Bežci, týmito cvičeniami spevníte stred tela

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci.

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Mnoho bežcov totiž stabilné jadro podceňuje.

Panva a trup musia byť počas behu stabilizované, najmä kvôli presunom váhy z jednej nohy na druhú. Keď bežíte, brušné a chrbtové svalstvo tvrdo pracuje, aby telo stabilizovalo.

Stabilná horná polovica tela je nutná aj pre efektívnu bežeckú kondíciu. Ak máte slabé svaly jadra, ste viac náchylný kompenzovať ich neefektívnymi pohybmi. Zmenšuje sa tým sila odrazu a efektivita krokov.

Na bolesť chrbtice po behu sa bežci sťažujú často. Dôvodom sú zvyčajne práve slabšie chrbtové svaly. Beh je nárazový šport, pri ktorom je telo vystavené silám až štyrikrát väčším ako je váha tela. Čím silnejši stred máte, tým lepšie sú vaše svaly vybavené na to, aby vás udržiavali stabilných a bez zranení.

6 najlepších cvičení pre silnejší stred tela a chrbticu

Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci. Hoci sú navrhnuté tak, aby pomohli vyvinúť stabilitu a silu pre efektívny beh.

  • Urobte 3 série po 8-12 opakovaní.
  • Oddychujte 90 sekúnd medzi jednotlivými sériami.
  • Zakomponujte tieto cviky do tréningu dvakrát týždenne (so 48 hodinovými odstupmi medzi nimi).
  • Najprv sa vždy aspoň 15 minút venujte dôkladnej rozcvičke.
  • Tento tréning je skvelý prídavok po behu.

1. Výpad s rotáciou do strán

Štart:

Postavte sa tak, aby ste mali nohy na šírku bokov, zapojený stred tela a rovný chrbát. Rozpažte ruky do strán na úroveň ramien.

Ako na to:

Urobte krok ľavou nohou dopredu, do výpadu. Dávajte si pozor, aby vaše koleno nešlo pred špičku chodidla. Rotujte torzo do ľavej strany. Zadržte v tejto pozícii 2 sekundy.

Snažte sa držať ramená dolu, nie vysoko, až pri ušiach. Potom sa vráťte do východzej pozície a vymeňte nohy.

bežecké cviky
bežecké cviky

2. Nízka doska na stranu so zdvihnutím nohy a rotáciou

Štart:

Začnite v pozícii nízkeho planku (dosky). Dbajte na to, aby ste mali lakeť priamo pod ramenom, a aby ste mali zapojený stred tela. Okrem toho aktivujte nohy. Zafixujte boky tak, aby ste mali stabilnú panvu. Ideálne je, ak bude rameno, boky a nohy v jednej línii. Druhú ruku majte voľne položenú na boku.

Ako na to:

Zodvihnite vrchnú nohu do vzduchu. Stred tela je aktivovaný počas celého cvičenia. Držte boky a panvu rovno. Posúvajte nohu vpred a vzad. Myšlienkou tohto cvičenia je robiť kontrolované pohyby, čiže sa snažte v každej pozícii zotrvať aspoň dve sekundy. Následne sa vráťte do pozície dosky a vymeňte strany.

bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky

3. Chodiaci mostík

Štart:

Ľahnite si na chrbát a začnite aktivovať stred tela. Sústreďte sa na dolný chrbát a snažte sa ho držať celý na podložke. Zohnite kolená do pravého uhla a nohy majte na zemi. Ruky si nechajte voľne položené pri tele s dlaňami smerujúcimi dolu.

bežecké cviky
bežecké cviky

Ako na to:

Zatlačte päty do podložky a zodvihnite boky zo zeme. Zapojte zadné sedacie svalstvo. Ramená, panva a boky sú v jednej línii. Zodvihnite ľavú nohu, zachovávajte jej pravý uhol a podržte dve sekundy. Chodidlo je po celú dobu fixované. Kontrolovane uvoľnite a vráťte späť na zem. Vymeňte strany a zopakujte.

[the_ad_placement id=“behsity“]

4. Zdvihy končatín v pozícii “na všetkých štyroch”

Štart:

Začnite v pozícii “na všetkých štyroch”. Ruky sú na šírku ramien a kolená priamo pod bokmi. Mierne pokrčte lakte, rozprestrite prsty a aktivujte sa cez dlane tak, že ich zatlačíte do zeme. Myslite na to, aby ste aktivovali stred tela, neohýbajte chrbát. Dávajte pozor, aby bola horná časť chrbta zapojená tiež. Lopatky by sa nemali dotýkať. Zatlačte ramená dolu a ďaleko od uší.

Ako na to:

Vystrite ľavú ruku dopredu a pravú nohu vzad, naťahujte sa od pravej päty až po končeky prstov na ľavej ruke. Chodidlo udržujte flexované počas celého cviku. Podržte dve sekundy a vráťte sa do východzej pozície. Nezabudnite vymeniť strany.

bežecké cviky
bežecké cviky

5. Rotácia hrudníka so sklápačkou do strán “na všetkých štyroch”

Štart:

Znova začíname toto cvičenie “na všetkých štyroch”.  Dávajte si pozor aby ste dodržali všetky body spomenuté vyššie.

Ako na to:

Zľahka si položte pravú ruku za hlavu. Udržujte pevné brucho popri tom, ako dvíhate ľavú nohu a snažíte sa priblížiť ľavým kolenom k pravému lakťu. Potom rotujte hornú časť tela smerom doprava, zatiaľ čo dvíhate ľavú nohu do strany. Dávajte pozor, aby ste v nohe udržali pravý uhol. Boky sú rovno voči zemi po celý čas cvičenia. Udržte dve sekundy a vráťte sa do východzej pozície. Cvik zopakujte aj na druhú stranu.

bežecké cviky
bežecké cviky

6. Vysoká doska s kolenom k lakťu + bočné zdvihy s kolenami

Štart:

Začnite “na všetkých štyroch” a v pozícii vysokej dosky (planku). Vaše ruky sú pod ramenami na šírku ramien. Lakte sú mierne ohnuté, zapojte zadné sedacie svalstvo a aktivujte stred tela. Vaše ramená a boky by mali byť v jednej línii.

Ako na to:

Udržte sa v pozícii vysokej dosky (planku). Najprv pritiahnite ľavé koleno zvonku smerom k ľavému lakťu. Potom koleno vytočte smerom do strany, pričom udržujte pravý uhol. Kontrolujte pohyb a udržte v oboch pozíciách dve sekundy. Vaše ramená a boky by mali vždy tvoriť jednu líniu. Udržujte boky rovno k zemi a zadné sedacie svalstvo a boky pevné počas celého cviku. Následne sa vráťte do východzej pozície a vymeňte strany.

bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky

Teraz ste pripravení nato, aby ste kompletne zmenili svoje telo so správnou appkou zameranou na silové cviky.

Runtastic Results vám pomôže spevniť celé telo. Presne to, čo potrebujete, aby ste dodali svojmu bežeckému tréningu extra šťavu.

Runtastic

S viac ako 180 miliónmi stiahnutí a 90 miliónmi používateľov na Runtastic.com patria mobilné aplikácie Runtasticu medzi tie narozšírenejšie. Zaznamenávajú a manažujú dáta o zdraví a fitness, aby jednotlivcov motivovali k zdravému životnému štýlu.

Viac zaujímavých článkov nájdete na ich blogu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac