Obehli sme Slovensko. Len s mobilom vo vrecku

Ako sa dá pri cestovaní po Slovensku využiť rýchly internet v mobile? Skúsili sme to. Cieľom bolo prejsť všetky krajské mestá bez prípravy a v každom si pozrieť jednu zaujímavosť. Čo? To sme presne nevedeli. Spoliehali sme sa na to, že si to zistíme počas cesty. Mobil, platobná karta, pár drobných vo vrecku a ide sa.

Vyrážame z Bratislavy. Cieľom je prísť do Trenčína, potom do Žiliny. Odtiaľ do Prešova, Košíc, do Banskej Bystrice, Nitry, Trnavy a naspäť do Bratislavy. O 6.30 ráno v Bratislave berieme do ruky mobil a ako prvú možnosť volíme známeho pomocníka „cépečkárov“, teda cezpoľných, www.cp.sk.

Vyberáme spojenie Bratislava – Trenčín. Rýchlik odchádza o 7.55. Máme dosť času dostať sa na stanicu aj peši, ale keďže skúšame mobil a internet, prečo nezvoliť nejakú aplikáciu. Inštalujeme si do smartfónu Liftago Taxi.

Zadáme smer Hlavná stanica, vyberieme si vozidlo a o chvíľu sa už rozprávame s taxikárom. Vraj sú dni, keď prijme viac objednávok cez mobilnú aplikáciu ako cez dispečing.

Do Trenčína

Vlak vyráža a je načase zistiť, načo vôbec do Trenčína ideme. Ešte predtým než zvolíme klasickú možnosť – vyhľadávač Google – skúšame sa cez lokálne aplikácie dozvedieť, aké možnosti ponúka mesto Matúša Čáka.

Nachádzame však len appky na parkovací lístok cez SMS, appku donáškovej služby, appku nejakej reštaurácie, ale žiaden obsah pre turistov a návštevníkov medzi prvými nájdenými výsledkami. To nič, Google to istí.

Sedíme vo vlaku, na Wi-Fi sa zámerne nepripájame, veď chceme naplno využiť mobilný internet. Do vyhľadávača zadáme frázu „Trenčín, čo sa oplatí vidieť“. Hrad, mestská veža či vodník sú známe atrakcie. Ale morový stĺp? Hm.

O tom sme nevedeli, pôjdeme sa naň pozrieť. Zapíname aplikáciu mapy, skúsime vyhľadať priamo trenčiansky morový stĺp a uspejeme. Zo stanice je to peši len 11 minút. Kým sa ešte vezieme vo vlaku, smartfón sa plní podcastmi a dvomi e-bookmi. Ľudí na rozhovor v okolí niet, preto si čas na ceste krátime čítaním a počúvaním.

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne sa nachádza uprostred Mierového námestia. Je to spomienka na konkrétnu udalosť, keď v Trenčíne v roku 1710 vypukol mor. Zomrelo vtedy 1 600 ľudí. Stĺp, ktorý financoval gróf Illésházy, vraj vytesali viedenskí kamenári.

Morový stĺp v Trenčíne

Autor foto: Jakub227

Videli sme a ideme ďalej. Jedno mesto, jedna pamiatka, taký je plán. Vlak do Žiliny odchádza krátko pred pol dvanástou, takže jednu kávičku ešte stihneme. No dobre, možno dve…

Na severe

„V Žiline si musíte pozrieť najmä Stanicu Záriečie,“ odporúča vo vlaku na sever náhodný spolucestujúci, keď sa oboznámi s naším zámerom. Kultúrny priestor Stanice Záriečie poznáme, hľadáme niečo neznáme. Skúšame znovu aplikácie. Cestovateľské informácie nie sú, ale Žilina je s aplikáciami na tom lepšie ako Trenčín.

Nájdeme aplikáciu regionálneho magazínu s podujatiami aj veľa reštaurácií. Tak skúšame znovu Google. Teraz zadáme iné kľúčové slová: „Žilina zaujímavosti“. Socha Krista, ktorá je kópiou tej z brazílskeho Ria! Ale stojí pri obci Klin pri Námestove, teda mimo našej trasy.

Podobne ako Lietavský hrad. Zistili sme však, že v Žiline je viacero židovských pamiatok, tak sa ideme pozrieť na pamätník Cesta bez návratu. Je na mieste, kde počas druhej svetovej vojny bolo najväčšie zberné stredisko na deportáciu 25 000 Židov z celého Slovenska.

Nájsť ho však na Google mape je problém, ani stiahnutá mapa o vzdialenosti nehovorí nič, tak voláme taxík. O pamätníku sa ešte dozvedáme z webu Žilinského kraja, že kedysi „mestská rada Žiliny na čele so starostom Vojtechom Tvrdým zamietla zriadiť zberný tábor na území mesta, a preto bol zriadený 21. marca 1942 v štátnom priestore v kasárňach v Žiline.

Zrušený bol 24. októbra 1942. Pamätník venovalo mesto Žilina na znak úcty k týmto smutným udalostiam. Autorom myšlienky postaviť pamätník na mieste zberného tábora bol Arieh Klein, žilinský rodák žijúci v Jeruzaleme. Silné miesto, najmä v dnešných časoch.

Smer východ

Displej mobilu hlási, že vlak odchádza pred druhou a v Prešove budeme o 17.15. Takže máme veľa času na zisťovanie, čo si v Prešove pozrieme. V Sóde je článok 12 zaujímavostí v okolí Prešova. Ideálna inšpirácia. Opálové bane, drevený kostolík, Šarišský hrad.

Okolie Prešova má zatiaľ najviac čo ponúknuť, ale všetko je mimo nášho časového plánu. Lenže Solivar zo 17. storočia, aký na Slovensku nemá obdobu? Ide sa. Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.

Čerpala a varila sa tu soľ zo soľanky. Sprístupnené sú šachta, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka. Nuž, na kompletnú návštevu asi nebude čas, ale aspoň zbežne to stíhame. Veď do Košíc je to kúsok.

Večer v Košiciach

Prešov je na mobilné aplikácie tiež skúpy, ale Košice sú nimi bohato zásobené. Keďže noc sa blíži, na hľadanie ubytovania volíme istotu – booking.com. Ubytovanie máme rezervované za pár minút.

Ráno odchádzame do Banskej Bystrice, preto musíme nejakú atrakciu v Košiciach stihnúť ešte tento večer. Do mobilu pribudla aplikácia Košice Region Tourism. Robí presne to, čo od cestovateľskej aplikácie očakávame. Zoznam všetkého, čo sa dá v regióne vidieť a zažiť, prehľadne zoradený na mape.

Autor foto: Filip Jurovatý

Už sa však stmieva, na cestovanie mimo mesta preto nateraz zabúdame a ideme vychutnať atmosféru jesenného večera v druhom najväčšom slovenskom meste. Len tak sa potulovať, debatovať s ľuďmi a užívať si večer.

V strede

Cesta do Banskej Bystrice na druhý deň ráno je najdlhší úsek, ktorý pri tomto rýchlom tripe trávime cestovaním. E-knihy stiahnuté počas cesty do Žiliny dávajú zabrať baterke v smartfóne, ale do cieľa vydržala. Kniha nie, zhltli sme ju na jeden šup.

Banskej Bystrici testujeme, ako v každom meste, aplikácie. Úspešne. Najradšej by sme si pozreli predstavenie v Divadle tanca, ale doobeda nehrajú. Histórie je v Bystrici veľa, aj okolitá príroda láka, ale volíme inú možnosť.

Autor foto: Filip Jurovatý

V meste má reštauráciu a pôvod známa slovenská firma Alfa Bio, ktorá začala u nás ako prvá s produktmi zdravej stravy a ktorú takmer položili nespravodlivé obvinenia okolo jej „cícerovej“ nátierky. Dáme si tam obed. Kým odchádza spoj do Nitry, akurát to stíhame.

Odkaz od kráľa

Smerom na Nitru ubúda pohorí, je to vždy taký smutnejší návrat cestovať po Slovensku z východu na západ. Ale v Nitre už pri zbežnom preletení Googla vieme, čo chceme vidieť.

Keďže máme dosť času, veď do Trnavy je to menej než hodina cesty a potom do Bratislavy pol hodiny, ideme si pozrieť magické miesto – malý kostolík na vrchu pri Dražovciach. Kostol sv. Michala pochádza z 12. storočia, postaviť ho dal kráľ Štefan a vraj sa v ňom stalo veľa rôznych zázrakov.

Autor foto: Filip Jurovatý

Nuž, nevideli sme žiadny, ale miesto je naozaj ľúbivé. Výhľad na Nitru a okolie, nezarastený vŕšok a na ňom malý kamenný kostolík.

Káva v Trnave

Cestovný poriadok v mobile sme si rýchlo zvykli používať, takže vieme, že spoj do Trnavy odchádza o chvíľu a nemešká. Trnava v ostatnom období nabrala energický dych. Historické zrekonštruované mesto má vďaka komunite umelcov, rozumnému starostovi a aktívnym ľudom atmosféru kultúrneho aj športového miesta.

Rovno na námestí, pri fontáne pripomínajúcej, že Trnava bola kráľovským mestom, je umelecká inštalácia z písmen z jeho názvu. Každé má motív, ktorý sa vzťahuje na Trnavu. Kúsok odtiaľ je kaviareň Thalmeiner, kde sa podľa hodnotenia zákazníkov na sociálnych sieťach, podáva najlepšia káva na Slovensku.

Ochutnáme a volíme smer Bratislava.

Slovensko na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia viacerých slovenských miest prepojení so svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene viaceré slovenské mestá a obce získali najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si aj vy užili vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií a zoznam miest a obcí s podporou 4G LTE nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac