Dobrodruh na bicykli: Na dvoch kolesách prešiel z Vancouveru až do Mexika

Pozrite sa, čo vás čaká, ak sa vyberiete na bicykli naprieč Severnou Amerikou.

Vrámci svojej cesty okolo sveta sa dobrodruh na bicykli Karol Voltemár vybral tentokrát do Severnej Ameriky.  Do Vancouveru priletel rovno z Ázie, kde odcházal z tepla a vlhka. V Kanade ho naopak privítala chladná jar a po vyše 50 hodinovom lete sa musel najprv aklimatizovať a poriadne sa vyspať.

Potreboval načerpať energiu na ďalšiu odvážnu cestu, na ktorej prekonal na dvoch kolesách stovky kilometrov. Postupne sa okolo neho menila krajina, počasie, ale aj ľudia. Karol sa z Vancouveru vydal cez rozprávkové hory v Britskej Kolumbii až na východ Kanady k Torontu. Pokračoval cez Colorado, Kaliforniu a nasmeroval si to až do Mexika, kde svoju cestu štastlivo ukončil. 

Prekonal niekoľko horských masívov, prešiel okolo množstva jazier. Na fotografiách, ktoré zachytávajú tieto vzácne okamihy, uvidíte chladné horské sedlá s divokými zvieratami, národné parky alebo vyhriate údolia s vinicami.

Vyberte sa s nami na cestu naprieč severnou Amerikou na bicykli. 

Vancouver, zimné oblečenie a test nových kolies

Britská Kolumbia je známa svojimi jazerami

Hory na Kananaskis Trail sú plné prekvapení

Kanadská provincia Alberta v kráse jazier nezaostáva

Po prvých dňoch v horských priesmykoch sa Karol došlapal na nekonečné pláne, na ktorých bojoval s nebezpečnými búrkami a vetrom.  Schovať sa tam nedá, lebo je to oblasť takmer bez stromov. Raz dokonca unikol pred bleskami len vďaka ochote ľudí, ktorí ho schovali do bezpečia auta.

Nekončiace pláne a búrky v Kanade

V tomto bode expedície Karol dobicykloval až okolo Toronta a prešiel cez hranice medzi Kanadou a Spojenými štátmi, naprieč krajinou až do Seattlu. Cestou míňal scenérie hornatého Colorada, navštívil nezabudnuteľný Yellowstonský národný park a spoznával americký životný štýl – naprieč celým kontinentom.

Horské sedlá v Colorade

Vodopády v Yellowstonskom národnom parku

Najväčší gejzír s menom Old Faithful v Yellowstonskom národnom parku

Emerald Lake a horúce pramene v žiarivých farbách

Zo Seattlu zamieril na bicykli cez Oregon a Kaliforniu až do Mexika. Cestou míňal požiare, ktoré plienili západ krajiny, a celé časti trasy zahalené dymom. Oheň bol niekedy len 500 metrov od neho, ale snažil sa vždy ísť tak, aby dym smeroval na opačnú stránu.

Mohutné sekvoje a Redwood National Park

Pobrežie Kalifornie a dramatické skalnaté útesy

Cieľ cesty – Mexiko

Karol Voltemár je cestovateľ a podnikateľ na ceste okolo sveta. Absolvuje ju na bicykli a bude na ceste viac ako tri roky. Cieľom cesty je spoznať svet a inšpirovať ľudí k originálnym nápadom a ich realizácii. Podniká v oblasti online marketingu a ecommerce. Rád fotí, cestuje, bicykluje, pracuje a užíva si život.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Týmto cyklistickým chybám sa radšej vyhýbajte

Možno ste si vytvorili zlý návyk a ani o tom neviete. Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robia cyklisti?

Pripravili sme pre vás zopár tipov ako sa vyvarovať základným cyklistickým chybám.

1. Výška sedla

Okrem mäkkých pneumatík, práve zle nastavené sedlo vám sťažuje bicyklovanie. Ak sedíte príliš vysoko alebo nízko, sila ktorú vynaložíte do šlapania nie je dobre prenášaná. Výšku sedla si správne nastavíte, keď si sadnete na bicykel a zošliapnete pedál dole, tak by vaša noha mala byť mierne vystretá. Vtedy má sedlo správnu pozíciu.

2. Neposilníte sa pred cestou

Nepodceňujte pitný režim a hlad. Vždy si zbaľte dve fľaše vody, najmä ak idete jazdiť do prírodných oblastí, kde nebudete mať prístup k pitnej vode. Nezabudnite ani na malý snack, ktorý vás nabije energiou, keď už nebudete vládať. Vždy si naplánujte dopredu vašu trasu, a podľa toho sa zbaľte aj na cesty.

3. Nevhodné oblečenie

Nie je nič horšie ako sa počas jazdy cítiť nepohodlne kvôli oblečeniu. Kým výjdete na cesty, vždy si pozrite predpoveď počasia a buďte pripravení. Hlásia teplé počasie s možnosťou prehánok? Zbaľte si do batohu pre istotu nepremokavú bundu alebo pršiplášť.

Možno ju ani nevyužijete, ale vždy je dobre byť pripravený. V chladnom počasí vrstvite svoje oblečenie, radšej si vezmite viac vrstiev, a tie si vyzlečte po ceste. V teplom počasí nezabudnite na slnečné okuliare, opaľovací krém a repelent.

4. Zabúdate na pravidelnú údržbu

Bicykel si vyžaduje pravidelnú údržbu a kontrolu. Nezabúdajte ho pravidelne čistiť, určite ho nenechávajte vonku v daždi, aby nezhrdzavel. Ak zmokne utrite ho uterákom. Pravidelne si dofukujte pneumatiky a naolejute reťaz. Cesta s vŕzgajúcou reťazou vie pekne znepríjemniť výlet.

5. Nenosíte cyklistickú prilbu

Nosenie cyklistickej prilby mimo obce je u nás povinné od roku 2009. Detský účastník musí dokonca prilbu nosiť aj v meste. Nerešpektovanie tohto príkazu vás bude stáť 60 eur. Prilbu by mal nosiť cyklista aj v meste, keďže spolu s chodcami je najohrozenejším členom premávky. Pri páde z bicykla často dochádza k poraneniam hlavy, ktoré vás môžu poznačiť na celý život alebo spôsobiť smrť. Cyklistická prilba znižuje riziko zranenia hlavy až o 85%.

6. Nepoužívanie gest v premávke

Cyklisti v premávke veľmi nejasne vyjadrujú gestá kam odbočujú a podobne. Miesto malého mávnutia ruky, poriadnite natiahnite ruku, aby autá videli kam smerujete. Zároveň tým prejavíte aj autoritu, že ste rovnocenný člen premávky. Kým odbočíte, alebo zdvihnete ruku vždy si skontrolujete či ide niekto za vami.

Športservis je predajňa bicyklov s už vyše 20 ročnou tradíciou. Okrem profesionality predajcov dávajú dôraz na individuálny a ľudský prístup ku každému zákazníkovi. Ich predajne nájdete v Bratislave, konkrétne v Podunajských Biskupiciach a Petržalke. Na svojom blogu kazdydenjenabicykel.sk pravidelne prinášajú praktické tipy, návody a recenzie zo sveta cyklistiky.


Lifetech: Čo je nové