Zažite prírodu Ázie či Ameriky u nás doma

Ak máte chuť vidieť neobyčajne exotickú prírodu so vzácnymi cudzokrajnými rastlinami, nemusíte cestovať na iný kontinent. Pozrite si naše záhrady.

Arboréta a botanické záhrady sú okrem prínosu pre výskum či výučbu, aj oázou pokoja pre každého, kto má chuť len tak sa prechádzať nádhernou prírodou, započúvať sa do ticha, načerpať energiu a oddýchnuť si.

Na Slovensku ich nájdete na týchto miestach:

Arborétum Mlyňany

 

Autori fotografií: Japonský-bonsaj, Matros, Pe-Jo

Pred viac ako 120 rokmi si uhorský šľachtic Štefan Ambrózy-Migazzi vyženil veľkostatok v Tesárskych Mlyňanoch. Nechal tu postaviť kaštieľ a k pozemku dokúpil dubovo-hrabový lesík v susednej Vieske nad Žitavou.

Jeho časté cesty po južnej Európe v ňom vzbudili lásku k exotickým drevinám a inšpirovali ho k tomu, aby sa pokúsil niečo z tejto krásy preniesť aj pred svoj prah.

Na pozvanie do Mlyňanov dorazil špičkový odborník Jozef Mišák, aby šľachticovi pomohol realizovať ambiciózny plán – vybudovať prvý večne zelený park v strednej Európe. Aj napriek občasným tuhým mrazom, nevhodnej pôde, suchému kontinentálnemu letu a drsnému vetru.

Na týchto základoch sa neskôr, už pod vedením riaditeľa Slovenskej Akadémie Vied Františka Benčaťa začalo s projektom zámerného vysádzania všetkých perspektívnych cudzokrajných drevín.

Dnes je tu na ploche 67 hektárov vyše 2300 druhov drevín. Okrem iného napríklad storočný sekvojovec mamutí vysoký približne 30 metrov.

Návštevníci sa okrem pôvodného Ambrózyho parku môžu prejsť aj plochou Severoamerickej dendroflóry, ako aj Východoázijskou, Kórejskou a Slovenskou plochou. Na výber je celkovo päť rôznych trás, z toho hlavná trasa je dlhá štyri a pol kilometra.

Hrádocké arborétum

 

Autori fotografií: Margaretka3110, Patrik Kunec

Arborétum v Liptovskom Hrádku patrí medzi najstaršie arboréta na Slovensku a je najvyššie položeným v strednej Európe.

Základným kameňom, ktorý určil jeho vznik, bolo vysadenie dvoch stoviek líp. Stalo sa tak v roku 1777 pri príležitosti prvého výročia založenia USA. O dvadsať rokov neskôr v Liptovskom Hrádku založili jednu z najstarších lesníckych škôl v Európe a pri tejto príležitosti pribudol dvadsaťhektárový anglický dekoratívny park.

Samotné arborétum vzniklo v roku 1886 a striedavo sa v priebehu času rozvíjalo a potom opäť upadalo. Z pôvodnej výmery 27,17 hektárov sa dodnes zachovalo iba sedem.

Napriek tomu je tu tretia najrozsiahlejšia dendrologická zbierka na Slovensku s viac ako sedemsto druhmi domácich a cudzokrajných rastlín rozdelených do nasledujúcich zón – Severná Amerika, Euroázia, zbierky rododendronov, zbierky vždyzelených drevín, Východná Ázia (E), vresoviská, zbierky vŕb a popínavé dreviny.

Arborétum Bórová hora vo Zvolene

 

Autori fotografií: Technická univerzita vo Zvolene, LiCheng Shih

Vzniklo v roku 1965 ako zariadenie Technickej univerzity vo Zvolene. Má rozlohu takmer 50 hektárov. Na tejto ploche rastie približne 2500 foriem a kultivarov rôznych druhov drevín so zameraním na slovenské dreviny.

Mimoriadne cenné je tunajšie rozárium s najväčšou zbierkou ruží na Slovensku, ktorá pozostáva z až približne 900 sort. Genofondovo je prevažne zameraná na ruže šľachtené historicky na území Čiech a Slovenska.

Okrem milovníkov ruží je arborétum rajom aj pre kaktusárov. Môžu sa tu pokochať úctyhodnou zbiekou 1500 jedincov kaktusov a sukulentov najmä z Mexika, Severnej a Južnej Ameriky.

Arborétum Kysihýbel – Feistmantelova záhrada pri Banskej Štiavnici

Arborétum v Kysihýbli slúži najmä pre výskumné účely v súvislosti s introdukciou a pestovaním cuzdokrajných lesných drevín. Založené bolo v roku 1900 pre potreby Baníckej a lesníckej akadémie v Banskej Štiavnici.

Na ploche 7,73 hektára je vysadených 260 druhov drevín, medzi inými aj zaujímavé kusy ako korkovník amurský a sachalinský, sekvojovec obrovský, magnólia končistá, duglaska tisolistá a mnoho ďalších.

Verejnosti je arborétum prístupné počas júla a augusta od stredy až do nedele. V pondelok a utorok je vstup možný len so sprievodcom po dohode a s ohlásením aspoň tri dni vopred.

Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave

 

Autori fotografií: Tumi-1983, MOs810

Približne tam, kde je dnes most Lafranconi, bol pred sto rokmi rozľahlý park a poblíž vila, ktorá patrila talianskemu grófovi, skvelému inžinierovi a vynálezcovi Graciozosovi Enea Lanfranconimu (písmeno n s jeho mena vypadlo pri pomenovávaní mosta).

Stály zdroj vody, rozľahlý pozemok a poloha vyhovujúca obyvateľom aj študentom predurčili túto lokalitu ako najvhodnejšie miesto na vybudovanie prvej verejnej botanickej záhrady v našich končinách a tak sa v roku 1942 začalo s prebudovávaním parku. Neskôr, pri výstavbe mosta v rokoch 1985 až 1991, prišla záhrada o časť rozlohy.

Dnes tu môžu návštevníci obdivovať viac ako 5000 druhov rastlín. Mimoriadnej obľube sa tešia najmä exotické skleníkové expozície so zbierkami kaktusov, paliem, araukárií, cykasov, fikusov, papraďorastov, orchideí, bromélií a mnohých iných exotických rastlín. Z exteriérových expozícií zaujme najmä rozárium s až 120 druhmi ruží či japonská záhrada.

Jedným z najcennejších exponátov je s určitosťou wolémia vznešená (Wollemia nobilis), o ktorej sa predpokladalo, že už dávno vyhynula. Jej pôvod siaha až do druhohôr, takže jej opätovné objavenie v roku 1994 bolo pre botanikov podobnou senzáciou, akou by bol objav žijúceho dinosaura niekde v zabudnutom kúte planéty.

Botanická záhrada v Košiciach

 

Autori fotografií: Traveltipy

Rozlohou najväčšia botanická záhrada na Slovensku sa zároveň môže popýšiť najväčšou zbierkou kaktusov a sukulentov na územi bývalého Česko-Slovenska. Okrem toho návštevníkov určite poteší aj pestrá zbierka hmyzožravých rastlín, nádherných orchideí či ďalších tropických rastlín v rozľahlom vysokom skleníku s plochou 1 742 metrov štvorcových.

V exteriérovej časti zase zaujme rozľahlý lesopark, dekoratívna flóra a Ekologická náučná plocha, ktorá odborníkom, študentom, ale aj laickej verejnosti prezentuje aktuálne poznatky botaniky a environmentálnych disciplín.

Botanická záhrada pri SPU v Nitre

Študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre majú už od roku 1982 k dispozícii na štúdium vskutku čarovné miesto. Botanická záhrada je totiž vedecko-výskumným pracoviskom  priamo v areáli univerzity, takže je celkom bežné, že sa vám tu naskytne pohľad na vysokoškolákov so skriptami v ruke.

Inak ale oko každého návštevníka poteší pestrá flóra v podobe zbierky orchideí či bromélií z celého sveta, kaktusov, hmyzožravých rastlín a ďalšej plejády tropických a subtropických rastlín v celkovom počte 6400 druhov.

Zvláštnosťou tejto záhrady je, že sú tu bohato zastúpené aj úžitkové rastliny – rôzne odrody zeleniny, ovocných drevín či viniča. Mimoriadne vzácna je najmä zbierka odrôd jabloní a starých, oblastných odrôd rôznych ovocných druhov.

Ďalším netypickým prvkom je, že okrem exotických rastlín tu uvidíte aj nemenej exotickú faunu. Univerzitné vivárium patriace k záhrade chová tropických hadov, jašterov, korytnačku a dokonca krokodíla. Deti zase poteší MINI-ZOO, v ktorej sa nachádzajú koza kamerunská, muflóny, daniele a niekoľko druhov vtákov.

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici

Tatranská botanická záhrada je koncipovaná ako sezónna záhrada pod otvoreným nebom. Otvorená je iba štyri mesiace, od začiatku júna do konca septembra. Návštevníci tu na ploche troch hektárov môžu obdivovať vzácne druhy tatranských bylín a drevín. Niektoré si môžu dokonca aj kúpiť, čo je jedinečná možnosť najmä pre pestovateľov, ktorí sa tak môžu legálne dostať k inak chráneným a vzácnym druhom.

Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí endemit mak tatranský, teda rastlina, ktorú inde ako vo Vysokých Tatrách neuvidíte. Okrem neho napríklad vzácna skalokráska pyrenejská, pre Tatry typický plesnivec alpínsky, ale aj dryádka osemlupienková, relikt ešte z doby ľadovej.

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici

Nachádza sa v areáli historickej Baníckej a lesníckej akadémie. Už od prvej polovice 19. storočia tu boli pre potreby lesníckej výučby vysádzané domáce aj cudzokrajné dreviny. Dnes je tu viac ako 200 domácich i cudzokrajných drevín. Medzi najzaujímavejššie patria sekvojovce mamutie a céder libanonský.

Ak ste milovníkom prírody a téma vás zaujala, pripravujeme pre vás ďalší článok, v ktorom budeme písať o histórii a súčasnosti najkrajších slovenských parkov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Riaditeľka školy, v ktorej nezvoní: Dajme deťom bezpečný priestor na pohyb

Skúsená pedagogička po dvadsiatich rokoch praxe otvorila základnú školu, o akej vždy snívala. Tento rok v nej prebieha aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá si deti získala.

Súkromná základná škola v Senci je miesto, kde stretnete radostné, zvedavé deti. Učitelia sa v nej snažia nájsť zdravú rovnováhu medzi radosťou z učenia a cieľavedomou prácou na úspechu. Minulý rok táto škola v rámci Bratislavského kraja vyhrala s obrovským náskokom v súťaži o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá spadá pod platformu O2 Dobrá vec. Boli sme sa spýtať, ako sa im to podarilo.

Vyhrajte O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na tomto mieste.

S riaditeľkou školy Ivetou Barkovou sa stretávame v jej kancelárii. Pôsobí skromne, no keď sa rozrozpráva, nevychádzame z úžasu, čo všetko sa jej spolu s kolegami, deťmi a ich rodičmi v tejto nenápadnej malej škole podarilo. V jej podaní to pôsobí jednoducho, akoby to bolo samozrejmé.

Napriek tomu, že je už poobede a väčšina detí je v škole v prírode, na chodbách neutícha pohyb a aj v kancelárii panuje čulý ruch. Vyzváňa telefón, ľudia sa prichádzajú poradiť, vrátiť požičané veci. Pani riaditeľka všetko s prehľadom organizuje a spokojne si vydychuje, aký je tu dnes pokoj oproti bežnému dňu.

Rozprávame sa o tom, ako pred tromi rokmi so školou začínali, ako sa im v škole, kde počas vyučovania nie je počuť typické zvonenie, darí a ako im O2 Športová akadémia Mateja Tótha potvrdzuje, že sny sa plnia.

Ako človek príde k tomu, že sa stane zriaďovateľom a riaditeľom súkromnej základnej školy?

Učím vyše dvadsať rokov, učila som na štátnej základnej škole aj na gymnáziu. Na svojom poslednom pôsobisku v malej vidieckej škole som v zborovni sedela oproti kolegyni, ktorá bola rovnako akčná ako ja. Počas každej voľnej chvíle sme sa rozprávali o tom, ako by mala fungovať škola našich snov.

Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.

Dva roky sme potom spolu s mojou akčnou kolegyňou Jankou Augustovičovou pracovali na príprave takejto školy. Získali sme dôveru rodičov, ktorí nám zverili svoje deti. A pred tromi rokmi sa sen stal skutočnosťou, stala som sa zriaďovateľkou a zároveň riaditeľkou.

V tejto pozícii som sa našla, baví ma to celé organizovať a teším sa z každého úspechu. Práce je veľmi veľa, ale bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života.

Ako vznikol nápad prihlásiť sa do O2 Dobrej veci a zabojovať o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha?

Naša škola nemá žiadneho veľkého sponzora. Tvoríme ju iba my, deti a ich rodičia. Šport je od začiatku súčasťou našej vízie vyváženej školy. Sama som až do maturity denne športovala a chcela by som deťom ukázať, že bežné športovanie môže prinášať radosť a zároveň vytvára návyk na pravidelný pohyb.

„Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.“

Na šport kladieme veľký dôraz, deti absolvujú každý týždeň hodinu telocviku v plavárni v Senci, vo vstupných priestoroch máme pingpongový stôl a práve budujeme predzáhradku s workoutovým náradím.

Keď som na internete zbadala informácie o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha a o šanci získať ju pre našu školu prostredníctvom hlasovania na stránke O2 Dobrá vec, veľmi sa mi tá myšlienka zapáčila a hneď som sa o ňu podelila s rodičmi. Páčilo sa im to, a tak sme školu do súťaže prihlásili.

V Bratislavskom kraji ste s veľkým náskokom zvíťazili. Hoci máte menej ako 200 žiakov, získali ste 5 532 hlasov. Ako sa dá niečo také dosiahnuť?

Začína sa to tým, že sme rodinná škola. Rodičia sú s nami vo všetkom súčinní a pomáhajú nám. Priznám sa však, nečakala som takú obrovskú vlnu nadšenia.

Hlasovaním sme doslova žili všetci – učitelia, rodičia aj žiaci. Neustále sme spolu komunikovali a posielali sme si informácie o stave hlasovania. Rodičia si navzájom radili, ako sa dajú získať bonusové body, napríklad za čítanie článkov na Sóde. Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Do hlasovania sa zapojili celé rodiny. Viem o rodine, kde svoj hlas denne odovzdávalo 16 ľudí. Takisto pre učiteľov sa hlasovanie stalo každodenným rituálom. Zapojili sa ráno, hneď ako zapli počítač. V kuchynke sme si potom dávali kontrolné otázky: „Už si dnes hlasoval?“ Využili sme aj sociálne siete. Pomohli nám hlasy Senčanov, ktorí nás sledujú.

Zo začiatku som nečakala, že to bude mať taký veľký ohlas. No keď hlasy začali pribúdať, už sme sa nechceli vzdať. Vydržali sme do úplného konca, aj keď sme vedeli, že máme veľký náskok.

Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Bola to naša prvá veľká výhra a bolo povzbudzujúce vidieť, že sme to dokázali. Radosť z víťazstva v hlasovaní bola obrovská a záujem medzi deťmi a rodičmi bol niekoľkonásobne vyšší ako naše možnosti.

Podarilo sa vám zvíťaziť vo veľkej konkurencii, získali ste O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na pôde vašej školy, a v rámci nej vedenie 20-člennej skupiny detí na celý školský rok zadarmo. Podľa čoho ste deti vyberali?

V škole organizujeme krúžkový festival. Rodičia si môžu pozrieť ponuku krúžkov a porozprávať sa s vedúcimi. Keď sme prezentovali O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, bol to úplný ošiaľ. Prihlásilo sa množstvo detí.

Výber urobila trénerka, ktorá vyskladala pestrú, vekovo zmiešanú skupinu. Niektoré deti dostali šancu začať cvičiť a niektoré zase rozvíjať svoj talent na atletiku. Pre ostatné deti ponúkame množstvo iných športových krúžkov.

V mnohých školách vrátane tej vašej odovzdával certifikát o účasti v Akadémii Matej Tóth osobne. Ako to vnímali deti?

Prišlo to celkom narýchlo na začiatku školského roka. Deti sa veľmi tešili. Prišli s myšlienkou, že by samy Mateja Tótha privítali a pripravili preňho program. Zatancovali vlastné choreografie, zasúťažili si s ním v športových disciplínach, zorganizovali improvizovanú tlačovú besedu a autogramiádu.

Atmosféra deti tak strhla, že sa nevedeli rozlúčiť. Matej Tóth zožal obrovský aplauz, každý sa s ním chcel fotiť. Začiatok školského roka tak nabral novú dynamiku.

Ako si deti užívajú tréningy?

Ani ku koncu školského roka nadšenie nepoľavilo a deti sa na tréningy stále veľmi tešia. Majú svoje dresy, vždy pred tréningom sa do nich prezliekajú a vtedy celá chodba ožije. Najlepšie na Akadémii je, že deti si ani neuvedomujú, že pravidelne poctivo trénujú. Vytvárajú si návyky, zažívajú radosť zo športu, z úspechov a z kamarátstva.

Cieľom tréningov je, aby deti nebrali šport ako individualistickú súťaž. Na tréningy chodí zmiešaná skupina od prvákov po štvrtákov, takže vznikajú momenty, keď si musia pomôcť, potiahnuť jeden druhého. Prirodzene sa tak učia spolupracovať aj v náročných situáciách.

Vidno na deťoch pokroky?

Súčasťou programu je testovanie formou hry na začiatku, v polovici a na konci roka. Na deťoch vidíme veľké pokroky v odvetví športu, na ktorý môžu mať pohybové predpoklady. Vidno to aj v tom, že deti sa pohybujú efektívnejšie a naučili sa pohyby robiť technicky správne.

Výhodou je, že dostávajú všestrannú športovú prípravu. Tú môžu potom využiť na druhom stupni, keď sa rozhodnú špecializovať na ktorýkoľvek šport. Pre nás je O2 Športová akadémia Mateja Tótha liahňou budúcich športových talentov.

O O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha súťažia prostredníctvom platformy O2 Dobrá vec školy aj tento rok. Odporúčate školám zapojiť sa?

Určite. A nielen počas roka, keď sme dostali podporu. Pozitíva pre školu sú dlhodobé. Trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je zároveň naša telocvikárka. Prešla školeniami, naučila sa metodiku a niektoré prvky využíva aj na hodinách telesnej výchovy.

Od Akadémie sme dostali veľa športového náradia. Sú medzi ním bežné, ale aj netradičné pomôcky. Tie nám zostanú, aby sme ich mohli používať aj po skončení programu.

Rozprávame sa spolu o pohybe. Majú ho podľa vás dnešné deti dostatok?

Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme. My sme trávili detstvo na uliciach prirodzeným pohybom, dnes majú rodičia oprávnený strach nechať deti na voľno. Je v podstate nemožné vypustiť deti na ulicu a mnohé školské areály sú poobede zatvorené.

„Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme.“

Rodičia nechcú šport zanedbať, a tak deťom organizujú športové aktivity v kluboch a v tréningových centrách. Keďže tréningy sú organizované dospelými, možno dnes nemajú deti k športu taký srdečný vzťah. Niekedy je pre ne záťaž ísť na tréning. Nepociťujú spontánnu radosť, ktorú sme mali my, keď sme mohli vybehnúť von a prirodzene naplniť svoju potrebu hýbať sa.

Čo by deťom pomohlo v tom, aby sa viac hýbali?

V prvom rade by sme im mali zabezpečiť bezpečný priestor na športovanie. To by malo byť prioritou samosprávy každého mestečka alebo dediny. Ak sa pýtate detí, prečo nešportujú, prejdú do oprávnenej ofenzívy: „Kde to máme robiť?“

V meste ako Senec, ktoré je obklopené novými satelitmi, deti často ani nemajú možnosť samy sa dostať k iným deťom. Keď sme robili minulý rok na Deň detí cyklovýlet, museli sme zapojiť do akcie mestskú políciu, aby sme sa cez niekoľko veľkých križovatiek dostali na cyklochodník. Deťom veľmi chýbajú nielen športoviská, ale aj obyčajné chodníky a cyklotrasy.

Ak chceme deti priviesť k pohybu, mali by sme im byť vzorom. Pohyb by mal byť súčasťou rodinného života. Časť víkendov by sme mali tráviť spoločne s deťmi aktívnym pohybom, prechádzkou, bicyklovaním, túrami alebo rôznymi nenáročnými športmi, ktoré nám spestria deň. Aj na zmrzlinu sa dá ísť na bicykli.

Rozhýbte svoje deti prostredníctvom tretieho ročníka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Do 30. júna si o účasť v nej môžu zasúťažiť základné školy na celom Slovensku. Viac informácií o pravidlách súťaže a získaní bonusových bodov za prečítanie člávnkov v sóde získate na stránke www.dobravec.o2.sk.

Dobrá vec

Podporte školu
v projekte O2 Dobrá vec

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Iveta Barková

Vyštudovala slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Na Slovensku učí už viac ako 20 rokov, medzitým päť rokov pôsobila v pražskej agentúre, ktorá organizuje koncerty medzinárodných mládežníckych zborov. Tu okrem iného získala aj poznatky o fungovaní školských systémov v Británii a v USA. Je absolventkou Komenského inštitútu. Inšpiráciou je pre ňu nemecká inovátorka Margret Rasfeld. Pred tromi rokmi založila v Senci Súkromnú základnú školu, v ktorej pôsobí ako riaditeľka. Aktívne a odhodlane zavádza do vyučovacieho procesu inovácie a moderné prvky. Jej ambíciou je inšpirovať ľudí k tomu, že veci sa dajú meniť zdola.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac