Viete, ako rozpoznať kybernetické útoky? Prečítajte si o praktikách, ktoré môžu ohroziť váš bankový účet

V štvrtej časti seriálu Ako mať smartfón v bezpečí, ktorý vznikol v spolupráci s ČSOB, vám poradíme, ako rozpoznať kyberútoky, vďaka čomu ochránite nielen svoj smartfón, ale najmä svoje financie.

Phishing a pharming patria k nebezpečným kybertaktikám, prostredníctvom ktorých sa dokážu útočníci dostať k vašim financiám a doslova „vybrakovať“ vaše účty. Aby ste sa im vyhli, stačí jediné – vedieť ich rozpoznať.

Phishing

Tento postup kyberpodvodníkov je podobný rybárčeniu. Názov tejto praktiky je odvodený od pojmu „password fishing“, čo v preklade z angličtiny znamená rybolov hesiel. Útočníci v tomto prípade rozposielajú e-maily na náhodné adresy a čakajú, kto sa na návnadu chytí.

Nepodceňte bezpečnosť svojho smartfónu ani svojho bankového účtu. Zistite viac o jednoduchom spôsobe, ako prispieť k ochrane svojich bankových účtov pred prípadným zneužitím.

Ak dostanete e-mail alebo SMS-ku, v ktorých vás vyzvú, aby ste im poslali svoje osobné údaje alebo údaje o svojej platobnej karte, nerobte to. Banka si od vás takýmto spôsobom nikdy nebude pýtať prihlasovacie údaje ani heslo do elektronického bankovníctva.

Cieľom phishingu je získať prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva a ich následné zneužitie.

V prípade, že si nie ste istý, či vám e-mail alebo SMS-ku poslala naozaj vaša banka, je vám kedykoľvek k dispozícii infolinka banky, kde vám pomôžu overiť, či s vami banka takýmto spôsobom komunikovala.

Na podobné typy správ nikdy nereagujte, na odkaz (linku) v nich neklikajte a radšej ich zmažte. Dobré je, ak o takejto aktivite informujete aj svoju banku.

Ako rozpoznáte podozrivú správu?

  • Obsahuje nespisovnú a chybnú slovenčinu.
  • Môže obsahovať odkaz (linku) na údajnú stránku vašej banky a výzvu na potvrdenie osobných bankových údajov.
  • E-mail alebo SMS-ka môžu vyzerať ako informácia o nerealizovanej platbe, výzva k aktualizácii bezpečnostných údajov alebo prieskum klientskej spokojnosti.

Pharming

Ide o metódu, prostredníctvom ktorej vás môžu podvodníci pripraviť o úspory na vašom účte v prípade, že používate internet banking. Niektoré internetové stránky sa totiž môžu „tváriť” ako internetová stránka vašej banky.

Umožňujú to špeciálne počítačové programy, ktoré vás presmerujú na stránky vyzerajúce ako stránka vašej banky. V skutočnosti však ide len o jej napodobeninu.

Po zadaní prihlasovacích údajov sa tak môžu neoprávnení užívatelia dostať do vášho internet bankingu pod vaším menom, ak nie je nastavené iné zabezpečenie, napríklad autorizačná SMS-ka alebo klientsky certifikát.

Ako rozpoznáte napodobeninu webstránky?

  • Stránka sa správa neštandardne, napríklad pýta údaje, ktoré bežne pri prihlasovaní nepotrebujete.
  • URL adresa nie je totožná s adresou vašej banky.

Aby ste takémuto útoku predišli, dbajte vždy na to, aby ste sa na ňu nepreklikávali priamo z výsledkov vami používaného internetového vyhľadávača.

Pri správe svojich financií buďte vždy opatrní. Nechajte si posielať e-maily o transakciách a pravidelne si kontrolujte svoj zostatok v aplikácii ČSOB SmartBanking.

K bezpečnosti vašich financií prispeje aj aplikácia ČSOB MobileControl, ktorú v týchto dňoch dostanete k účtu od ČSOB bezplatne a spolu s ním získate aj 35 % zľavu na bezpečnostné riešenia od spoločnosti ESET.

Pozrite si video, v ktorom vám viac o praktikách kyberpodvodníkov prezradí blogerka a IT novinárka Alžbeta „Harry“ Gavendová.

Viac informácií o aplikácii ČSOB MobileControl a ďalších bezpečnostných riešeniach od ČSOB, nájdete na www.csob.sk/chcem-to-vsetko.

ČSOB

Patrí medzi najväčšie univerzálne banky na slovenskom trhu. V jej portfóliu nechýbajú bežné účty, termínované vklady, spotrebné a hypotekárne úvery, kreditné karty, ako aj ďalšie produkty, napríklad životné a neživotné poistenia, podielové fondy, lízing a stavebné sporenie. ČSOB je členom Slovenskej bankovej asociácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stačí 1 klik a problém je na svete. Vyhnite sa týmto veciam a váš život online bude v bezpečí

V tretej časti seriálu Ako mať smartfón v bezpečí, ktorý vznikol v spolupráci s ČSOB, sme pre vás spísali jednoduché rady, vďaka ktorým predídete problémom s ukradnutými údajmi aj vírusmi.

„Gratulujeme, vyhrali ste, nainštalujte si túto aplikáciu…“ Ani k sebe domov si nepozývate ľudí, ktorých nepoznáte. Denne však mnohí z nás naivne otvoria dvere cudzím výzvam v e-mailoch, SMS-kách alebo na sociálnych sieťach.

Nepodceňte bezpečnosť svojho mobilného telefónu, neklikajte na všetko a stavte na overené a dôveryhodné obchody s aplikáciami. Zistite viac o jednoduchom spôsobe, ako prispieť k ochrane dát pred prípadným zneužitím.

Možno aj vy poznáte ľudí, ktorým z účtu zmizli peniaze. Ak nebudete obozretní pri inštalácii aplikácií alebo pri klikaní na rôzne falošné a nedôveryhodné odkazy, môže sa to stať aj vám.

Myslite na to, že akoukoľvek reakciou na neželanú poštu si do svojho smartfónu môžete stiahnuť aj škodlivý vírus, ktorého cieľom je krádež peňazí z vášho účtu.

Aby ste sa vyhli prípadným problémom, stačí dodržiavať napríklad tieto pravidlá:

1. Aplikácie a hry si inštalujte len z oficiálnych a overených úložísk a obchodov, akými sú Google Play alebo App Store.

2. Nikdy neklikajte na nedôveryhodné e-maily, SMS-ky alebo vyskakujúce reklamy o možných výhrach.

Informácie, ktoré sa k vám dostanú online, selektujte, buďte obozretní a neverte všetkému, čo vidíte. Hoci pôjde aj o výhru, ktorá by vám podľa reklamy vyskakujúcej na obrazovke, mala zmeniť život. Občas je jedinou ochranou tieto správy ignorovať a hlavne nešíriť ich ďalej.

A v neposlednom rade dbať na prevenciu. Skúste si napríklad do svojho smartfónu nainštalovať bezpečnostnú aplikáciu ČSOB MobileControl, ktorú v týchto dňoch získate od ČSOB bezplatne k akémukoľvek účtu.

Tá vám skontroluje povolenia inštalácií z neznámych zdrojov a tiež vám zobrazí aplikácie, ktoré majú prístup k vašim SMS-kám.

Ak sa napríklad rozhodnete pre založenie účtu ČSOB Extra Pohoda, dostanete k nemu bezplatne aj poistenie internetových rizík a rovnako získate zľavu na bezpečnostné riešenia od spoločnosti ESET.

Pozrite si video, v ktorom vám viac prezradí blogerka a IT novinárka Alžbeta „Harry“ Gavendová.

Viac informácií o aplikácii ČSOB MobileControl a ďalších bezpečnostných riešeniach od ČSOB, nájdete na www.csob.sk/chcem-to-vsetko.

ČSOB

Patrí medzi najväčšie univerzálne banky na slovenskom trhu. V jej portfóliu nechýbajú bežné účty, termínované vklady, spotrebné a hypotekárne úvery, kreditné karty, ako aj ďalšie produkty, napríklad životné a neživotné poistenia, podielové fondy, lízing a stavebné sporenie. ČSOB je členom Slovenskej bankovej asociácie.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac