Podmanickou (6)

V mojom rukopise nájdete geometrické tvaroslovie, presný exaktný tvar vychádzajúci z geometrickej hry kriviek a liniek. Pri budovaní tvaru vychádzam z prieniku geometrických telies alebo z prechodu jedného tvaru do druhého.

Tvorím predovšetkým z porcelánu. Je to materiál, ktorý ma okúzlil už pri prvom stretnutí. Pomocným a neodmysliteľným materiálom potrebným k výrobe je sadra. Väčšina vecí totiž vzniká technikou liatia do sadrových foriem.

Inšpiruje ma všetko, čo ma obklopuje – príroda, krajina, stavby a výtvory ľudí alebo len príbehy a zážitky všedného dňa. Nestáva sa, že by som nemala inšpiráciu, pretože jeden nápad rodí ďalší. Takže asi najväčšou mojou inšpiráciou je práca samotná, proces realizácie.

Simona Janišová a Linda Viková – si.li.

Simona s Lindou v spoločnom ateliéri pracujú individuálne, ale aj ako kreatívne duo si.li.. Vlastnými rukami tvoria keramiku, pre ktorú je typický hravý detail spojený s minimalistickým a funkčným dizajnom.

umelkyne
dielňa

Autor foto: Dušan Kochol (1)

Simona Janišová

Keramika je pre mňa jedným z najkrajších prírodných materiálov, ktorého možnosti sú nevyčerpateľné.

keramika
keramika
keramika
keramika

Nestarne – aj po desiatkach rokov si zachováva svoje estetické aj funkčné vlastnosti. Ak sa nerozbije.

Linda Viková

Keramiku nevytváram do vitrínky, ale na každodenné použitie. Tvorím hlavne pre ženy a zaoberám sa každodennosťou – slastnou či tristnou. Do každého výrobku ale vkladám čo najviac praktických možností využitia. Zároveň vytváram všetko sama ručne len vo veľmi malých sériach. Vďaka tomu je každý môj produkt poctivý originál.

keramika
keramika
keramika

Keramiku som si vybrala a zamilovala pre všetky jej možnosti a rôznorodosť materiálov a výrobného procesu. Ide o prírodný materiál, ktorého výroba a využitie je v dnešnej dobe ekologické a chráni životné prostredie.

Andrej Frič – Frikou

Pod značkou Frikou vzniká nová, neopozeraná a z časti provokujúca keramika. Pri zrode každého výrobku stojí Andrej Frič – umelec s veľmi svojskými predstavami. A také sú aj jeho produkty.

Nie vždy sa s remeslom človek narodí, občas ho k nemu privedie náhoda. Mal som možnosť si to na vysokej škole vyskúšať a chytilo ma to. Kúpil som si grafický lis a hneď po škole aj keramickú pec.

keramika
keramika
keramika
keramika
keramika
TV
keramika
keramika

Nie som teda klasický keramikár a práve to považujem za svoju výhodu. Nerozmýšľam dopredu, ako by sa čo malo a nemalo. Rád hľadám nové veci a ešte radšej prekvapujem a provokujem. A nakoniec, baví ma skrátka pracovať s hlinou. Je to terapia.

Dôležitá je pre mňa autentickosť a originalita. To je moje prvé kritérium. V celej mojej tvorbe sa prelína istá bizarnosť až surrealizmus a často dostávam otázku: Čo to je? To je tajomstvo.

Michal Staško

Michal nie je typickým keramikárom. Je dizajnérom, ktorý z času na čas zabrdne aj do keramiky. Práve ona ho fascinuje od mala. Teraz sa k tejto technológii rád vracia, lebo verí, že bude znovu cenená a obdivovaná, hlavne pre svoju tradičnosť. Keramickým produktom dáva iný, modernejší dizajn.

Pre moje výrobky/dizajny je typický príbeh, ktorý nepozná každý, ale rád ho všetkým sprostredkujem. Je to pre mňa ideová línia a na nej staviam celkový návrh produktu.

Tuli kino
pec
keramika

Vo mojom keramickom portfóliu mám nový koncept tradičnej Modranskej keramiky – NaMáČaNú keramiku. Od tej klasickej sa líši inými motívmi. Krčahy, taniere či hrnčeky akoby boli namáčané v tradičnej modrej farbe.

S keramikou sa dá pracovať na viacerých frontoch. Dôkazom sú keramické krbové kachle, ktoré sú súčasťou aj mojich ďalších keramických snov.

Inšpirácia je všade naokolo, treba sa len naladiť na danú tému a sústrediť sa. Potom to príde. Alebo niekedy aj nepríde.


Lifetech: Čo je nové