„Ahojte, prosím vás mohli by ste mi poslať telefónne čísla ? Všetky kontakty sa mi vymazali.“ Jedného príjemného večera stráveného na Facebooku upútal moju pozornosť práve tento zúfalý status.
Ďalšia obeť. Strata kontaktov je obzvlášť nepríjemná, a ani tento pokus nebol veľmi úspešný v jej náprave. V duchu sa mi vybavili 3 základné pravidlá, ktorými sa treba riadiť ak o dáta nechceme prísť:
1. Zálohovať
2. Zálohovať
3. Zálohovať
Kedysi bola záloha kontaktov pracná záležitosť s obmedzenými možnosťami. Dnes je možností veľa a niektoré sú doslova záležitosťou na pár minút. Aké jednoduché to môže byť s najpoužívanejším operačným systémom u nás – Androidom? Ukážeme si to na dvoch možnostiach automaticky prítomných v každom zariadení s týmto systémom.
Záloha vo forme súboru
Stačí si vybrať v menu aplikácie Kontakty možnosť exportovať kontakty. Následne dostaneme na výber odkiaľ a kam chceme kontakty exportovať. Tento import nám vytvorí súbor s kontaktmi. Máme teda súbor a čaká nás teraz to hlavné – kam s ním?
Ak ste nezvolili uloženie priamo do počítača (USB úložisko – stačí mať v čase exportu prepojený počítač a telefón vhodným káblom), odporúčam ho tam skopírovať. Poslúži ale aj USB kľúč, cloud, prípadne aj retro štýl vo forme CD. Najväčší hipsteri môžu použiť aj diskety, súbor má len malý objem. Záloha je hotová.
+ rozhodujete sami o tom, kde budú kontakty uložené
+ veľa možností zálohy
– zálohu treba aktualizovať, keďže nové kontakty sú vždy mimo už vytvorenej zálohy
Záloha vo forme synchronizácie G-mail účtu
Pri novších telefónoch s Androidom vo verzii 5.0 a viac stačí pohľadať v nastaveniach vášho telefónu položku Účty, tu zvoliť účet Google a už len zaškrtnúť synchronizovať s Google účtom. Pri nových kontaktoch stačí zvoliť ako miesto uloženia Google účet. Týmto spôsobom už pri vytvorení nového kontaktu zabezpečíte, že oň neprídete. Áno, to je všetko ☺
Pri telefónoch s Androidom vo verzii nižšej ako 5.0 nám pribudne jeden krok. Pôvodné kontakty, ktoré ste si vytvorili pred synchronizáciou, treba najskôr na Google účet presunúť. Túto možnosť nájdeme v rovnakom menu ako export kontaktov vyššie kroku.
+ jednoduché a rýchle, či už záloha kontaktov, alebo ich obnova
+ kontakty je možné ukladať priamo na Google účet a tým sú automaticky zálohované
– záloha je len na Google účte
– pre použitie zálohy potrebujete internetové pripojenie
Najčastejšie problémy
Niekedy sa môže stať, že k uloženiu kontaktu na Google účet nedôjde. Kontakty môžeme v tomto prípade pridať do Google účtu iným spôsobom. Stačí nám k tomu súbor, ktorý sme si spomínali v úvode. Potom už len otvoriť kontakty nášho Google účtu na webe a zvoliť možnosť Importovať súbor CSV alebo vCard. Následne len vyberieme spomínaný súbor. Na tomto mieste si môžeme aj skontrolovať, či sa kontakty správne uložili a aj ich priamo upravovať.
Tiež sa môže stať, že sa nezálohujú a ani neexportujú kontakty uložené na SIM karte. Riešenie spočíva v tom, že ich predtým zo SIM karty importujeme do telefónu. Túto možnosť nájdeme opäť v menu aplikácie Kontakty.
Ak mi na zálohe naozaj záleží
Tri základné pravidlá sme si uviedli na začiatku a jedným ďalším môžeme skončiť. Znie 3-2-1. S týmto pravidlom sa pravdepodobnosť, že o kontakty prídete, pohybuje na úrovni výhry v lotérii. Opäť to nie je nič zložité. Stačia:
3 kópie kontaktov
2 rôzne formy úložiska (cloudové úložisko, PC, USB kľúč, externý disk)
1 kópia uložená mimo miesta, kde sa bežne zdržujete
A ešte rada z praxe na záver. Prosím, naozaj nepoužívajte len SIM kartu pre držanie kontaktov. Tento malý kúsok plastu si nezaslúži niesť také bremeno zodpovednosti.