Obehli sme Slovensko. Len s mobilom vo vrecku

Ako sa dá pri cestovaní po Slovensku využiť rýchly internet v mobile? Skúsili sme to. Cieľom bolo prejsť všetky krajské mestá bez prípravy a v každom si pozrieť jednu zaujímavosť. Čo? To sme presne nevedeli. Spoliehali sme sa na to, že si to zistíme počas cesty. Mobil, platobná karta, pár drobných vo vrecku a ide sa.

Vyrážame z Bratislavy. Cieľom je prísť do Trenčína, potom do Žiliny. Odtiaľ do Prešova, Košíc, do Banskej Bystrice, Nitry, Trnavy a naspäť do Bratislavy. O 6.30 ráno v Bratislave berieme do ruky mobil a ako prvú možnosť volíme známeho pomocníka „cépečkárov“, teda cezpoľných, www.cp.sk.

Vyberáme spojenie Bratislava – Trenčín. Rýchlik odchádza o 7.55. Máme dosť času dostať sa na stanicu aj peši, ale keďže skúšame mobil a internet, prečo nezvoliť nejakú aplikáciu. Inštalujeme si do smartfónu Liftago Taxi.

Zadáme smer Hlavná stanica, vyberieme si vozidlo a o chvíľu sa už rozprávame s taxikárom. Vraj sú dni, keď prijme viac objednávok cez mobilnú aplikáciu ako cez dispečing.

Do Trenčína

Vlak vyráža a je načase zistiť, načo vôbec do Trenčína ideme. Ešte predtým než zvolíme klasickú možnosť – vyhľadávač Google – skúšame sa cez lokálne aplikácie dozvedieť, aké možnosti ponúka mesto Matúša Čáka.

Nachádzame však len appky na parkovací lístok cez SMS, appku donáškovej služby, appku nejakej reštaurácie, ale žiaden obsah pre turistov a návštevníkov medzi prvými nájdenými výsledkami. To nič, Google to istí.

Sedíme vo vlaku, na Wi-Fi sa zámerne nepripájame, veď chceme naplno využiť mobilný internet. Do vyhľadávača zadáme frázu „Trenčín, čo sa oplatí vidieť“. Hrad, mestská veža či vodník sú známe atrakcie. Ale morový stĺp? Hm.

O tom sme nevedeli, pôjdeme sa naň pozrieť. Zapíname aplikáciu mapy, skúsime vyhľadať priamo trenčiansky morový stĺp a uspejeme. Zo stanice je to peši len 11 minút. Kým sa ešte vezieme vo vlaku, smartfón sa plní podcastmi a dvomi e-bookmi. Ľudí na rozhovor v okolí niet, preto si čas na ceste krátime čítaním a počúvaním.

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne sa nachádza uprostred Mierového námestia. Je to spomienka na konkrétnu udalosť, keď v Trenčíne v roku 1710 vypukol mor. Zomrelo vtedy 1 600 ľudí. Stĺp, ktorý financoval gróf Illésházy, vraj vytesali viedenskí kamenári.

Morový stĺp v Trenčíne

Autor foto: Jakub227

Videli sme a ideme ďalej. Jedno mesto, jedna pamiatka, taký je plán. Vlak do Žiliny odchádza krátko pred pol dvanástou, takže jednu kávičku ešte stihneme. No dobre, možno dve…

Na severe

„V Žiline si musíte pozrieť najmä Stanicu Záriečie,“ odporúča vo vlaku na sever náhodný spolucestujúci, keď sa oboznámi s naším zámerom. Kultúrny priestor Stanice Záriečie poznáme, hľadáme niečo neznáme. Skúšame znovu aplikácie. Cestovateľské informácie nie sú, ale Žilina je s aplikáciami na tom lepšie ako Trenčín.

Nájdeme aplikáciu regionálneho magazínu s podujatiami aj veľa reštaurácií. Tak skúšame znovu Google. Teraz zadáme iné kľúčové slová: „Žilina zaujímavosti“. Socha Krista, ktorá je kópiou tej z brazílskeho Ria! Ale stojí pri obci Klin pri Námestove, teda mimo našej trasy.

Podobne ako Lietavský hrad. Zistili sme však, že v Žiline je viacero židovských pamiatok, tak sa ideme pozrieť na pamätník Cesta bez návratu. Je na mieste, kde počas druhej svetovej vojny bolo najväčšie zberné stredisko na deportáciu 25 000 Židov z celého Slovenska.

Nájsť ho však na Google mape je problém, ani stiahnutá mapa o vzdialenosti nehovorí nič, tak voláme taxík. O pamätníku sa ešte dozvedáme z webu Žilinského kraja, že kedysi „mestská rada Žiliny na čele so starostom Vojtechom Tvrdým zamietla zriadiť zberný tábor na území mesta, a preto bol zriadený 21. marca 1942 v štátnom priestore v kasárňach v Žiline.

Zrušený bol 24. októbra 1942. Pamätník venovalo mesto Žilina na znak úcty k týmto smutným udalostiam. Autorom myšlienky postaviť pamätník na mieste zberného tábora bol Arieh Klein, žilinský rodák žijúci v Jeruzaleme. Silné miesto, najmä v dnešných časoch.

Smer východ

Displej mobilu hlási, že vlak odchádza pred druhou a v Prešove budeme o 17.15. Takže máme veľa času na zisťovanie, čo si v Prešove pozrieme. V Sóde je článok 12 zaujímavostí v okolí Prešova. Ideálna inšpirácia. Opálové bane, drevený kostolík, Šarišský hrad.

Okolie Prešova má zatiaľ najviac čo ponúknuť, ale všetko je mimo nášho časového plánu. Lenže Solivar zo 17. storočia, aký na Slovensku nemá obdobu? Ide sa. Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.

Čerpala a varila sa tu soľ zo soľanky. Sprístupnené sú šachta, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka. Nuž, na kompletnú návštevu asi nebude čas, ale aspoň zbežne to stíhame. Veď do Košíc je to kúsok.

Večer v Košiciach

Prešov je na mobilné aplikácie tiež skúpy, ale Košice sú nimi bohato zásobené. Keďže noc sa blíži, na hľadanie ubytovania volíme istotu – booking.com. Ubytovanie máme rezervované za pár minút.

Ráno odchádzame do Banskej Bystrice, preto musíme nejakú atrakciu v Košiciach stihnúť ešte tento večer. Do mobilu pribudla aplikácia Košice Region Tourism. Robí presne to, čo od cestovateľskej aplikácie očakávame. Zoznam všetkého, čo sa dá v regióne vidieť a zažiť, prehľadne zoradený na mape.

Autor foto: Filip Jurovatý

Už sa však stmieva, na cestovanie mimo mesta preto nateraz zabúdame a ideme vychutnať atmosféru jesenného večera v druhom najväčšom slovenskom meste. Len tak sa potulovať, debatovať s ľuďmi a užívať si večer.

V strede

Cesta do Banskej Bystrice na druhý deň ráno je najdlhší úsek, ktorý pri tomto rýchlom tripe trávime cestovaním. E-knihy stiahnuté počas cesty do Žiliny dávajú zabrať baterke v smartfóne, ale do cieľa vydržala. Kniha nie, zhltli sme ju na jeden šup.

Banskej Bystrici testujeme, ako v každom meste, aplikácie. Úspešne. Najradšej by sme si pozreli predstavenie v Divadle tanca, ale doobeda nehrajú. Histórie je v Bystrici veľa, aj okolitá príroda láka, ale volíme inú možnosť.

Autor foto: Filip Jurovatý

V meste má reštauráciu a pôvod známa slovenská firma Alfa Bio, ktorá začala u nás ako prvá s produktmi zdravej stravy a ktorú takmer položili nespravodlivé obvinenia okolo jej „cícerovej“ nátierky. Dáme si tam obed. Kým odchádza spoj do Nitry, akurát to stíhame.

Odkaz od kráľa

Smerom na Nitru ubúda pohorí, je to vždy taký smutnejší návrat cestovať po Slovensku z východu na západ. Ale v Nitre už pri zbežnom preletení Googla vieme, čo chceme vidieť.

Keďže máme dosť času, veď do Trnavy je to menej než hodina cesty a potom do Bratislavy pol hodiny, ideme si pozrieť magické miesto – malý kostolík na vrchu pri Dražovciach. Kostol sv. Michala pochádza z 12. storočia, postaviť ho dal kráľ Štefan a vraj sa v ňom stalo veľa rôznych zázrakov.

Autor foto: Filip Jurovatý

Nuž, nevideli sme žiadny, ale miesto je naozaj ľúbivé. Výhľad na Nitru a okolie, nezarastený vŕšok a na ňom malý kamenný kostolík.

Káva v Trnave

Cestovný poriadok v mobile sme si rýchlo zvykli používať, takže vieme, že spoj do Trnavy odchádza o chvíľu a nemešká. Trnava v ostatnom období nabrala energický dych. Historické zrekonštruované mesto má vďaka komunite umelcov, rozumnému starostovi a aktívnym ľudom atmosféru kultúrneho aj športového miesta.

Rovno na námestí, pri fontáne pripomínajúcej, že Trnava bola kráľovským mestom, je umelecká inštalácia z písmen z jeho názvu. Každé má motív, ktorý sa vzťahuje na Trnavu. Kúsok odtiaľ je kaviareň Thalmeiner, kde sa podľa hodnotenia zákazníkov na sociálnych sieťach, podáva najlepšia káva na Slovensku.

Ochutnáme a volíme smer Bratislava.

Slovensko na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia viacerých slovenských miest prepojení so svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene viaceré slovenské mestá a obce získali najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si aj vy užili vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií a zoznam miest a obcí s podporou 4G LTE nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Keby neboli smartfóny, na tieto veci by ste potrebovali kufor

Telefóny sa postupne zmenšovali a začali mať stále viac a viac funkcií a zvládať čoraz náročnejšie úlohy. Často si ani neuvedomujeme, koľko toho vlastne nosíme vo vreckách.

Pevná linka

Síce dnes stále čísla “vytáčame”, no spomeniete si, kedy naposledy ste naozaj vytáčali klasický ciferník?

Autor foto: lensletter

Telefónny zoznam

Ak je niečo, čo užívateľom smartfónov nechýba, je to zdĺhavé vyhľadávanie v hrubých zoznamoch.

Rádio

Aj keď už smartfóny zväčša nemajú analógový prijímač, rádio si pustíte cez nepreberné množstvo aplikácií. Žiadne zdĺhavé ladenie, ktoré vyžadovalo poriadnu dávku trpezlivosti a niekedy aj chirurgickú presnosť.

Autor foto: Skitter photo

Listy

Jednou z prvých vecí, ktoré padli za obeť telefónom, a najmä smartfónom, sú listy. To, čo trvalo dni, teraz máte za pár sekúnd. Avšak, stále sa nič sa nevyrovná tomu pocitu, keď otvárate krásny, voňavý, rukou napísaný list od blízkej osoby.

Autor foto: RawPixel

Mapa

Vďaka GPS v smartfónoch sa autoatlasy stali akurát tak zberateľským artiklom.

Autor foto: RawPixel

Fotoaparát

Fotiť s takouto “skrinkou” chcelo naozaj kumšt. Na druhej strane, dnes nemusíte platiť nemalé peniaze za vyvolávanie fotiek. Čím menej fotopapiera sa spotrebuje, tým je aj príroda šťastnejšia.

Autor foto: Dariusz Sankowski

Kalkulačka

Kalkulačka v sebe mala všetko od malej násobilky až po hrubé matematické tabuľky. Teraz sa celá “vojde” do smartfónu.

Autor foto: Igor Ovsyannykov

Baterka

Kvôli vypadnutým kľúčom v tráve alebo tmavej skrini na povale už nemusíte hľadať baterku a kŕmiť ju ťažkými batériami.

Autor foto: Patryk Dziejma

Kniha

Keď nie je miesto, aj za knihu v elektronickej podobe je človek vďačný.

Autor foto: Kaboompic

Kalendár

Papierový kalendár síce môže byť ozdobou stola alebo steny, avšak nepripomenie vám, že už máte vyraziť na schôdzku, ani to, že termín odovzdania bol už bol.

Diktafón

Pokiaľ nepotrebujete zaznamenávať zvuk v špičkovej kvalite, piremerným diktafónom môžete dať zbohom.

Autor foto: Satoshi T.

Hudobné nosiče

S nárastom kapacity mobilných zariadení klesol význam tradičných hudobných nosičov. Samozrejme, vôni vinylu a zvuky cez ihlu sa máločo vyrovná, no do autobusu sa vám nezmestí.

Autor foto: Roman Kraft

Zápisník

Ceruzka a papier majú svoje nesporné výhody, no smartfón je často oveľa viac poruke.

Autor foto: Kaboompic

Telegram

Od odoslania posledného telegramu prešli už tri roky. Padol za obeť smskám a bezplatným aplikáciám.

Kompas

Pamätáte si, kedy ste naposledy použili kompas? Väčšina ľudí je na tom asi rovnako. Každopádne, jeden nikdy nevie.

Autor foto: mikou07kougou

Platobná karta

Už ani peňaženku nemusíte vyťahovať z vrecka vďaka technoógii NFC. Prilóžíte telefón a platíte.

Autor foto: RawPixel

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac