Bežci, týmito cvičeniami spevníte stred tela

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci.

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Mnoho bežcov totiž stabilné jadro podceňuje.

Panva a trup musia byť počas behu stabilizované, najmä kvôli presunom váhy z jednej nohy na druhú. Keď bežíte, brušné a chrbtové svalstvo tvrdo pracuje, aby telo stabilizovalo.

Stabilná horná polovica tela je nutná aj pre efektívnu bežeckú kondíciu. Ak máte slabé svaly jadra, ste viac náchylný kompenzovať ich neefektívnymi pohybmi. Zmenšuje sa tým sila odrazu a efektivita krokov.

Na bolesť chrbtice po behu sa bežci sťažujú často. Dôvodom sú zvyčajne práve slabšie chrbtové svaly. Beh je nárazový šport, pri ktorom je telo vystavené silám až štyrikrát väčším ako je váha tela. Čím silnejši stred máte, tým lepšie sú vaše svaly vybavené na to, aby vás udržiavali stabilných a bez zranení.

6 najlepších cvičení pre silnejší stred tela a chrbticu

Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci. Hoci sú navrhnuté tak, aby pomohli vyvinúť stabilitu a silu pre efektívny beh.

  • Urobte 3 série po 8-12 opakovaní.
  • Oddychujte 90 sekúnd medzi jednotlivými sériami.
  • Zakomponujte tieto cviky do tréningu dvakrát týždenne (so 48 hodinovými odstupmi medzi nimi).
  • Najprv sa vždy aspoň 15 minút venujte dôkladnej rozcvičke.
  • Tento tréning je skvelý prídavok po behu.

1. Výpad s rotáciou do strán

Štart:

Postavte sa tak, aby ste mali nohy na šírku bokov, zapojený stred tela a rovný chrbát. Rozpažte ruky do strán na úroveň ramien.

Ako na to:

Urobte krok ľavou nohou dopredu, do výpadu. Dávajte si pozor, aby vaše koleno nešlo pred špičku chodidla. Rotujte torzo do ľavej strany. Zadržte v tejto pozícii 2 sekundy.

Snažte sa držať ramená dolu, nie vysoko, až pri ušiach. Potom sa vráťte do východzej pozície a vymeňte nohy.

bežecké cviky
bežecké cviky

2. Nízka doska na stranu so zdvihnutím nohy a rotáciou

Štart:

Začnite v pozícii nízkeho planku (dosky). Dbajte na to, aby ste mali lakeť priamo pod ramenom, a aby ste mali zapojený stred tela. Okrem toho aktivujte nohy. Zafixujte boky tak, aby ste mali stabilnú panvu. Ideálne je, ak bude rameno, boky a nohy v jednej línii. Druhú ruku majte voľne položenú na boku.

Ako na to:

Zodvihnite vrchnú nohu do vzduchu. Stred tela je aktivovaný počas celého cvičenia. Držte boky a panvu rovno. Posúvajte nohu vpred a vzad. Myšlienkou tohto cvičenia je robiť kontrolované pohyby, čiže sa snažte v každej pozícii zotrvať aspoň dve sekundy. Následne sa vráťte do pozície dosky a vymeňte strany.

bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky

3. Chodiaci mostík

Štart:

Ľahnite si na chrbát a začnite aktivovať stred tela. Sústreďte sa na dolný chrbát a snažte sa ho držať celý na podložke. Zohnite kolená do pravého uhla a nohy majte na zemi. Ruky si nechajte voľne položené pri tele s dlaňami smerujúcimi dolu.

bežecké cviky
bežecké cviky

Ako na to:

Zatlačte päty do podložky a zodvihnite boky zo zeme. Zapojte zadné sedacie svalstvo. Ramená, panva a boky sú v jednej línii. Zodvihnite ľavú nohu, zachovávajte jej pravý uhol a podržte dve sekundy. Chodidlo je po celú dobu fixované. Kontrolovane uvoľnite a vráťte späť na zem. Vymeňte strany a zopakujte.

