10 tipov na krátke výlety z Trenčína

Kam na výlet z mesta módy? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Či už je víkend, prázdniny, alebo máte len voľný deň, nemusíte ho tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je desať nápadov na rôzne dlhé, no predovšetkým zaujímavé výlety doma aj v zahraničí.

 

Poldňové výlety:

Adamovské Kochanovce

Obec vznikla pred 60. rokmi zlúčením menších obcí Adamovce, Malé Bierovce a Kochanovce. Dnes sa môže popýšiť pompéznym barokovým kaštieľom, ku ktorému patrí rozsiahly anglický park, klasicistickým kašieľom a dvomi barokovými kostolmi. Okrem týchto pamiatok tu môžete navštíviť aj dom, z ktorého pochádza slovenský básnik Adam Roy. Expozícia v jeho rodnom dome je venovaná jeho tvorbe a životu.

kaštieľ
kaštieľ
kaštieľ

Autor fotografií: Comitatus

Letecké múzeum Slávnica

Ak vás ako malé dieťa (alebo dospelého človeka) fascinovali a fascinujú lietadlá, ste tu správne. Momentálne sa tu nachádza deväť exponátov, vrátané kúskov z Vojenského historického ústavu, či veteráni československých liniek. Múzeum je pod holým nebom, takže pred výletom si pozrite predpoveď počasia.

lietadlo
lietadlo
lietadlo

Autor fotografií: Aeroklub Dubnica

Sklenný sen, sklársky skanzen

Vo Valaskej Belej môžete na vlastné oči (a dokonca aj vlastnoručne) zistiť, ako sa kedysi vyrábali sklenené výrobky. Dnes sa nad touto záhadou veľmi nezamýšľame, najmä tí najmenší, keďže ich považujeme za bežnú komoditu. Kedysi sa však za ich výrobou skrývala hotová alchýmia.

V skanzene vám vysvetlia rôzne techniky výroby skla, priblížia charakter skloviny a ukážu, ako všelijako sa s ňou dá “čarovať”. Rozhodne zážitok, predovšetkým pre deti, ktoré o tomto remesle možno ešte ani nepočuli.

sklár
sklár
farby

Autor fotografií: Renessaince

Farma New Zealand

Aj na Slovensku máme kúsok Nového Zélandu, konkrétne jednu prírodnú farmu. Nachádza sa asi 30 kilometrov od Trenčína, tesne za obcou Modrová. Okrem klokanov tu nájdete škótsky horský dobytok (v podstate chlpaté, vlasaté kravičky), emu, či rôzne horské zvieratá. Občas sa tu konajú tradičné tanečné vystúpenia domorodých Austrálčanov.

krava
cesta
lúka

Autor fotografií: Michal Jakubský

Len si so sebou nesmiete priniesť vlastné domáce zviera. Naše dravce sme preto radšej nechali obďaleč.

Jednodňové výlety:

Hrad Buchlov, Česko

Od Trenčína je český hrad vzdialený približne 75 kilometrov. Ide o jeden z najzachovalejších hradov u našich susedov, ktorý zároveň nebol nikdy dobytý. Aj preto návštevníkom poskytuje jedinečný a nepoškodený náhľad do dobovej architektúry.

Pôvodne stavba vznikla ako gotický hrad, neskôr bola prerobená na renesančné sídlo. Nesie teda v sebe dedičstvo oboch epoch. Navštíviť môžete jeho pútavý interiér, aj s hradom spojenú kaplnu sv. Barbory.

hrad
hrad
hrad

Autor fotografií: Bjalek Michal

Štramberk

Historické mestečko v moravsko-sliezskom kraji na predhorí Beskydských hôr návštevníkov láka najmä známou zrúcaninou hradu Strallenberg, založeného v roku 1359. Okolo zrúcaniny sa nachádza pamiatková rezervácia, ktorú tvoria staré, no zachovalé valašské rúbané chalúpky z 18. a 19. storočia. Tie jasne pripomínajú, že Morava má toho so susediacim Slovenskom spoločného oveľa viac, než zvyšok Českej republiky.

No a keby vás história omzrela, pochutnajte si na miestnom cukrárskom vynáleze: Štramberských ušiach. Točené oplátky sú spomienkou na víťazstvo miestneho kresťanského vojska nad vpádom Mongolov z roku 1241.

mesto
stramberk
Stramberk

Autor fotografií: David Paloch (1), Jan Kaláb (2, 3)

Příbor

Málokto vie, že z tohoto mesta s pozoruhodným názvom pochádza zakladateľ psychoanalýzy, Sigmund Freud. Narodil sa tu v roku 1856 a žil v meste do svojich troch rokov. Potom sa jeho rodina presťahovala do Viedne. Po Freudovi tu ostalo pomenované námestie a múzem venované jeho pamiatke.

Aj mesto samo o sebe je veľmi zaujímavé. Patrí medzi jedno z najstarších na severovýchodnej Morave. Je z neho výhľad na Beskydy, aj na najznámejšiu časť hradu Strallenberg, tzv. Štramberskú Trúbu. Historické budovy v centre sú pekne zachovalé a za pozornosť stojí aj malebné hlavné námestie.

námestie
dom
interiér

Autor fotografií: János Korom Dr.

Megoňky, Stará Bystrica

Megoňky sú prírodnou pamiatkou na Kysuciach. Je tu nálezisko pieskovcových guľatých útvarov, ktoré vznikli pred 30-40 miliónmi rokov. Miesto bolo objavené v roku 1988 a v roku 2003 aj oficiálne vyhlásené za prírodnú pamiatku. Podobné úkazy sa dajú nájsť aj inde vo svete, napríklad na Kostarike, Novom Zélande, či v Južnej Amerike. No toto slovenské je najväčšie v Európe. Ak vás fascinujú pradávne dejiny zeme, prechádzka k tomuto miestu bude isto niečím pre vás.

Výlet na Megoňky môžete spojiť s návštevou neďalekej Starej Bystrice. Najpozoruhodnejšou pamiatkou tohto mesta je miestny orloj. Najväčšia drevená socha na Slovensku zobrazuje sediacu Madonnu, teda Pannu Máriu, ktorá je zároveň patrónkou Slovenska. Kostru orloja tvorí až 80 drevených ramien. Jej návrh pochádza z dielne architekta Ivana Jarina.

skaly
Slovenský orloj
námestie

Autori fotografií: siderica1 (1), jinal song (2, 3)

 

Okolitou prírodou sa môžete pokochať aj z výhľadovne na vrchu Bobovec, ktorá sa neďaleko Starej Bystrice týči vo výške 720 metrov nad morom. Ak sa vám počasie tak úplne nevydarí, nezúfajte. Spoza mrakov vždy aj tak vyjde slnko.

Víkendový výlet:

Priepasť Macocha, Moravský Kras

Priepasť Machocha je najhlbšia priepasť svojho druhu v Česku aj Strednej Európe. Je dlhá 174m a široká 76m. V rámci nej sa nachádzajú dva vyhliadkové mostíky, po ktorých sa môžete prejsť. Jeden je na najvyššom bode a druhý 96m nad dnom priepaste. Názov získalo miesto vďaka povesti, podľa ktorej do priepasti neprajná macocha zhodila svojho nevlastného syna a následne od hrôzy skočila tiež. Zatiaľ čo syna sa podarilo zachrániť, ona v nej zahynula a vraj z priepasti ešte niekedy počuť jej kvílivý plač.

Priepasť sa nachádza v rámci komplexu prírodných pamiatok a atrakcií, ktoré patria pod tzv. Moravský Kras. Okrem nej tu môžete navštíviť aj päť rôznych jaskýň, miestne zámočky, Rudické propadání, alebo sa jednoducho nechať očariť okolitou faunou a flórou. Oblasť je ideálna na letné túry a prechádzky v prírode, takže s výletom do nej možno trochu počkajte na teplejšie počasie.

jaskyňa, les
jaskyňa
lúky

Autori fotografií:  Pixelfix (1), Jirka Matousek (2), Jaroslav A. Polák (3)

Olomouc

Dnes je to predovšetkým študentské mesto s krásnymi pamiatkami, kedysi to bývalo stredoveké centrum Moravy a do Tridsaťročnej vojny aj tretie najväčšie mesto v rámci Českého kráľovstva. Sídlili tu mnohé významné úrady, či už kráľovské alebo cirkevné, prekvital tu obchod a miešali sa tu rôzne národnosti, po českej predovšetkým nemecká.

Dedičstvom dejín je dnes krásne centrum plné historických pamiatok, ktoré by ste mali aspoň raz navštíviť.

Olomouc
Olomouc
Olomouc

Autori fotografií: Pedro (1, 2), jmv (3)

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové Santa Fe je kombinánciou SUV s luxusnou limuzínou, auto zušľachtené v každom detaile. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Hyundai Santa Fe môžete získať s bonusom 1 500 € a Hyundai Grand Santa Fe s bonusom až 2 000 € spolu s 5-ročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov a s ďalšími neprekonateľnými benefitmi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac