Slovenský orloj a ďalšie miesta, na ktoré môžu byť Kysučania právom hrdí

Ak sú aj pre vás Kysuce dosiaľ neprebádaným regiónom, neváhajte a vezmite rodinu objavovať krásy severného Slovenska.

O slovenskom orloji sa toho veľa nehovorí, niektorí dokonca ani len netušia, že tento skvost sa nachádza u nás doma, na severnom Slovensku. Zaujímavých častí regiónu, ktoré stoja zmienku, by sme mohli na Kysuciach rátať na desiatky. Krátky výber menej známych miest vás možno inšpiruje pri plánovaní najbližšieho výletu po Slovensku.

Rodný dom Jozefa Kronera

Rodny dom Jozefa Kronera

Len málokto vie, že rodný dom hereckej legendy sa nachádza práve na Kysuciach. Jozef Kroner síce väčšinu života pôsobil mimo svojej rodnej obce, no do Staškova sa veľmi rád a často vracal. V hercovom dome dnes nájdete jeho obľúbené kreslo, okuliare či sošku Oscara za film Obchod na korze. Širokej verejnosti je sprístupnený od roku 2011.

Múzeum drotárie

Múzeum drotárie je unikátom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vzácne drotárske remeslo sa na Slovensku rozvíjalo iba v niekoľkých obciach, no najväčšie klenoty patria kysuckej dedinke Veľké Rovné. Toto miesto prezentuje okrem precíznej drotárskej tvorby aj kolekcie ľudových odevov.

Kysucká hvezdáreň

Hvezdaren v Kysuckom Novom Meste

Najnovšie objavy, prednášky, kultúrno – východné podujatia. Hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste ponúka pre verejnosť naozaj bohatý program.

Milovníkov hviezdnej oblohy zaiste poteší možnosť priameho pozorovania vesmírnych objektov. Samotná hvezdáreň sa skladá z troch častí, v rámci ktorých sa môžete dozvedieť napríklad aj to, ako vznikali Karpaty.

Slovenský orloj

Slovenský orloj

Keď sa povie orloj, všetci si predstavíme historické centrum Prahy a masy turistov. No ten slovenský, najväčšiu drevenú sochu na Slovensku, nájdete ale v Starej Bystrici. Jedinečnosť tohto diela vytvára astroláb, ciferník s astronomickými údajmi, navrhnutý špeciálne pražskou firmou pre zemepisnú polohu Starej Bystrice.

Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci

Múzeum v Čadci je síce jedným z najmladších na Slovensku, no svojím portfóliom môže konkurovať ktorejkoľvek kultúrnej inštitúcii. Najobľúbenejšou expozíciou je Skanzen Vychylovka či historická múzejná železnica. Kysucké múzeum má pod krídlami aj Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou či kaštieľ Rodoľa, ktorý je jedným z najstarších historických objektov v regióne.

Rýchly internet v  Starej Bystrici, Kysuckom Novom Meste a Čadci

Aj v lokalitách Stará Bystrica, Kysucké Nové Mesto a Čadca môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Najlepšie soundtracky, ktoré preslávili svoje filmy

Sláva niektorých skladieb prežije oveľa dlhšie, než popularita filmov, ku ktorým patria.

Možno ste sa nad tým pri sledovaní filmov nikdy nezamysleli, no hudba hrá vo filme takmer rovnako dôležitú úlohu ako herci v hlavných úlohách. Jej prítomnosť alebo aj neprítomnosť mení dej, atmosféru aj váš celkový zážitok. Tu sú niektoré z tých najznámejších.

S dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať videá a počúvať obľúbenú hudbu kdekoľvek bez obmedzenia.

Ennio Morricone

Krehko pôsobiaci taliansky starček dnes už síce veľmi nekoncertuje, no stačí načrieť do nedávnej filmovej minulosti, aby ste našli stopy jeho produkcie. Hudbu skladal pre filmy Cinema Paradiso, Vtedy na Západe, Vtedy v Amerike, Nehanební bastardi, Osem hrozných či Lolita. Celkovo ich bolo vyše 500.

Za svoj prínos do sveta filmovej hudby získal desiatky prestížnych ocenení, medzi nimi aj dva Oscary – jeden je za celoživotný prínos a druhý za soundtrack k tarantinovke Osem hrozných. Možno vám jeho meno doteraz nebolo povedomé, no jeho hudbu spoznáte celkom určite.

Hans Zimmer

Podobne ako Ennia Morriconeho ani možno Hansa Zimmera možno nepoznáte po mene, no jeho hudbu ste počuli už v mnohých filmoch. Ako skladateľ sa vyhýba mediálnej sláve a pozornosti a radšej ostáva v ústraní.

Filmovú hudbu zložil k Pirátom z Karibiku, Gladiátorovi, Leviemu kráľovi, batmanovkám od Christophera Nolana, Intestellaru, Počiatku, 12 rokov otrokom či k Poslednému samurajovi. A to je len kúsok z jeho dlhého repertoára. Oscara získal za Levieho kráľa.

American Hustle (2013)

Ospevovaný film s hviezdnym obsadením síce u mnohých nenaplnil očakávania, čo sa týka deja, no jeho hudba mala už oveľa väčší úspech.

Je to mix najznámejších disco skladieb zo 70. rokov (Elton John, Donna Summer, Duke Ellington, Tom Jones), ktoré dodnes radi spievame pri karaoke. Soundtrack funguje aj ako okamžitý vylepšovač nálady.

Great Gatsby (2013)

Keď sa do filmu pustí Baz Luhrmann, je jasné, že hudba bude jedným z jeho nosných kvalít. Do klasiky 20. rokov zakomponoval viaceré moderné skladby. Niektoré prerobil do štýlu jazzu (Crazy in Love), iné nechal modernými (Little Party Never Killed Nobody).

Na soundtracku sa podieľali Lana del Rey, Sia, Jack White, Gotye, Beyoncé, Fergie, Jay-Z, The XX, Will.i.am či Kanye West. Výsledkom boli skladby, ktoré ešte dlhý čas dominovali hudobným rebríčkom.

Pelíšky

Nedá sa nespomenúť ani niečo z českej produkcie. Pelíšky sú kultovým filmom pre x dôvodov, medzi ktoré patrí aj ich soundtrack.

Sú plné nostalgických skladieb od Blue Effect a Václava Neckařa a rock’n’rollu 60. rokov v prevedení Soulmen a Matadors. Zabudnúť sa nedajú ani Čerešne od Hany Hegerovej a Trezor od Karla Gotta, ktorý roztancuje aj tých najväčších letargikov.

Quentin Tarrantino a všetky jeho filmy

Od Pulp Fiction, Reservoir Dogs, Kill Bill, Nehanebných bastardov až po Neskrotného Djanga či Osem hrozných. Tarantino má talent a cit pre výber hudby, ktorá vyzdvihne dej a okorení filmový zážitok.

Neštíti sa ani kombinovania nekombinovateľného, ako napríklad rapu vo filme Neskrotný Django o oslobodenom otrokovi z 19. storočia, alebo hudby Davida Bowieho v scéne z 2. svetovej vojny s hákovými krížmi v pozadí.

Väčšina jeho soundtrackov sa stala rovnako kultovými ako samotné filmy.
A aj keď nepochybujeme, že za výberom hudby do jeho filmov je priam chirurgická alchýmia, niekedy sa k nim dostane aj náhodou.

Napríklad známu skladbu z Kill Bill 2 (Who Hoo od japonskej skupiny 5.6.7.8’s) si vypočul náhodou pred odletom z Japonska na letisku. Zapáčila sa mu natoľko, že po dolete skupinu skontaktoval a zapojil do filmu.

Započúvajte sa do filmových soundtrackov, nech ste kdekoľvek

Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac