Deti vo vašom okrese môžu trénovať ako Matej Tóth. Vybehajte im Športovú akadémiu

Každým kilometrom, ktorý zabehnete, pomôžete nielen sebe, ale aj mladým talentom.

Asi niet generácie, ktorá by s láskou nespomínala na to, ako sa za mladi hýbali viac, než tie mladšie ročníky. Ale v súčasnosti na tom môže byť nemalý kus pravdy. A pritom, čím skôr si človek vybuduje vzťah k pohybu a športu, tým lepšie pre jeho zdravie do budúcna.

O to, aby na Slovensku vyrástla zdravá generácia mladých ľudí, ale aj talentovaní mladí športovci, sa snažia ľudia okolo olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha. Ten v spolupráci s O2 a svojim tímom rozbieha projekt Športovej akadémie, vďaka ktorej budú môcť deti trénovať atletiku podobným spôsobom, ako náš „zlatý” olympionik.

Novátorský prístup k tréningu

Cieľom tejto iniciatívy nie je len priniesť deťom viac príležitostí na pohyb, ale aj sprístupniť im tréning s využitím najmodernejších metód. Podľa slov Mateja Tótha je metodika tréningu Športovej akadémie iná v dvoch rovinách.

„Prvou je, že do každého tréningu sú zapojené cvičenia s využitím vývinových polôh človeka. Chceme, aby sa deti pohybovali čo najefektívnejšie a práve tieto cvičenia by im mali pomôcť využívať rozsah kĺbov, lepšiu prácu a funkciu bránice. To všetko sme do jednotlivých cvičení, štartových polôh a hier aplikovali tak citlivo, že deti budú mať pocit, že je to zábava,” vysvetľuje Matej.

„Druhou rovinou je precíznosť a profesionalita. My nedávame našim trénerom len metodiku, ale konkrétne opisy jednotlivých cvičení a hlavne kompletný tréningový program, ktorý je vystavaný tak, že nezanedbáva žiadne dôležité súčasti športového tréningu detí, a tým dáva šancu každému dieťaťu sa stať špičkovým športovcom,” dodáva. Cvičenia, ktoré sú zahrnuté v tejto metodike pomohli aj Matejovi v zlepšení techniky a efektivity pohybu.

V každom kraji na Slovensku

Športová akadémia bude mať zastúpenie v každom kraji na troch vybraných školách, každá bude v inom okrese. „Chceme začať postupne od základu, zameriame sa na menšie deti. Primárne na prvý stupeň ZŠ, ale aj na predškolský vek,” hovorí Matej.

Do akadémie sa bude môcť prihlásiť každé dieťa, po čase sa bude ich výkonnosť pravidelne testovať. Deti s najlepšími výsledkami potom podchytia jednotliví tréneri, ktorí ich budú môcť individuálne špecializovať. „Našim cieľom je objaviť najkvalitnejšie športové talenty,” doplnil Matej.

Metodika čerpá v značnej miere z jeho skúseností, podieľal sa na nej jeho tréner Matej Spišiak a ovplyvnil ju aj fyzioterapeut Denis Fredenfeld. Reálnu podobu jej dal Matejov brat Michal Tóth, ktorý má bohaté skúsenosti s mládežníckym športom a dlhodobo sa podieľa na príprave detí.

Snahou tejto zostavy bolo pretransformovať prvky Matejovej prípravy do jednotlivých tréningov pre deti. „Moja úloha však zostáva hlavne v pozícii motivátora a vzoru. Metodika je síce špičková, ale my musíme v deťoch prebudiť zápal pre šport, odhodlanie a vytrvalosť,” uzavrel Matej.

Vybehajte akadémiu pre váš okres

Ak chcete, aby do Športovej akadémie Mateja Tótha chodili aj deti vo vašom okrese, nie je nič lepšie, ako im k tomu dopomôcť vlastným príkladom. Zaregistrujte sa na stránke dobrybeh.o2.sk, stiahnite si niektorú z kompatibilných bežeckých appiek a získavajte body za každý odbehnutý kilometer. V každom okrese je zapojená jedna škola, ktorú môžete „reprezentovať” a pomôcť jej tak vychovávať budúce atletické talenty.

Tri najúspešnejšie okresy v každom kraji získajú pre svoju školu jedinečnú Športovú akadémiu Mateja Tótha powered by O2. Po celom Slovensku tak spolu s Matejom vybudujeme až 24 akadémií.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové