10 bežeckých zlozvykov, ktoré vám zničia radosť z behu

Jednoduché a rýchle tipy, aby vás beh bavil, a aby ste sa na ten ďalší tešili stále rovnako.

Či už behávate pravidelne, alebo si tenisky obujete len občas, zamyslite sa nad tým, čo pri behu robíte a ako sa cítite. Vyhnete sa nielen možným zraneniam a pretrénovaniu, ale urobíte si z tejto aktivity ozajstný pôžitok.

Beháte priveľa

Ak s behom začínate alebo sa vraciate po zranení, musíte byť extra pozorný, hoci platí to pre každého bežca. Buďte opatrní a zvyšujte záťaž postupne. Základné odporúčanie je zvyšovať týždňový objem tréningu o maximálne desať percent.

Nedopĺňate energiu

Čím ťažší tréning máte za sebou, tým dôležitejšie je, aby telo dostalo späť všetko potrebné. Po každom tréningu mu doprajte najskôr sacharidy, aby sa doplnila zásoba glykogénu a neskôr aj proteín, aby boli spokojné aj svalové vlákna.

Autor: Viktor Hanacek

Zabúdate na “core”

Core, teda brušné svalstvo je na prvý pohľad pre beh nepotrebný element. Veľa však na ňom záleží. Stačí pár minút denne a vďaka cvikom zameraným na core dostanete aj vaše bežecké výkony na vyšší level.

Vystrelíte príliš rýchlo

Klasická chyba, ktorá sa deje aj u skúsených bežcov. Atmosféra pred pretekom vás pohltí do takej miery, že po štarte zabudnete na plánované tempo a vyštartujete spoločne s rýchlejšími pretekármi. Takáto chyba dokáže zničiť celé preteky.

Prehliadate jarné slnko

V období, keď začína teplo, po zime často zabúdame, aké nebezpečné môžu byť prvé jarné slnečné lúče. Pobyt na slnku je super, dodá energiu aj vitamín D, ale používajte krémy s dostatočným ochranným faktorom, aby ste to po behu neľutovali.

Ste si sami doktorom

Asi to zažil každý bežec. Po ťažkom tréningu či pretekoch niečo ťahá, pichá, bolí. K doktorovi sa však ísť nechce, veď to vyriešite oddychom, ľadom či masťou. Ani po pár dňoch to však neprešlo. Majte po ruke odborníka, ktorý vám pomôže rýchlejšie a poradí vám tú správnu cestu k zdraviu.

Podceňujete spánok

Nálada, imunita, schopnosť regenerácie, fyzická i mentálna sila. Spánok ovplyvňuje všetky tieto faktory. Je pravda, že každý potrebuje iný čas v posteli, skúste si teda zaznamenávať dĺžku spánku a jej vplyv na vaše výkony, aby ste zistili, čo potrebujete práve vy. Alebo si prečítajte, ako zo spánku vyťažiť maximum.

Nestrečujete

Tu sa asi veľa z vás pousmialo, však? Ak nerobíte strečing pred behom, dávame vám palec hore, to by sa ani robiť nemalo. Dôležité však je, aby ste natiahli a uvoľnili svaly po behu. Stačí pár minút strečingu a môžete predísť zraneniu.

Neoddychujete

Doprajte si aj dni absolútneho kľudu. Len telka, kniha alebo iný relax, žiadna prechádzka, plávanie či bicykel. Dokážete tak predísť bežeckému vyhoreniu či strate motivácie behať, zároveň dovolíte svalom, aby si dobili baterky.

Meníte všetko naraz

Začali ste behať, lebo vás to bavilo. Alebo ste chceli, aby vás to bavilo. Nie preto, aby ste sa stali dokonalými bežcami. Aj naďalej si beh užívajte, snažte sa zlepšovať postupne a výsledky prídu krok po kroku. Skúste teda zmeniť len to, čo dokážete, aby ste sa zbytočne nestresovali.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Dá sa vrátiť k starému mobilu? Skúsili sme to

Jedeň deň s retro mobilom. Aj so štýlovým fotením recenzentky.

Pred pár mesiacmi obletela médiá fotka Anny Wintour, šéfredaktorky časopisu Vogue, so starým sklápacím mobilom v ruke. Fakt, že jedna z najvplyvnejších žien módneho biznisu nevyužíva tie najmodernejšie technológie, vzbudil priam senzáciu.

Aké by to bolo vrátiť sa v čase a používať na chvíľu starý telefón s tlačítkami? Anna Wintour je len ďalším dôkazom toho, že ak je niečo naozaj nadčasové, tak je to zdravé sebavedomie. A to znesie i začudované pohľady a prípadné hlúpe poznámky, ktoré by obstarožný telefón mohol vyvolať.

Vzdať sa mobilu s tlačidlami bola kedysi neľahká úloha. Smútil za ním asi každý, komu “ucho” vyplo počas telefonovania reproduktor na modernom smartfóne. Tento problém našťastie vo väčšine prípadov vyriešila výmena mobilu. A ďalší vývoj.

Časom si aplikácie našli cestu k srdcu aj tých odolných jedincov. Kvalitný fotoaparát i kamera sa stali samozrejmosťou. Smartfón je dnes nenahraditeľný na všetko od vybavovania emailov, navigáciu, štúdium cudzích jazykov, cez počítanie krokov, až po strácanie času na sociálnych sieťach.

Dá sa vrátiť k starému mobilu? Skúsili sme to. A napísali… Hm. Recenziu?

Cestovanie v čase

Voľba padla na krásnu starú vysúvaciu Nokiu. Už pár rokov odpočívala zahrabaná v šuplíku. Šnúra nabíjačky dočiahne od zástrčky až na stôl. Úžasné! Napriek tomu, že telefón je už v dôchodkovom veku, všetko funguje, ako má.

Ráno treba mať na pamäti, že telefón už síce má možnosť pripojiť sa na internet, ale na malom displeji by čítanie nebolo veľmi pohodlné. Rannú dávku informácií musia teda poskytnúť klasické noviny.

Čím to je, že ľudia v kaviarni ponorení do novín pôsobia tak intelektuálne až vznešene, kým tí, ktorí zaujato hľadia do smartfónov vyzerajú ako sociopati? Aj keď možno tiež len čítajú noviny…

Už po dvoch hodinách je zrejmé, že práce ubúda akosi rýchlejšie než obyčajne. Cez Whatsapp ani Messenger neprichádzajú žiadne správy. Telefón nemá ani Instagram, a tak je podstatne jednoduchšie sa koncentrovať. Prácu prerušilo iba dvakrát povedomé, ale nezvyklé zvonenie melódie, ktorá sa kedysi ozývala z každej strany.

Plusy a mínusy

Stretnutie s kamarátkou počas obeda prerušujú rôzne notifikácie jej telefónu. Pauzy nie je možné celkom vyplniť čumením do vlastného telefónu, a tak je nevyhnutné všímať si iné zaujímavosti okolo seba. Ľudí, kvety na ulici, ale príde aj na prečítanie si zaujímavého príbehu reštaurácie v jedálnom lístku. Iba kamarátka nestihla povedať takmer nič o tom, čo má vlastne nové. Tak nabudúce.

Malou výzvou je popoludňajšie pracovné stretnutie. Nemožno sa spoliehať na navigáciu, a tak si trasu treba zistiť vopred. Keď napokon ani to nestačí, pomôže rada náhodnej pani, ktorá ukáže cestu zo zamotaných uličiek.

Výhoda mobilu sa najviac prejaví večer. K šatám do divadla sa hodí listová kabelka. Konečne sa do nej pohodlne zmestí mobil, rúž aj malá peňaženka.

Večer je baterka mobilu takmer úplne nabitá. Je pravda, že fotky v mobile nie sú ktovieaké. Celkovo však bol deň s retro mobilom zaujímavý. Vytvoril nečakane veľa priestoru na dôležité veci a priamu komunikáciu s ľuďmi naokolo. A to iba po jednej malej zmene.

 

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si novinku Sony XZ2 a získajte darček v podobe odhlučňujúcich slúchadiel

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové