5 vecí, bez ktorých si Vianoce nevieme predstaviť

Keď utíchne predvianočný zhon a nákupné centrá sa na chvíľu vyprázdnia, môžeme si konečne užívať neopakovateľnú atmosféru sviatkov. Čím je však táto atmosféra výnimočná?

Pozreli sme sa bližšie na 5 typických znakov Vianoc, ktoré k sviatkom rodinnej pohody a pokoja skrátka patria.

Rozprávkový program

Keď začnú v televízii vysielať Sám doma, je to znak toho, že sa môžete oficiálne začať tešiť na Vianoce. A keď Kevin porazí neveľmi dôvtipného Harryho a Marva po druhýkrát v New Yorku, to už všetci vedia, že sviatky sú hneď za rohom.

 

Potom príde na rad o niečo tradičnejší program ako Mrázik, a keď princ Popoluške nasadí črievičku, už sa rozbaľujú darčeky.

Svetielka a ozdoby

Centrum obývacej izby sa na pár dní presúva k stromčeku. Najprv prídu každoročné „radosti“ ako rozmotávanie vianočných svetielol a milé rodinné hádky o tom, kto je zodpovedný za ich nerozlúštiteľné zmotanie.

 

Keď sa však pred nami zjaví finálna podoba čarovne vyzdobeného vianočného stromčeka, všetko je opäť v úplnom poriadku.

Zvuky Vianoc

Všetko, čo chceme na Vianoce, je počúvať Mariah Carey. Minimálne prvé decembrové dni, keď nám aj rádiá pripomínajú, že deadline na nákup darčekov sa nezadržateľne blíži. Z každej strany počujeme interpretov ako Wham!, ktorých sme naposledy počuli posledné Vianoce.

S blížiacim sa veľkým dňom nadšenie z rádiových klasík vo všeobecnosti trochu opadáva. Napriek tomu vianočná hudba neodmysliteľne dotvára príjemnú atmosféru sviatkov a bez nej by to jednoducho nebolo ono.

Vôňa kapustnice a medovníkov

Tiež ste ako dieťa každý rok zdokonaľovali svoju techniku nenápadnej krádeže salóniek zo stromčeka? Boli naozaj neodolateľné, až do momentu, keď prišli na rad čerstvé medovníky a ostatné typicky vianočné koláče. Teraz v dospelosti už naplno oceňujeme neuveriteľné schopnosti našich mám pri príprave všetkých vianočných dobrôt a vytváraní typických vôní.

 

S vekom sa chute trochu zmenia, avšak tradície zostávajú. Namiesto salóniek si už chceme ukradnúť pre seba kúsok predvianočného kapra alebo tanier lákavej kapustnice.

Blízki z ďaleka

Môžeme mať krásne stromčeky, darčekov viac ako Santa Claus, kapre na všetky spôsoby a živý koncert Mariah Carey, ak sa však na sviatky nestretne rodina doma pokope, nebude to ono.

Aké by to predsa bolo, ak by sme nemohli hľadať darčeky so súrodencom a potom všetku vinu zvaliť naňho? Alebo zavadzať mame v kuchyni pri vianočnom pečení a ochutnávať popritom z cesta?

Všetko pokope

Vianoce sú pre každého z nás niečím extra, a tak sa ich už niekedy ani nevieme dočkať. Najmä keď máme pred sebou ešte dlhú cestu domov k svojim blízkym. Aj preto sa v O2 rozhodli priniesť cestujúcim z bratislavskej Hlavnej stanice pravú vianočnú atmosféru už o pár dní skôr.

K jednému z najrušnejších vlakových spojov spoločnosť O2 pripojila špeciálny extra vagón, aby cestujúcim priniesla Výpravu za Vianocami plnú extra pohody. Pozrite si video a zistite, ako to celé dopadlo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dve hodiny vo vode a hodinu na suchu. Motorola Moto X4 prežila tréning akvabel

Pozrite sa, ako to vyzerá, keď telefón Motorola Moto X4 skončí v bazéne s akvabelami.

Nora Szauder je jednou zo slovenských tréneriek reprezentačných družstiev synchronizovaného plávania. Bežne počas sezóny reprezentujú Slovensko v okolitých krajinách a každoročne sa snažia o účasť na vrcholnej súťaži, ktorou je Synchronized Swimming Mediterranean Cup, tzv. Comen Cup.

Fotografia fotená telefónom Motorola Moto X4

Staršie reprezentačné družstvá sa pravidelne zúčastňujú vrcholných európskych a svetových súťaží vo svojej kategórii. V rokoch 2000, 2004 a aj v roku 2016 sa slovenské akvabely v párovej disciplíne kvalifikovali aj na olympijské hry.

Hľadáte telefón, ktorý s vami v zdraví prečká dovolenku? Motorola Moto X4 si vás získa nielen svojou vodovzdornosťou. Viac informácií.

Zašli sme za reprezentačným družstvom slovenských akvabel a zisťovali sme, koľko úsilia vyžaduje tento šport a či vodovzdorný telefón Motorola Moto X4 zvládne tréning akvabel. Nielen odpovede trénerky Nory, ale aj telefón prekvapili.

Dlhonohé, ohybné a s dobrou vznášanlivosťou

Deti trávia tréningom veľa času, aj pri tomto športe je však mimoriadne dôležitá predispozícia. “Výhodu majú dlhonohé, ohybné, s dobrou vznášanlivosťou,” hodnotí trénerka Nora.

Akvabely trénujú 6-krát do týždňa, 2 hodiny vo vode a 1 hodinu na suchu, pričom so synchronizovaným plávaním je dobré začať čo najskôr.

Fotografie fotené telefónom Motorola Moto X4

„Zvyčajne od 5 alebo 6 rokov, ak majú deti za sebou gymnastickú alebo baletnú prípravu dá sa začať ešte aj v 10 či 11 rokoch. Deti, čo začnú neskôr, už sa tomuto športu venujú len rekreačne, keďže technicky už nestíhajú dobehnúť svojich rovesníkov,” vysvetľuje trenérka Nora. Dôležité je, aby už pri nábore vedeli samostatne preplávať 25 m.

Keď sa spomínajú deti, nemyslia sa len dievčatá, ale aj chlapci. „Od roku 2015 sa na majstrovstvách sveta súťaží aj v zmiešaných pároch, ktorý tvorí muž so ženou podobne ako v tanečných pároch alebo v krasokorčuľovaní. Čiže akvabelou či skôr akvabelákom alebo krasoplavcom sa môže stať aj chlapec,” dopĺňa.

Nie je to len o vode

Okrem plávania majú akvabely aj gymnastickú prípravu v telocvični, chodia behať a každá tímová zostava sa nacvičuje aj na suchu. Väčšinu choreografií reprezentačných družstiev vymýšľa trénerka Nora. Aby vo vode dobre počuli hudbu, používajú pri svojich tréningoch špeciálne podvodné reproduktory. Nácvik každej zostavy zahŕňa rozrátavanie hudby na doby, vďaka čomu dokážu dodržať konkrétne tempo aj v prípade drobných technických výpadkov.

„Veľmi ale pomáha, keď sú zverenci kreatívni a sami navrhujú prvky do zostáv. Dôležité je, aby im sadla hudba,” dopĺňa Nora. „Všetko úsilie každého trénera ale aj tak závisí od prístupu samotných zverenkýň a ich rodičov,” dodáva.

Šport s limitmi

Pri synchronizovanom plávaní existuje hneď niekoľko zostáv, v ktorých môžu akvabely vystupovať. „Máme sólové zostavy (1 pretekár), párové zostavy (2 pretekári), tímové zostavy (8 pretekárov) a kombinované zostavy (10 pretekárov). V technických zostavách sú predpísané technické prvky, ktoré musí daná zostava obsahovať, ako aj ich poradie, čo nácvik týchto zostáv, samozrejme, sťažuje,” hodnotí Nora.

Ani synchronizované plávanie však nepatrí k športom, ktoré by obchádzali zranenia. Tými najčastejšími sú zlomeniny prstov na nohách. Pravidelné tréningy však deťom prinášajú predovšetkým veľa pozitívneho. „Pravidelné trénovanie prispieva u detí k posilňovaniu ich imunity a otužilosti. Rôzne zápaly alebo choroby sa pri tomto športe nevyskytujú častejšie ako pri deťoch, ktoré robia iné typy športov,” objasňuje sympatické trenérka.

Tento divácky obľúbený šport však na Slovensku zápasí so slabou dostupnosťou vhodných bazénov. To je dôvod, prečo v súčasnosti aktívne fungujú kluby iba v Bratislave a jej okolí.

Selfie akvabel

Fotografia fotená telefónom Motorola Moto X4

Náš príchod mierne otriasol disciplínou tréningu. Smartfón Motorola Moto X4 sa dostal do rúk slovenských mladších junioriek a tie ho nijako nešetrili. Aj napriek mnohým ponorom a neustálemu namáčaniu telefón fotenie zvládol na výbornú a pekne zachytil tréning akvabel aj pod vodou.

Chcete získať Motorolu Moto X4 a vytvoriť si originálne fotky aj pod vodu? S akýmkoľvek paušálom od O2 ho teraz získate na začiatok iba za 2 €.

Motorola

Spoločnosť Motorola sa snaží vymýšľať, vytvárať a dodávať tie najlepšie mobilné zariadenia, ktoré zlepšujú životy miliónov ľudí. Motorola vytvorila odvetvie mobilných komunikácií. Vynašla väčšinu protokolov a technológií, ktoré umožňujú mobilnú komunikáciu vrátane prvého mobilného telefónu.


Lifetech: Čo je nové