Bežci pozor: Keňa vymyslela nové topánky pre bežcov

Spojenie skúseností najlepších svetových bežcov a africkej kultúry. Stane sa z nich nový hit medzi bežcami?

Keňa je asi najznámejšia krajina, ktorá sa na scéne vytrvalostného behu objavuje. Je to vďaka skvelým bežcom, ktorí sa pravidelne objavujú na veľkých podujatiach a vyhrávajú preteky od piatich kilometrov až po maratóny.

Myšlienka vytvoriť značku bežeckých topánok priamo z kolísky vytrvalostného behu prišla od Keňanky Navalayo Osembo-Ombati, absolventky londýnskej ekonomickej univerzity, ktorá pracovala v rôznych častiach sveta a nadobudnuté skúsenosti chce využiť na pomoc svojej krajine.

Vďaka tejto novovzniknutej značke, Enda, by chcela zmierniť vysokú nezamestnanosť mladých Keňanov, podporiť rozvoj miestnych komunít a zmeniť to, ako svet vníma Keňu. Navalayo chce, aby sa jej domov stal krajinou vyrábajúcou kvalitné produkty.

Nápad je práve vo fáze zbierania investícií cez crowd-fundingovú kampaň. Vďaka nej si môžete topánky predobjednať a poskytnúť tak výrobcom dostatok prostriedkov na výrobu. Kampaň nájdete na portáli Indiegogo.

Dedičstvo priamo z Kene

Cesta bežeckých topánok Enda trvá už 18 mesiacov, počas ktorých vznikali rôzne návrhy. Na testovaní sa podieľali aj mnohí špičkoví bežci, ktorí poskytli svoje skúsenosti. Spolupracovali aj dizajnéri z iných spoločností, ktoré už na trhu fungujú.

Okrem funkčnej stránky však tieto topánky prinášajú aj časť keňskej kultúry. Vyrábajú sa v zelenej, červenej a čiernej farbe, čo sú farby keňskej vlajky. Logo pripomína šíp, ktorý je v Keni symbolom národnej identity. Dizajn v sebe skrýva geometrické prvky pripomínajúce prírodu tejto africkej krajiny.

Topánka nesie filozofiu Harambee – spoločnými silami dosiahnuť to, čo by jednotlivec sám nezvládol. Je to zároveň oficiálne motto Kene.

Enda Iten

Trh bežeckých topánok je dnes veľmi veľký. Značiek je veľa, každá sa snaží zaujať niečím novým. Taká musí byť aj keňská topánka, ak chce uspieť. Prichádza na trh s prvým modelom Iten, ktorý by sa mal stať populárnou topánkou pre široké spektrum bežcov. Typické pre ňu sú tieto vlastnosti:

4mm drop: Drop je výškový rozdiel medzi pätou a špičkou. Štyri milimetre sú kompromis, ktorý bežcovi poskytuje dostatočný komfort vďaka vrstve peny zo spodnej strany chodidla, zároveň necháva nohu v prirodzene rovnej polohe. Väčšina dnes vyrábaných topánok, asi aj tie, ktoré máte doma, má 8mm drop.

Široká špička: Na rozdiel od klasických topánok, ktoré sa v prednej časti zužujú, majú Enda topánky širokú prednú časť, aby mal aj malíček dostatok priestoru a nebol utláčaný k ostatným prstom.

Ľahká váha: Topánky vážia 224 gramov. Pod pätou majú 21 mm a pod špičkou 17 mm, takže sú vhodné primárne na tréning, ale zároveň ich môžete obuť aj počas pretekov, kedy vďaka ich nízkej váhe na rýchlosti nestratíte.

Gumená podrážka: Asfaltové cesty a chodníky zvládnu tieto topánky hravo, ale vďaka vrstve gumy na podrážke si poradia aj s ľahkými lesnými cestami. Malé kamienky a nerovnosti nebudú vadiť vám ani vašim nohám.

Byť fér je beh na dlhú trať. Aj preto sme partnermi behov a s hrdosťou podporujeme jedného z najlepších slovenských atlétov a aktuálneho majstra sveta Mateja Tótha. Podporujeme tiež portál Beh SiTy. Neváhaj, choď naň, nájdi si svoj beh a poď do toho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Farebné a kreatívne stany, ktoré bežne v kempoch neuvidíte

Pozrite si netradičné a zaujímavé stany, mnohé z nich luxusnejšie a odolnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Pre niektorých je noc strávená v stane najväčším možným dobrodružstvom a hrôzou v jednom. Iní si leto bez stanovačky nevedia predstaviť a dvojtýždňová dovolenka v hotelovom rezorte nie je pre nich nič iné ako poriadna dávka nudy.

Každopádne, stráviť víkend v stane nie je dnes už nič výnimočné a adrenalínové. Pozrite si netradičné a zaujímavé stany, mnohé z nich luxusnejšie a odolnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

1. Šťavnaté farby

Nie je pravidlom, že musíte splývať s lesom a držať sa zemitých odtieňov. Ak máte radi veselé farby a nemáte problém pútať na seba pozornosť, hravý melónový motív je pre vás ako stvorený.

2. Tri v jednom

Prečo niesť so sebou stan, spací vak aj nepremokavú bundu? Tento praktický zázrak do každého počasia poteší každého dobrodružného cestovateľa.

3. Hojdacia sieť

Zdroj: Flying Tent

Ak sa nebojíte výšok, skúste stan pripevnený o stromy. V teple poslúži ako pohodlná hojdacia sieť. Tie šikovnejšie vás ochránia vďaka sieťke aj pred hmyzom.

4. Indiánsky

Zdroj: Pixabay

Iste ste ako dieťa snívali o indiánskom stane. Svoje Teepee zvládnete mnohí s kúskom kreativity postaviť aj sami, no tí netrpezliví si ľahko vyberú z viacerých vzorov či veľkostí.

5. Nepremokavá bunda

Ďalší z praktických stanov má hneď niekoľko využití. Poteší vás najmä jednoduchým skladaním a bundou do nepriaznivého počasia. Ideálne pre sólo cestovateľov, ktorí preferujú minimum batožiny.

6. Na strome

Dizajn z Holandska. Tento stan v tvare kvapky bol pôvodne navrhnutý pre aktivistov, ktorí protestovali proti zničeniu lesov za účelom výstavby diaľnic. Zaradiť ho môžeme medzi luxusné bývanie, kde sa pokojne vyspí rodina s deťmi.

7. Na cesty

Ak sa vám zdá bezpečnejšie upevniť stan na strechu auta, toto bude zrejme riešenie pre vás. Pre všetkých, ktorí majú čo to najazdené a uprednostňujú dobrodružné objavovanie autom pred týždňovým kempovaním na jednom mieste.

8. Moderné iglu

Tento štýlový stan je pripravený vzdorovať aj tým najtvrdším podmienkam. Vyrobený do každého počasia, ideálny aj pre osemčlennú partiu.

9. Dokonalé maskovanie

Zdroj: FieldCandy

Ak naopak nechcete na seba pútať pozornosť, vďaka tomuto dizajnu raz dva zapadnete medzi nových kamarátov.

10. Súkromné metro

Stan v tvare londýnskeho metra je ideálnym riešením pre celú partiu. Tento festivalový hotel ocení nadránom nejeden stratený kamarát.

11. Pre motorkárov

V tomto priestrannom stane sa nájde pohodlné miesto nielen pre vás, ale aj pre vašu motorku.

12. Kokosový raj

Zdroj: Cocoon Tree

Zdá sa vám stanovanie na pláži nepraktické? S príbytkom v tvare kokosu sa budete cítiť exoticky nielen pri mori. Luxusné matrace by zrejme tromfli dokonca aj pohodlie vašej vlastnej postele.

13. Pre milovníkov kníh

Hravý vzor pre všetkých, ktorí si s dovolenkou spájajú najmä oddych pri kvalitnej literatúre. Už nám chýba iba možnosť výberu tej najobľúbenejšej knihy.


Lifetech: Čo je nové