[the_ad_placement id=“behsity“]

4. Zdvihy končatín v pozícii “na všetkých štyroch”

Štart:

Začnite v pozícii “na všetkých štyroch”. Ruky sú na šírku ramien a kolená priamo pod bokmi. Mierne pokrčte lakte, rozprestrite prsty a aktivujte sa cez dlane tak, že ich zatlačíte do zeme. Myslite na to, aby ste aktivovali stred tela, neohýbajte chrbát. Dávajte pozor, aby bola horná časť chrbta zapojená tiež. Lopatky by sa nemali dotýkať. Zatlačte ramená dolu a ďaleko od uší.

Ako na to:

Vystrite ľavú ruku dopredu a pravú nohu vzad, naťahujte sa od pravej päty až po končeky prstov na ľavej ruke. Chodidlo udržujte flexované počas celého cviku. Podržte dve sekundy a vráťte sa do východzej pozície. Nezabudnite vymeniť strany.

bežecké cviky
bežecké cviky

5. Rotácia hrudníka so sklápačkou do strán “na všetkých štyroch”

Štart:

Znova začíname toto cvičenie “na všetkých štyroch”.  Dávajte si pozor aby ste dodržali všetky body spomenuté vyššie.

Ako na to:

Zľahka si položte pravú ruku za hlavu. Udržujte pevné brucho popri tom, ako dvíhate ľavú nohu a snažíte sa priblížiť ľavým kolenom k pravému lakťu. Potom rotujte hornú časť tela smerom doprava, zatiaľ čo dvíhate ľavú nohu do strany. Dávajte pozor, aby ste v nohe udržali pravý uhol. Boky sú rovno voči zemi po celý čas cvičenia. Udržte dve sekundy a vráťte sa do východzej pozície. Cvik zopakujte aj na druhú stranu.

bežecké cviky
bežecké cviky

6. Vysoká doska s kolenom k lakťu + bočné zdvihy s kolenami

Štart:

Začnite “na všetkých štyroch” a v pozícii vysokej dosky (planku). Vaše ruky sú pod ramenami na šírku ramien. Lakte sú mierne ohnuté, zapojte zadné sedacie svalstvo a aktivujte stred tela. Vaše ramená a boky by mali byť v jednej línii.

Ako na to:

Udržte sa v pozícii vysokej dosky (planku). Najprv pritiahnite ľavé koleno zvonku smerom k ľavému lakťu. Potom koleno vytočte smerom do strany, pričom udržujte pravý uhol. Kontrolujte pohyb a udržte v oboch pozíciách dve sekundy. Vaše ramená a boky by mali vždy tvoriť jednu líniu. Udržujte boky rovno k zemi a zadné sedacie svalstvo a boky pevné počas celého cviku. Následne sa vráťte do východzej pozície a vymeňte strany.

bežecké cviky
bežecké cviky
bežecké cviky

Teraz ste pripravení nato, aby ste kompletne zmenili svoje telo so správnou appkou zameranou na silové cviky.

Runtastic Results vám pomôže spevniť celé telo. Presne to, čo potrebujete, aby ste dodali svojmu bežeckému tréningu extra šťavu.

Runtastic

S viac ako 180 miliónmi stiahnutí a 90 miliónmi používateľov na Runtastic.com patria mobilné aplikácie Runtasticu medzi tie narozšírenejšie. Zaznamenávajú a manažujú dáta o zdraví a fitness, aby jednotlivcov motivovali k zdravému životnému štýlu.

Viac zaujímavých článkov nájdete na ich blogu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Riaditeľka školy, v ktorej nezvoní: Dajme deťom bezpečný priestor na pohyb

Skúsená pedagogička po dvadsiatich rokoch praxe otvorila základnú školu, o akej vždy snívala. Tento rok v nej prebieha aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá si deti získala.

Súkromná základná škola v Senci je miesto, kde stretnete radostné, zvedavé deti. Učitelia sa v nej snažia nájsť zdravú rovnováhu medzi radosťou z učenia a cieľavedomou prácou na úspechu. Minulý rok táto škola v rámci Bratislavského kraja vyhrala s obrovským náskokom v súťaži o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá spadá pod platformu O2 Dobrá vec. Boli sme sa spýtať, ako sa im to podarilo.

Vyhrajte O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na tomto mieste.

S riaditeľkou školy Ivetou Barkovou sa stretávame v jej kancelárii. Pôsobí skromne, no keď sa rozrozpráva, nevychádzame z úžasu, čo všetko sa jej spolu s kolegami, deťmi a ich rodičmi v tejto nenápadnej malej škole podarilo. V jej podaní to pôsobí jednoducho, akoby to bolo samozrejmé.

Napriek tomu, že je už poobede a väčšina detí je v škole v prírode, na chodbách neutícha pohyb a aj v kancelárii panuje čulý ruch. Vyzváňa telefón, ľudia sa prichádzajú poradiť, vrátiť požičané veci. Pani riaditeľka všetko s prehľadom organizuje a spokojne si vydychuje, aký je tu dnes pokoj oproti bežnému dňu.

Rozprávame sa o tom, ako pred tromi rokmi so školou začínali, ako sa im v škole, kde počas vyučovania nie je počuť typické zvonenie, darí a ako im O2 Športová akadémia Mateja Tótha potvrdzuje, že sny sa plnia.

Ako človek príde k tomu, že sa stane zriaďovateľom a riaditeľom súkromnej základnej školy?

Učím vyše dvadsať rokov, učila som na štátnej základnej škole aj na gymnáziu. Na svojom poslednom pôsobisku v malej vidieckej škole som v zborovni sedela oproti kolegyni, ktorá bola rovnako akčná ako ja. Počas každej voľnej chvíle sme sa rozprávali o tom, ako by mala fungovať škola našich snov.

Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.

Dva roky sme potom spolu s mojou akčnou kolegyňou Jankou Augustovičovou pracovali na príprave takejto školy. Získali sme dôveru rodičov, ktorí nám zverili svoje deti. A pred tromi rokmi sa sen stal skutočnosťou, stala som sa zriaďovateľkou a zároveň riaditeľkou.

V tejto pozícii som sa našla, baví ma to celé organizovať a teším sa z každého úspechu. Práce je veľmi veľa, ale bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života.

Ako vznikol nápad prihlásiť sa do O2 Dobrej veci a zabojovať o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha?

Naša škola nemá žiadneho veľkého sponzora. Tvoríme ju iba my, deti a ich rodičia. Šport je od začiatku súčasťou našej vízie vyváženej školy. Sama som až do maturity denne športovala a chcela by som deťom ukázať, že bežné športovanie môže prinášať radosť a zároveň vytvára návyk na pravidelný pohyb.

„Povedala som si, že buď budem do dôchodku ufrflanou učiteľkou, ktorá sa bude stále sťažovať, alebo zoberiem veci do vlastných rúk.“

Na šport kladieme veľký dôraz, deti absolvujú každý týždeň hodinu telocviku v plavárni v Senci, vo vstupných priestoroch máme pingpongový stôl a práve budujeme predzáhradku s workoutovým náradím.

Keď som na internete zbadala informácie o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha a o šanci získať ju pre našu školu prostredníctvom hlasovania na stránke O2 Dobrá vec, veľmi sa mi tá myšlienka zapáčila a hneď som sa o ňu podelila s rodičmi. Páčilo sa im to, a tak sme školu do súťaže prihlásili.

V Bratislavskom kraji ste s veľkým náskokom zvíťazili. Hoci máte menej ako 200 žiakov, získali ste 5 532 hlasov. Ako sa dá niečo také dosiahnuť?

Začína sa to tým, že sme rodinná škola. Rodičia sú s nami vo všetkom súčinní a pomáhajú nám. Priznám sa však, nečakala som takú obrovskú vlnu nadšenia.

Hlasovaním sme doslova žili všetci – učitelia, rodičia aj žiaci. Neustále sme spolu komunikovali a posielali sme si informácie o stave hlasovania. Rodičia si navzájom radili, ako sa dajú získať bonusové body, napríklad za čítanie článkov na Sóde. Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Do hlasovania sa zapojili celé rodiny. Viem o rodine, kde svoj hlas denne odovzdávalo 16 ľudí. Takisto pre učiteľov sa hlasovanie stalo každodenným rituálom. Zapojili sa ráno, hneď ako zapli počítač. V kuchynke sme si potom dávali kontrolné otázky: „Už si dnes hlasoval?“ Využili sme aj sociálne siete. Pomohli nám hlasy Senčanov, ktorí nás sledujú.

Zo začiatku som nečakala, že to bude mať taký veľký ohlas. No keď hlasy začali pribúdať, už sme sa nechceli vzdať. Vydržali sme do úplného konca, aj keď sme vedeli, že máme veľký náskok.

Po celej škole sme mali vylepené materiály s informáciami o súťaži. Pri každej príležitosti sme pripomínali, že súťažíme o výbornú cenu.

Bola to naša prvá veľká výhra a bolo povzbudzujúce vidieť, že sme to dokázali. Radosť z víťazstva v hlasovaní bola obrovská a záujem medzi deťmi a rodičmi bol niekoľkonásobne vyšší ako naše možnosti.

Podarilo sa vám zvíťaziť vo veľkej konkurencii, získali ste O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na pôde vašej školy, a v rámci nej vedenie 20-člennej skupiny detí na celý školský rok zadarmo. Podľa čoho ste deti vyberali?

V škole organizujeme krúžkový festival. Rodičia si môžu pozrieť ponuku krúžkov a porozprávať sa s vedúcimi. Keď sme prezentovali O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, bol to úplný ošiaľ. Prihlásilo sa množstvo detí.

Výber urobila trénerka, ktorá vyskladala pestrú, vekovo zmiešanú skupinu. Niektoré deti dostali šancu začať cvičiť a niektoré zase rozvíjať svoj talent na atletiku. Pre ostatné deti ponúkame množstvo iných športových krúžkov.

V mnohých školách vrátane tej vašej odovzdával certifikát o účasti v Akadémii Matej Tóth osobne. Ako to vnímali deti?

Prišlo to celkom narýchlo na začiatku školského roka. Deti sa veľmi tešili. Prišli s myšlienkou, že by samy Mateja Tótha privítali a pripravili preňho program. Zatancovali vlastné choreografie, zasúťažili si s ním v športových disciplínach, zorganizovali improvizovanú tlačovú besedu a autogramiádu.

Atmosféra deti tak strhla, že sa nevedeli rozlúčiť. Matej Tóth zožal obrovský aplauz, každý sa s ním chcel fotiť. Začiatok školského roka tak nabral novú dynamiku.

Ako si deti užívajú tréningy?

Ani ku koncu školského roka nadšenie nepoľavilo a deti sa na tréningy stále veľmi tešia. Majú svoje dresy, vždy pred tréningom sa do nich prezliekajú a vtedy celá chodba ožije. Najlepšie na Akadémii je, že deti si ani neuvedomujú, že pravidelne poctivo trénujú. Vytvárajú si návyky, zažívajú radosť zo športu, z úspechov a z kamarátstva.

Cieľom tréningov je, aby deti nebrali šport ako individualistickú súťaž. Na tréningy chodí zmiešaná skupina od prvákov po štvrtákov, takže vznikajú momenty, keď si musia pomôcť, potiahnuť jeden druhého. Prirodzene sa tak učia spolupracovať aj v náročných situáciách.

Vidno na deťoch pokroky?

Súčasťou programu je testovanie formou hry na začiatku, v polovici a na konci roka. Na deťoch vidíme veľké pokroky v odvetví športu, na ktorý môžu mať pohybové predpoklady. Vidno to aj v tom, že deti sa pohybujú efektívnejšie a naučili sa pohyby robiť technicky správne.

Výhodou je, že dostávajú všestrannú športovú prípravu. Tú môžu potom využiť na druhom stupni, keď sa rozhodnú špecializovať na ktorýkoľvek šport. Pre nás je O2 Športová akadémia Mateja Tótha liahňou budúcich športových talentov.

O O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha súťažia prostredníctvom platformy O2 Dobrá vec školy aj tento rok. Odporúčate školám zapojiť sa?

Určite. A nielen počas roka, keď sme dostali podporu. Pozitíva pre školu sú dlhodobé. Trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je zároveň naša telocvikárka. Prešla školeniami, naučila sa metodiku a niektoré prvky využíva aj na hodinách telesnej výchovy.

Od Akadémie sme dostali veľa športového náradia. Sú medzi ním bežné, ale aj netradičné pomôcky. Tie nám zostanú, aby sme ich mohli používať aj po skončení programu.

Rozprávame sa spolu o pohybe. Majú ho podľa vás dnešné deti dostatok?

Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme. My sme trávili detstvo na uliciach prirodzeným pohybom, dnes majú rodičia oprávnený strach nechať deti na voľno. Je v podstate nemožné vypustiť deti na ulicu a mnohé školské areály sú poobede zatvorené.

„Dnešné deti sú také isté, ako sme boli my v ich veku. Zmenili sa však okolnosti, v ktorých žijeme.“

Rodičia nechcú šport zanedbať, a tak deťom organizujú športové aktivity v kluboch a v tréningových centrách. Keďže tréningy sú organizované dospelými, možno dnes nemajú deti k športu taký srdečný vzťah. Niekedy je pre ne záťaž ísť na tréning. Nepociťujú spontánnu radosť, ktorú sme mali my, keď sme mohli vybehnúť von a prirodzene naplniť svoju potrebu hýbať sa.

Čo by deťom pomohlo v tom, aby sa viac hýbali?

V prvom rade by sme im mali zabezpečiť bezpečný priestor na športovanie. To by malo byť prioritou samosprávy každého mestečka alebo dediny. Ak sa pýtate detí, prečo nešportujú, prejdú do oprávnenej ofenzívy: „Kde to máme robiť?“

V meste ako Senec, ktoré je obklopené novými satelitmi, deti často ani nemajú možnosť samy sa dostať k iným deťom. Keď sme robili minulý rok na Deň detí cyklovýlet, museli sme zapojiť do akcie mestskú políciu, aby sme sa cez niekoľko veľkých križovatiek dostali na cyklochodník. Deťom veľmi chýbajú nielen športoviská, ale aj obyčajné chodníky a cyklotrasy.

Ak chceme deti priviesť k pohybu, mali by sme im byť vzorom. Pohyb by mal byť súčasťou rodinného života. Časť víkendov by sme mali tráviť spoločne s deťmi aktívnym pohybom, prechádzkou, bicyklovaním, túrami alebo rôznymi nenáročnými športmi, ktoré nám spestria deň. Aj na zmrzlinu sa dá ísť na bicykli.

Rozhýbte svoje deti prostredníctvom tretieho ročníka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Do 30. júna si o účasť v nej môžu zasúťažiť základné školy na celom Slovensku. Viac informácií o pravidlách súťaže a získaní bonusových bodov za prečítanie člávnkov v sóde získate na stránke www.dobravec.o2.sk.

Dobrá vec

Podporte školu
v projekte O2 Dobrá vec

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Iveta Barková

Vyštudovala slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Na Slovensku učí už viac ako 20 rokov, medzitým päť rokov pôsobila v pražskej agentúre, ktorá organizuje koncerty medzinárodných mládežníckych zborov. Tu okrem iného získala aj poznatky o fungovaní školských systémov v Británii a v USA. Je absolventkou Komenského inštitútu. Inšpiráciou je pre ňu nemecká inovátorka Margret Rasfeld. Pred tromi rokmi založila v Senci Súkromnú základnú školu, v ktorej pôsobí ako riaditeľka. Aktívne a odhodlane zavádza do vyučovacieho procesu inovácie a moderné prvky. Jej ambíciou je inšpirovať ľudí k tomu, že veci sa dajú meniť zdola.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac