12 nadupaných hitov, ktoré oživia váš playlist na behanie

Tieto skladby vám doplnia sily na ďalšie kilometre.

Ak ste bežci, ktorí bez slúchadiel v ušiach neodbehnú ani na autobus, hudba vás dokáže správne naladiť a nabudiť, tento článok je práve pre vás. Oživte si opočúvaný playlist týmito peckami.

Pre rockové srdcia

Ak vaše srdce správne rozpumpujú mocné gitarové riffy, tieto skladby vás dostanú do toho správneho tempa.

Kings of Leon – Red Morning Lights

Foo Fighters – All My Life

 

Hip-hopové bangre

Nie vždy to musí byť motivačný text, niekedy proste stačí, keď to šľape od začiatku až do konca.

DJ Shadow feat. Run The Jewels – Nobody Speak

DMS – INTRO

 

Klasika nad zlato

Klasická hudba vám pomôže pri sústredení či tvorení. Skúste ju ale spojiť s vaším bežeckým tempom. Koncentráciu pri výkone posuniete na iný level.

Vivaldi – Winter

Ludovico Enaudi – Nuvole Bianche

 

Romantické duše

Aj pomalšie melódie vedia naštartovať ťažký tréning.

The Verve – Bitter Sweet Symphony

Tame Impala – Why Won’t They Talk To Me?

 

Filmoví nadšenci

Niet lepších soundtrackov, ako tie, ktoré si púšťate ešte roky po tom, ako vyjde film. Na čo myslíte počas behu? Skúste si pustiť hudbu z vašich obľúbených scén a preniesť sa na chvíľu do sveta filmových hrdinov.

Iggy Pop – Lust For Life

Moby – Flower

 

A niečo na struhujúci finiš

Cieľ je už nadosah a váš tep sa blíži k drumandbassovému BPM. Posledné minúty určite dáte s týmito energickými bombami.

Ed Rush & Optical – Chubrub

Bad Company – The Pulse

Vypočujte si obľúbenú hudbu kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny hudby, hoci aj počas behu. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čítanie je náročná činnosť, preto to robí tak málo ľudí

Rozhovor s Kolomanom Kertézs Bagalom, vydavateľom a podporovateľom slovenskej literatúry o tom aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

S knihami a literatúrou sa stretával od útleho detstva, ale až po revolúcii sa rozhodol, že sa im bude profesionálne venovať. A tak si založil vydavateľstvo. Koloman Kertész Bagala sa však nespráva ako bežný vydavateľ, ale vydáva len to, čo sa mu osobne páči. Nezaujíma sa primárne o zisk, ale chce vydávať autorov a autorky, ktoré sú blízke jeho literárnemu vkusu. Porozprávali sme sa s ním o tom, z čoho má pôžitok pri čítaní, aká je slovenská literatúra a prečo povinné čítanie nemotivuje mladých čítať.

Čo musí mať kniha, aby sa vám páčila?

Mám rád vzrušujúce čítanie. Dej ani postavy nemusia  byť dobrodružné, to ja chcem mať vzrušujúci zážitok – pasiu z čítania.

A ako hodnotíte vzťah Slovákov ku knihám?

To je veľmi zložitá otázka. V podstate, na Slovensku sa číta. Otázkou je, či sa čítajú iba knihy alebo aj literatúra.

V akom stave je slovenská literatúra? Má potenciál byť úspešnou aj v zahraničí?

Viem posúdiť iba tých 26 rokov, odkedy sa venujem tomuto odvetviu. Počet titulov je v súčasnosti väčší a širší ako kedysi, ale klesá záujem. Možno je to sčasti aj tým, že dnes už literatúra nemá punc čohosi zakazovaného alebo nevhodného, cenzorské bariéry padli, a tak sa aj čitatelia rozptýlili medzi všetky žánre a štýly.

Inak sa nemáme za čo hanbiť, ale predsa len, stále čakáme na nejakého veľkého autora, alebo na Nobelovu cenu.

Severania majú „svoje” detektívky, ktoré si s nimi spája bežné publikum. Má aj slovenská literatúra niečo také, s čím by mohla byť spájaná?

Myslím, že naša literatúra je veľmi rôznorodá, autori sú v žánroch rozptýlení. Na druhej strane, otázkou je, či je to pre severanov výhodou. Detektívky sú síce populárne, ale zase môžu zatieniť iné kvalitné severské diela, ktoré kvôli nim prehliadame.

Aký je váš názor na povinné čítanie?

Myslím si, že deti by mali čítať, ale určite nie niečo, čo sa označuje ako povinné. Radšej nech čítajú Harryho Pottera či Pána prsteňov, než by ich mali vidieť v kine. Je nezmyslom memorovať obsahy z klasiky. Deti netreba viesť ku konkrétnym knihám, ale k láske k literatúre. Radšej vypestovať to, aby čítali s vášňou, budovali si návyky, a potom nech sa pokojne púšťajú do ťažších kníh.

V čom vidíte najväčšiu silu kníh, pri formovaní osobnosti človeka?

Rozširuje to jazykové schopnosti, rozvíja abstraktné myslenie. Ja mám najlepšie zážitky z neilustrovaného textu. Súčasná civilizácia je závislá na vizualite. Jasné, že fotka povie na prvý pohľad viac, ako blok textu, no prijímame jednoducho spracované informácie ako na tácke, ale mrzí ma, že nebádame ďalej, do hĺbky.

Keby ste mali vybrať pár kníh alebo autorov, ktoré vo vás zanechali najväčšiu stopu, ktoré by to boli?

Zásadná kniha z môjho detstva je Smelý zajko v Afrike od Jozefa Cígera Hronského. Možno aj kvôli nej som v tridsiatke zdolal Kilimandžáro. Potom to boli autori ako Karl May a Jules Verne. Neskôr, asi v 15 rokoch som sa začítal do Hemingwaya, Remarqua a ďalších autorov z prvej polovice 20. storočia. To už boli knihy pre dospelých, kde sa rozoberali témy ako vojna, medziľudské vzťahy a mňa to lákalo.

Okolo maturity som si začal všímať pôvodnú slovenskú tvorbu a veľmi ma tešilo čítať napríklad Dušana Mitanu, Jána Johanidesa alebo Rudolfa Slobodu. Čím som bol starší a vyzretejší, začal som si viac všímať literatúru mojich rovesníkov. Doteraz mám rád mladú a novú literatúru.

Vznikajú u nás dobré veci?

Nie všetko sa mi úplne páči, ale rád čítam súčasníkov, vyjadrujú akýsi môj životný pocit, ich hrdinovia riešia tie isté otázky a problémy ako ja.

Ako by ste inšpirovali človeka, ktorý nečíta, aby v čítaní našiel pôžitok?

Čítanie je náročná činnosť, preto sa jej venuje tak málo ľudí. Myslím, že začať sa dá pokojne aj od bestsellerov, aby si človek spravil prehľad, zistil, či sa mu páčia. Ak nie, dá sa hĺbať ďalej v kníhkupectvách a antikvariátoch. Alebo v knižniciach, tam to má človek zdarma. Výsledky sa dostavia, netreba zúfať.


Lifetech: Čo je nové