9 kníh, ktoré potešia každého cestovateľa

Precestujte Slovensko a svet z postele či z gauča.

Po zimnej dovolenke už nezostalo ani stopy a leto je stále v nedohľadne. Prelistujte si knihy, ktoré vás aspoň na chvíľu vytrhnú z pracovného šialenstva a možno sa stanú inšpiráciou pri výbere letnej dovolenky.

Mapy

Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Pozriete sa, čo jedia ľudia v Ekvádore, aké zvieratá žijú v Číne, v Japonsku či v Afrike. Zoznámite sa s gejzírmi na Islande, objavíte obydlia starých Mayov v Mexiku, vo Fínsku vás pre zmenu čaká polárna noc a na Madagaskare si oddýchnete v tieni obrovského baobabu. A viac už neprezradíme.

Travel bible

Petr Novák, Matouš Vinš

S touto knihou prestanete o cestovaní snívať a skutočne vyrazíte. Ako si na cestu našetriť, ako zohnať lacné letenky a neutratiť príliš veľa na ubytovaní. Dozviete sa niečo o možnostiach dobrovoľníctva, práce na cestách a tiež to, ako si vďaka zážitkom, fotkám a videám z ciest zarobiť na objavovanie ďalších krajín.

Presvedčíte sa, že cestovať môže každý. S hypotékou aj s malými deťmi. Chce to len poznať pár dôležitých trikov od tých, ktorý svoj batoh pravidelne balia. Travel bible (Biblia cestovania) je návodom na to, ako začať a ako si cestovanie naplno užiť.

Element

Filip Kulisev

Vyše 400 fotografií zachytáva rozmanitosť a čaro štyroch základných klimatických pásem Zeme v rôznych obdobiach roka. Tieto pásma zároveň symbolizujú štyri základné živly. V polárnych oblastiach Arktídy a Antarktídy dominuje voda, v miernom klimatickom pásme sú to skalné bralá, jaskyne, ktoré sú dômyselným výtvorom Zeme. Večne zelené subtrópy charakterizuje čistý vzduch. A oheň zo slnečných lúčov je typický pre púšte.

Atlas zemí, které neexistují

Nick Middleton

Pred očami vám ožije paralelný svet krajín, ktoré väčšinou existujú len v mysliach svojich obyvateľov. Kniha vás vezme na kúzelný výlet do oblastí neistých hraníc alebo zabudnutých národov. Všade na svete ležia miesta – krajiny nekrajiny. Krásne rozpracované mapy, výrezy v siluetách. Nejde len o suché fakty. Väčšina kapitol sa spája s pútavými príbehmi z histórie.

Expedície 1973 – 1982

Július Satinský

Cestovné denníky Jula Satinského, ktorý sa vo všetkých svojich expedíciách prejavuje ako nadšený pozorovateľ a objaviteľ nielen prírodných krás. Sú plné veselých anekdot aj trefných spoločenských postrehov. Publikáciu dopĺňajú Satinského autentické denníkové ilustrácie, pohľadnice i fotografie z expedícií.

Neviditeľné mestá

Italo Calvino

Nesmrteľná klasika v novom rafinovanom šate. Calvinov Marco Polo je zároveň Marcom Polom veľkého Kublaj chána, ktorý ho vysiela na mnohé cesty po svojej ríši, aby si potom v príjemnom tieni kráľovských záhrad vypočul jeho správy. Calvinov Marco Polo rozpráva o mestách, predvádza ich gestami, mimikou, predmetmi prinášanými z ciest.

Vždy ale rozpráva len o jedinom – o rodných Benátkach. Je však fascinujúce, koľko tvárí im vie dať. A je nemenej fascinujúce, koľkými cestami napokon privádza Calvino svojho čitateľa k poslednej vete, v ktorej je ukryté kľúčové posolstvo pre našu prítomnosť.

Slovensko / Slovakia

Tomáš Hulík

Sila obrazu vie povedať viac ako milión slov. Veľká obrazová kniha o Slovensku od fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka vás prevedie Slovenskom miestami a časom, ktorý vám nemusí byť až taký známy.

Slovensko – zaujímavosti, unikáty, rarity

Vojček Alexander, Machala Drahoslav

Niekedy netreba chodiť ani tak ďaleko. Autori tejto knihy hľadeli na našu krajinu s otvorenými očami, s otvoreným srdcom a slovom aj obrazom predstavili krásy, ktoré sme dostali do daru.

Veľký atlas sveta

Kolektív autorov

Klasika medzi knihami. Veľký atlas sveta je už roky súčasťou mnohých domácností. Nájdete v ňom všetko, čo treba do školy, pri plánovaní ciest alebo len tak zo zvedavosti. Určite vám nesmie chýbať.

Získajte zľavu na akékoľvek knihy v Panta Rhei

Vážime si kvalitnú literatúru. Práve preto majú teraz zákazníci O2 vďaka službe O2 Extra výhody príležitosť získať v knihkupectvách Panta Rhei zľavu do 10 % podľa váhy kníh, ktoré si vyberú.

Stačí zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod a pošleme vám špeciálny kód, ktorým sa preukážete pri pokladni.

Sieť kníhkupectiev Panta Rhei je lídrom na slovenskom knižnom trhu a ponúka zážitky i vzdelanie prostredníctvom kníh už 21 rokov. Dnes je vám k dispozícii 41 kníhkupectiev siete Panta Rhei v 25 slovenských mestách. www.pantarhei.sk/predajne

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac