Legendárny P-T-S atletický míting je späť

51. ročník atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft sa uskutoční už túto sobotu. Môžete si prísť zabehať, vychutnať športové výkony i sprievodný program.

Prípravy 51. ročníka obnoveného atletického mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft finišujú.

Na novučičkom modernom štadióne X-Bionic Sphere v Šamoríne budú súperiť naši elitní atléti so svetovými hviezdami, ktoré sa pripravujú na júlové majstrovstvá Európy v Amsterdame a augustové olympijské hry v Riu de Janeiro.

Čo je P-T-S?

Prvý ročník mítingu sa uskutočnil v roku 1957, kedy na ňom štartovali atléti zo 7 krajín bývalého východného bloku. Celkovo za oba dni sa na špičkové výkony pozeralo 15 000 divákov. Postupne sa podujatie otvorilo aj zahraničným účastníkmi, aj vďaka ním bolo zvykom, že sa počas neho pravidelne menili európske a svetové rekordy.

Počas 80. a 90. rokov minulého storočia tu štartovali aj najväčšie svetové hviezdy, napríklad Sergej Bubka niekoľkokrát prekonal svoj vlastný svetový rekord. Na svetovej úrovni sa podujatie konalo do roku 1998, kedy sa organizátori museli po odstúpení generálneho partnera uskromniť a míting až do roku 2007 zmenil názov na Cena Slovenska.

Ostatný ročník sa uskutočnil v roku 2010, kvalita štadióna a obsadenie pretekárov však bolo na nižšej úrovni, než tomu bolo zvykom v minulosti.

P-T-S v roku 2016

Medzičasom v Šamoríne vznikol komplex športovísk, v ktorom sa budú konať aj ME v krose v roku 2017 a tak sa našli sponzori, ktorí tento míting, ešte pod pôvodným názvom, oživili. Podarilo sa im pritiahnuť niekoľko špičkových mien svetovej atletiky, zároveň aj slovenských atlétov, ktorí sa pripravujú na Majstrovstvá Európy či Olympijské hry v Riu.

Program:

V hlavnom programe 51. ročníka P – T – S je predbežne 16 disciplín.

Muži: 100 m, 800 m, 1500 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza, 4 x 100 m.

Ženy: 100 m, 800 m, diaľka, kladivo, 4 x 100 m, 4 x 400 m.

Trojhodinový program sa začne o 16.00 h, vstup na míting je zdarma.

Svetová i slovenská špička

Svetová rekordérka (81,08 m) a jediná žena, ktorá doposiaľ prekonala hranicu 80 metrov, Anita Wlodarczyková, sa predstaví v hode kladivom. Súperiť bude aj s oboma našimi najlepšími, Martinou Hrašnovou a Nikolou Lomnickou.

Lídra svetových tabuliek 2016 uvidia diváci aj v šprinte na 100 m. Katarčan nigérijského pôvodu Femi Ogunode dosiahol 22. apríla v Gainesville na Floride čas 9,91 sekundy. Konkurovať mu bude aj Juhoafričan Henrich Bruintjies (osobný rekord 9,97), Američan Charles Silmon, (9,98), Kanaďan Gavin Smellie (10,09 s) alebo iránsky rekordér Hassan Taftian (10,10 s). Dvaja najrýchlejší Slováci Ján Volko a Jakub Matúš sa teda majú na čo tešiť.

Na 800 m žien bude mať Lucia Hrivnák Klocová tiež zdatné súperky – bývalú juniorskú majsterku Európy Anastasiu Tkačukovú z Ukrajiny (osobný rekord 2:00,21) a tohtoročnú britskú halovú šampiónku Adele Traceyovú (osobný rekord 2:01,10). Aj ostatné disciplíny majú veľmi silné obsadenie.

Posledná fáza prípravy

Pre slovenskú špičku je míting šancou plniť limity na na júlové majstrovstvá Európy v Amsterdame a augustové olympijské hry v Riu de Janeiro. Pre nás fanúšikov je to zase jedna z posledných možností, ako ich ešte pred olympiádou vidieť naživo. Prídite ich teda podporiť.

Sprievodný program

Program v areáli X-Bionic Sphere v šamorínskej časti Čilistov sa začne už predpoludním o 10.00 h rôznymi aktivitami pre najmenších v rámci osláv MDD, pričom jeho súčasť bude úspešný projekt Detský atletika.

Súčasťou celodenného bohatého programu bude taktiež výstava – spomienka na doterajších 50 ročníkov mítingu, ktorú pripraví Slovenské olympijské a športové múzeum.

Pre návštevníkov x-bionic sphere bude počas podujatia P-T-S pripravená kyvadlová doprava z autobusovej stanice Šamorín priamo do areálu. Bude premávať v časoch od 15:00-20:00, každú pol hodinu.

P – T – S Run

O 14.00 h sa uskutoční P – T – S Run, verejný beh na 4500 metrov pre všetkých záujemcov. Štartovať môže ktokoľvek, kto dovŕšil vek 15 rokov. Maximálny počet bežcov je 1000, preto je dôležité, aby ste prišli včas. Zaregistrovať sa môžete priamo na mieste podujatia. Štartovné sú 4 eurá a ako bonus dostane vstup do bazéna v areáli podujatia.

Dôvodov, aby ste si urobili čas a prišli sa pozrieť do Šamorína je viac než dosť. Je len na vás, ktorý bude ten hlavný. Každopádne my odporúčame, aby ste to spojili. Najskôr si zabežíte ako predskokani tých hlavných hviezd a potom si na vlastné oči vychutnáte svetovú atletiku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové