Deti vo vašom okrese môžu trénovať ako Matej Tóth. Vybehajte im Športovú akadémiu

Každým kilometrom, ktorý zabehnete, pomôžete nielen sebe, ale aj mladým talentom.

Asi niet generácie, ktorá by s láskou nespomínala na to, ako sa za mladi hýbali viac, než tie mladšie ročníky. Ale v súčasnosti na tom môže byť nemalý kus pravdy. A pritom, čím skôr si človek vybuduje vzťah k pohybu a športu, tým lepšie pre jeho zdravie do budúcna.

O to, aby na Slovensku vyrástla zdravá generácia mladých ľudí, ale aj talentovaní mladí športovci, sa snažia ľudia okolo olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha. Ten v spolupráci s O2 a svojim tímom rozbieha projekt Športovej akadémie, vďaka ktorej budú môcť deti trénovať atletiku podobným spôsobom, ako náš „zlatý” olympionik.

Novátorský prístup k tréningu

Cieľom tejto iniciatívy nie je len priniesť deťom viac príležitostí na pohyb, ale aj sprístupniť im tréning s využitím najmodernejších metód. Podľa slov Mateja Tótha je metodika tréningu Športovej akadémie iná v dvoch rovinách.

„Prvou je, že do každého tréningu sú zapojené cvičenia s využitím vývinových polôh človeka. Chceme, aby sa deti pohybovali čo najefektívnejšie a práve tieto cvičenia by im mali pomôcť využívať rozsah kĺbov, lepšiu prácu a funkciu bránice. To všetko sme do jednotlivých cvičení, štartových polôh a hier aplikovali tak citlivo, že deti budú mať pocit, že je to zábava,” vysvetľuje Matej.

„Druhou rovinou je precíznosť a profesionalita. My nedávame našim trénerom len metodiku, ale konkrétne opisy jednotlivých cvičení a hlavne kompletný tréningový program, ktorý je vystavaný tak, že nezanedbáva žiadne dôležité súčasti športového tréningu detí, a tým dáva šancu každému dieťaťu sa stať špičkovým športovcom,” dodáva. Cvičenia, ktoré sú zahrnuté v tejto metodike pomohli aj Matejovi v zlepšení techniky a efektivity pohybu.

V každom kraji na Slovensku

Športová akadémia bude mať zastúpenie v každom kraji na troch vybraných školách, každá bude v inom okrese. „Chceme začať postupne od základu, zameriame sa na menšie deti. Primárne na prvý stupeň ZŠ, ale aj na predškolský vek,” hovorí Matej.

Do akadémie sa bude môcť prihlásiť každé dieťa, po čase sa bude ich výkonnosť pravidelne testovať. Deti s najlepšími výsledkami potom podchytia jednotliví tréneri, ktorí ich budú môcť individuálne špecializovať. „Našim cieľom je objaviť najkvalitnejšie športové talenty,” doplnil Matej.

Metodika čerpá v značnej miere z jeho skúseností, podieľal sa na nej jeho tréner Matej Spišiak a ovplyvnil ju aj fyzioterapeut Denis Fredenfeld. Reálnu podobu jej dal Matejov brat Michal Tóth, ktorý má bohaté skúsenosti s mládežníckym športom a dlhodobo sa podieľa na príprave detí.

Snahou tejto zostavy bolo pretransformovať prvky Matejovej prípravy do jednotlivých tréningov pre deti. „Moja úloha však zostáva hlavne v pozícii motivátora a vzoru. Metodika je síce špičková, ale my musíme v deťoch prebudiť zápal pre šport, odhodlanie a vytrvalosť,” uzavrel Matej.

Vybehajte akadémiu pre váš okres

Ak chcete, aby do Športovej akadémie Mateja Tótha chodili aj deti vo vašom okrese, nie je nič lepšie, ako im k tomu dopomôcť vlastným príkladom. Zaregistrujte sa na stránke dobrybeh.o2.sk, stiahnite si niektorú z kompatibilných bežeckých appiek a získavajte body za každý odbehnutý kilometer. V každom okrese je zapojená jedna škola, ktorú môžete „reprezentovať” a pomôcť jej tak vychovávať budúce atletické talenty.

Tri najúspešnejšie okresy v každom kraji získajú pre svoju školu jedinečnú Športovú akadémiu Mateja Tótha powered by O2. Po celom Slovensku tak spolu s Matejom vybudujeme až 24 akadémií.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac