Levoča: starobylý východný poklad na zozname UNESCO

Východoslovenské mesto ovplýva pôsobivou históriou siahajúcou až do 13. storočia.

Kedysi to bolo mesto zvané Leucha, významný bod na obchodnej scéne starobylej Európy. Smerovala cez ňu totiž obchodná cesta Via Magna.

V 14. storočí sa Levoča stala nezávislým kráľovským mestom a obchodovala s celou Európou, od poľského kráľovstva, až po bývalé talianske mestské štáty. Počas renesancie a humanizmu sa stala jedným z kultúrnych a rozvojových centier Uhorska.

Aj dnes má však Levoča čo ponúknuť. Jednou z dominánt mesta je napríklad Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, v ktorom sa skrýva pýcha celej Levoče: najväčší drevený gotický oltár svojho druhu na svete, ktorý meria až 18,6 m. Kostol, ktorého vysoká veža z 19. storočia sa týči nad celým mestom, stojí na hlavnom námestí.

Od neho sa odvíja aj väčšina ostatných pamiatok a predstavuje úplné centrum Levoče.

Takisto veľmi známou pamiatkou Levoče je tzv. klietka hanby zo 16. storočia, do ktorej v minulosti zatvárali morálne previnilých občanov pred očami celého mesta. Pobyt v tejto klietke bol považovaný za veľkú potupu.

Zaujímavá je aj budova bývalej radnice, ktorá susedí so spomínaným Kostolom sv. Jakuba.

Bola postavená v 16. storočí a zaraďuje sa medzi najkvalitnejšie diela renesančnej architektúry na Slovensku. Okrem radnice sa v centre nachádza viacero pôsobivých domov, v ktorých kedysi bývala meštianska šľachta.

Neďaleko Levoče nájdete pozoruhodné pútnicke miesto. Je ním Mariánska hora, na ktorej pútnici každý rok v júli vyhľadávajú neogotický Kostol Navštívena Panny Márie zo začiatku 20. Storočia, ktorého pôvodné základy siahajú až na začiatok 15. storočia.

Historické mesto na mape rýchleho internetu

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Levoče prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Levoča patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac