9 kníh, ktoré potešia každého cestovateľa

Precestujte Slovensko a svet z postele či z gauča.

Po zimnej dovolenke už nezostalo ani stopy a leto je stále v nedohľadne. Prelistujte si knihy, ktoré vás aspoň na chvíľu vytrhnú z pracovného šialenstva a možno sa stanú inšpiráciou pri výbere letnej dovolenky.

Mapy

Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Pozriete sa, čo jedia ľudia v Ekvádore, aké zvieratá žijú v Číne, v Japonsku či v Afrike. Zoznámite sa s gejzírmi na Islande, objavíte obydlia starých Mayov v Mexiku, vo Fínsku vás pre zmenu čaká polárna noc a na Madagaskare si oddýchnete v tieni obrovského baobabu. A viac už neprezradíme.

Travel bible

Petr Novák, Matouš Vinš

S touto knihou prestanete o cestovaní snívať a skutočne vyrazíte. Ako si na cestu našetriť, ako zohnať lacné letenky a neutratiť príliš veľa na ubytovaní. Dozviete sa niečo o možnostiach dobrovoľníctva, práce na cestách a tiež to, ako si vďaka zážitkom, fotkám a videám z ciest zarobiť na objavovanie ďalších krajín.

Presvedčíte sa, že cestovať môže každý. S hypotékou aj s malými deťmi. Chce to len poznať pár dôležitých trikov od tých, ktorý svoj batoh pravidelne balia. Travel bible (Biblia cestovania) je návodom na to, ako začať a ako si cestovanie naplno užiť.

Element

Filip Kulisev

Vyše 400 fotografií zachytáva rozmanitosť a čaro štyroch základných klimatických pásem Zeme v rôznych obdobiach roka. Tieto pásma zároveň symbolizujú štyri základné živly. V polárnych oblastiach Arktídy a Antarktídy dominuje voda, v miernom klimatickom pásme sú to skalné bralá, jaskyne, ktoré sú dômyselným výtvorom Zeme. Večne zelené subtrópy charakterizuje čistý vzduch. A oheň zo slnečných lúčov je typický pre púšte.

Atlas zemí, které neexistují

Nick Middleton

Pred očami vám ožije paralelný svet krajín, ktoré väčšinou existujú len v mysliach svojich obyvateľov. Kniha vás vezme na kúzelný výlet do oblastí neistých hraníc alebo zabudnutých národov. Všade na svete ležia miesta – krajiny nekrajiny. Krásne rozpracované mapy, výrezy v siluetách. Nejde len o suché fakty. Väčšina kapitol sa spája s pútavými príbehmi z histórie.

Expedície 1973 – 1982

Július Satinský

Cestovné denníky Jula Satinského, ktorý sa vo všetkých svojich expedíciách prejavuje ako nadšený pozorovateľ a objaviteľ nielen prírodných krás. Sú plné veselých anekdot aj trefných spoločenských postrehov. Publikáciu dopĺňajú Satinského autentické denníkové ilustrácie, pohľadnice i fotografie z expedícií.

Neviditeľné mestá

Italo Calvino

Nesmrteľná klasika v novom rafinovanom šate. Calvinov Marco Polo je zároveň Marcom Polom veľkého Kublaj chána, ktorý ho vysiela na mnohé cesty po svojej ríši, aby si potom v príjemnom tieni kráľovských záhrad vypočul jeho správy. Calvinov Marco Polo rozpráva o mestách, predvádza ich gestami, mimikou, predmetmi prinášanými z ciest.

Vždy ale rozpráva len o jedinom – o rodných Benátkach. Je však fascinujúce, koľko tvárí im vie dať. A je nemenej fascinujúce, koľkými cestami napokon privádza Calvino svojho čitateľa k poslednej vete, v ktorej je ukryté kľúčové posolstvo pre našu prítomnosť.

Slovensko / Slovakia

Tomáš Hulík

Sila obrazu vie povedať viac ako milión slov. Veľká obrazová kniha o Slovensku od fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka vás prevedie Slovenskom miestami a časom, ktorý vám nemusí byť až taký známy.

Slovensko – zaujímavosti, unikáty, rarity

Vojček Alexander, Machala Drahoslav

Niekedy netreba chodiť ani tak ďaleko. Autori tejto knihy hľadeli na našu krajinu s otvorenými očami, s otvoreným srdcom a slovom aj obrazom predstavili krásy, ktoré sme dostali do daru.

Veľký atlas sveta

Kolektív autorov

Klasika medzi knihami. Veľký atlas sveta je už roky súčasťou mnohých domácností. Nájdete v ňom všetko, čo treba do školy, pri plánovaní ciest alebo len tak zo zvedavosti. Určite vám nesmie chýbať.

Získajte zľavu na akékoľvek knihy v Panta Rhei

Vážime si kvalitnú literatúru. Práve preto majú teraz zákazníci O2 vďaka službe O2 Extra výhody príležitosť získať v knihkupectvách Panta Rhei zľavu do 10 % podľa váhy kníh, ktoré si vyberú.

Stačí zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod a pošleme vám špeciálny kód, ktorým sa preukážete pri pokladni.

Sieť kníhkupectiev Panta Rhei je lídrom na slovenskom knižnom trhu a ponúka zážitky i vzdelanie prostredníctvom kníh už 21 rokov. Dnes je vám k dispozícii 41 kníhkupectiev siete Panta Rhei v 25 slovenských mestách. www.pantarhei.sk/predajne

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 trikov, ako doma vyčarovať odkladací priestor

Existuje veľa spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie.

Byt sa žiaľ nedá nafúknuť – jeho rozmery nijak zázračne nezväčšíte. Existuje však niekoľko spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie. Tu je zopár príkladov, ako sa vmestiť so svojimi vecami medzi steny príbytku, a to bez radikálnych stavebných úprav.

1. Vo svete nožičiek

Čo majú spoločné posteľ, sedačka, konferenčný stolík a skrinka? Ak stoja na nožičkách, zbytočne by ste mrhali miestom, na ktoré bez úžitku sadá prach. Keď pod ne zasuniete zásuvky na kolieskach, cenné miesto je opäť v hre.

Záleží len na výzdobe, ako bude nová zásuvka pôsobiť. Neviditeľne môže splývať s podlahou či stenou, rafinovane sa môže stať predĺžením nábytku samotného, alebo ňou vnesiete do miestnosti veselé farby a vzory

2. Vyfúknite vzduch

Oblečením možno naplníte poličky v skrini až po samý vrch, s inými vecami je to však iné. Neraz sa stáva, že v skrinke je aspoň toľko vzduchu, koľko vecí samotných. Pomôže ak výškovo preukladáte police a pridáte nejaké naviac.

V zásuvkách vám zasa pomôžu triediče, ktoré ich priehradkami rozdelia na viac častí. Veď výrobcovia nábytku netušia čo budete skladovať vo vnútri. Nedokážu zájsť do praktických detailov.

3. Rímsa nad dverami

Je to miesto, ktoré iba zriedkavo nájde svoje využitie. Ak sa pozriete nad zárubňu dvier, všade to zíva prázdnotou. A pritom stačí, aby ste nad ňu umiestnili ozdobnú rímsu, ktorá vytvorí nový úložný priestor.

Krásna, lištami zdobená polička ani o kúsok nezmenší kúpeľňu. V kuchyni ju dokonca môžete vyrobiť i priamo nad oknom. A ak príde na úzku špajzu či komoru, tam môžete ísť do štedrého objemu.

4. Ovládnite svet drobností

Košíky, škatuľky a dózy majú zázračnú moc pri krotení drobností. Čím viac ich je, tým väčšmi vás oberajú o miesto. Ak ich však potriedite do týchto praktických nádobiek, zrazu to je akoby ste ich mali v prehľadných zásuvkách.

Nezáleží na tom, či ich zasuniete do chodbovej lavičky, položíte na spodnú policu v skrini, alebo uložíte na skrinku. Prútie, tapety, mriežky, plech či úplety, z ktorých sú vyrobené vyniknú v každom interiéri.

5. Užitočné dvierka

Sú ako paraván, ktorý bráni súkromie skriniek pod cudzím, nevítaným pohľadom. Neznamená to však, že dvierka si musia len tak visieť na pántoch a hrať sa na nepriezračný štít. Háčiky, držiaky či plátenné vrecká ich na rubovej strane zmenia na nepoznanie.

Stačí ich otvoriť a ihneď máte pred sebou koreničky, čistiace prostriedky, pokrievky, či ceruzy, perá a blok papiera, na ktorý si píšete nákupné zoznamy.

6. Nezabudnite na schody

Priestor pod schodiskom nie je o nič menej užitočný, ako prázdna plocha pod podestou či spodnými schodíkmi. Ak si pre ne vyrobíte poličky, zásuvky, dvierka a nábytky na mieru, využijete ich skutočne naplno.

Je to výzva pre každý rodinný domček, pri ktorom schody nie sú ničím iným, ako dopravným prostriedkom medzi poschodiami.

7. Pódium

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o prvok, ktorý sa snaží rozihrať novým rytom geometriu interiéru. Pódium s posteľou, sedením či kútikom pre čítanie kníh nemusí byť iba dutým priestorom, ktorý pridvihol podlahu.

Pomedzi konštrukciu je štedrý priestor pre skladovanie vecí, ktoré nechceme držať denne na očiach. Sezónne oblečenie, prikrývky či posteľná bielizeň spočinú vo výsuvných zásuvkách v čele či komôrkach pod poklopmi.

8. Drevené debničky

Prebrúsite ich, natriete farbou a v interiéri s nimi dokážete robiť zázraky. Kdekoľvek potrebujete vytvoriť úložný priestor, máte ho hotový na počkanie. Debničkou vytvoríte na stene poličku, so sedákom sa premení na taburetku a keď ich viac uložíte vedľa seba a zakryjete doskou, máte konferenčný stolík.

Výhodou je, že sú ako modulárna stavebnica a stačí vám ručná pílka na to, aby ste zmenili ich hĺbku tak, aby vám presne ladili s vašim zámerom. Mimochodom, čo poviete na ostrov kvetov, pod ktorým driemu uložené veci?

9. Nepotrebné priechody

Praktický úložný priestor možno vyčariť i tam, kde stoja dvere ktoré nik nepoužíva. Namontujete medzi zárubne poličky, pridáte záves alebo dvierka ak vám je po chuti a máte novú skrinku, ktorá na podlahe nezaberie ani najmenší kúsok miesta.

Je to akoby ste objavili niku či výklenok, ktoré dosiaľ nik nepoužíval iba preto, že ste ich považovali za dvere. Nepoužívané a opustené, avšak stále dvere.

10. Na kolieskach

Pod každý nábytok možno namontovať kolieska, vďaka ktorým ho môžete presúvať bez námahy z jedného miesta na druhé. Tentokrát však nejde o žiadne korčuliarske výkony, ale o nové úložné miesto.

Na rubovej strane skriniek môžu byť úzke poličky, vešiačiky, organizéry a triediče s drobnosťami pre vaše koníčky. Otočíte skrinku a zrazu je pred vami celý svet radostí – bez ohľadu na to či vás baví šitie, výroba dekorácií alebo modelárstvo. Je to úžasná premena.

 

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.


Lifetech: Čo je nové