Šamorín: mesto na pomedzí národov

Mesto na Žitnom ostrove, ktoré oživil Dunaj, bolo odjakživa spojkou medzi maďarskou a slovenskou komunitou. Stopy jeho bohatej histórie v meste nájdete dodnes. Okrem nich ponúka ešte mnoho ďalších zaujímavostí.

Mesto na Žitnom ostrove, ktoré oživil Dunaj, bolo odjakživa spojkou medzi maďarskou a slovenskou komunitou. Stopy jeho bohatej histórie v meste nájdete dodnes. Okrem nich ponúka ešte mnoho ďalších zaujímavostí.

Pôvodne to bolo mesto zasvätené Panne Márii. Preto sa aj nazývalo Villa Sancta Maria. Aktuálne meno mesta sa vyvíjalo postupne, no prvý názov, ktorý sa mu aspoň trochu približoval, je Zentmária. Dnes sa Šamorín nazýva v maďarčine aj Somorja.

Šamorín si od 13. storočia, keď o ňom vznikla prvá písomná zmienka, prešiel zaujímavými dejinami. Okrem Slovákov a Maďarov v istej dobu zažil aj väčšinové nemecké obyvateľstvo.

Doplavilo sa sem pravdepodobne po Dunaji vďaka prekvitajúcemu miestnemu priemyslu, ktorý zo Šamorína urobil centrum obchodu Žitného ostrova. V tomto smere bol rovný neďalekému Prešporku. Miestne remeslá v oblasti predstavovali unikát.

Ešte pred Nemcami ich ocenil aj kráľ Žigmund, ktorý Šamorínu v roku 1405 udelil privilégia kráľovského mesta a dokonca ho aj dvakrát navštívil. Z jeho slávy mu však bolo ukrojené po tureckých vpádoch v 16. storočí, ktoré zamiešali mocenské karty v celej uhorskej oblasti.

Sláva Šamorína dočasne upadla, no opäť sa pozviechala o storočie neskôr. Práve vtedy pritiahol Šamorín mnohých Nemcov, ktorí boli zároveň protestanti.

To sa však nepáčilo prísne katolíckym Pálffyovcom, ktorí chceli protestantov buď konvertovať, alebo nechať ich majetok prepadnúť katolíckej cirkvi. Situáciu upokojil až tolerančný zákon z dielne Jozefa II z roku 1781, no medzi skupinami naďalej pretrvávali trenice.

Významným víťazstvom protestantského obyvateľstva bolo postavenie ich kostola, ktorý tu stojí dodnes. Postavili ho podľa vzoru staviteľa Alternbergera. V jeho vnútri sa nachádza pozoruhodný organ od Jozefa Effingera.

Okrem neho dnes v Šamoríne nájdete aj kalvínsky kostol z 13. storočia, ktorý bol, podobne ako celé mesto, zasvätený Panne Márii. Táto románsko-gotická stavba predstavuje najvýznamnejšiu historickú pamiatku v meste, aj keď pôsobí veľmi stroho.

Je evidentné, že okrem duchovných funkcií plnila aj tie obranné. Z veže je dobre dovidieť na okolie a strážcovia z nej vedeli varovať ostatných pred prichádzajúcou hrozbou. Dnes už sa však kostol na cirkevné účely nevyužíva.

Tretím zaujímavým kostolom v meste je rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je spojený s kláštorom paulánov v centre mesta. Pauláni boli rehoľníci známi svojím asketickým spôsobom života.

Kostol v meste symbolizuje éru baroka a za pozornosť stoja aj ozdobné fresky v jeho vnútri.

V Šamoríne žila pred Druhou svetovou vojnou aj pomerne veľká židovská komunitu, ktorá tu po sebe zanechala synagógu zo začiatkov 20. storočia. Po vojne ju však nemal kto duchovne využívať a postupne chátrala.

V roku 1996 ju prerobili na sídlo modernej At home gallery. Dom umelcov, ktorý sa nachádza za synagógou a patrí tým istým majiteľom, v roku 2000 dokonca slávnostne otváral Dalajláma. Bolo to počas jeho prvej slovenskej návštevy.

Novinkou na šamorínskej kultúrno-športovej scéne je nedávno otvorené centrum X-bionic. Návštevníci tu majú možnosť sami vyskúšať 27 olympijských športov, wellness, či zažiť rôzne športové podujatia z pozície diváka.

Najčastejšie ide o atletiku, plavecké a jazdecké súťaže, na ktorých sa zbiehajú diváci z celého sveta. Na konci leta areál organizoval aj leteckú show, ktorá mala u miestnych veľký úspech.

Keďže sa Šamorín nachádza v tesnej blízkosti Dunaja, je v okolí veľmi populárny windsurfing aj parasailing.

No miestni neobľubujú len šport. Neďaleko autobusovej stanice sa nachádza park s pamätníkmi zosnulých rockových hviezd. Poctu tu medzi inými skladajú John Lennonovi, Freddie Mercurymu, či Jim Morrisonovi.

Šamorín na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Šamorína prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Šamorín patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Slovensko je o čosi férovejšie aj vďaka týmto projektom

Učia mladých podnikať, pomáhajú im presadiť sa a pomáhajú zachovávať našu históriu.

Či už malé alebo veľké, dobré nápady sa vždy oplatí podporiť. Najmä vtedy, ak svojou činnosťou tejto spoločnosti niečo vrátia. Prinášame vám príbehy ďalších projektov (a šikovných ľudí za nimi), ktoré si medzi sebou rozdelili grant vo výške 100 000 eur od Feŕovej nadácie O2.

StartupAwards.SK

Máte startup? Nemáte? No mohli by ste mať. A potom by ste mohli získať cenu, investora a kopec inšpirácie.

Počas šiestich rokov existencie sa StartupAwards stalo jednou z najväčší národných súťaží pre startupy v Európe, ktorá každoročne pomáha slovenským inovatívnym firmám zviditeľniť sa doma aj v zahraničí. Finalisti predošlých piatich ročníkov získali investície presahujúce 11 miliónov eur od domácich a zahraničných investorov.

Projekt sa tento rok dostáva do svojho šiesteho ročníka. Od jeho vzniku projekt každý rok rozširoval svoje pôsobenie a počty návštevníkov. Napríklad tohtoročný gala večer privíta viac ako 1000 návštevníkov, zatiaľ čo predchádzajúci ročník mal návštevníkov približne 650.

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov bude záverečné podujatie rozšírené aj o panelové diskusie a prednášky so zahraničnými rečníkmi. Do budúcnosti má projekt potenciál rozšíriť svoje pôsobenie do iných krajín strednej a východnej Európy, a nadobudnúť charakter regionálneho podujatia.

awards
startup awards
diskusia
awards

…out of the box

Kde sa môžu stretnúť študenti gymnázia cez prestávku? Napríklad v kaviarni. Hoci, kávu si tam ešte nedajú, skôr čaj alebo koláčik. Ale pre učenie sa podnikať je to ideálne miesto s komunitnou atmosférou.

Projekt študentskej kaviarne vznikol na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave. Kaviareň je ešte vo fáze rozbehu. Pomenovaná je podľa pub-u, ktorý navštevoval C.S.Lewis, autor príbehov Narnie, spoločne s J.R.Tolkienom.

Študenti vám hrou na 95-ročnom krídle po brnenskom továrnikovi naháňajú zimomriavky hudobnými improvizáciami. Pochutnať si môžete na slaných a sladkých student-made dobrotách, limonádach a čaji.

Keď sa gymnázium presťahovalo do novej budovy, museli ju zariadiť od podlahy. Doslova. Predtým tam boli bezdomovci a užívatelia drog. Ale podarilo sa a okrem samotnej budovy sa zrealizoval aj veľký sen študentov – vlastná kaviareň.

Celý projekt funguje na nich – Paula má na starosti pekárov, Maruška predavačov, Katarína organizáciu eventov, diskusií, či workshopov, Dušan účtovníctvo. „Zisk z predaja“ je venovaný do štipendijného fondu.

Projekt robí  výnimočným ešte jeden ľudský aspekt – prácu v nej našiel kamarát, chlapec so znevýhodnením. Stacionár vymenil za miesto, kde je s rovesníkmi, kde sa cíti byť užitočný a šťastný.

Študenti navrhli interiér v up-cycle štýle, a vypracovali aj celý biznis plán. Finančné prostriedky od Férovej nadácie O2 im pomôžu vybaviť priestor nevyhnutným zariadením a dokončiť interiér. Nie je prestávka, cez ktorú by sa na tomto spoločnom, komunitnom mieste nestretli.

Bašta pre Bystricu

OZ Laputa je zoskupenie umelcov, ktorí sa rozhodli, že zachovajú kus histórie v meste, kde žijú. Bašta pri Lazovnej bráne, chátrajúca národná pamiatka, sa môže začať rekonštruovať.

Dobré knihy a káva si nájdu svoje miesto v bašte. Presnejšie v Bašte pri Lazovnej bráne v Banskej Bystrici. Chátrajúce miesto chce byť po rekonštrukcii unikátom v rámci Slovenska.

Slavo Sochor z OZ Laputa, ktoré baštu rekonštruuje, to popisuje takto: „Po rekonštrukcii bude bašta slúžiť predovšetkým ako rezidenčné sídlo pre tvorivé pobyty spisovateľov a spisovateliek z celého sveta.

Počíta sa aj s libressom, kde sa budú konať rôznorodé podujatia, skrátka plnohodnotný priestor pre literatúru – od jej samotného vzniku až po verejnú prezentáciu, čo je v slovenskom priestore vlastne niečo celkom nové.“

S nápadom na rekonštrukciu bašty prišlo pred niekoľkými rokmi občianske združenie Laputa. Historická budova Bašty pri Lazovnej bráne bola postavená v polovici 16. storočia. V 19. storočí sa pravdepodobne využívala na bývanie.

„Posledným správcom tohto domu bol miestny Park kultúry a oddychu, ktorý ju využíval na tvorivé dielne, no už niekoľko rokov jej priestory chátrajú. V roku 2013 sa podarilo pôvodnému osadenstvu OZ Laputa získať do prenájmu od mesta Banská Bystrica s cieľom zrekonštruovať ju a zriadiť v nej rezidenčný literárny dom a zároveň jedinečný priestor pre literatúru vo všetkých jej podobách.

V bašte sa podarilo zrealizovať viaceré výskumy, má takmer kompletnú dokumentáciu potrebnú k rekonštrukcii. V roku 2016 sme sa v novom zložení rozhodli pokračovať v započatých aktivitách občianskeho združenia a priblížiť k vysnívanej podobe nového literárneho bodu na mape Banskej Bystrice,“ vysvetľuje zložitú genézu vývoja Slavo Sochor.

Momentálne je však bašta pripravená na fázu rekonštrukcie, hneď ako sa sfinalizuje projektová dokumentácia. Ale verejnosť nebude musieť čakať dlho, aby sa do Bašty pri Lazovej bráne pozrela. V najbližšej budúcnosti plánuje OZ Laputa súčasnú podobu bašty otvoriť verejnosti počas niekoľkých podujatí.

náčrt
náčrt
stavba
ateliér

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac