Kto spí lepšie – ženy alebo muži?

Počas noci sa niekoľkokrát zobúdzame. Podľa vedcov je to približne 28-krát.

Počas noci sa niekoľkokrát zobúdzame. Podľa vedcov je to približne 28-krát.

Nasledujúce ráno o tom však zväčša ani nevieme. Ak ste si mysleli, že vaše telo nič počas spánku nerobí, zamyslite sa znova: štúdie preukázali, že ľudský mozog v noci spotrebuje rovnaké množstvo energie ako počas dňa. Spánok teda rozhodne nie je stratou času a hrá dôležitú úlohu v mnohých psychologických procesoch.

Spánok pomáha regenerovať

Po dlhom behu alebo po intenzívnom silovom tréningu sa vaše telo potrebuje zregenerovať. Oddych je preň dôležitý rovnako ako samotný tréning. Tajomstvom optimálnej regenerácie je spánok. A vedeli ste, že práve vtedy vaše svaly rastú? V hlbokej fáze spánku vaše telo vylučuje rastový hormón a zároveň prebieha bunková obnova. Tento proces nie je dôležitý len pre svaly, ale aj pre kosti, pokožku či vlasy a v podstate pre všetky regeneračné procesy v tele.

Kto má lepší spánok?

Existuje množstvo štúdií na tému pohlavia a spánku. Jednu z najzaujímavejších viedlo Výskumné centrum pre spánok na Loughboroughskej univerzite vo Veľkej Británii. Profesor Jim Horne, expert na spánok, zistil, že ženy potrebujú viac spánku ako muži, konkrétne o 20 minút za noc. Ženský mozog totiž počas dňa pracuje intenzívnejšie, lebo ženy zvyknú robiť viacero vecí naraz. Vďaka tomu sú podľa profesora Horna ich mozgy komplexnejšie a potrebujú viac oddychu, ktorý získajú práve počas spánku.

Ženy viac trpia spánkovými poruchami

Ako sa však vraví, každá minca má dve strany. Napriek tomu, že ženy potrebujú viac spánku ako muži, sú náchylnejšie na spánkové poruchy. Okrem stresu a starostí týkajúcich sa rodiny a práce zohrávajú v ženskom spánku významnú rolu aj hormóny. V druhej polovici menštruačného cyklu stúpa hladina progesterónu, ktorý pôsobí uspávajúco, takže aj kvalita spánku je v tomto období vyššia. Tesne pred menštruáciou hladina takzvaných „šťastných“ hormónov znova klesá, čo spôsobuje problémový spánok. Na ťažkosti so zaspávaním alebo s plynulým spánkom má vplyv aj nedostatok železa.

Ženský spánok prechádza zmenami aj počas tehotenstva. V prvom trimestri potrebujú budúce mamičky veľa nočného odpočinku, takže spánkové poruchy sa zvyknú objaviť až v druhom či treťom trimestri. Ich príčinou je napríklad rastúce bruško a pohyby bábätka. Častejšie sa problémy so spánkom vyskytujú aj počas menopauzy. Môžu za to, prirodzene, hormóny a návaly tepla.

Potenciálne dôsledky nedostatku spánku

Ak chcete ráno vstávať dokonale odpočinutí, vaším cieľom by malo byť 7 až 9 hodín spánku. Ideálna dĺžka spánku je, samozrejme, u každého iná. Majte však na pamäti, že nedostatok spánku môže mať negatívne dôsledky na vaše telo. Ak pravidelne málo spíte, hrozí vám zvýšené riziko obezity a stávate sa náchylnejšími na choroby. Prečo? Počas fázy hlbokého spánku sa totiž regeneruje aj imunitný systém. Chronický nedostatok spánku tak môže viesť napríklad aj k zvýšenému krvnému tlaku, cukrovke či ku kardiovaskulárnym problémom.

A keďže vaša myseľ v noci spracúva všetky podnety, ktoré získala cez deň, spánok je veľmi dôležitý aj pre mentálne zdravie.

Spite lepšie vďaka správnemu jedlu

Vedeli ste, že vhodné jedlo môže zlepšiť váš spánok? Nasledujúce potraviny obsahujú aminokyselinu zvanú tryptofán. Tá zvyšuje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Ak si chcete dlhodobo užívať kvalitný odpočinok, môžu vám pomôcť nasledujúce potraviny:

  • hrsť kešu orechov a arašidov,
  • pohár teplého mlieka s medom,
  • syrový sendvič,
  • porcia šalátu s tuniakom,
  • jedlá obsahujúce lososa.

Dávajte si však pozor na jedno – nikdy by ste nemali ísť spať s plným žalúdkom! Jedzte ľahko stráviteľné jedlá a najneskôr 3 hodiny pred spánkom. Vo vašom žalúdku i vašich črevách sa totiž po jedle začína tráviaci proces, takže ak sa poriadne najete chvíľu pred tým, než si ľahnete do postele, na hlboký a pokojný spánok môžete zabudnúť.

Premýšľate, ako môžete zlepšiť kvalitu svojho spánku už dnes? S týmito tipmi sa bezsenné noci stanú minulosťou.

Runtastic

S viac ako 180 miliónmi stiahnutí a 90 miliónmi používateľov na Runtastic.com patria mobilné aplikácie Runtasticu medzi tie narozšírenejšie. Zaznamenávajú a manažujú dáta o zdraví a fitness, aby jednotlivcov motivovali k zdravému životnému štýlu.

Viac zaujímavých článkov nájdete na ich blogu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Najkrajšie mestečká strednej Európy, ktoré musíte vidieť

Nechajte sa uhranúť kúzlom tých najromantickejších miest v srdci starého kontinentu.

Po článkoch o najkrajších mestách na juhuzápade Európy, pokračujeme samotným srdcom starého kontinentu. Nechajte sa uhranúť kúzlom tých najromantickejších miest:

Český Krumlov, Česká republika

Často býva označované ako najkrajšie mesto v Čechách. Keď sa prejdete autentickými uličkami stredovekého centra obklopeného meandrom Vltavy, až ku zámockému komplexu na skalnatom brale, neostane vám nič iné, len potvrdiť pravdivosť týchto slov.

mestečko
mestečko
rieka

Autori fotografií: Tamas Ring (2) a Donald Judge (1 a 3)

Rothenburg ob der Tauber, Nemecko

Keby ste mali nakresliť idylické tradičné nemecké mesto, pravdepodobne by ste namaľovali niečo ako bavorský Rothenburg. A neboli by ste prvý. Už pred vami to napadlo Waltovi Disneymu, ktorému mestečko poslúžilo ako predloha pre kreslený film Pinocchio z roku 1940.

mestečko
mestečko
námestie

Autor fotografií: traveljunction (2 a 3)

Hallstatt, Rakúsko

Obec, ktorú prakticky tvorí jedna ulica na úzkom pruhu pobrežia Halštatského jazera je jednou z najviac fotografovaných lokalít v Rakúsku.

Dedinka očividne učarovala aj čínskym developerom, ktorí vo svojej domovine postavili jej presnú kópiu. Celá paráda vyšla približne na miliardu amerických dolárov.

Hallstadt
jazero
mestské domy
domy

Autor fotografií: François Philipp, Kevin Botto a Reisender1701

Banská Štiavnica, Slovensko

Banské mesto, ktoré malo kedysi v regióne obrovský vplyv najmä pod vedením nemeckých osídlovateľov.

Dnes sa môže pochváliť bohatou históriou a zachovalou tvárou starého mesta. Opäť sa stáva populárnym vďaka množstvu kultúrnych podujatí, charakteristickej miestnej architektúre a okolitej prírode, ktorá taktiež ponúka možnosti mnohých voľnočasových aktivít.

kopce
Štiavnica
nádvorie
Štiavnica

Autor fotografií: János Korom Dr.

Gruyères, Švajčiarsko

Gruyères ponúka všetko, čo by malo čarovné švajčiarske mesto mať. Vyrába si vlastný, po celom svete preslávený syr. Stredoveké centrum si zachovalo historický charakter, obďaleč je rozprávkový hrad z 13. storočia a na horizonte ako tichý obor na celú idylku dozerá zasnežená hora Moléson.

horské mesto
hory
hory
záhrada
mestečko

Autori fotografií: M MÒscar VilaplanaAlejandro Forero CuervoOlivier Bruchez a Javier Kohen

Toruň, Poľsko

Našinci väčšinou poznajú Varšavu a Krakov, ale vedzte, že na vrchné priečky najkrajších miest v celom Poľsku jednoznačne patrí Toruň.

Zaujímavosťou je, že sa tu narodil Mikuláš Kopernik a mesto je známe výrobou perníka.

nočné mesto
námestie
hradby

Autori fotografií: Kamil PorembińskiAndrzej Wrotek a Jason Riedy

Tihany, Maďarsko

Tihany stoja na brehoch známeho Balatonu, v jeho vnútrozemí sa zase nachádza menšie jazero.

Vyznačujú sa napríklad benediktínskym Tihanským opátstvom, ktoré pochádza z 11. storočia. V roku 1921 tu bol krátko väznený posledný habsburský cisár, Karol I.

Tihany sa odvtedy stali populárnou turistickou destináciou a môžu sa pochváliť najvyšším HDP v celej krajine.

veža
mestečko
more
kúpanie

Autori fotografiíJP SongSergey Kolesnikov (2 a 3) a Bőr Benedek photo

Aké mestečká v Európe sú podľa vás najkrajšie? Napíšte nám svoj názor do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové