Bežci, týmito cvičeniami spevníte stred tela

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci.

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Mnoho bežcov totiž stabilné jadro podceňuje.

Panva a trup musia byť počas behu stabilizované, najmä kvôli presunom váhy z jednej nohy na druhú. Keď bežíte, brušné a chrbtové svalstvo tvrdo pracuje, aby telo stabilizovalo.

Stabilná horná polovica tela je nutná aj pre efektívnu bežeckú kondíciu. Ak máte slabé svaly jadra, ste viac náchylný kompenzovať ich neefektívnymi pohybmi. Zmenšuje sa tým sila odrazu a efektivita krokov.

Na bolesť chrbtice po behu sa bežci sťažujú často. Dôvodom sú zvyčajne práve slabšie chrbtové svaly. Beh je nárazový šport, pri ktorom je telo vystavené silám až štyrikrát väčším ako je váha tela. Čím silnejši stred máte, tým lepšie sú vaše svaly vybavené na to, aby vás udržiavali stabilných a bez zranení.

6 najlepších cvičení pre silnejší stred tela a chrbticu

Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci. Hoci sú navrhnuté tak, aby pomohli vyvinúť stabilitu a silu pre efektívny beh.

  • Urobte 3 série po 8-12 opakovaní.
  • Oddychujte 90 sekúnd medzi jednotlivými sériami.
  • Zakomponujte tieto cviky do tréningu dvakrát týždenne (so 48 hodinovými odstupmi medzi nimi).
  • Najprv sa vždy aspoň 15 minút venujte dôkladnej rozcvičke.
  • Tento tréning je skvelý prídavok po behu.

1. Výpad s rotáciou do strán

Štart:

Postavte sa tak, aby ste mali nohy na šírku bokov, zapojený stred tela a rovný chrbát. Rozpažte ruky do strán na úroveň ramien.

Ako na to:

Urobte krok ľavou nohou dopredu, do výpadu. Dávajte si pozor, aby vaše koleno nešlo pred špičku chodidla. Rotujte torzo do ľavej strany. Zadržte v tejto pozícii 2 sekundy.

Snažte sa držať ramená dolu, nie vysoko, až pri ušiach. Potom sa vráťte do východzej pozície a vymeňte nohy.

bežecké cviky
bežecké cviky

2. Nízka doska na stranu so zdvihnutím nohy a rotáciou

Štart:

Začnite v pozícii nízkeho planku (dosky). Dbajte na to, aby ste mali lakeť priamo pod ramenom, a aby ste mali zapojený stred tela. Okrem toho aktivujte nohy. Zafixujte boky tak, aby ste mali stabilnú panvu. Ideálne je, ak bude rameno, boky a nohy v jednej línii. Druhú ruku majte voľne položenú na boku.

Ako na to:

Zodvihnite vrchnú nohu do vzduchu. Stred tela je aktivovaný počas celého cvičenia. Držte boky a panvu rovno. Posúvajte nohu vpred a vzad. Myšlienkou tohto cvičenia je robiť kontrolované pohyby, čiže sa snažte v každej pozícii zotrvať aspoň dve sekundy. Následne sa vráťte do pozície dosky a vymeňte strany.

bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky

3. Chodiaci mostík

Štart:

Ľahnite si na chrbát a začnite aktivovať stred tela. Sústreďte sa na dolný chrbát a snažte sa ho držať celý na podložke. Zohnite kolená do pravého uhla a nohy majte na zemi. Ruky si nechajte voľne položené pri tele s dlaňami smerujúcimi dolu.

bežecké cviky
bežecké cviky

Ako na to:

Zatlačte päty do podložky a zodvihnite boky zo zeme. Zapojte zadné sedacie svalstvo. Ramená, panva a boky sú v jednej línii. Zodvihnite ľavú nohu, zachovávajte jej pravý uhol a podržte dve sekundy. Chodidlo je po celú dobu fixované. Kontrolovane uvoľnite a vráťte späť na zem. Vymeňte strany a zopakujte.

4. Zdvihy končatín v pozícii “na všetkých štyroch”

Štart:

Začnite v pozícii “na všetkých štyroch”. Ruky sú na šírku ramien a kolená priamo pod bokmi. Mierne pokrčte lakte, rozprestrite prsty a aktivujte sa cez dlane tak, že ich zatlačíte do zeme. Myslite na to, aby ste aktivovali stred tela, neohýbajte chrbát. Dávajte pozor, aby bola horná časť chrbta zapojená tiež. Lopatky by sa nemali dotýkať. Zatlačte ramená dolu a ďaleko od uší.

Ako na to:

Vystrite ľavú ruku dopredu a pravú nohu vzad, naťahujte sa od pravej päty až po končeky prstov na ľavej ruke. Chodidlo udržujte flexované počas celého cviku. Podržte dve sekundy a vráťte sa do východzej pozície. Nezabudnite vymeniť strany.

bežecké cviky
bežecké cviky

5. Rotácia hrudníka so sklápačkou do strán “na všetkých štyroch”

Štart:

Znova začíname toto cvičenie “na všetkých štyroch”.  Dávajte si pozor aby ste dodržali všetky body spomenuté vyššie.

Ako na to:

Zľahka si položte pravú ruku za hlavu. Udržujte pevné brucho popri tom, ako dvíhate ľavú nohu a snažíte sa priblížiť ľavým kolenom k pravému lakťu. Potom rotujte hornú časť tela smerom doprava, zatiaľ čo dvíhate ľavú nohu do strany. Dávajte pozor, aby ste v nohe udržali pravý uhol. Boky sú rovno voči zemi po celý čas cvičenia. Udržte dve sekundy a vráťte sa do východzej pozície. Cvik zopakujte aj na druhú stranu.

bežecké cviky
bežecké cviky

6. Vysoká doska s kolenom k lakťu + bočné zdvihy s kolenami

Štart:

Začnite “na všetkých štyroch” a v pozícii vysokej dosky (planku). Vaše ruky sú pod ramenami na šírku ramien. Lakte sú mierne ohnuté, zapojte zadné sedacie svalstvo a aktivujte stred tela. Vaše ramená a boky by mali byť v jednej línii.

Ako na to:

Udržte sa v pozícii vysokej dosky (planku). Najprv pritiahnite ľavé koleno zvonku smerom k ľavému lakťu. Potom koleno vytočte smerom do strany, pričom udržujte pravý uhol. Kontrolujte pohyb a udržte v oboch pozíciách dve sekundy. Vaše ramená a boky by mali vždy tvoriť jednu líniu. Udržujte boky rovno k zemi a zadné sedacie svalstvo a boky pevné počas celého cviku. Následne sa vráťte do východzej pozície a vymeňte strany.

bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky

Teraz ste pripravení nato, aby ste kompletne zmenili svoje telo so správnou appkou zameranou na silové cviky.

Runtastic Results vám pomôže spevniť celé telo. Presne to, čo potrebujete, aby ste dodali svojmu bežeckému tréningu extra šťavu.

Runtastic

S viac ako 180 miliónmi stiahnutí a 90 miliónmi používateľov na Runtastic.com patria mobilné aplikácie Runtasticu medzi tie narozšírenejšie. Zaznamenávajú a manažujú dáta o zdraví a fitness, aby jednotlivcov motivovali k zdravému životnému štýlu.

Viac zaujímavých článkov nájdete na ich blogu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Unikátne šperky z dielne slovenských dizajnérov

Pozrite si šperky, ktoré vznikli na Slovensku a klientov si našli aj ďaleko za hranicami.

Kým sa človek vypracuje na šperkára, ktorého rešpektujú aj klienti v zahraničí, trvá to roky. Na Slovensku však máme viacero mladých talentov, ktorí sa presadili aj ďaleko od domova. Predstavíme vám niekoľkých z nich.

1. Helmona

Helmona rada experimentuje s materiálmi ako epoxid, kryštálová živica, silikóny či PVC. Náhrdelník s jednorožcom? Z Helmoninej tvorby si vyberie každý, kto má rád netradičné a výrazné kúsky. Vašu zbierku oživí taktiež kolekcia inšpirovaná vesmírom.

2. Steampunk Queen Jewelry

Steampunkové kovové šperky sú tvorené s veľmi netradičných materiálov, napríklad aj z hodinových súčiastok. Medzi produktami značky Steampunk Queen Jewelry nájdete náhrdelníky, brošne, ale aj obľúbené prstene, ktorých veľkosť si môžete nastaviť podľa seba.

3. Čarbičková Design

Prepracované šperky z farbičiek pochádzajú z dielne Slovenky žijúcej v Čechách, ktorá tvorí pod značkou Čarbičková Design.

Nápad s farbičkami vznikol ešte na vysokej škole, no odvtedy Anna poslala svoje šperky za veľkú mláku, do Austrálie aj na Nový Zéland.

Celý postup výroby si dizajnérka vymyslela sama a snaží sa ho neustále zdokonaľovať, dnes už aj s  tímom rovnako kreatívne orientovaných ľudí.

4. Minka

Krásne romantické mini šperky od Minky sú láskou na prvý pohľad. Kúsky z porcelánu a keramiky s dotykom zlata.

Minka vo svojom porcelánovom svete tvorí okrem náušníc, brošní a náhrdelníkov aj vianočné ozdoby či iné krehké, dizajnové doplnky do bytu.

5. betonbasic

Mladá značka betonbasic má síce iba rok, no do šperkárskeho sveta vystrelila raketovou rýchlosťou. Skrývajú sa pod ňou netypické produkty z cementu, piesku a kamenného prachu.

Parodoxne, aj keď vznikajú z tak drsného materiálu, akým je betón, výsledkom sú jemné a čisté šperky s dotykom minimalizmu.

6. Linda´s dream

Koža, šnúrky, korálky, preciosa či kryštál. Linda spája vo svojej tvorbe hneď niekoľko materiálov a jej šperky pôsobia naozaj vkusne a prepracovane.

Sympatická Slovenka žijúca v Taliansku má v portfóliu napríklad aj korunku pre Miss Slovensko 2014.

7. veroin

Zlatnícky ateliér verion prináša elegantné kolekcie šperkov, precízne vypracované svadobné obrúčky či zásnubné prstene.

Veronika Uhrecká sa zameriava na šperky prepracované do najmenšieho detailu, spájajúce tradičné materiály s tými menej tradičnými ako sú titán či surový diamant.

8. bepart

Bepart je pomerne mladá značka, ktorá si od roku 2012 vytvorila naozaj slušné portfólio.

Založila ju ešte počas vysokej školy talentovaná študentka VŠVU Petra Albert, ktorá sa pri práci inšpiruje architektúrou a geometrickými tvarmi. Minimalistické kúsky vznikajú zo striebra a 14-karátového zlata.

9. LK/minilab

Pod značkou LK/minilab vznikajú porcelánové kolekcie šperkov a iných úžitkových predmetov.

Vybrať si môžete napríklad z výraznejších prsteňov, jemnejších náhrdelníkov dekorovaných zlatom a platinou či minimalistických náušníc nežných geometrických tvarov.

10. Petra Tóth

Slovenská šperkárka Petra Tóth je viacerým milovníkom slovenského dizajnu dobre známa. Od roku 2002 vybudovala uznávanú značku, pod ktorou vznikajú nádherné skvosty zväčša inšpirované slovenským umením a folklórom.

Petra, zaslúžene prezývaná aj slovenská kráľovná šperkov, má v portfóliu niekoľko kolekcií, z ktorých sa každá jedna nesie v duchu inej témy. Tou najnovšou je kolekcia Mileva, ktorú Petra pomenovala po svojej dcérke.


Lifetech: Čo je nové