Mesto na Žitnom ostrove, ktoré oživil Dunaj, bolo odjakživa spojkou medzi maďarskou a slovenskou komunitou. Stopy jeho bohatej histórie v meste nájdete dodnes. Okrem nich ponúka ešte mnoho ďalších zaujímavostí.
Pôvodne to bolo mesto zasvätené Panne Márii. Preto sa aj nazývalo Villa Sancta Maria. Aktuálne meno mesta sa vyvíjalo postupne, no prvý názov, ktorý sa mu aspoň trochu približoval, je Zentmária. Dnes sa Šamorín nazýva v maďarčine aj Somorja.
Šamorín si od 13. storočia, keď o ňom vznikla prvá písomná zmienka, prešiel zaujímavými dejinami. Okrem Slovákov a Maďarov v istej dobu zažil aj väčšinové nemecké obyvateľstvo.
Doplavilo sa sem pravdepodobne po Dunaji vďaka prekvitajúcemu miestnemu priemyslu, ktorý zo Šamorína urobil centrum obchodu Žitného ostrova. V tomto smere bol rovný neďalekému Prešporku. Miestne remeslá v oblasti predstavovali unikát.
Ešte pred Nemcami ich ocenil aj kráľ Žigmund, ktorý Šamorínu v roku 1405 udelil privilégia kráľovského mesta a dokonca ho aj dvakrát navštívil. Z jeho slávy mu však bolo ukrojené po tureckých vpádoch v 16. storočí, ktoré zamiešali mocenské karty v celej uhorskej oblasti.
Sláva Šamorína dočasne upadla, no opäť sa pozviechala o storočie neskôr. Práve vtedy pritiahol Šamorín mnohých Nemcov, ktorí boli zároveň protestanti.
To sa však nepáčilo prísne katolíckym Pálffyovcom, ktorí chceli protestantov buď konvertovať, alebo nechať ich majetok prepadnúť katolíckej cirkvi. Situáciu upokojil až tolerančný zákon z dielne Jozefa II z roku 1781, no medzi skupinami naďalej pretrvávali trenice.
Významným víťazstvom protestantského obyvateľstva bolo postavenie ich kostola, ktorý tu stojí dodnes. Postavili ho podľa vzoru staviteľa Alternbergera. V jeho vnútri sa nachádza pozoruhodný organ od Jozefa Effingera.
Okrem neho dnes v Šamoríne nájdete aj kalvínsky kostol z 13. storočia, ktorý bol, podobne ako celé mesto, zasvätený Panne Márii. Táto románsko-gotická stavba predstavuje najvýznamnejšiu historickú pamiatku v meste, aj keď pôsobí veľmi stroho.
Je evidentné, že okrem duchovných funkcií plnila aj tie obranné. Z veže je dobre dovidieť na okolie a strážcovia z nej vedeli varovať ostatných pred prichádzajúcou hrozbou. Dnes už sa však kostol na cirkevné účely nevyužíva.
Tretím zaujímavým kostolom v meste je rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je spojený s kláštorom paulánov v centre mesta. Pauláni boli rehoľníci známi svojím asketickým spôsobom života.
Kostol v meste symbolizuje éru baroka a za pozornosť stoja aj ozdobné fresky v jeho vnútri.
V Šamoríne žila pred Druhou svetovou vojnou aj pomerne veľká židovská komunitu, ktorá tu po sebe zanechala synagógu zo začiatkov 20. storočia. Po vojne ju však nemal kto duchovne využívať a postupne chátrala.
V roku 1996 ju prerobili na sídlo modernej At home gallery. Dom umelcov, ktorý sa nachádza za synagógou a patrí tým istým majiteľom, v roku 2000 dokonca slávnostne otváral Dalajláma. Bolo to počas jeho prvej slovenskej návštevy.
Novinkou na šamorínskej kultúrno-športovej scéne je nedávno otvorené centrum X-bionic. Návštevníci tu majú možnosť sami vyskúšať 27 olympijských športov, wellness, či zažiť rôzne športové podujatia z pozície diváka.
Najčastejšie ide o atletiku, plavecké a jazdecké súťaže, na ktorých sa zbiehajú diváci z celého sveta. Na konci leta areál organizoval aj leteckú show, ktorá mala u miestnych veľký úspech.
Keďže sa Šamorín nachádza v tesnej blízkosti Dunaja, je v okolí veľmi populárny windsurfing aj parasailing.
No miestni neobľubujú len šport. Neďaleko autobusovej stanice sa nachádza park s pamätníkmi zosnulých rockových hviezd. Poctu tu medzi inými skladajú John Lennonovi, Freddie Mercurymu, či Jim Morrisonovi.
Šamorín na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Šamorína prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Od tejto jesene Šamorín patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.