Hľadáte spoľahlivý telefón s pekným dizajnom? Sony Xperia XA1 môžete teraz získať so slúchadlami zadarmo

S nezvyčajným dizajnom, nezvyčajne kvalitnými fotografiami a slúchadlami zadarmo si vás získal už teraz.

Ovládanie jednou rukou

Unibody dizajn značky Sony prináša práve veľké okraje na spodku aj vrchu zariadenia. Kombinácia plastu a kovu po okrajoch je vizuálne veľmi solídna a ťažko tu niečo vytknúť. Aj keď je dizajn tohto telefónu v dnešnej dobe skôr výnimkou oproti trendom, zistíte, že to vôbec nie je nevýhoda. Smartfón je dostatočne úzky na to, aby ste ho kedykoľvek mohli ovládať jednou rukou a vôbec nepôsobí ťažkopádne. Všetko sledujete na 5-palcovom displeji s rozlíšením 1 280 x 720.

Bezproblémový výkon

Smartfón ponúka viac ako dostatočný výkon vo svojej triede, čo pre vás znamená plynulý chod aplikácií a bezproblémové využívanie. Vďačí za to 3 GB RAM operačnej pamäte a 8-jadrovému procesoru, pričom pre aplikácie či fotky máte k dispozícii 32 GB vnútornej pamäte. K plynulému chodu prispieva aj Android 7.0 Nougat takmer v čistej forme, len s minimálnou nadstavbou od výrobcu, čo tiež šetrí pamäť.

Širokouhlý predný fotoaparát

Sony je známe svojím pôsobením na poli fotografie a tieto skúsenosti úspešne prenáša aj do sveta smartfónov. Výsledkom je fotoaparát s 23 MPx snímačom Exmor RS a svetelnosťou f/2.0, ktorý vám poskytne jedny z najlepších záberov vo svojej triede. Nezaostáva ani predný fotoaparát a rozlíšením 8 MPx a širokouhlým objektívom, vďaka ktorému sa toho do záberu zmestí viac.

Batéria a konektivita

Výdržou síce XA1 s 2 300 mAh neoslní, ale vďaka správnej optimalizácii softvéru vám zariadenie s prehľadom vydrží celý deň bežného používania. Nabíjanie zabezpečuje konektor USB typu C. Samozrejmosťou je Wi-Fi, Bluetooth, poteší ale aj NFC či možnosť rozšírenia pamäte microSD kartou s objemom do 256 GB.

A čo audio?

Tento telefón má aj čoraz zriedkavejší 3,5 mm jack pre vaše obľúbené slúchadlá, ktoré ale možno vôbec nepoužijete. K XA1 totiž automaticky dostanete výborné bezdrôtové slúchadlá Sony SBH60. S telefónom ich vďaka NFC spárujete v priebehu pár sekúnd a môžete si začať užívať hudbu prenášanú cez Bluetooth. Poslúžia vám nielen na výborný zážitok z hudby, ale jedným tlačidlom uľahčia aj zdvihnutie hovoru.

Ak hľadáte zariadenie, ktoré vám poslúži po všetkých stránkach a k tomu dodá výborné fotografie a kvalitný bezdrôtový zvuk, Sony Xperia XA1 si zaslúži vašu pozornosť.

Chcete telefón Sony Xperia XA1 a k nemu slúchadlá zadarmo? Navštívte niektorú z predajní O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Veľký sprievodca vianočnými nákupmi

Výber vianočných darčekov pre blízkych môže dať poriadne zabrať. Zostavili sme preto praktické zoznamy s nápadmi, v ktorých nájdete niečo naozaj pre každého.

Ste zúfalí z hľadania vianočných darčekov? Potom ste na správnom mieste.

Pripravili sme pre vás kompletného sprievodcu vianočným nakupovaním. Nájdete tu tipy na darčeky pre každého člena rodiny: niečo pre akčných mužov, ale aj nežné dámy, vášnivých hráčov aj kreatívne duše. Všetky darčeky tak tento rok môžete vďaka našim tipom vyriešiť niekoľkými kliknutiami online a horúčkovité nakupovanie v nákupných centrách prenechajte iným.

Prajeme príjemné nakupovanie a sviatky plné pokoja a najmä pohody.

Najzaujímavejšie smartfóny týchto Vianoc

Poprosili sme našich O2 Guruov, aby pre vás pod stromček vybrali smartfóny, s ktorými doma určite zabodujete. Či už hľadáte vlajkovú loď, nerozbitného pracanta s nekonečnou výdržou batérie, alebo dokonalý selfie prístroj, v našej ponuke si určite nájdete svojho favorita.

Čítajte viac >

6 darčekov, ktoré vás nebudú stáť takmer nič

Foto: Shutterstock

Ak nechcete, aby darček od vás skončil na jednej kope s ostatnými, ale naopak, zaujal a potešil, neivestujte doňho veľa peňazí, investujte váš čas, tvorivosť a kúsok seba. Stačí málo, aby ste svojím najbližším urobili počas Vianoc radosť.

Čítajte viac >

Vybavte všetko naraz: Darčeky pre celú rodinu

Foto: Wesley Tingey, Unsplash

Najkrajšie darčeky sú tie, ktoré si užijete spolu so svojimi blízkymi a rodinou. Kamera na rodinné výlety, kávovar, čo deťom pripraví aj chutnú čokoládu a ďalšie tipy na rodinné dary, ktoré pri kúpe akéhokoľvek paušálu od O2 môžete mať na začiatok iba za 2 €.

Čítajte viac >

Niečo pre kreatívneho nadšenca

Foto: Joanna Kosinska, Unsplash

Aj vy máte blízkych, ktorým sa ťažko zháňajú vianočné darčeky? Ak radi počúvajú hudbu, milujú fotografovanie alebo chcú natáčať svoje zážitky v extrémnych podmienkach, máme tu zopár tipov, ako ich potešiť.

Čítajte viac >

Máte doma dobrodruha? Podarujte mu niektorý z týchto darčekov

Foto: Iler Stoe, Unsplash

Ak máte vo svojom okolí akčného dobrodruha, tu je niekoľko tipov, ktorými ho môžete potešiť: akčná kamera, športové hodinky, mobil do drsných podmienok, slúchadlá na cestovanie a kamera na nádherné horské výhľady.

Čítajte viac >

6 tipov na darčeky pre vášnivého hráča

Foto: Andrew Neel, Unsplash

Máte doma milovníka hier? Pripravili sme pre vás tipy na darčeky, ktorými mu zaručene urobíte radosť. Od Playstation 4 až po robota z hviezdnej ságy Star Wars.

Čítajte viac >

Najlepšie smart hodinky pre športovcov

Foto: Pexels

Pre vášnivého športovca sú smart hodinky skvelým darčekom. Sú náhradou za osobného trénera, ktorý svojmu nositeľovi poskytne motiváciu a osobný tréningový plán. Vybrali sme pre vás zoznam tých najlepších na trhu.

Čítajte viac >

Tipy na vianočné tapety, hry a appky pre Android

Foto: Picjumbo

Ak sa vám vianočnej nálady stále máli, urobte si Vianoce aj vo svojom smartfóne.

Čítajte viac >

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac