Legendárny P-T-S atletický míting je späť

51. ročník atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft sa uskutoční už túto sobotu. Môžete si prísť zabehať, vychutnať športové výkony i sprievodný program.

Prípravy 51. ročníka obnoveného atletického mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft finišujú.

Na novučičkom modernom štadióne X-Bionic Sphere v Šamoríne budú súperiť naši elitní atléti so svetovými hviezdami, ktoré sa pripravujú na júlové majstrovstvá Európy v Amsterdame a augustové olympijské hry v Riu de Janeiro.

Čo je P-T-S?

Prvý ročník mítingu sa uskutočnil v roku 1957, kedy na ňom štartovali atléti zo 7 krajín bývalého východného bloku. Celkovo za oba dni sa na špičkové výkony pozeralo 15 000 divákov. Postupne sa podujatie otvorilo aj zahraničným účastníkmi, aj vďaka ním bolo zvykom, že sa počas neho pravidelne menili európske a svetové rekordy.

Počas 80. a 90. rokov minulého storočia tu štartovali aj najväčšie svetové hviezdy, napríklad Sergej Bubka niekoľkokrát prekonal svoj vlastný svetový rekord. Na svetovej úrovni sa podujatie konalo do roku 1998, kedy sa organizátori museli po odstúpení generálneho partnera uskromniť a míting až do roku 2007 zmenil názov na Cena Slovenska.

Ostatný ročník sa uskutočnil v roku 2010, kvalita štadióna a obsadenie pretekárov však bolo na nižšej úrovni, než tomu bolo zvykom v minulosti.

P-T-S v roku 2016

Medzičasom v Šamoríne vznikol komplex športovísk, v ktorom sa budú konať aj ME v krose v roku 2017 a tak sa našli sponzori, ktorí tento míting, ešte pod pôvodným názvom, oživili. Podarilo sa im pritiahnuť niekoľko špičkových mien svetovej atletiky, zároveň aj slovenských atlétov, ktorí sa pripravujú na Majstrovstvá Európy či Olympijské hry v Riu.

Program:

V hlavnom programe 51. ročníka P – T – S je predbežne 16 disciplín.

Muži: 100 m, 800 m, 1500 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza, 4 x 100 m.

Ženy: 100 m, 800 m, diaľka, kladivo, 4 x 100 m, 4 x 400 m.

Trojhodinový program sa začne o 16.00 h, vstup na míting je zdarma.

Svetová i slovenská špička

Svetová rekordérka (81,08 m) a jediná žena, ktorá doposiaľ prekonala hranicu 80 metrov, Anita Wlodarczyková, sa predstaví v hode kladivom. Súperiť bude aj s oboma našimi najlepšími, Martinou Hrašnovou a Nikolou Lomnickou.

Lídra svetových tabuliek 2016 uvidia diváci aj v šprinte na 100 m. Katarčan nigérijského pôvodu Femi Ogunode dosiahol 22. apríla v Gainesville na Floride čas 9,91 sekundy. Konkurovať mu bude aj Juhoafričan Henrich Bruintjies (osobný rekord 9,97), Američan Charles Silmon, (9,98), Kanaďan Gavin Smellie (10,09 s) alebo iránsky rekordér Hassan Taftian (10,10 s). Dvaja najrýchlejší Slováci Ján Volko a Jakub Matúš sa teda majú na čo tešiť.

Na 800 m žien bude mať Lucia Hrivnák Klocová tiež zdatné súperky – bývalú juniorskú majsterku Európy Anastasiu Tkačukovú z Ukrajiny (osobný rekord 2:00,21) a tohtoročnú britskú halovú šampiónku Adele Traceyovú (osobný rekord 2:01,10). Aj ostatné disciplíny majú veľmi silné obsadenie.

Posledná fáza prípravy

Pre slovenskú špičku je míting šancou plniť limity na na júlové majstrovstvá Európy v Amsterdame a augustové olympijské hry v Riu de Janeiro. Pre nás fanúšikov je to zase jedna z posledných možností, ako ich ešte pred olympiádou vidieť naživo. Prídite ich teda podporiť.

Sprievodný program

Program v areáli X-Bionic Sphere v šamorínskej časti Čilistov sa začne už predpoludním o 10.00 h rôznymi aktivitami pre najmenších v rámci osláv MDD, pričom jeho súčasť bude úspešný projekt Detský atletika.

Súčasťou celodenného bohatého programu bude taktiež výstava – spomienka na doterajších 50 ročníkov mítingu, ktorú pripraví Slovenské olympijské a športové múzeum.

Pre návštevníkov x-bionic sphere bude počas podujatia P-T-S pripravená kyvadlová doprava z autobusovej stanice Šamorín priamo do areálu. Bude premávať v časoch od 15:00-20:00, každú pol hodinu.

P – T – S Run

O 14.00 h sa uskutoční P – T – S Run, verejný beh na 4500 metrov pre všetkých záujemcov. Štartovať môže ktokoľvek, kto dovŕšil vek 15 rokov. Maximálny počet bežcov je 1000, preto je dôležité, aby ste prišli včas. Zaregistrovať sa môžete priamo na mieste podujatia. Štartovné sú 4 eurá a ako bonus dostane vstup do bazéna v areáli podujatia.

Dôvodov, aby ste si urobili čas a prišli sa pozrieť do Šamorína je viac než dosť. Je len na vás, ktorý bude ten hlavný. Každopádne my odporúčame, aby ste to spojili. Najskôr si zabežíte ako predskokani tých hlavných hviezd a potom si na vlastné oči vychutnáte svetovú atletiku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Obzeráte sa po zahraničných trhoch? Určite si najprv odpovedzte na týchto 10 otázok

Odvážnemu šťastie praje, no ak ste dobre pripravení, nemusíte sa naň spoliehať.

Slovenský trh je malý, zhruba asi ako jedno väčšie európske hlavné mesto. A práve to je jedna z najväčších bariér, ktoré musia rastúce firmy prekonať, aby nezastali na mieste, pretože stagnácia môže byť začiatkom konca.

Uspieť v zahraničí je snom každého s touto ambíciou. Vyžaduje si to však dôkladnú prípravu, aby to nebol iba márny „výstrel do tmy“. Tieto otázky by ste si mali rozhodne zodpovedať skôr, než sa pustíte do podnikania za hranicami.

Je váš produkt schopný presadiť sa?

konkurencia

V prvom rade, aby ste uspeli, musíte mať čo ponúknuť. Preto sa najprv snažte získať čo najviac informácii o tom, či je pre váš produkt alebo službu na vybranom trhu miesto.

Dokáže zaplniť dieru na trhu, alebo sa budete musieť pustiť do náročného boja s konkurenciou? Viete, aký veľký je tamojší trh, akú časť z neho dokážete obsadiť? Aký je najpesimistickejší scenár, ktorý si môžete dovoliť?

Máte dobré kontakty s obchodnými partnermi?

Mať dobrý produkt je jedna vec, no rovnako dôležité je vedieť ho dostať k spotrebiteľom. Premyslite si, či budete potrebovať pomoc distribútorov, a ako logisticky zabezpečíte to, aby sa k nim tovar dostal v potrebnom množstve a v správnom čase. Poobzerajte sa tiež po firmách so zaujímavými službami a produktmi, ktoré budú výborným doplnkom pre tie vaše.

Koľko máte odberateľov?

Byť závislým na jednom odberateľovi, je ako vsadiť všetko na jednu kartu. Ak by náhodou zanikol, alebo z iného dôvodu vypadol, váš podnik je ohrozený. Väčší počet odberateľov je pozitívnym signálom pre banku, keďže budete menej rizikovým klientom. O to jednoduchšie potom uspejete napríklad so žiadosťou o podnikateľský úver.

Akú cenu si budete účtovať?

pokladňa

Koľko pýtať? Je to jedna z najťažších otázok, ktorú musia šéfovia firiem riešiť. Pýtajte ako nováčik príliš málo a budete podozriví. Dajte latku vysoko a skončíte s plným skladom a nízkymi tržbami.

Ak ponúkate kvalitný produkt s jasne odlíšiteľnou hodnotou pre zákazníka, môžete skúsiť prémiové ceny. Ak budete iba jedným z mnohých, môžete vsadiť na kombináciu budovania silného brandu a priaznivej ceny.

Snaha byť zakaždým ten najlacnejší nie je dlhodobo udržateľná. Keď sa nájde niekto lacnejší, stratíte jediné eso. Navyše, v cenovej vojne je jediným víťazom spotrebiteľ, zatiaľ čo všetci ostatní krvácajú v snahe ísť s nákladmi na hranicu možností.

Nová značka alebo nie?

Každá firma si, chtiac či nechtiac, so sebou nesie do zahraničia svoju minulosť, ale aj vizitku svojej domovskej krajiny. Preto je múdre postaviť na misky váh to dobré, čo s vami prichádza a porovnať to s negatívami, ktoré môže spotrebiteľ vnímať.

Je to veľmi individuálne. V niektorých prípadoch je lepšie začať odznova a tváriť sa ako lokálna firma, inokedy je lepšie hrdo sa pochváliť svojim pôvodom v štýle vína zo Champagne.

Ste pripravení na nové právne a daňové povinnosti?

byrokracia

Iný kraj, iný mrav. Pokiaľ ide o právo a dane, niet väčšej pravdy. To čo platí u nás nemusí platiť všade. Uistite sa, či váš produkt zodpovedá všetkým normám, pravidlám a predpisom, a či ste dostatočne pripravení na iný typ administratívy a byrokracie.

Darmo budete mať ten najpremyslenejší marketing, ak vám na každom kroku budú hroziť pokuty, alebo nebodaj stiahnutie z trhu.

Chránite dostatočne svoje duševné vlastníctvo?

zámok

Zanedbanie tejto oblasti vás môže vyjsť pekne draho. Predstavte si, že už máte všetko pripravené, keď zrazu zistíte, že rovnaké obchodné meno alebo názov produktu má v zahraničí registrované niekto iný.

Ak aj nie, neváhajte s registráciou vašich ochranných známok, aby vás niekto nepredbehol. Vyhnete sa tak zbytočným sporom a súdom. Čím lepšie sa vám totiž bude dariť, tým viac budú neprajníci ochotní priživiť sa na vašom úspechu.

Máte správny tím ľudí?

tím

Premyslený plán na papieri vyzerá dobre, no splnenie cieľov je vždy na pleciach ľudí. Zvládnu sa vaši súčasní zamestnanci adaptovať na nové prostredie a kultúru? Alebo si radšej najmete niekoho miestneho, kto sa orientuje na tamojšom trhu?

Mať pri sebe šikovných ľudí je, každopádne, len polovicou úspechu. Rovnako dôležité je, aby spolu vedeli komunikovať a spolupracovať. Väčší počet ľudí znamená aj príval nových údajov a informácií. Ste na to organizačne pripravení?

Ste pripravení na nové začiatky?

Doma máte stabilnú zákaznícku základňu, overených partnerov a zabehnuté procesy. V novom prostredí vak možno budete musieť meniť niektoré definície.

Zmení sa hlavne váš klient, jeho nákupné správanie a citlivosť na cenu. To čo viete o podnikaní doma, nemusí platiť vonku. Budete sa musieť učiť za pochodu a robiť rýchle a rázne rozhodnutia v nových podmienkach a prijať za ne zodpovednosť.

Máte prostriedky na expanziu?

Vďaka odpovediam na otázky z vyššie uvedených bodov pomaly, ale isto spejete k najpodstatnejšiemu údaju – koľko vás bude stáť, kým sa s dobrodružstva za hranicami stane fungujúci podnik, ktorý začne prinášať pravidelné a stabilné príjmy. Rozpočet by mal byť dostatočne veľkorysý na agresívnejší postup v prvých fázach rozširovania podniku, no zároveň realistický.

Jasne tak stanovíte mantinely tímu, ktorý bude za expanziu zodpovedný, zároveň máte v rukách argument pri vybavovaní financovania v banke.

Rozširovanie podnikania za hranice nie je jednoduché. Keby bolo, robil by to každý. Na druhej strane, otvára možnosti, ktoré by ste na domácom trhu veľmi rýchlo vyčerpali. Šťastie praje odvážnym a hlavne pripraveným.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania  záujemcom umožní získať aj  dobré rady od skúsených mentorov.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové