10 miest, kde si môžete zadarmo nabrať liečivú vodu

Na Slovensku máme tisíce kyseliek, medokýšov či “vajcoviek”. Stačí poznať správne miesta a na stole máte vždy čistú a zdravú minerálku.

Vytekajú spod zeme, aby zahasili smäd a vzpružili unavené telo. Minerálne vody sú bohatstvom kraja, za ktoré nemusíte platiť ak sa rozhodnete na svojich výletoch navštíviť vrty, pramene a studničky. Tí, čo to k nim majú na skok, nikdy neodchádzajú bez plných bandasiek.

1. Baldovská

Kúpele s liečivými sírno-vápenatými prameňmi boli chýrne v celom Uhorsku nielen pre príjemnú atmosféru a nízke ceny, ale aj pre vysokú úspešnosť liečby. Dodnes je spomienkou na časy zašlej slávy voľne prístupný prameň, ktorý nájdete v obci Baldovce.

Táto kyselka má príjemnú, osviežujúcu chuť. Povráva sa, že i cholera bola na ľudí, ktorí ju pili prikrátka.

2. Brusnianka

Kto potrebuje pobádať do jedla, určite by sa mal zastaviť v Brusne. Voda z miestnych prameňov prebúdza hlad a pomáha tým, čo trpia dlhodobými zápalmi.

Kým budete zo štýlového kúpeľného pohárika usrkávať vodu, ktorá získala prvé ceny v súťažiach, oči si môžete popásať na krásach Slovenského Rudohoria.

3. Budiš

V širokom okolí je voda z Budišu známa svojou príjemnou chuťou, vďaka ktorej si vyslúžila čestné miesto na každom prestretom stole. Pomáha pri trávení, rozdýcha unavené pľúca a spomaľuje starnutie.

Blízke okolie Turčianskych Teplíc je také bohaté na prírodné pramene, že by ste museli mať smolu, aby sa vám niektorý z nich nepostavil do cesty.

4. Cígeľská

Slaná voda z prameňa v Cigeľke nie je na chuť o nič pôvabnejšia ako spustnutá obec, v ktorej sa nachádza. Už po pár dúškoch vám však okamžite zaženie pálenie záhy. Nie to je však jediný dôvod, prečo by ste sa mali za ňou vydať na spoznávací, adrenalínový výlet.

Lieči reumu, uvoľní dýchacie cesty a ak ju použijete pre zábaly tela, má úžasnú schopnosť obnoviť mladistvý vzhľad jeho pokožky.

5. Gemerka

Hoci je minerálna voda z prameňa pri Tornali priezračná, predsa v sebe ukrýva v najlepšom pomere vápnik a horčík. Upokojuje, uľaví srdcu, a ak vstupujete do veku, v ktorom začínajú rednúť kosti, vedzte, že práve v tejto vode je minerálov skutočne dosť.

I Mária Terézia sa o jej kvalitách mohla dočítať v podrobnej správe, ktorú pri mapovaní slovenských liečivých vôd spísal stoličný fyzikus v roku 1769.

6. Korytnica

Ak by sme hľadali živú vodu ktorá sa najväčšmi podobá tej z Karlových Varov, určite by to bola Korytnica neďaleko Liptovskej Osady. Sadrové, zemito-železnaté a uhličité vody tu už od 16. storočia dokazujú svoju liečivú silu.

Prospieva obzvlášť športovcom, ktorí vďaka nej dokážu po náročných tréningoch a výkonoch rýchlo regenerovať svoje telá.

7. Sulinka

S obľubou ju popíjala cisárovná Sisi, vyvážali ju do Sedmohradska i na Dalmáciu, na pltiach sa v súdkoch plavila až do poľských prístavov v pobaltí. Minerálna voda zo Sulína pri Starej Ľubovni je známa nielen cukrovkárom a ľuďom trpiacim na dnu, ale aj tým, ktorí chcú osviežiť svoju unavenú krv novými krvinkami.

Ak sa vyberiete na výlet, aby ste sa potešili krásami a históriou Ľubovnianskeho hradu, určite si túto vodu nenechajte ujsť.

8. Mitická

Príjemná atmosféra a pekné prostredie vás privítajú v Trenčianskych Miticiach, kde spod ťarchy vápencových a dolomitových skál Strážovskej hornatiny vyviera z vrtu chutná perlivá minerálka.

Ak vám sedí jej neutrálna chuť a predsa len by ste si ju radi vychutnali bez bubliniek, s istotou ju nájdete v neďalekej Mníchovej Lehote.

9. Salvator

Na pomedzí  Lipoviec a Šindliaru vyviera voda, ktorá sa chuťou a zložením nepodobá na žiadnu, ktorú si možno nabrať z dvoch desiatok blízkych okolitých prameňov. Nie každý vie, že kým sa dostane k ústiu prameňa, prechádza puklinami a krasovými dutinami okolitých dolomitov a vápencov.

Táto „jaskynná voda“ má svoju typickú chuť, vďaka ktorej ju vždy zaručene spoznáte.

10. Preskúmajte okolie

Slovenský kraj je nesmierne bohatý na kyselky, medokýše a „vajcovky“, ktoré si možno nabrať z prameňov a studničiek roztrúsených za každým mestom a dedinou. Napočítali by ste ich na tisíce a pri mnohých z nich by ste sa nedopátrali k žiadnemu menu, ani rozboru ich liečivých síl.

Ak si na mobile naťukáte GPS súradnice tých najbližších zo stránky mapa, môžete sa pustiť do pátrania.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tipy na víkendové výjazdy v okolí Popradu

Spravte si náučný a pritom oddychový program, ak ste práve pod Tatrami.

Víkend sa už nezadržateľne blíži a nuda je to posledné, čo by malo byť na programe. Prinášame vám niekoľko nápadov na aktívny, náučný, aj oddychový víkend. Je už len na vás, čo si vyberiete.

Lezecká stena v Tatranskej Lomnici

Populárna destinácia malých aj veľkých nadšencov lezenia po stenách. Predtým, než sa odhodláte na lezenie po skutočných skalách, môžete si to s pomocou inštruktorov (alebo sami) natrénovať tu.

Vyhliadková veža vo Východnej

Vyhliadková veža “Májka” vysoká 28 metrov je súčasťou prírodného amfiteátru vo Východnej, kde sa pravidelne koná folklórny známy folklórny festival. Z veže môžete vidieť krásnu panorámu Vysokých Tatier. V areáli sa nachádza aj expozícia drevených ľudových plastík.

Podtatranské múzeum

V Tatrách ste už určite boli, ale v Podtatranskom múzeu možno ešte nie. Múzeum je rozdelené do dvoch pobočiek, jednu nájdete v Poprade a druhú v Spišskej Sobote. Z dôvodov rekonštrukcie je hlavné múzeum v Poprade zatvorené, no to v Spišskej Sobote vás radi privítajú. Nájdete v ňom expozície dobových príbytkov a náradí, niečo o známych rodákoch z oboch miest a ich tvorbe alebo výstavu ozdobných malieb z kostolov.

Historická budova múzea v Poprade na Vajanského ulici stojí sama o sebe za pozornosť, no nateraz si ju môžete pozrieť len z vonku. No ani Spišská Sobota, ktorá je v súčasnosti mestskou časťou Popradu, v ničom nezaostáva. Jej zachovalé historické budovy sú zaradené na zoznam pamiatok UNESCO. Cestou do múzea si nezabudnite dať prechádzku po námestí a jeho okolí.

Podtatranské múzeum

Simulátor voľného pádu

Ak ste si vždy chceli vyskúšať skok padákom, no ešte ste naň nenabrali odvahu, môžete si to aspoň natrénovať v stredisku Adrop neďaleko Liptovského Mikuláša, čo z Popradu nie je zas tak ďaleko. Inštruktori vás vopred naučia, ako sa pri podmienkach v “tuneli” máte správať a vy si sami vyberiete, ako dlho v ňom chcete zostať. A potom môžete aspoň chvíľu pod dohľadom slobodne lietať!

Szczawnica, Niedzica Zamek (Poľsko)

Z malebnej obce Lesnica sa dá po upravenom chodníku prejsť peši alebo na bicykli krásnou prírodou popri Dunajci do poľského mestečka Szczawnica. Už od o polovice 19. storočia je obľúbenou turistickou destináciou.

Szczawnica je známe kúpeľné mesto, nachádzajú sa tu viaceré liečivé pramene. Oplatí sa prísť aj na dlhšie, poobdivovať miestnu prírodu, malebné horskú architektúru, ochutnať liečivú vodu, prípadne si zalyžovať.

Ďalšou zastávkou kúsok autom od Lesnice a Szczawnice môže byť stredoveký hrad Niedzica. Na to, že pochádza zo 14. storočia je prekvapivo zachovalý. Týči sa nad Čorstínskou vodnou nádržou, ktorá vznikla zahatením Dunajca. Pútavú históriu gotického zámku môžete objavovať v miestnom múzeu, alebo si len užite nádherný výhľad na zámok z priehradného múra.

Hrad Niedzicza

Rýchly internet aj v Poprade, Liptovskom Mikuláši či Východnej

Aj v lokalitách Poprad, Liptovský Mikuláš či Východná môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac