Má 84, ale bez maratónov si život nevie predstaviť

Maratón predstavuje pre mnohých z nás niečo nemožné. Istý Jules Winkler ich behá pravidelne, aj vo svojich 84 rokoch.

Pred pár týždňanmi sa konal Bostonský maratón. Bežci ho poznajú, pretože patrí k najprestížnejším na svete. Nebežci sa o ňom dozvedali viac hlavne kvôli výbuchu bomby pred 3 rokmi.

Avšak každý, kto už videl zábery, prípadne čítal o atmosfére, ktorou celé mesto v týždeň maratónu žije, by sa rád tejto akcie určite niekedy zúčastnil.

Tento rok si ho znova zabehol aj istý Jules Winkler, pán, ktorý pochádza z mestečka Medford v štáte New York. Jules však dokázal na prvý pohľad takmer nemožné. Má 84 rokov, bol teda najstarším účastníkom.Ako je to možné, že aj v tak pokročilom veku dokáže zabehnúť viac než 42 kilometrov? Jules nám popísal jeho 6 hlavných aspektov, ktoré mu to, podľa jeho slov, ešte stále umožňujú.

Zbavte sa stresu

Keď s behom pán Winkler začínal, niekedy v 70. rokoch minulého storočia, bol ako väčšina štartovného poľa. Veľmi súťaživý a nervózny, chcel si zlepšovať osobné rekordy na každých pretekoch a ak sa to nepodarilo, považoval preteky za neúspešné.

Neskôr sa však rozhodol, že na pretekoch bude behávať zásadne bez hodiniek, riadiť sa pocitom a vlastnými silami. Nielen v jeho veku, ale pre každého je predsa víťazstvo už to, že človek beží, bez ohľadu na umiestnenie či čas.

Dávajte si pozor

Znie to trošku ako klišé, ale musíte v prvom rade počúvať, čo vám hovorí vaše telo. Tréningové plány sú doležité, ale ak cítite, že niečo nie je v poriadku, mali by ste spomaliť, zastať či ukončiť tréning. Jeden vynechaný tréning je určite lepší než zranenie.

Sledujte, čo jete, ale nepreháňajte to

“Pijem veľmi veľa vody a jem potraviny s vysokým obsahom vlákniny,” hovorí Jules. “Vlašské orechy, mandle, čerstvé ovocie. Ale keď mám chuť, dám si aj fast-food.”

Využite zľavu 2 € a registrujte sa na svoje ďalšie preteky výhodnejšie.

Buďte vytrvalý a pracovitý

V behu, rovnako ako pri iných oblastiach, neexistujú skratky k úspechu. Jules trénuje štyrikrát týždenne, cez týžden má dlhý beh a cez víkend sa snaží striedať kopčeky, tempové výbehy a tréningy na dráhe.

Beh však strieda aj inými športmi, hlavne silovým aktivitami a krátkymi intenzívnymi cvičeniami.

Neprestávajte sa učiť

Aj keď behá už 5 desaťročí, Jules má chuť sa stále učiť nové veci. Dnes je to oveľa jednoduchšie než v jeho začiatkoch. Každý rok sa zúčastňuje bežeckých kempov a školení. Jednak sa tým posúva vpred a tiež stretáva priateľov.

Finišujte naplno

Preteky bývajú krásne, ale aj také, kedy sa trápite. Vždy je tam však cieľová čiara, pred ktorou treba zrýchliť a užiť si posledné momenty, ktoré si zapamätáte navždy. “Aj keď ma preteky bolia, posledné stovky metrov to nakopnem a idem naplno, musím,” uisťuje nakoniec Jules.

“Ľudia sa ma často pýtajú, kedy prestanem behať. Moja odpoveď je jednoduchá. Prestanem len vtedy, ak ma zastaví niečo iné, ale mňa to stále baví,” hovorí Jules.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

4 májové akcie, ktoré vám ponúknu nový zážitok

Ťažké prekážky, farebný prach, beh nočným lesom či plazenie blatom. To všetko viete stihnúť v máji.

Začína obdobie, ktoré je na behanie priam ideálne. Teplé bundy sme zatvorili späť do šatníka, ale stále je príjemne a horúčavy sú ešte ďaleko. Tak ako sa plnia cyklochodníky a bežecké trasy športovcami, aj termínovka pretekov zhustla a je ťažké si vybrať, na ktoré preteky určite ísť.

My sme sa na ne skúsili pozrieť a vybrali sme 5 zaujímavých akcií, ktoré sa odlišujú od klasických mestkých pretekov. Každý sa koná v iný deň, takže stíhate obehnúť pokojne aj všetky.

14.5. – Day Zero

Miesto: Komoča, okr. N. Zámky, Oáza Camp

Ďalšia z akcií seriálu Epic Race. Prekážky, ktoré budú, podľa organizátorov, ešte väčšie a tvrdšie ako naposledy, sú výzvou pre všetkých. Nezáleží na veku či kondícii, prekonať sa cestou do cieľa musí každý jeden súťažiaci. Čaká na vás voda, blato, 9 kilometrov dlhá trasa a minimálne 22 prekážok.

 

21.5. – O2 Moon Run Košice

 

moonrun

Miesto: sídlisko KVP, Košice

Nočný beh s čelovkou pri splne mesiaca je zážitok, na ktorý nezabudnete. Čelová lampa je povinná, pretože štart pretekov je naplánovaný 30 minút po západe slnka. Trať bude označená reflexnými značkami, takže orientácia bude ešte jednoduchšia ako počas dňa. Vybrať si môžete z dvoch tratí, kratšia má 5 kilometrov a tá dlhšia 11.

 

28.5. – Farbám neujdeš Košice

 

color run

Miesto: Hlavná ulica, Košice

Farebné behy sa v posledných rokoch dostali aj na Slovensko. Zábavné a charitatívne. Také budú kilometre centrom Košíc, celkovo ich pobežíte 5 a na každom kilometri je pre vás pripravená farebná zóna, v ktorej budete obsypaní farebným práškom a v cieli na vás čaká prekvapenie. Tým však akcia nekončí, je pripravený bohatý sprievodný program ukončený hromadným vyhadzovaním farby.

 

29.5. – Rugged Race Street Myjava

 

Miesto: Myjava

Popularitu prekážkových behov dokazuje aj Rugged Race Street. Je to svetový unikát, trať má totiž len 1 kilometer, ale obsahuje až 15 prekážok. Bude omnoho náročnejšia v porovnaní s predchádzajúcimi pretekmi. Pripraviť sa môžete na klasické prekážky ako sú lezecké steny, kaďa s ľadovou vodou, plazenie sa pod elektrickými káblikmi, prevracanie traktorových pneumatík a šplhanie sa po lanách.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové