O dáta, ktoré nie sú zálohované, prídete. Je to len otázka času

Najčastejšie z telefónov miznú kontakty. Ako sa tomu vyhnúť?

„Ahojte, prosím vás mohli by ste mi poslať telefónne čísla ? Všetky kontakty sa mi vymazali.“ Jedného príjemného večera stráveného na Facebooku upútal moju pozornosť práve tento zúfalý status.

Ďalšia obeť. Strata kontaktov je obzvlášť nepríjemná, a ani tento pokus nebol veľmi úspešný v jej náprave. V duchu sa mi vybavili 3 základné pravidlá, ktorými sa treba riadiť ak o dáta nechceme prísť:

1. Zálohovať
2. Zálohovať
3. Zálohovať

Kedysi bola záloha kontaktov pracná záležitosť s obmedzenými možnosťami. Dnes je možností veľa a niektoré sú doslova záležitosťou na pár minút. Aké jednoduché to môže byť s najpoužívanejším  operačným systémom u nás – Androidom? Ukážeme si to na dvoch možnostiach automaticky prítomných v každom zariadení s týmto systémom.

Záloha vo forme súboru

Stačí si vybrať v menu aplikácie Kontakty možnosť exportovať kontakty. Následne dostaneme na výber odkiaľ a kam chceme kontakty exportovať. Tento import nám vytvorí súbor s kontaktmi. Máme teda súbor a čaká nás teraz to hlavné – kam s ním?

Ak ste nezvolili uloženie priamo do počítača (USB úložisko – stačí mať v čase exportu prepojený počítač a telefón vhodným káblom), odporúčam ho tam skopírovať. Poslúži ale aj USB kľúč, cloud, prípadne aj retro štýl vo forme CD. Najväčší hipsteri môžu použiť aj diskety, súbor má len malý objem. Záloha je hotová.

zálohovanie kontaktov

+ rozhodujete sami o tom, kde budú kontakty uložené

+ veľa možností zálohy

– zálohu treba aktualizovať, keďže nové kontakty sú vždy mimo už vytvorenej zálohy

Záloha vo forme synchronizácie G-mail účtu

Pri novších telefónoch s Androidom vo verzii 5.0 a viac stačí  pohľadať v nastaveniach vášho telefónu položku Účty, tu zvoliť účet Google a už len zaškrtnúť synchronizovať s Google účtom. Pri nových kontaktoch stačí zvoliť ako miesto uloženia Google účet. Týmto spôsobom už pri vytvorení nového kontaktu zabezpečíte, že oň neprídete.  Áno, to je všetko

Pri telefónoch s Androidom vo verzii nižšej ako 5.0 nám pribudne jeden krok. Pôvodné kontakty, ktoré ste si vytvorili pred synchronizáciou, treba najskôr na Google účet presunúť. Túto možnosť nájdeme v rovnakom menu ako export kontaktov vyššie kroku.

synchronizácie G-mail účtu

+ jednoduché a rýchle, či už záloha kontaktov, alebo ich obnova

+ kontakty je možné ukladať priamo na Google účet a tým sú automaticky zálohované

– záloha je len na Google účte

– pre použitie zálohy potrebujete internetové pripojenie

Najčastejšie problémy

Niekedy sa môže stať, že k uloženiu kontaktu na Google účet nedôjde. Kontakty môžeme v tomto prípade pridať do Google účtu iným spôsobom. Stačí nám k tomu súbor, ktorý sme si spomínali v úvode. Potom už len otvoriť kontakty nášho Google účtu na webe a zvoliť možnosť Importovať súbor CSV alebo vCard. Následne len vyberieme spomínaný súbor. Na tomto mieste si môžeme aj skontrolovať, či sa kontakty správne uložili a aj ich priamo upravovať.

najčastejšie problémy

Tiež sa môže stať, že sa nezálohujú a ani neexportujú kontakty uložené na SIM karte. Riešenie spočíva v tom, že ich predtým zo SIM karty importujeme do telefónu. Túto možnosť nájdeme opäť v menu aplikácie Kontakty.

Ak mi na zálohe naozaj záleží

Tri základné pravidlá sme si uviedli na začiatku a jedným ďalším môžeme skončiť. Znie 3-2-1. S týmto pravidlom sa pravdepodobnosť, že o kontakty prídete, pohybuje na úrovni výhry v lotérii. Opäť to nie je nič zložité. Stačia:

3 kópie kontaktov
2 rôzne formy úložiska (cloudové úložisko, PC, USB kľúč, externý disk)
1 kópia uložená mimo miesta, kde sa bežne zdržujete

A ešte rada z praxe na záver. Prosím, naozaj nepoužívajte len SIM kartu pre držanie kontaktov. Tento malý kúsok plastu si nezaslúži niesť také bremeno zodpovednosti.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Na čo sa v obchode opýtať pri výbere čelovej lampy

So správnou čelovkou sa tmy nemusíte obávať. Skoro ráno alebo neskoro večer, behať môžete, kedykoľvek budete chcieť.

Nočný beh je skvelé dobrodružstvo. Avšak môže sa ľahko zmeniť na menej príjemný zážitok, v niektorých prípadoch až nebezpečný. Prvým dôležitým momentom, ktorý o tom rozhoduje ešte predtým, než vybehnete, je výber správnej čelovej lampy podľa vašich potrieb.

Čelovky dnes nájdete v supermaketoch, môžete si ich objednať cez internet alebo vyskúšať a nechať si poradiť v špecializovaných športových či outdoorových predajniach.

Pri výbere tej správne je niekoľko faktorov, na ktoré by ste mali dávať pozor, porovnávať možnosti jednotlivých modelov. My sa dnes zameriame na jednoduché vysvetlenie, na čo sa zamerať, ktoré funkcie a paramatre musí dobrá bežecká čelovka spĺňať.

Dosvit

Veľmi jednoduchá metrika, ktorá znamená, ako ďaleko budete vidieť. Minimum je 20 metrov, pri najnáročnejších režimoch je to cez 100 metrov. Líši sa tiež šírka svetla, vidieť tak môžete kratšiu vzdialenosť, ale širší horizont.

Doba svietenia

Momentálne dostupné čelovký ponúkajú viacero režimov, v ktorých môžu fungovať. Od toho sa automaticky odvíja aj doba, počas ktorej dokáže svietiť. Aj tie najvýkonnejšie režimy však zabezpečia svetlo na minimálne 5 až 6 hodín, pri tých jednoduchších sa môžete dostať k 20 hodinám.

Autor: Oskar Karlin

Režimy svietenia

Základné čelovky ponúkajú jeden všeobecný režim. Pri drahších modeloch existuje možnosť naprogramovať si vlastný režim, ktorý si do čelovky nahráte cez pripojenie k počítaču. Môžete si zvoliť, ako ďaleko a silno budete svietiť, prípadne ako veľmi sa vám zmenší lúč, keď prejdete do svetlejšieho prostredia.

Reactive lightning

Technológia, ktorá dokáže šetriť výdrž tým, že prispôsobuje intenzitu svietenia v reálnom čase, podľa aktuálnych svetelných podmienok. Ak teda vyjdete z tmy do svetla, napríklad na osvetlenú ulicu, automaticky sa intenzita zníži a naopak.

Nabíjanie

Stále nájdete na trhu čelovky, ktoré majú v sebe klasické alkalické AA alebo AAA batérie, avšak prevládajú už tie, ktoré sa dobíjajú priamo zo zdroja cez USB kábel.

Využite Extra zľavu, zaregistrujte sa na MoonRun a môžete svoju čelovku otestovať priamo v akcii.

Váha

Od 50 g až po niekoľko stoviek. V základných modeloch sa väčšinou čelovky pohybujú pod sto gramov, ak však potrebujete externú batériu, musíte počítať s väčšou hmotnosťou.

Cena

Samozrejme, veľmi dôležitým faktorom výberu čelovky je aj cena. Tá začína niekde pri 10 €, za ktoré nájdete základné modely, až po modely, ktorých cena stúpa ďaleko za 100 €. Započítať do potrebných nákladov môžete aj náhradnú batériu.

Ponuka je naozaj široká a je len na vás, aby ste si správne určili, aká čelovka je pre vás tá správna. Každopádne odporúčame, aby ste ju nosili, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že si predĺžite výlet a práve čelovka vám môže pomôcť, aby ste domov trafili a pribehli pokojne.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové