9 zaujímavých faktov o Národnom behu Devín – Bratislava

Prečítajte si o tom, koľko bude bežcov, odkedy sa preteky bežia, či aká je dlžka trate.

Víkend plný skvelých bežeckých výkonov je za nami. Vďaka podujatiu Bratislava Marathon aj tento rok behala celá Bratislava. No už túto nedeľu, teda 10. apríla 2016, nás čakajú ďalšie veľké preteky, jedny z tých najtradičnejších, ktoré na Slovensku máme.

2

Tento rok môžu bežci využiť dve občerstvovacie stanice priamo na trati. Prvá bude na méte 3,5 km, druhá na Riviére, tesne pred koncom ôsmeho kilometra.

4

Organizátori pripravili kyvadlovú dopravu, ktorá bude voziť bežcov na štart. Na výber sú štyri miesta, z ktorých bude jazdiť – Hlavná stanica, Vajanského nábrežie, Riviéra v Karlovej Vsi a Devínska Nová Ves. Vjazd do Devína autom nie je povolený, takže odporúčame využiť autobus.

5

To je minimálny počet bežcov, ak chcete súťažiť aj v kategórii tímov. Môžete byť z klubu, školy či firmy, na tom nezáleží. Ak vás je viac, čas tímu bude súčtom najlepších piatich bežcov vášho tímu.

11

Počet kategórií, v ktorých môžu bežci tento rok súťažiť. V rámci každej kategórie oceňujú a vyhlasujú organizátori trojicu najlepších.

40

Toľko bežcov bežalo v roku 2015 na podporu projektu Biela vrana. Tento rok by ich malo byť byť ešte viac. Koľko, to uvidíme na štarte.

1921

Rok, v ktorom sa beh uskutočnil prvý krát. Ide o najstaršie atletické podujatie na Slovensku.

1971

Bolo niekoľko ročníkov, ktoré sa z rôznych dôvodov museli zrušiť. Avšak, od tohto roku sa podujatie koná nepretržite a každoročne láka viac a viac účastníkov.

6 151

Presne toľko bolo bežcov, ktorí vlani úspešne absolvovali tento beh. Tento rok organizátori opäť sľubujú prekonanie rekordu v počte účastníkov.

11 625

Presne toľko metrov meria trasa hlavných pretekov. Zaujímavosťou však je, že sa často mení, preto neexistujú traťové rekordy. Jedinou istotou je to, že sa beží z Devína do Bratislavy.

Prihlasovanie online cez stránku Behsity.sk už bolo ukončené. Ak by si ste sa však chceli zúčastniť Národného behu Devín – Bratislava, stále sa môžete zaregistrovať osobne vo štvrtok a piatok (7.4. a 8.4.2016) v čase 12:00 – 18:00 na plavárni Pasienky, kde zároveň vydávajú štartovné balíčky.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 vecí, na ktoré nemôžete zabudnúť týždeň pred pretekmi

Postavte sa na štart pretekov pripravení a bez stresu.

Každý bežec to pozná. Dni pred pretekmi plynú rýchlejšie ako normálne, nervozita sa stupňuje a pocit, že ste niečo mohli zabudnúť, je stále väčší. Máme tu preto 10 vecí, ktoré by ste počas posledného týždňa mali urobiť v rámci prípravy.

Sledujte počasie

Buďte pripravení na všetky možnosti. Sledujte, ako sa vyvíja predpoveď, ale nebuďte z toho príliš nervózni. Počasie totiž nezmeníte, no viete sa naň dobre pripraviť. Naplánujte si teda rôzne scenáre a sety oblečenia, aby vás ráno pred pretekmi nič neprekvapilo.

Zrekapitulujte prípravu

Zoberte si biely papier a napíšte si, ako dlho ste na tieto preteky trénovali. Koľko tréningov to bolo, aký počet kilometrov ste odbehli, aké ťažké behy máte za sebou. Keď na vás príde chvíľka neistoty, vytiahnite si tento papier, aby ste obavy prebili jasnými argumentami, že na to máte.

Nachystajte sa vopred

Nenechávajte prípravy, hlavne materiálne, na posledné dni, ale všetko si nachystajte už pár dní dopredu. Pripravte si oblečenie, občerstvenie či topánky, v ktorých budete bežať. Ak vám niečo chýba, stále je čas doplniť zásoby a ostane vám pár dní na kontrolu. Vyhnete sa tak nervozite v deň pretekov.

Nič nové neskúšajte

Heslo, ktoré opakujú všetci profesionáli. Ak vidíte niekoho robiť nezvyčajné cviky, tréningy či jesť zaujímave veci, nevadí. Mali ste týždne a mesiace, aby ste skúšali, teraz už neriskujte. Jedlo, oblečenie, tréningy – robte len to, čo máte overené, na čo je vaša hlava a telo naučené.

Prejdite si trasu

Nie, nemusíte si ju ísť prebehnúť, ale prejsť si ju virtuálne. Pozrite si trať online a zistite, kde sú napríklad stúpania, úzke uličky, občerstvovacie stanice, a úseky kde budete dopĺňať energiu. Všetko toto si viete naplánovať z tepla domova.

Pripravte si fanklub

Dohodnite sa s rodinou a kamarátmi, aby vás prišli podporiť. Vyberte im miesto, kam sa majú postaviť, povedzte im, čo budete mať oblečené, aby vás v dave bežcov ľahko našli a mohli odfotiť. A tiež sa s nimi dohodnite, kde sa stretnete v cieli, nie je totiž nič horšie, než nechať vyprchať endorfíny po pretekoch nekonečným hľadaním.

Predstavte si ideálny scenár

Ako by vyzeral ideálny deň D? Kým tréning je hlavne o nohách, preteky sú z veľkej časti aj o mentálnej sile. Predstavte si rôzne podmienky, ktoré môžu nastať a pripravte si vašu reakciu. Nič vás počas behu nezaskočí a vy budete stále v rovnakej pohode. Aj keby začalo pršať alebo sa pokazilo niečo, čo sami vlastnými silami neovplyvníte.

Veľa spite

Tréningom už telo neposilníte, skôr mu môžete uškodiť. Vie však nabrať potrebné sily vďaka dodatočným dávkam spánku a oddychu. Dôležitá je hlavne predposledná noc, tá posledná už podľa výskumov až do takej miery nerozhoduje.

Naplánujte si víkend pretekov

Či už to máte k štartu pretekov pár metrov, alebo musíte cestovať hodiny, urobte si presný časový harmonogram, ako bude deň pretekov a deň-dva predtým vyzerať. Krok za krokom si vypíšte všetky činnosti pre dané dni. Naplánujte si naozaj celý deň, teda aj raňajky, sprchu či umývanie zubov. Môže to znieť nezmyselne, ale predídete tým panike, nervozite a neistote z toho, čo robiť práve v danom momente.

Myslite pozitívne

Pracovali ste na príprave a urobili, čo sa dalo. Nič už teraz nezmeníte, ostáva vám len jediné – podať čo najlepší výkon a tešiť sa z behu.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Lifetech: Čo je nové